Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
02 Eylül 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
215 (Bu ay: 7)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Hangi Bölümü Okuyorsunuz tavsiye eder misiniz?

Hangi bölümü okudugunuzu ve o bölüm hakkında düşüncenizi merak ettim. Hem üniversitede tercih yapacaklar için iyi olur. Kararsizlar için vs. Ben başlıyorum.


Makine mühendisliği okuyorum. Bölüm öncelikle matematik ve fizik istiyor. Bu dersleri yapamıyorsanız çok zorlanırsınız. Bölüm aşırı zor. Ben üniversiteye ilk girdiğimde Makine 4 yıllık değil 6 yıllıktır yeğen tarzı takılıyordu üst sınıflar. Baya baya dersleri 6. Tekrar alan vardı. Bir diğer konu ise derslerin birbiriyle alakalı olması eğer statikte zorlanırsanız Dinamikte de zorlanıyorsunuz. Mat 1 mat 2 en temel şeyler. Mutlaka mutlaka bu dersleri çok iyi bilmeniz lazım. Dersler kesinlikle oturup çalışmayı gerektiriyor.


Sınıf 90 kişilik ama taş çatlasın 4-5 kız var. Kız sayısında sıkıntı olduğu doğru. Yani ortam için dışarı çıkıp sosyalleşmek lazim. Gerçi çomezlere bakıyorum kız sayısında artış var ama yine denk olmuyor.


Mutlaka mutlaka İngilizce isteniyor. Hatta hatta okulu 4 yılda bitirceğinize 6 yıl okuyun ama ingilizce bilerek mezun olun diyorlar.


Geçen dönem staj yaptım ama ağır torpil geçiyor. Tanıdığınızın illa olması lazım. Mesleki anlamda meslekte zor. İş bulması kolay değil. İş şartları da ağır. Devlet te alım sayısı baya az. En az 95 almanız lazım. Alsanizda garanti değil.


Bunlara rağmen top 5-10 mühendislikte okunur. Çünkü burda okuyanlar kurumsal firmalarda oluyorlar. Yurt dışı yapma şansları da oluyor. Bu arada bu üniversitelerden mezun olupta makine mühendisliği yapmayan da çok var. İş şartlarını beğenmediği için.

12 ay
Platinum End
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/47/8f/ba/478fbaf73e6b8c8c8343844d5afa5851.jpeg&t=0&width=480&text=1

Konusu: İntiharı düşünen bir öğrenci (Mirai) intihar etmeye en sonda karar verir ve kendini bir binanın tepesinden bırakır. Tam düşecekken bir melek tarfından kurtarılır. Melek ona koruyucu meleği olduğunu söyler. Ona özgürlük ve sevgi verebileceğini söyleyen bu gizemli beyaz melek, Mirai’ye kanatlarını verebileceğini ve Mirai’nin bu kanatlarla istediği her yere uçabileceğinden bahseder.Bu gizemli melek, elindeki yay ile istediği kişiyi vurarak, o kişinin Mirai’ye karşı sevgi ve aşk duymasını sağlayabileceğini söyler, ancak Mirai bir seçim yapmalıdır. Kanatlarla birlikte sonsuz özgürlük mü, yoksa insanların onu sevmesini sağlayacak olan ok ve yay mı?


Animeyi Death note'un ve Bakuman'ın yapımcıları Takeshi Obata ve Tsugumi Ohba üstleniyor.
Animenin tanıtım videosu

Çıkış tarihi: 2021

geçen yıl
Sessiz olmak en büyük derdim

Yaşadıklarım

1-) Diyelim ki grup var oturmuşsuz sohbet ediyoruz. Tak biri geliyor Eee Anormal zirve sen niye hiç konuşmuyorsun diyor? Düşünüyorum. Gerçekten öyle mi diye?

2-) Lisede 3 e giderken bir kız beni seviyordu. Kışın ortasında beni görmek için evin önünde arkadaşıyla bekliyordu. Sadece görmek için. Tanışmıyoruz bile. Neyse bir şekilde taniştık ve tanıştıktan sonra olmadı. Büyük ihtimal sessizim diye

3-) Lise 4'te ise başka bir kız geldi. Telefon numaramı birinden almış. Sabah uyandım mesaj var. Selam seninle tanışmak istiyorum diye. Tamam dedim. Yine durakta beklerken geldi kız. Mesajı atan benim dedi. Tanıştık falan. 5 dk sonra sen hiç niye konuşmuyorsun diyip yüzünü ekşitti. Oysa ki içimden baya konuştum herhalde sessiz sanmaz beni demiştim. 5 dk içinde bunu demesi şok etmişti beni. Abartı yok 5dk da sildi.

4-) Sonra 6. sınıfım. Fen dersinden 100 almıştım. Veli toplantısı olmuştu sonra hoca anneme Anormal zirve diye biri olduğunu 100 alınca fark ettim demiş. Yine bir sınavda 100 alınca bir kız Oha xxxx 100 almış dedi ama soyadımı adaşım olan biriyle karıştırdı.

5-) Derslere hiç katılmam. Bilsem bile parmak kaldırmam. Ta ki kimse yapamıyor hoca artık sinir krizi geçirecek cevap veriyorum. Ondanda hocanın boş boş bağırması hoşuma gitmiyor ondan

6-) Geçenlerde ingilizce kursuna gittim. Dedim tamam bu sefer habire konuşacam. Aradan 2 hafta geçti. Sınıfta kimse konuşmuyor bir tek ben konuşuyorum. Sonradan bir kız geldi sınıf neden hiç konuşmuyor dedi. Bende bilmem karakterleri öyledir falan dedim.(İçimden diyorum hehe ben konuşuyorum demek ki kız bana gelip sorduğuna göre diyorum) Gerçi sen de hiç konuşmuyorsun dedi. İngilizce hocası geldi herkese tek tek niye kimse konuşmuyor diye sordu. Bana geldi sira ben konuşuyorum hocam dedim. Evet sen biraz konuşuyorsun dedi. Biraz mı dedim içimden.

7-) Subaylık sınavında yazılı,spor,mülakatı geçtim bir sağlık kaldı. Eniştem haberdar olmuş. Anormal zirve subaylık yapamaz sessiz çocuk demiş. Bunu daha çok aşağılmak amacıyla söylemiş. Birde akraba olacak.

8-) Ablamın işyerine gittim(Gezip görmek amaçlı)Geziyorum. Tekniker geldi. Ulan sen nasıl mühendis olacan makinelere baksana falan dedi. Çok sessizsin falan dedi.

9-) Sınıfta biri zeka sorusu sordu. Herkes soruyu çözerken ben ilk çözdüm. Sonra sınıfın p*çi geldi. Daha önce biliyordur çözemez o dedi benim için.

10-) Dayımlarla piknik yapıyoruz. 4 yaşındaki yeğenim geldi. Sen niye hiç konuşmuyorsun dedi.  

Sırf sessizim diye aşağılanmaktan,hor görülmekten,alay konusu olmaktan bıktım. Ulan ben de normal insanım işte. Her şeyi denedim Kitap okudum, sosyal biriymiş gibi davrandım, tanimadığım insanlara selam verdim. (Bu arada kitap okumanın konuşkanlıkla hiç alakası yok. Konuşma şekli ile alakası var ama konuşkanlıkla yok.) Müzik dinledim,film izledim kültursüz olmadıgımı düşünüyorum.Daha ne yapayım ben. Bir daha biri niye sessizsin derse alacam çakıyı saplıyıvericem kendime.

geçen yıl
Kaç yaşındasınız kaç diş cürüğü var?

Valla arkadaş kafayı yemek üzereyim ya. Bu sabah kalktım dişlerimi fırçaladım yine dişim çürümüş. Kolayı bıraktık abur cuburu bıraktık günde 2 kez diş fıraçalıyoruz olmuyor.Yine çürüyor. Yaş 21 4 dolgu var. Hiç kanal ve çektirme olmadı. 4 yıl diş teli taktım. Son 4 yılda yapıldı hepsi.


Edit: Cevap veren herkese teşekkürler. Diş ipi kullanmıyordum. Artık kulanacağım bakalım ne olacak?

2 yıl
Bir tane çizgifilm vardı?
Bir tane çizgi film vardı.Oyuncak arabaları yarıştirıyorlardı.Yugioh,Bakugan tarzi bir çizgifilmdi.Bundan 10 yıl öncesi hangi kanalda hatirlamıyorum.

Şu karantina altında kafama takıldı izlemek istedim.Adını hatirlayamadım.Eski çizgifilmlere baktım youtube'ta falan bulamadım.Siz hatırlıyor musunuz boyle çizgi film?
2 yıl
Aptalım, çözümü nedir?
Beyler bir sıkıntım var.Beynim çalışmıyor.Yani nasıl desem bilemedim, sanki zihnimizin kapıları var da o kapılar kilitli gibi.Limitless filmini izlemiş olanlar vardır.Adam bir hap atıyor her şeyin farkına varıyor ya hani.Ben de tam tersi var.Gözümün önünde olan şeyi farkedemiyorum.Mesela bir anı anlatacağım diyelim anlatamıyorum.Bir mat sorusunun çözümünü görüp diğer mat sorularını çözemiyorum.Ya da satranç oynuyorum adam hamleler yapıyor o hamleleri göremiyorum.Lan diyorum bir şeyler olacak ama çözemiyorum.Ya da dışarı havaya bakıyorum hava sicak mont giymeye gerek yok diyorum yağmur yağıyor 5 dk sonra.Basit şeyleri yapamıyorum.Dersleri dinliyorum anlayamıyorum.Kitap okuyorum anlayamıyorum.Hayır yani eskiden böyle değildi 6.sınıftan beri böyleyim eskiden çok yoktu ama şimdi daha çok olmaya başladı.Ergenliğe girdiğimden beri toparlayamadım.Özellikle sohbet esnasında bu çok oluyor.Adam bir şey anlatıyor diyelim benim anladığım yanlış çıkıyor.Yediklerimden midir anlamadım gitti.
2 yıl
Sık Sık Başarısız Olmak
1-) Bugün ehliyet sınavım vardı.Rampa,paralel park,u dönüşü,ani fren,geri geri gitmeyi yaptım geriye bir tek L parkla trafiğe çıkmak kaldı.Çıktım trafiğe eğitimde her zaman kırmızı yanan ışık bu sefer kontrollü geçiş yanıyordu.Lambanın orda iki yaya, yaya geçidinden geçerken durdum sonra kaldırırken istop ettim.Sonra ilerledim Yol hakkı benimken sürücelerden 2 kişi bana yol vermedi.Arkamdaki hocalar bağırmaya basladılar.Bunlar nasıl ehliyet almış diye çünkü kimse yol vermiyordu.Ben de dur kalk dur kalk ilerlerken ikinci istopu ettim.Elendim tabii.Sağ çek dediler sağa çektim.Önümzdeki araç park yapıyordu.Adam hiç arkasına bakmıyordu.Nerdeyse bizim arabaya çarpacacktı.Kornoya uzun süre bastım.Yanımdaki hoca arabadan inip öndeki sürücüye bağırmaya başladı.Gormüyor musun araca çarpacaksın diye.Sanki bana özel hiçbir kurala uymayan surücüler bana denk gelmişti.Haliyle iki istoptan elendik.Hocada sende cok kısmetsizmişsin dedi.Ben ise kızamadım bile.Hocaya sordum neden kırmızı değilde kontrollü geçiş yanıyor dedim bizim haberimiz yok dedi.Yol vermediler dedim Trafikte böyle insanlar oluyor dediler.

2-) Bütün gün ders çalışmama rağmen Mat 2'den kaldım.Yaparım dediğim soruları bile yapamadım.

3-) Belki 10 yıldır İngilizce göruyorum hala daha öğrenemedim. Bu yaz kursa gittim bir iki bir sey kattı ama hala daha aynı.Tenseleri biliyorum ama konuşma esnasında yanlış tense kullanıyorum.

4-) Yine bir gün okuldan eve rutinimi gerçekleştirirken bir kizın beni kestiğini gördüm.Sınıftan bir kızın bundan haberi oldu.Kızı ona tarif ettim.Tanıyorum dedi şaşırdım.Aldım telefon numarasınını bir şekilde tanıştım.Sohbeti ilerlettik.Sonra kız benden soğudu(Neden bilmiyorum).Bende ilgilenmemeye başladım bir gün kiz bana mesaj attı "Selam,Anzi benden nefret ediyor musun?" şeklinde ben de böyle bir şey olmadığını anlattım.Sohbeti gene ilerlettik Kıza çıkma teklifi ettim kabul etmedi.3 ay sonra özür diledi Seni sevdiğimi sanmıştım özür dilerim diye.Sonra başka kızla tanıştım ilk kız buna Anzi kızlara cok meraklı gibi bir sey demiş yani ikiciside olmadı.

5-)20 yasındayım daha hiç sevgilim olmadı.Bir kızin elini tutamadım.Beni seven oldu ama yapamadım.Benim sevdiğim oldu o kabul etmedi.Hala beni reddeden kızı seviyorum 3 yıl mı oldu 4 yıl mı saymayı bıraktım.

6-)Arkadaslarımla aram iyi değil.Ben sessiz,aşırı tip olmayan,efendi bir insanım.Yani etrafım öyle söyler.Arkadaşlarımda öyledir ama benim kadar sessiz değillerdir.Kimse beni arayıp sormaz öyle çok yakın diyebilecegim insan yok.

7-) 101 oynarız kaybedirim,santranc oynarım kaybedirim,maç yaparım kaybederim.

8-)Müzik kullağım hiç yoktur.Dinlemeyi severim ama çalamam.

9-) Resme biraz yeteneğim var ama gercekçi çizemiyorum.Anime karakterleri daha kolayıma geliyor ama kafamdan çizemiyorum.Bakarak çizebiliyorum.

10-)Askeri sınavlara girdim.Sınavı,sporu,mülaktı geçtik sağlık tan elendik.

Şimdi ben ne yapayım moralim çok bozuk.Ehliyeti alamazsın,Sınavdan kalırsın,Bir şeyi becermez mi bir insan.Kafayı yemek üzereyim.İntiharı düşünüyorum çünkü bu aşırı derece özgüven eksikliği oluştu.Üstüne birde içedönük bir karakter,asosyal olmak,berbat insan ilişkileri,liseden bozma bir üniversite.Yalnız olmak,kötü akrabalar.Hayatta hiçbir sey yolunda değil.Sadece ailem hayatta sağlıktalar.Basımızı sokacak evimiz var.Ben ise şu sıralar hastayım uyanırken titreyerek uyanıyorum,Sabah kalkarken ateşim oluyor boğazım şiş ağrıyor.Hayatı sorgulamaktan gözüme uyku girmiyor.Dün bu dünyadaki amacım ne dedim bulamdım.İnsanlar çok neşeli sanki Tanrı beni yaratırken bir şeyimi eksik tutmuş gibi.Yazım hataları için özür dilerim.Yorumunuz benim kçin çok önemli.
3 yıl
Günleriniz nasıl geçiyor?
Günlerim çok boş geçiyor.Ne yapabilirim?Amacım,hedefim,hayalim olmadığı için sanırım boş geçiyor.Zaman çabuk geçsin diye uyuyorum bütün gün.Siz ne yapıyorsunuz?
3 yıl
Dün bir kızla yaşadığım olay
Arkadaşlar öncelikle ben üniversiteye gidiyorum.Derslerimizden biriside çizimle alakalı ders.Cetvelle pergelle çizgiler çekiyorsun işte.Ben derse geç kaldım.Sınıfa girdiğimde bulduğum ilk boş yere geçtim.Yanımda da bir tane kız vardı.Hoca 1 saat boyunca dersi anlattı durdu.Ben derse geç girdiğim için en arka sırada oturuyordum bu yüzden de hocayı duyamıyordum ve yazdıklarını göremiyordum.İlk baş yanımdaki çocuğa sordum "Ne yapacağız bir şey anladın mı?"diye.Çocuk "Hayır"dedi.Zaten çocuk geçen sene kalmış anladım yani bu dersle ilgilenmeyecek.Yanımdaki kıza sordum.Kız düzgünce cevap verdi.O dakikadan sonra kızla aramızda sohbet oldu ama dersin dışına çıkmadık ve arkadaşçaydı.Sohbet dediğimde zaten "Şurayı kaç cm buldun,Esas çizgi burası mı?"gibi devamı gelmeyecek sorularla ilerledi.Neyse en yakın arkadaşım sınıfın öteki tarafından seslendi bana "Anormal Zirve ben eve gidiyorum diye".Ben de "kanka beni bekle beraber çıkalım" dedim ve çantamı toplamaya başladım.Çantamı toplarken kız "Telefon numaranı alabilir miyim? Ödevler için." dedi.Ben ne diyebilirdim ki nezaketen verdik.Adamı soyadımı kaydetti sonra beni aradı.Numarası bende çıktı.Bende arkadaşa yetişmek için hemen çantayı toplayı p çıktım.Ödevleri öğrendikten sonra kızın ismini öğrenmediğim aklıma geldi.Numarayı kaydettim.Wp'den mesaj attım."Adını sormayı unuttum adın ne?" diye yazdım.Görüldü yapıp engelledi.Hayır yani madem engelleyeceksin niye numaramı alıyorsun.Bu arada kızla aramızda hiçbir şey yaşanmadı.Yavşamadımda.Burada görüyorum tipim çok çirkin kızlar bakmıyor vs. yazanlar var.Sen çirkin değilsin kızlar aşırı egoist.Bu atada kız 160 cm 70 kilo vardı.Yüzü sivilceli falandı.Yani güzel değildi.Yani hayatımda 3-4 cümle konuştuğum sümüklü beni sinir etmezde yardım etmeye çalışırken böyle olması çok sinirimi bozdu.Bunuda sinirimi atmak için yazdım.
3 yıl
Gördüğünüz en garip rüya neydi?
Benimki biraz uzun olacak ama anlatayım

Ormanlık alanda 30-40 kişi koşu yarışı yapıyorduk.Yarışı en önde götürüyordum.Birden karşıdan sert bir rüzgar esmeye başladı.Rüzgar o kadar serttiki geriye doğru götürüyordu beni.Bende yerdeki uzun yeşil çimenlere tutunmaya başladım.Çimenlere tutununca ayağım yerden kesildi.Bu arada rüzgar sadece beni etkiliyordu arkamdakiler teker teker beni geçmeye başladı.En skn adam da geçtikten sonra rüzgar kesildi.Koşmaya devam ettim.En sonda büyük bir meydana geldim.Meydanın ortasında okul veya hastane benzeri bir bina vardı.Bina yüksek değildi ama yataylamasına çok uzundu.Binanın etrafında hayvanlar vardı.Yılan,tavşan,kedi,köpek,aslan onları görünce bir irkildim.Sonra düşünmeye başladım "Yaw bunların arasından hayvanalara basmadan nasıl geçeceğim" diye.Ama rüyamda kendimi zorunda hissediyordum yani koşmaya devam ettim ve basmadan geçtim.Binanın arkasına gittim.İnsanlar vardı ama koşucular yoktu.Orada ailemi ve 6-7 yıl önceki komşuları gördüm.Yanlarına gittim.Bu arada yanlarında turistler vardı ve konuşmaya çalışıyorlardı ama İngilizce bilemediklerinden anlaşamıyorlardı.Turistler İngilizce konuşuyor ben ve karşı komşumuzun kızı çeviriyoruz.Ailemizde ooo falan yapıyor.(Bu arada İngilizcem başlangıç seviyesi).Sonra birden kızla yakınlaşıyoruz.Ben"ne oluyor lan ailenın yanında rüya herhalde" diye düşününce uyanıyorum.Hayatımda ilk kez İngilizce konuşmuştum rüyamda bilmeme rağmen.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.