Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
29 Haziran 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
205 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
2 gün
2023 motorlu taşıt muayene ücretleri zammı (?)

Zam ne kadar olur beyler? Şubatta muayene sürem doluyo, beklesem mi yoksa Aralık'ta mı yaptırsam, veya birkaç sene yaptırmadan mı acaba...

Vergiler için yeniden değerleme oranı %120, muayene için de aynı mı olur ki? Veya illa zam gelir mi? Duyumu olan var mı?

9 ay
Türkiye'ye komedyen bir CB seçsek nasıl olurdu?

Fikrin çıkış noktası zelenski'ye gelen küçümseyici yorumlar. 


Aşağıdaki anlattıklarım sadece varsayım, ütopya. kimseyi yerdiğim veya yücelttiğim yok, tatlı bir düş kuruyorum. Şu an vaziyetin tam tersi olduğu iddiam da yok. Cem Yılmazı tanımam. Başka isimlerle de düşünülebilir, Kemal Sunal dahil. 


--------


Komedyen deyince ülkemizde akla gelen ilk isim Cem Yılmaz. Varsayalım önümüzdeki seçim aday oldu ve seçildi. Nasıl bir yönetim sergilerdi? 


* Adam zaten zengin ve tırnaklarıyla kazıyarak kazandı. Bu sebeple sonradan görme kimi kasaba bel bşk'ları, rektörler gibi devlet bütçesinden lüks ve israf harcamaları yapmayacaktır. Ülkede beğenmeyeni olsa da düşmanlık besleyeni yoktur, bu bahaneyle koruma ordusuyla da dolaşmayacaktır. 


* Adam zaten kendisi vergi rekortmeni olduğundan milyarlar kazanan hiçbir zırlak patrona eyvallahı olmayacak, vergi affı yapmayacaktır. Daha adil bir vergi sistemi getirecektir.


* Siyasete atılmak ve orada tutunmak için seçim bütçesine ihtiyaç duymadığından, partiye yapacağı bağışların karşılığı menfaat bekleyecek ve şımarıklıklarının hoş görülmesini isteyecek zenginler ve patronlar etrafında kümelenemeyecektir. 


* Zaten siyasete mesafeli bir duruşu olduğundan kimseye eyvallahı olmayacaktır. Tekrar seçilip seçilmemesini diğer siyasetçiler kadar umursamayacağından popülist siyaset gütmeyecektir. Kitlelere şirin görünen lüzumsuz hatta zararlı işler yerine orta-uzun vadede ülkenin menfaatine olan icraatleri yapacaktır. 


* Hiçbir konuda uzmanlık iddiası olmadığından, övülmeye ihtiyacı olmadığından bakanları, danışmanları, rektörleri, b.elçileri vs uzmanlardan seçecektir. 


* Siyasi geçmişi olmadığından tarafsız duruşu hakkında hem halkta hem dış dünyada olumlu intiba uyandıracaktır. İcraatlarına sırf muhalif olmak için itiraz gelmeyecek, destek görecektir. 


* Komedyenliğin ayrılmaz parçası olan pratik zekası ve dili kullanabilme becerisiyle diplomatik ilişkileri sağlıklı kurabilecek, istediğini uluslararası alanda daha kolay kabul ettirebilecektir. 

--


Neyse listeye 20 madde daha ekleyebilirim fakat anafikir anlaşılmıştır. Dediğim gibi bu sadece bir ütopya. Eklemeler yapabileceğimiz gibi antitezlerinizi de sunabilirsiniz. Saygılar.

9 ay
Dünya savaşlarının delikanlısı İngiltere.

Özet aktarıyorum;


1.Dünya Savaşının 80 yıl öncesi, Napolyon savaşları biteli çok olmamış. Belçika ismi verilen topraklar, Hollanda'dan bağımsızlık kazanmış ve bunun tek sebebi ezeli üçlü rakip İngiltere-Fransa-Almanya arasında bir tampon görevi görmesi ve aralarında denge-çatışmasızlık unsuru olarak bulunmasıydı. Haliyle İsviçre gibi tarafsız bir devlet olarak yaşamını sürdürüyordu. Meşhur kıvılcım, Veliahtın öldürülmesi akabinde yaanan temmuz krizinde İngiltere, taraflara itidal çağrısı ve özellikle Belçikanın toprak bütünlüğünün kendi garantisi altında olduğunu, müdahale edenin burnundan getireceğini söyledi. Sözün muhatabı aslında Almanya idi. Almanya dinlemedi, Fransa'ya savaş açıp beklemediği bir cepheden saldırmak için Belçika'ya girdi. İngiltere'nin kırmızı çizgisi aşılmıştı, şimdi sktim belanı diyerek Almanya'ya karşı savaşa girdi. Abd millet birbirini gırtlaklarken kahve yudumluyor ve artık kimsenin takati kalmadığında devreye giriyor, savaşı bitiren darbeyi vuruyordu. Savaş bittiğinde gerçekten de Almanya belasını bulmuştu.


2.Dünya savaşının hemen öncesi, biti kanlanan Hitler türlü bahanelerle çevresindeki ülkelerden toprak talebinde bulunuyordu. Avusturya, Çekya vs topraklarına katarken, bir yandan ezeli kanlısı Fransa'dan Alsas-Loren'de gözü var, diğer yandan 1. D.S. da kaybettiği be Polonya'da bulunan topraklarda hak iddia ediyordu. İngiltere, tabi en başından uyarıyordu, yapma Hitlercim, etme führercim, oğlum bak git efendi gibi otur.. İlk savaşın galibi ama yine de yorgunu olan İngiltere, savaşı son çare olarak gördüğü için önceki ilhaklara göz yummuştu, Hitlerin de aslında İngiltere ile alıp veremediği yoktu, hatta potansiyel dost ve müttefik olabileceği hayalini kuruyordu. Ama her şeyin bir sınırı vardı. Bak Hitler, Polonya benim garantim altında, eğer dalarsan ciğerini sökerim dedi İngiltere. Almanya Polonya'ya dalınca İngiltere de tükürdüğünü yalamadı. Abd pasifikte savaşta olsa bile Avrupa'ya girmek için yine acele etmiyor, zindeliğini koruyordu. Abd askerleri Normandiya'ya ancak Almanya'nın insan ve ekonomik gücü tükenip yenileceği kesinleşince ayak bastı. Savaş bittiğinde gerçekten de Almanya'nın ciğerlerinde otopsi yapılıyordu.


Ve güncel Rus-Ukrayna savaşı. Ukrayna'nın en samimi ve sesli garantörü, hakiki destekçisi rolünü en başından beri üstlenen İngiltere, bu kez Rusya'ya aynı ikazları yapmakta ve en güçlü yaptırımları uygulamaya başlamış durumda. Abd yine çekirdek çitliyor, ne bok yerseniz yiyin, ben arkanızdayım merak etmeyin mesajı veriyor, yine savaşın sonuna yetişip pastadan pay alacak izlenimi oluşturuyor.


Gidişatı bilmiyorum, geçmişteki açık ve günümüzdeki pasif/örtülü emperyalist tavırlarını da sevmiyorum ama, şunu da görüyorum ki, alemin delikanlısı İngiltere. Brexit yaparken bir bildikleri varmış, bir bok olmaz bunlardan deyip çıkmışlar. Fransa ve Almanya hala avel avel takılırken, Abd sadece kendi çıkarına odaklanmışken Ukrayna'ya en ciddi askeri ve politik desteği veren İngiltere'yi kutluyorum.


Buraya İngiliz propaganda yapmaya gelmedim, okuduğunuz için teşekkürler.

10 ay
Dünyanın en saçma ölçüleri araba lastiklerine aittir.

Örneğin bir lastik ölçüsü ele alalım, 205/55 r16 olsun.

205, lastik genişliği, mm olarak.

16, jant çapı, inç olarak. Yahu deminki metrik ölçüye bu niye inç 😟

55 ise ölçü bile değil, sadece oran. Lastik yanağının genişliğe oranı. Nolur yani bunu da ölçüye yazsanız.


Yahu arkadaş şunu hepten metrik ölçüye çevirseniz daha mantıklı ve anlaşılır olmaz mı?

Örnekteki lastiği 205/113/406 desek en azından tüm ölçüleri mm olarak net şekilde bilmiş oluruz.

11 ay
AKARYAKIT ve FİRMALAR fırsatlar ve tartışma ANA KONU

Merhaba böyle bir konunun özellikle bu günlerde ayrı bir başlığı hak ettiğini düşünüyorum. Daha aktif bir arkadaşa konuyu devredebilirim.


Konuşulabilecek örnek mevzular:

1) Akaryakıtla ilgili kart, firma ve istasyonların kampanyaları

2) Akaryakıt firma ve istasyonları hakkında fikir alışverişi (Yakıt Kalitesi, hizmet, market, vs)

3) Akaryakıt katkı maddeleri

...

11 ay
Tork/Güç grafiği nasıl okunur?

Merhaba aşağıda Corolla Dizel 90hl araca ait bir tork tablosu mevcut. Bu tablo bize ne anlatıyor bilen yorumlayabilir mi?

Bu motorda yakıttan tasarruf etmek için ideal nokta;

A) her iki çizginin kesiştiği yer midir? (3100 devirde 110 km hız) Muhtemelen 5. Vites?

B) mavi çizginin zirve yaptığı yer midir? (2600 devir 115 km hız) Muhtemelen 6. Vites?

C) kırmızı çizginin stabil olduğu aralık mıdır? (~110 km hız)

D) Motoru ideal çalıştırma aralığı mavi çizginin üstte olduğu 1800-3100 aralığı mıdır?


Tork/Güç grafiği nasıl okunur?


Genel sorular:

E) En tasarruflu değer aralığında kullanmak aynı zamanda motor için en faydalı, ömrü uzatan aralık mıdır?

F) dizel motorumu şimdiye kadar okuduğum duyduğum tavsiyeler doğrultusunda 2. vites olsun 5. vites olsun hep 2000 devir civarında kullandım, yanlış mı yaptım?

11 ay
Bugün anlaşıldı ki devlet bankalarında para tutulmaz

Döviz alış satış makası özel bankalar 35-40 kuruş

Vakıf ve ziraat 1 tl

Altın alış satış makası özel bankalar 35-40 tl

Bunlar 70 tl.

Olağanüstü bir durum, yüksek piyasa hacmi ve dalgalanma dahi yok üstelik, piyasa ve kurlar yatay.

Yarın bir gün daha büyük kriz olsa en garanti gördüğümüz devlet bankaları en çok mağduriyeti yaşatacak çıkarımı yapıyorum buradan.

Her güne ayrı bir sürprizle uyandığım canım ülkemde daha fazla sömürüye uğramamak adına tasarruflarımı başka bankalara transfer edeceğim.

geçen yıl
Karışmadığım kaza ile ilgili sigorta dosya açmış (Sigortacı arkadaşlar, YARDIM!)

Anadolu sigortadan geçen hafta X tarihinde karışmış olduğum (gerçekte yok böyle bir şey) kaza ile ilgili dosya açıldığı şeklinde SMS geldi, ben buna e-maille itiraz ettim ama aşağıdaki mesajlardan göreceğiniz üzere pek sallamadılar. Müşteri hizmetleri numarası da çalışmıyor uygulamaya yönlendiriyor.


Büyük ihtimal adamın biri kaskodan camını yaptırdı, benim plakamı da çarpan araç diye bilgim olmadan verdi. Tutanak vs yok yani.


Bu hatalı işlem dolayısıyla bana veya sigortama yansıyacak bir zarar/rücu olur mu? Hangi yollarla nereye itiraz etmemi önerirsiniz? Kendi sigortama da e-posta göndereyim mi?


Sigortacı arkadaşlar konuyu inceleyip açıklarsa sevinirim.>> Gönderdiğim ilk e-posta:


Merhaba, aşağıdaki SMS mesajı bu sabah bana ulaştı. Dosya bilgilerini sisteminizden kontrol ettim, bahse konu hasar bana ait değildir. Belirtilen tarihte İstanbul'da hiç bulunmadığım gibi kendi aracımın veya başka bir aracın cam kırılmasına uğradığı bir kazaya da karışmadım, aracımı camını da değiştirmedim. Anadolu sigorta ile de yapılmış bir poliçem bulunmamaktadır. Kayıtların kontrol edilerek durum hakkında tarafıma bilgi verilmesini ve gerekli düzeltmenin yapılmasını talep ediyorum. 

// Gelen SMS mesajı:


30/06/2021 tarihinde meydana gelen hasarınıza ilişkin şirketimizde 12225886210004 no.lu hasar dosyası açılmıştır. Hasar işlemlerinizi hızlıca ve kolayca gerçekleştirmek ve takip edebilmek için aşağıdaki linke tıklayarak sigortam cepte uygulamamızı indirebilir veya şirketimiz web sitesinden takip sağlayabilirsiniz.

İyi Günler Dileriz>> Anadolu sigortadan gelen cevap:

Sayın --,

16.09.2021 tarihinde iletmiş olduğunuz 2383961 numaralı bildiriminize yetkililer tarafından açıklama yazılmıştır. 

Açıklama:

12225886210004 dosya -- adına açılan Kasko hasar dosyasıdır. Kaza tarihi 30.06.2021 'dir

Bildiriminizin yanıtına ilişkin aşağıdaki linkten değerlendirmenizi rica ederiz.


>> Benim 2. gönderdiğim e-posta, cevap gelmedi:


Bu nasıl cevap kardeşim, adam gibi inceleyin şu şikayeti.

Ben hasar benimle ilgili değil, aracım o tarihte İstanbul'da değildi, sizin müşterinizin dahi değilim diyorum, siz adınıza hasar dosyası açılmış diye cevap veriyorsunuz.

Telefonla da ulaşamıyorum size, arayın beni.------------

geçen yıl
Benzinlikteki kazada hasarı sigorta karşılama durumu

Merhaba, benzinlikte kaza olması durumunda sigorta karşılamama gibi bir durum var mı?

Aklıma şu yüzden şüphe düştü, otopark gibi alanlarda yaşanan kazalar sigortaya dahil değilmiş.

Benzinlikler normalde trafiğin işlediği yerler ama bu konuda sıkıntı yaşayan oldu mu?


Bir diğer konu, tutanağı biz tuttuk, aracomdaki hasar için kasko şirketine derhal mi bilgi vermeliyim, birkaç ay sonra müsait olunca göndersem sorun çıkar mı?

geçen yıl
Figürlü Satranç Takımı 55 tl

Geçen ay 60'a almıştım. Büyük boy ve kaliteli bir ürün olduğundan paylaşmak istedim. Tahtası 40*40 bambu gibi bir malzeme taşları sert plastik. Hem çocuk hem büyüklere oyun ve dekor amaçlı hitap ediyor.


https://m.n11.com/redka-osmanli-satranci-akil-zeka-mantik-ve-strateji-oyunlari-P492901851

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle