Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
29 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
85 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
7 ay
Türkiye’den kaçan vergi yıllık 2.6 milyar dolar

Tax Justice Network, Türkiye’de kaçırılan vergi miktarının 2.6 milyar dolar olduğunu açıkladı. Pandemi nedeniyle bu rakamın büyüklüğünü göstermek için hemşire maaşları ile bir kıyaslama yapıldı. Buna göre bu rakam 175 bin hemşirenin yıllık maaşı ediyor.


Uluslararası bağımsız bir ağ olan Tax Justice Network'ün son raporuna göre dünyada her yıl 427 milyar dolar vergi geliri, vergi cennetlerine kaçırılıyor. Rapora göre 2020 yılında tüm dünyada şirketler 1.38 trilyon dolarlık kârlarını vergi cennetlerine kaçırarak 245 milyar dolarlık vergiden kurtulurken, bireyler ise 10 trilyon dolardan fazla varlığını offshore hesaplarına taşıyarak 182 milyar dolar daha az vergi verdi. Raporda yaşanan pandemi nedeniyle bu rakamın nasıl bir büyüklük ifade ettiğini ortaya koymak için hemşire maaşları ile bir kıyaslama yapıldı.


Raporda bu yıl tam 34 milyon hemşirenin yıllık maaşı kadar vergi kaçırıldığı belirtildi. Farklı bir ifadeyle, dünyada her bir saniyede bir hemşirenin yıllık maaşı kadar vergi kaçırılıyor. Raporun ülkeler bölümünde ise Türkiye'den kaçırılan vergi miktarı 2.6 milyar dolar olarak hesaplandı. Tax Justice Network'ün Başkanı Alex Cobham, “Bugün sağlık çalışanlarının, hemşirelerin koronavirüs testi yaptırma imkanlarının kısıtlı olmasının ardında hükümetlerin vergi kaçırılmasına on yıllardır göz yumması yatıyor” dedi.


ORTALAMANIN ÜSTÜ

Türkiye'den kurum ve bireylerin kaçırdığı hesaplanan vergi, toplam vergi gelirinin yüzde 1.8'ine karşılık geliyor. Bu oran, yüzde 2.6 olan global vergi gelir kaybı ortalamasının altında ancak yüzde 1.5 olan bölgesel vergi geliri kaybı oranının üzerinde. Türkiye'nin hesaplanan yıllık vergi geliri kaybının 175 bin hemşirenin yıllık maaşını aştığı belirtilen raporda, Türkiye'den kaçırılan vergi tutarının sağlık bütçesinin yüzde 9.6'sını bulduğu bilgisi de yer alıyor. Türkiye, kaçırılan vergi miktarı ile global sıralamada 55'inci sırada yer alıyor.


%16.5'i CAYMAN ADALARI'NA

Rapora göre dünyada kaçan verginin ilk adresi Cayman Adaları (70 milyar dolar yani toplam vergi kaybının % 16.5'inden sorumlu.) İkinci sırada İngiltere (42 milyar dolar, % 10), üçüncü sırada Hollanda (36 milyar dolar, % 8.5) var.


HEMŞİRELERE CORONA TESTİ İŞTE BU PARALAR KAÇTIĞI İÇİN YAPILAMIYOR

Raporda vergi geliri kaybının hemşire maaşları ile anlatılmasının ardında vergi adaletsizliği büyürken pandemi ile sağlık bütçelerinin ne kadar yetersiz kaldığının ortaya çıkması var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bütçe görüşmelerinde “Sağlık için ayırabildiğimiz kaynakların oldukça sınırlı olduğunu biliyoruz” demişti.


Raporda, Tax Justice Network'ün Başkanı Alex Cobham'ın şu görüşüne yer verildi:

* Vergi sistemini insanların sağlığını önceliklendirerek yeniden tasarlamak şart.

* Bugün sağlık çalışanlarının, hemşirelerin koronavirüs testi yaptıramamasının ardında hükümetlerin vergi kaçırılmasına on yıllardır göz yumması yatıyor.https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/turkiyeden-kacan-vergi-yillik-2-6-milyar-dolar-6135659/


Bunun içinde yandaşların silinen vergi borçları yok. Düşünün ne kadar vergi kaçırılıyor. Ondan sonra tüketime daya vergiyi. Devlet anca bordrolu çalışanlardan ve tüketimden vergi topluyor. Firmaların kaçırdıkları vergiler çok fazla şöyle ki önüme her gün gelen vergi beyannamelerine baktığımda cirosu 3-4 milyon olan bir şirketin bir yılda ödediği vergi miktari bir ogretmenin 3 ayda ödediği vergi kadar.

2 yıl
Öküz Patronlar
3 yıl
Turknet Port Açma Sorunu
utorrent için Asus DSL-AC51 model modemde port açıyorum lakin utorrent te simge yeşil olmuyor dolayısıyla bağlanabilirliğim sınırlı oluyor. Bu problemi yaşayan var mı merak ettim? Firewall vs hepsini kapatıp denedim nafile hatta dmz den tüm portları açtım yine durum aynı. Sizde durum nedir?
3 yıl
HP Z230 Tower Workstation Hakkında
Bir tanıdığım benden yardım istedi işyerindeki server bilgisayarın anakartı bozulmuş. Makine bu https://support.hp.com/au-en/product/hp-z230-tower-workstation/5367825/document/c03919165#AbT2 Bilgisayarcı anakartın orjinali için 380 dolar + kdv istemiş. Anakartın asıl değerini merak edip bana sordu lakin işlemci xeon olunca emin olamadım. İşlemcinin soket tipine uygun olarak en ucuz http://www.vatanbilgisayar.com/msi-h81m-p33-intel-h81-soket-1150-ddr3-1600mhz-sata-30-dvivga-anakart.html bunu buldum. Anakart ın resmi sitesinde cpu desteğine bakınca xeon işlemciler var. https://tr.msi.com/Motherboard/support/H81M-P33#support-cpu Lakin emin olamadım server makine olduğu için. Bana istedikleri fiyat çok pahalı geldi. 4. nesil xeon işlemci sonuçta 1600 TL gibi bir rakam istemişler. Kazıklamasın durduk yere. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
3 yıl
Native Resolution (Gerçek Çözünürlük) hakkında
2k ve 4k çözünürlükler yavaş yavaş popüler olmaya başladı. Hele 2k da 1060 ve üstü kartlar rahat rahat oyun oynatiyor. Şimdi soru şudur; 2k bir monitör alsam ve bunu gerektiğinde full hd çözünürlükte kullansam görüntü kalitesi ne olur? Şöyle aciklayayim monitorler Native Çözünürlükleriyle pazarlaniyor alirken 2k bir monitör almissaniz en iyi performansı 2k da veriyor. Ama yeri geldi ben 1080p video oynatım yada oyun kötü port edilmişti 1080p ye çektim oynamak için bu durumda native çözünürlüğü 1080p olan monitör göre benim görüntüm daha mi kötü olur? Yoksa bir fark olmaz mı?
4 yıl
Kişisel Bilgilerimizin Partilerin Elinde Olması
Pazar günü saat 14:00 gibi evimde otururken zil çaldı kapıyı açtım karşımda 2 tane eleman ellerinde kalın bir liste referandum için geldiklerini söyledi. Parti ismi vermiyorum. Evde 3 kişi yaşıyoruz. Filanca filan kişiler burada mı oturuyor diye sordu cevap vermedim ilk başta ama biraz konuştuktan sonra elinde listedeki isimleri de görünce burada oturuyorlar dedim. Listede apartman da oturan herkesin ismi ve bilgiler vardı. Elindeki bildiri yazısını verdi ve gitti. Bu duruma sinirlendim ama sesimi de çıkartamadım. Neden derseniz adamlar bildiğin fişlemeye gelmişler. Evde değil de dışarda olmak ağzıma gelini söylerdim.

Parti olarak neyin teydini yapıyorsun sana mı kaldı? Benim tc kimlik no annemin ve babamın tc no su ve diğer bilgilerinin ikametgah bilgilerimizin sende ne işi var? Bu bilgilere nasıl ulaştin? Referandum öncesi kapima gelmen ne kadar ahlaklı? Fişleme yapmanı saymiyoum bile?

Olay İstanbul Esenler de oldu. Parti ismi vermeyeceğim ama az çok tahmin edersiniz. A yada B partisi de farketmez zaten. Bilgilerimiz ellerinde ve fişleme yapmaya gelmiş adamlar. Soran olur diye söyleyeyim ben yada aile hiçbir partiye de üye olmadik.
8 yıl
Y510p Recovery (Servisten değişim çıktı anakart sorunlu)
Arkadaşlar bilgisayar beklenmedik bir biçimde kilitlendi bende güçtuşuyla kaptmak zorunda kaldım. Tekrar açmak istediğimde windows başlatılamadı ve geri yükleme önerdi fakat geri yükleme yapamadı. Recovery i açıp sistemi ilk günkü haline almak istedim lakin recovery işlemini sorunsuz tamamladıktan sonra da aynı problem devam ediyor. Lenovo yazısından sonra siyah ekran bekliyorum hiçbir şey gelmiyor ekrana.

Not: Sistemi C sürücüsü 250 gb D sürücüsü 660 küsür olmak üzere ikiye bölüm bunu disk yönetiminden yaptım ve recovery ve diğer partitionlara dokunmadım. Sistemde sorun yoktu ne olduysa windows update yaparken kilitlenip mecburen güç tuşuyla kapatmamla sorun çıktı.

Açıkçası bu duruma çözüm bulamadım recovery çalışıyor ama windows açılmıyor.

Düzenleme: Cihazi servise verdim anakart sorunlu çıktı ben hdd den şüpheleniyordum neyse cihaz yeni olduğu için değişim talebini kabul ettiler.
8 yıl
HD torrents üyelikler açık
Başlıkta yazdığım gibi 1 - 2 gün açık olacak herhalde. Oldukça sağlam bir trackerdır kaçırmayın derim.
8 yıl
Bedava VPS
http://api.3jelly.com/redir/3668147

Refransınızla 20 kere üye olunduğu takdirde 200 gb trafik 1 gb ram 50 gb hdd ve i3 işlemcili vps alıyorsunuz. Gün sınırı, aylık yada yıılık filan değil sınırsız süreli.
8 yıl
Mercedes AMG 2000cc 360 Hp 450 NM Tork
AMG M133 - the most badass 2.0 liter four

Could a Lamborghini Countach or Ferrari F355 owner in 80s and 90s predict that in 2013 there will be a family hatchback with a 2 liter engine bringing as much power and torque as a V12 or V8 supercar?

Mercedes new A45 AMG and CLA45 AMG A-class hatchback and saloon feature a brand new four cylinder engine by Mercedes AMG. It is based on 2 liter 211 horsepower M270, used in regular A250. According to AMG, the development of M133 was also greatly influenced by lessons learned in developing the 6.2 M156 and AMG's big V8 twin turbo engine the M157 5.5.

What makes this engine special and worthy of special attention, is the fact that there is no other 2 liter production engine in the world, which can beat the M133's record breaking 360 metric horsepower and 450 Nm of torque.

Not too long ago, this kind of power could only be expected from hard edged street racers like the EVO FQ400. Mercedes A45 and CLA45 AMG bring the same level of engine performance straight from production line, and with no turbo lag, poor economy, frequent maintenance or other drawbacks usually associated with high boost engines.

In fact, the only drawback I can think of is the 4 cylinder noise. As far as I can remember, there has never been an AMG 4 cylinder. AMG cars have always been as much about barking as they were about biting. A turbo four with modern day emissions and noise cancellation will never "bark" like some of the best sounding four cylinders (think E30 M3), not to mention AMG's V8s or V12s.

I also don't particularly like AMG's naming scheme which has lost all relevance to physical properties of the engine. AMG used to use numbers to represent engine displacement. This relationship was lost when Mercedes acquired AMG and messed up their own naming scheme, and decided to spread their new naming philosophy to AMG.

I would prefer if this A class would be called "A20 AMG" and "CLA20 AMG". But I guess Mercedes figured that "20" would be too small of a number and certain customers that don't know much about AMG or cars in general, would figure that 20AMG would be only one third as much of an AMG then a 63.

And there is another group of people that just love everything big, including big numbers. That's why Mercedes S500 in USA is called S550, for example. Not sure how this audience will react to a small car with relatively small engine like the A45. Regardless how fast it is.


Ayrıntılı Bilgi:

http://www.mercedes-amg.com/engineering_creation2.php?section=20l4c
http://fastestlaps.com/articles/amg_m133_-_the_most_badass_20_liter_four.html

A serisinde kullanılacakmış bu motor. 2000cc 360 Hp oldukça iyi lakin FQ 400 bu konuda tartışmaz lider gerçi onda da turbo lag çok fazla.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.