Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
D

Çavuş
28 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
7 yıl
lg pb60g garip şekilde fokus sorunu çözüldü :)
arkadaşlar bildiğiniz gibi lg marka led projeksiyonlarda sanki bir şekilde tam fokus olmuyor hissi var.

dün yanlışlıkla tripod üstünde duran projektörümü yere düşürdüm.kaldırıp test ettiğimde çok şaşırdım.mercek yapısının bozulmuş olacağından endişeleniyordum ama tam tersine perdeye görüntüyü verdiğimde ilk kez tam olarak görüntünün net olduğunu gördüm.

daha önce bilgisayar görüntüsünde ne yaparsam yapayım yazıları belirli mesafeden okunur hale getiremiyordum.şimdi aynı mesafeden yazılar süper net.

anladığım kadarıyla bu cihazların yanındaki fokus dişlisi tam kalibrasyon yapamıyor.

uzman arkadaşlar varsa yere düştüğünde ne olduğu hakkında fikir yürütürse fokus sorunu olanlar için yardımcı olacaktır.(kaldırdığımda fokus ayarı bozulmuştu.tekrar yapınca görüntünün çok net olduğunu gördüm)

ben fan için tekrar cihazın içini açacağım.benim anlayacağım bir yapıdaysa fokus kısmını inceleyip fikir verebilirim.(sessiz olsun diye taktığım fanlar çabuk iptal oldu.yerine 8cm lik bilgisayar kasası fanı takacağım.bu şekilde en parlakta da sessiz olacak.)
D
7 yıl
4.5g Faturalı hatlar için gizli tehlike
başlığı özellikle bu şekilde seçtim.faturasız hat kullanan arkadaşlar için problem yok.en fazla yükledikleri liralar gider.

ancak 4.5 g faturalı hat kullanan bir çok insanın kabusu olacak.

faturalı hatlarda bildiğiniz gibi data için kotalar var.kotada durma özelliği yoksa bunlar dolduktan sonra internetiniz normal tarife üzerinden ücretlendirilmekte. faturalı hat kullancıları aktif olarak interneti kullanıyorlarsa mutlaka ama mutlaka fatura stop özellikli bir tarife seçsinler.

bazı operatörler fatura stop altında sadece SMS özelliği sunuyorlar.yani sınır aşılınca sms geliyor.sıkıntı burada gelen kısa mesajı fark edene kadar olan kullanım ödenecek.3g de dahi çok dikkat edilmezse abartı faturalar geliyordu. 4.5 g yi hayal edemiyorum.

Diyelim 3g ile bir youtube videosu izlediniz. sistem otomatik videoyu düşük-orta çözünürlüğe ölçeklendirdi bir kaç dakika kotanızdan pek birşey gitmez, peki 4.5 g ile bağlandınız sistem yüksek hızı algıladı atıyorum video tam hd de gösterildi.izleme süresi aynı olmasına rağmen belki 5- 20 kat kotanız daha hızlı bitecek.(çözünürlük farkından ötürü) .siz kotadan ötürü youtube kullanmıyor ama facebook kullanıyorsunuz.güzel arkadaşiınız video paylaşmış.otomatik açıldı video.kota gitmeye başladı bile.(bağlantı hızı yüksek olacağı için muhtemelen en yüksek çözünürlükte gösterilecek video)

dikkatli kullanıcıyım diye düşünebilirsiniz ama artık normal bir sitede dahi yüksek çözünürlüklü videolar olabiliyor.


ancak bu konuyu açma nedenim bu değil.bu zaten daha öncede bilinen daha azda olsa 3g de de mevcut olan riskti. esas risk taahhütte. bildiğiniz gibi bir tarifeye süre taahhütü verirseniz daha ucuza kullanım imkanı oluyor.


Atıyorum 4gb internet normalde 39 tl siz 12 ay taahhüt verip 29 tl ye kullanım hakkı elde ettiniz.kota aşım ücretide yok.güzel kendinizi garantiye aldığınızı sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz .

12 ay bitti nasıl olsa kota bitse bile en kötü ihtimal 39 tl gelecek diye bekliyorsunuz faturanız.sürpriz evet taahhüt bittiği için standart internet ücreti ile karşılaştınız. (benim başıma geldi.iki ay fark etmedim.iki ay 39 tl yerine 222 tl bir ayda 110 tl ödedim.meğer taahhüt bitince tarifeli data hattım normal data hatta dönüyormuş.kredi kartımda otomatik ödeme talimatı olduğu için ilk faturayı nasılsa atladım.ikincisi gelince fark ettim dava açayım dedim taahhüt şartlarına baktım bu konuda bilgi yok.)

başka data hattımda olduğu için sadece iki üç gün internete girmiştim.kotaya güvenip 4gb ta nasıl olsa duracak diye tüm ay kullansaydım gelecek faturayı tahmin edemiyorum.

sıkıntı 4.5 g de herşey çok daha hızlı olacak.kota yüksek diye cebi bilgisayarada bağladık.(açıklanan 25 - 50 gb gibi standart kullanıcıya yeterli gelecek güzel kotalar var.) .nasıl olsa sınır var diye yüklendiniz oda ne taahhüt bitince sistem sizi normal fiyatla ücretlendirdi.(abarttığımı düşünüyorsanız data normal ücretlerine bir bakın mb ile ücretlendiren tarifeler var.üstelik sınırdan bahsedilmiyor)


SONUÇ:

4.5g tarife seçerken

1-taahhüt verilecekse : taahhüt bitiminde ücretlendirmenin nasıl olacağı mutlaka öğrenilmeli.(maalesef bazı operatörler bunu özellikle yazmıyor.).çok cazip değilse taahhütten uzak durmak en güzeli.

2- data kotası dolunca ücretlendirmenin nasıl olacağı öğrenilmeli. (saçma sapan 500mb hediye internet gibi kampanyalar var.lütfen faturalı hatta iseniz kullanırken çok dikkat ediniz hemen bitecektir)

3- fatura stop özelliği varsa mutlaka kullanılmalı SMS e güvenilmemeli

4- özellikle data kullanımı hakkında bilgisi olmayan belirli bir yaşın üstünde yakınlarımızın kullandıkları telefonların internet özelliği gerekli değilse operatör aranarak internet kullanımına hat kapatılmalı.

5- operatör yukarıdaki şartlara uygun kullanım imkanı sağlamıyorsa hiç düşünmeden operatörü değiştirin.(ben iki hattımıda başka operatöre taşıdım)
D
11 yıl
Gözlükten ameliyatsız kurtulmak mümkün mü?
gözlük mü lens mi diye araştırma yaparken yabancı sitelerin birisinde egsersiz ile gözlüksüz görmenin mümkün olabileceğini okudum.orada göz bozukluğunun bir kısmının kasların durumundan kaynaklandığı yazılmış.(gözdeki düzensiz şekil bozukluklarında yapılabilecek birşey olduğunu sanmıyorum).
sitede işaret parmağı ve başparmağı ile çok ufak bir halka yapıp baktığımızda net görülebileceğini yazmış.gerçekten denedim.çok ama çok ufak bir halka yapınca okuyamadığım yazıları okuyabildiğimi fark ettim.halka iyice küçülünce görüntü alanı darlaşıyor hem de netleşiyor.(ben uzağı göremiyorum)

gözlerimin iki ucundan baş parmaklarımla yana doğru çektiğimde (japon göz yapar gibi) bir noktada gözlüksüz net görebildiğimi fark ettim.netleme için parmakları aşağı yukarıda hareket ettirmek gerekiyor.(denemeden mutlaka ellerinizi yıkayınız).bir noktada görüntü netleşiyor.(herhalde odaklama düzeliyor)


bu benim aklıma başka bir fikir getirdi.iki kağıt parçasına delgeç ile delik deldim.birisini gözüme tamamen yasladım diğerini bir ki santim önde tuttum.gözüme yakın olan kağıttaki deliği biraz daha küçültünce neredeyse gözlük netliğinde görebildiğimi fark ettim.görüntü alanı dar olduğu için dışarıda kullanıma uygun değil ancak kapalı ortamda kullanılabilir.


sorum:forumdaki doktor arkadaşlara

aklımdaki fikir şu bu şekilde bir gözlüğümsü bir alet yapsam.zamanla bu aradaki mesafeyi kısaltarak ve delik çapında oynayarak görme bozukluğumu zamanla azaltabilir miyim? bu şekilde yapılmış bir çalışma var mı?


tek gözün kapatılarak bir gözdeki tembelliğin giderilebildiğini biliyorum.buda aslında buna benzer bir çalışma gibi geliyor.gözümüzü uzağı net görmeye zorluyoruz.


kağıtların arasındaki mesafe ve deliklerin çapı netliği fark ettiriyor.zaman geçtikçe deliği büyütmeyi ya da iki kağıt arasındaki mesafeyi daraltmayı planlıyorum.


sadece test için tuttuğunuz kağıtta bile cam olmadan net görmenin ne kadar güzel olduğunu fark edebiliyorsunuz.


(ikinci kağıt belirli bir mesafede iken görüş net oluyor.bende yaklaşık 1cm önde).arkadaki delik iyice kısılmalı.sürekli değil ama misal günde yarım saat gibi kullanılabilir.bunun yanında birde göz antremanlarını yapmayı planlıyorum.(aşağı bak, yukarı bak, sola bak, sağa bak,gözünle saat yönünde halka,tam tersi -- 20 tekrar olarak yazılmış sitede )
D
12 yıl
creative titanium ses kartları hakkında kurulum bilgisi
kartı bende geçen hafta aldım.ancak şimdi problemleri halledebildim.(seste sinir bozucu cızırtılar vardı.denemediğim kalmadı.)

öncelikle daniel k vs sürücüye gerek yok.creative in kendi sürücüleride, otomatik upgrade de problemsiz çalışıyor.son sürümler sitede mevcut.

danielknın sürücülerini daha çok ek özellik isteyen daha alt seviye kart sahiplerine öneririm.


kartta bildiğiniz gibi iki tür bağlantı seçeneği var analog yada digital.(bende ikiside bağlı problemsiz şekilde.cızırtı yapınca ikisinide bağlamıştım. öylece bıraktım.)

tek tek ayarları anlatayım:

sürücüler kurulduktan sonra çok nallı ses için sisteminize göre 5.1 7.1 vs seçiniz.menuden teste bastığınızda tek tek tüm kanallardan ses gelecek.front left -center-fornt right vs şeklinde.bu şekilde sistemin doğru kurulduğundan emin oluyoruz.


filmler dts yada dolby digital kodlu ise iki seçeneğiniz var.

1-analog :sesi ses kartına çözdürüp anfinize gönderirsiniz.ses çıkış ayarı hoparlörde olacak.(2 kanal film seslerini cmss ile menuden 7 kanala yayabilirsiniz. )

2 digital:sesi optik kabloyla anfiye gönderirsiniz.iki seçenek var.sesi ses kartı decode eder yada anfiye yaptırırsınız.

ben decode için anfiyi tercih ediyorum.ses bence çok daha iyi.bunun için işlenmeden gönderilmeli sinyaller.(ben vlc player kullanıyorum).çıkış için spdif seçilmeli.dolby live ve dts özelliği off olacak.burada bir püf noktası var.optik çıkışı creative menusunden seçince olmuyor.vlc player giriniz hoparlör seçeneklerinde spdif yoksa menüden seçilmemiş demektir.windowsun sesler menusune girip varsayılan aygıtı hoparlör değil spdif seçiniz.

stereo sesleri yayarak yada stereo olarak dinleyeceksiniz.(oyun yada müzik)

1-analog film ile aynı

2 digital:burada varsayılan çıkış hoparlör olmalı.(spdif seçildiğinde hata veriyor).varsayılanın hoparlör olmasını dikkate almayın menuden istediğiniz ayarları yapın.optik kabloyla bağlayın.anfinizden normal şekilde ses geleceğini göreceksiniz.dts menusunde stereo sesi yaymak için bir seçenek var.onunla sesi yayabilirsiniz.


oyunlarda çok kanallı ses:

1-analog film ile aynı.menuden cmss açıksa kapatınız.ayarları oyun yapsın.

2-digital.üstteki 2 ile aynı.yalnız dts xpand gibi sesi yayan özellikler açıksa onlarıp kapatınki oyunun orjinal sesi gelsin.anfinizde dts varsa dts, yoksa dolby digital live seçilmeli.gelen cızırtı sesi:


maalesef bunun birçok nedeni var.problem kartta diye düşünmeyin mutlaka çözümü var.yabancı forumlarda manyetik etkileşimden filan bahsedilmiş.(ekran kartına yakınsa oluyormuş).bir de bazı anakartlarla uyumsuzluk varmış.

bu cızırtı sesi bende de arada geliyordu. 10 saniyede bir gibi.tüm sürücüleri denedim düzelmedi.64-32 bit win 7 yine olmadı.


yabancı forumlarda gezerken birşeyi fark ettim.standart kullanıcılar hiç sorunsuz sürücüyü yükleyip kartı problemsiz kullandıklarını yazmışlar.ama üst seviye kullanıcılarda hep sorunlar var.(ben forumnları takip ettiğim için orjinal sürücüler problemli diye direk danielk nın sürücülerini kurmuştum).

bende normal bir kullanıcı gibi davranıp herşeyi defaultla kullanmayı denemeye karar verdim. anakartın biosunu fabrika ayarlarına reset ettim.(onboard ses kartını disable etmeyi unutmayın)

(sistemi normalde overclocklu kullanıyorum) . default ayarlarda sorunsuz çalıştığını fark ettim kartın.deneyerek hatanın biosta hafıza ayarından kaynaklandığını fark ettim.(hafızaya en hızlı çalışacağı şekilde manuel ayar yapmıştım).memory ayarını auto yapınca tüm sinir bozucu cızırtılar gitmişti.anladığım kadarıyla sistemdeki elektrikteki bir düzensizlik buna neden oluyor.şuan sistem yine oc lu sadece hafıza autoda.seste sorun yok.


birde eğer yeni model ses kartı aldıysanız nvdia da hdmi üzerinden ses çıkışı var.bu çıkış kullanılmayacaksa nvidianın sürücüsünü kurarken manuel kurulum seçilip ses sürücüleri yüklenmeyecek.bu çok önemli.ben garanti olsun diye sürücüyü yüklememe rağmen dedentim masası/donanımdan hdmi -yüksek çözünürlüklü ses diye geçen aygıtların tümünü kaldırdım.bende dört- beş tane vardı.tümünü kaldırdım.(disable yaptım)
D
12 yıl
sharp klima konusunda yardım
evime ısınma amaçlı sharp marka ikinci el bir klima taktırmıştım.forumdaki bilgilere bakarak montajı düzgün olarak yaptırdım.ustalara çok teşekkür ederim.(garanti olsun diye büyük bir firmaya yaptırmama rağmen işlerini düzgün yapmadıkları için iki sefer uğraşıldı.)

klima geçen haftaya kadar düzgün çalışıyordu.

iki haftadan bu yana dış ünite çok fazla karlanma yapmaya başladı.(klima ilginç bir klima -18 lerde bile buzlanma yapmadan çalışıyordu.ağız sıcaklığı hep 41C.dışarısı 14 derece ağız sıcaklığı 41, dışarısı -10 derece ağız sıcaklığı 40C :). çözemedim çalışma mantığını.soğuk havada performansı düşmesi lazım bazen soğuk havada daha iyi ısıttı.üfleme sıcaklığı forumda verilenlere bakarak çok düşük ama kış boyunca salonumu 25 derece civarında tutmayı başardı.havalar ısınınca değişen fazla birşey olmadı bu seferde 25 değilde 27 derece yaptı içeriyi)


neyse geçen gün evden çıkarken klimayı kapatmıştım döndüğümde çalıştırdım ısıtmadığını fark ettim.yukarı çıkıp dış üniteye bakınca gaz verilen yerden gazı bayağı kaçırdığını fark ettim.(basınçla atıyordu)

problem ne olmuş olabilir? Ankarada bildiğiniz servis var mı? gaz kaçtıysa yağ verilmesi filan gerekiyormu ?
D
12 yıl
değişik bir soru klima hakkında -- teknik bilgi gerekiyor
1. klimanın dış ünitedeki radyatörünü bakır boru ile uzatıp suya sokmamın bir zararı olur mu?
2. bu radyatör bakır boru ile uzatılıp 12-13 metre mesafeye indirilebilirmi?


düşündüğüm şey şu.evimin bahçesindeki 13-14 metrelik kuyuya dış ünitenin radyatörünü sallandıracağım.

(aslında kuyudan su pompa ile alınıp tekrar kuyuyada boşaltılabilir ama bu seferde hem debi yeterli gelmeyebilir.hemde elektrik masrafı artar)

bu kuyuda 13-14 metre su var.en soğuk havada dahi yüzeyi donmadı.(-25 lerde).evi ısıtmada buradaki ısıdan yararlanmayı düşünüyorum.not: bu işi yapan hazır sistem sistemler çok pahalı :). buyüzden kendim yapmayı düşündüm
D
13 yıl
ikinci el klima alınır mı ?
ikinci el klima alınır mı?

alınırsa ikinci el klima alınırken nelere dikkat edilmeli? (aldıktan sonra bir serviste filtre vs bakımının yapılacağını varsayıyorum)
D
13 yıl
ısıtıcı tecrübelerim
19 ekim 2010 klima eklendi en altta.


şuana kadar evimde ısıtma sorununu çözmek için yapmadığım kalmadı.(müstakil bir binada yaşıyorum ve bulunduğum bölge çok soğuk.-ankara da bahçe içinde yüksek bir yer.bina 250 m2 civarı.doğalgaz yok.)

tecrübelerimi paylaşayım.umarım problem yaşayan diğer üyelere yardımcı olur.

1- kalorifer :kömürlü : boş zamanınız yoksa hiç bulaşmayın.şuan atıl durumda bekliyor.kömürün kalorisi yüksek olabilir ancak her yanmada farklı ısı veriyor.(mutlaka benim yakarken yaptığım bir hatadan oluyordur ama ayarlama yapmak kalorifer ustası değilseniz mümkün değil.--bu arada kullandığım marka kaliteli bir markanın otomatik modeli.peteklerle 5500tl maliyeti olmuştu bundan 4-5 yıl önce(2004 gibi)).büyük binalarda avantajlı olabilir ancak müstakil binada eziyeti çok fazla.

avantajları: iyi yakarsanız kısa sürede tüm evi çok iyi ısıtıyor.doğalgaz yok ise ve büyük bir evin her tarafı ısıtılmak isteniyorsa pek alternatifide yok.25 kiloluk torbaları taşıyarak kas yapabiliyorsunuz.:)

dezavantajları: pisliği çok fazla.(ben evin dışına monte ettirdim.gidip curuf dökmek filan işkence).otomatik yükleme filan hikaye çıkan curufu kendiniz dökmeniz, yüklemeyi kendiniz yapmanız lazım.ısı kaybı çok fazla.belki labaratuar ortamında kalorisi doğalgazdan fazladır.ama verimli olduğunu sanmıyorum.yanmamış atıl kömür mutlaka kalıyor.bacadan çıkan atıl ısıda cabası.
ekonomik deniyor ben farklı kömürlerde denememe rağmen hiç bir ekonomikliğini görmedim.geçen yıl ayda 1000 lira civarı yakıt yakıyordum.evim yinede ısınmıyordu.-yalıtım kötü- .kaloriferi yakacak birini bulursanız düşünülebilir.

elektrikler kesildiğinde bir panik başlıyor :)...elektrik kesiliyor ancak kalorifer altı kısık dahi olsa yanmaya devam ediyor.(harıl harıl yanan sobanın üstüne düdüklü tencere yerleştirilmiş gibi düşünün.)bu tip ısınmada gece yatarken ya da evden dışarı çıktığınızda elektrik kesintisine karşı mutlaka yüksek güçte bir kesintisiz güç kaynağı düşünülmeli.--yine de pompanın arıza yapma olasılığı var--.bir sefer elektriğin gittiğini fark etmedim eşim deprem oluyor sanıp çocuğu alıp dışarı çıkmıştı.tahliye borusundan da su atmasına rağmen tüm radyatörler ve borular patlayacak gibi titriyordu.


BURASI ÖNEMLİ :BU TİP SİSTEMLERİN OTURULAN ODAYA-OTURULAN ODANIN HEMEN YANINDAKİ BALKONA KURULMASINI KESİNLİKLE ÖNERMEM.aile bireylerinden kesinlikle uzak bir yere yerleştirilmeli.sirkülasyon pompasının herhangi bir nedenle durması halinde kalorifer yanıyorsa büyük tehlike yaşayabilirsiniz.(pompaya elektrik gitmemesi, pompa arızası).kaynayınca imbisattan tahliye edilen su yeterli gelmeyebiliyor.resmen evde bomba bulundurmak gibi.ben elektrik uzun süreli kesilince kalorifer halen yanıyor ise kalorifer dışarıda olduğundan su yada yerde kar varsa kar ile ateşi söndürebiliyorum.ısıyı hızlı düşürebilem için üst kapağı açıyorum.tüm bunlar evde çok tehlikeli olacaktır.


ek kömürlü kaloriferde meşe odunu yakımı:

avantajı:çabuk ısınma, kömürden temiz kullanım, daha az pislik, kolay tutuşma,doldurup boşaltırken üstünüz başınız fazla batmıyor

dezavantajı: odun çok yer kaplıyor, çabuk geçiyor, tonla aldığınızda tarttırma imkanı yoksa satıcının vicdanına kalmışsınız, kuru odun bulunmalı.(kesik odun parçasının bir ucundan üflediğinizde hava diğer taraftan kolayça çıkıyorsa kurudur)


2- infrared ışıkla ısıtan elektrikli ısıtıcı:

maliyet: geçen yıl(2008): biri 89 lira, diğeri 220 lira

avantajları: anında ısı vermeye başlıyor.karşısına geçerseniz soba gibi sıcaklık veriyor.dışardan geldiyseniz ve oda soğuksa bir anda ısınmaya başlayabiliyorsunuz.hava kalitesini çok fazla etkilemiyor.(çok fazla kurutmuyor)

dezavantajları: kapattığınızda sıcaklık birden düşüyor.(oda ısınsa bile karşısına geçeni kavurduğundan kapanınca birden soğumuş hissi veriyor.).odayı da ısıtması için uzun süre çalıştırılması gerekiyor.bu yüzden sürekli kullanımda sanıldığının aksine hiç de ekonomik değil.hayal kurulmamalı üstünde yazan rakam kadar tüketim yapıyor.


3- karbon infrared tipi ısıtıcı:

maliyet: geçen yıl(2008):129 yada 139 lira

üç tane farklı markadan ışıkla ısıtan ürün kullanmış biri olarak bu tip ürünlerde bunu tavsiye ederim.
avantajları:göreceli odayı-havayı daha çok ısıtıyor.sanki karşına da daha fazla ısı veriyor gibi.(yüzey ufak olduğundan öyle geliyorda olabilir).ben dik olanını kullanıyorum.kesinlikle daha kullanışlı ve taşınması çok daha pratik. hava kalitesini çok fazla etkilemiyor.(çok kurutmuyor)

dezavantajları:yukarıdaki dezavantajların tümü geçerli.

4- quartz soba tipi ısıtıcı:

maliyet:4-5 yıl önce alındı. hatırlamıyorum.şuan 39 lira civarıdır.

avantajları:oda çok soğuk dahi dahi olsa karşısına sıcaklık veriyor.dışardan gelindiğinde direk sıcaklık hissedilebiliyor.(ani ısıtmada kesinlikle infrared tipi ısıtıcılarla rekabet edemez.ara bir çözüm olabilir ancak).havayı ısıttığından elektrik kesintisinde oda hemen soğumuyor.bazen tüm gece kapatmama rağmen sabah odaya girdiğimde ılıklığı hissedebiliyorum.

dezavantajları: havayı kurutuyor.önüne bişey geldiğinde yakabilir.(birde bknz. alttaki teorim )

5- fanlı ısıtıcı:

maliyet: iki yıl önce duvara takılan 89lira, fanlıların biri 59 lira diğeri epey eski.

avantajları : havayı homojen bir şekilde ısıtıyor.yüksek sıcaklıkta hava vermediği için üstteki quartz sobadan daha az kurutuyor havayı.daha güvenli önüne bir eşya geldiğinde kendisini kapatıyor.

dezavantajları : sürekli bir fan gürültüsü çekmek zorunda kalıyorsunuz.ürün kullanıldıkça bu fan gürültüsüde artıyor ve bir süre sonra tahammül edilemez seviyeye ulaşıyor.bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum.(bu tip ürünlerde 3 farklı model kullandım.tümü hüsranla sonuçlandı.biri dandik bir marka diğer ikisi kaliteli markalardı.ikisi rezistanslı fanlı seyyar , biride duvara takılan seramik ısıtıcılı olanlardan)

6- yağlı radyatör:

maliyet:5 yıl önce 149 lira gibi hatırlıyorum.(aldığım model çok pahalıydı.dün başka bir markayı 49 liraya gördüm.)

avantajları: havayı homojen bir şekilde ısıtıyor.sessiz.havayı üstteki iki ısıtıcı tipinden daha az kurutuyor.diğer ısıtıcılardan daha güvenli.çocuk varsa ve oda küçükse bu ürün tercih edilebilir.kızım ufakken takviye olarak bu ürünü kullandım.

dezavantajları: bu tip ısıtıcı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekiyor.kesinlike oda büyüklüğüne uygun olmalı.yoksa odada varlığını hissedemezseniz bile.odada koyacağınız yer çok önemli.kıyıda köşede kalırsa sadece kendisini ısıtır.(çok iyi bilinen bir markanın pahalı bir modelini almıştım.kızım büyüyünce daha büyük bir odada kullanınca hiç memnun kalmadım).direk ısıtma yapmıyor.önce kendisinin ısınması sonrada odayı ısıtması gerekli.bu da uzun zaman alıyor.(yeni modeller daha hızlı ısınıyor.ama odayı ısıtması için gerekli süre aynı)

7- konvektör tipi elektrikli ısıtıcılar:

maliyet:59 lira yeni alındı.(2009)

şuan bunu kullanmaktayım.

avantajları:kısmen güvenli.elektrik aksamı içerde olduğundan yangın çıkarma ya da yanık tehlikesi az.dışarı çok sıcak hava vermediğinden havayı daha az kurutuyor.fansızda çalışabildiği için sessiz.havayı ısıttığından uzun süreli ısınma sağlıyor.açar açmaz sıcak hava vermeye başlıyor.hava kalitesi anlamında en çok bu üründen memnun kaldım.

dezavantajları: evde küçük çocuk varsa ve içine bişeyler atarsa kısa devre -yangın tehlikesi olabilir.(duvara monte edebilirsiniz).gövde ısınıyor dikkat edilmeli.yine oda büyüklüğü seçimi önemli.anlık ısıtıma yapmıyor.odayı ısıtıması için uzun süre gerekiyor.

sonuç:
doğalgazın rakibi yok gibi.(klimayı kullanmadığım için değerlendirmeye dahil etmedim)

şuan kullandığım elektrikli ısıtıcılardan oda büyükse ve ısıtılamayacaksa (35m2 ve 20 m2 olan odalarda karbon infrared tarzı olanı, daha ufakça(12m2) bir oda ise konvektör tarzı olanı tercih ediyorum.

ekonomik durumum iyileşirse klima taktırmayı düşünüyorum. o zaman klimanında dahil olacağı bir yazı yazabilirim.(klimanın ısınmada doğalgazdan sonra kömürlü kaloriferde dahil üsttekilerin tümünden çok daha iyi olacağına eminim)

ürünün aylık tüketim miktarı hesaplanırken kullanılacak süre , saatte çekeceği watt değerini , elektriğin kilovat ücretiyle çarpılmalıdır bulacağınız değer gelecek faturadır.reklamlardaki rakamları dikkate almayınız.


* teorim : aynı elektrik tüketiminde daha küçük yüzeyde oluşmuş daha yüksek ısı, geniş yüzeyde oluşmuş daha düşük sıcaklıkla aynı ısıyı vermesine rağmen odayı daha az ısıtıyor.

not:hiçbir firma ya da kuruluşla bağlantım olmadığı gibi açıklamalarım tümüyle kendi yaşadığım deneyimlerdir.birden fazla ısıtma yöntemi denendiyse kendi deneyimlerinizi de eklerseniz sevinirim.8-klima tecrübelerim:

en sonunda klimayı da denemeye karar verdim.geçen kışı elektrikli ocaklarla geçirdim.ara ara da kaloriferi yaktım.yaz aylarında evimin sadece kuzey cephesine yalıtım yapıldı.ekonomik nedenlerden ötürü komple yalıtım yaptıramadım.

klima olarak kaliteli sıfır cihaz almaya gücüm yetmediğinden sharp marka ikinci el bir klima aldım.klima 24000 btu.ikinci el klima almak istiyorsanız almadan önce 200 tl gibi bir ek masrafa hazır olun.(montaj ve gaz dolumu.benim gibi satan kişinin gazı emdirdik vs laflarına inanmayın.söken kişinin bu işlemi nasıl yaptığını bilemezsiniz).baştan anlaşılmadıysa elektrik tesisatı da eklenecek.ayrıca bir de temizlik mutlaka yaptırılmalı.bu da eklenecek.ben klimayı forumdaki bilgilere bakarak kendim temizledim.ama hata yapıp klima monte edildikten sonra yaptım temizliği.oysaki yerdeyken çok daha kolay olacaktı.satıcıdan mutlaka montaj tarihini gösteren belgeyi isteyin.benim 3 yıllık diye aldığım cihaz 10 yıllık çıktı.klimayı hesaplı aldığım için dert etmedim.(650 tl)

servis ilk geldiğinde vakumlama yapmadı.o gün biran önce bitsin diye ses çıkarmamıştım.ama klimanın ağız çıkış ısısını (40-43 derece) yeterli bulmadığım için içime sinmedi ertesi gün ısrar edince kırmadılar gazı boşaltıp vakum yapıp tekrar klima üstünde yazılı miktar kadar gaz bastılar.ek ücret almadılar.ağız ısısında değişiklik olmadı.henüz soğuklar bastırmadığı için net birşey de söyleyemiyorum.(yazı 19 ekimde yazıldı) ama dış sıcaklık 11-12 derece iken 35 metrekarelik salon + 15-17 metrekarelik salona açılan odayı 27 dereceye ısıtabiliyor.ben 27 dercedeyken durdurdum belki dahada ısıtabilirdi.tabi klima salonda olduğu için diğer oda 27 dereceden daha soğuktu.evin bu odalarda yalıtım yok.

montajdan sonra klimayı kendim temizledim.kısaca anlatayım :önce iç ünitenin dış kasasını söküp su akan tablayı ve fanı söktüm.fanı sökmesi gerçekten zor.(takması daha zor).fan metal olduğundan fana zarar verme olasılığınız düşük ama benim kullandığım modelde fan petek ile gövde arasından çok sıkışarak çıkıyor.petek zarar görecek diye korktum.

ben yağçöz domestos(çok az) ve su karışımını sprey ile peteklere sıktım.su yarı yarıya.bekleyip su ile duruladım.(forumda peteklere zarar verebileceği yazıldığı için sadece bir iki dakika bekledim).ardından sulu süpürge ile çektim.
yalnız burada hata yaptım.durulamada sıcak su yerine soğuk su kullandım.
iç ünitenin dış kasasını, fanını, filtreleri küvette yıkadım.bu iş için diş fırçası ve lavabo fırçası ile cif krem deterjan birazda yağçöz kullandım.parçalar neredeyse sıfır gibi oldu.sonra sulu süpürge ile fazla sularını emdirip kağıt havlu ile kuruladım.bu şekilde beklemeden montaja geçebildim.

dış üniteyide aynı şekilde vidalarından söküp temizledim.dış ünite terasta yerde durduğu için kolay oldu.dış ünitede aklıma sıcak su geldi ve sıcak suyla yıkadım.(kaynar değil.60 derece civarında ).dış ünite daha güzel temizlendi petekleri iki taraflı yıkayabildiğim için.daha temiz olması için petekleri yine bir kaç kez sulu süpürge ile çektim.

ertesi gün migrosta klima için 3m filtre ararken fakirin climax temizleme sıvısını gördüm.yanında halı yıkama şampuanı hediyeside vardı.15 lira verip test için aldım.eve döndüğümde iç ünitenin kasasını söktüm spreyledim.çıkan kirlerden maalesef önceki yaptığım temizliğin pekte işe yaramadığını fark ettim.iç ünite düzgün temizlenmek isteniyorsa mutlaka yere indirilip basınçlı su ile temizlenmeli.yoksa peteklerin ön tarafı temizleniyor arkası temizlenmiyor.bu sefer sıcak su ile duruladım.süpürge ile emdirdim.spreyi tekrar sıktım.tekrar duruladım.en son süpürge ile çekip kasasını kapattım.(kasayı söküp takması kolay.ama zorlamayın sakın.açılmıyorsa vidaları iyi kontrol edin.)

klima takılmadan hemen önce karbon ışıklı ısıtıcım neredeyse tüm gün açıktı ve sadece önünü ısıtyordu.(konvektörü salonda kullanmıyorum.salon için küçük geliyor).şuan salonum ve yanındaki odanın her tarafı ısınıyor.sıcaklığı 25-27 derece civarında tutuyorum.klima tahminen 1 dakika çalışip 2 dakika duruyor. 3000 watt civarı saatlik tüketimi olduğuna göre 1000 watt civarı bir tüketimi varki benim için iyi bir değer.(salon ve odanın ısınması için aylık 200 civarı ek maliyete razıyım.).klima arada defrosta giriyor.bazen saate bir kez bazende 4-5 saatte bir.yalnız defrosttan çok çabuk çıkıyor.çoğu zaman bir dakika bile sürmüyor.garip bir biçimde bulunduğum yerde gece ve gündüz sıcaklık çok fark etmesine rağmen klima hep aynı ısıda üflüyor.

klima avantajları:

soğuğu hemen kırıyor.çok iyi yakılmış kömürlü kalorifer dahi bu konuda rakip olamaz.benim kullandığım cihaz salonu 15-16 dereceden 15-20 dakikada 20 li derecelere çıkarıyor.(dış ısı 12-13 derece.salonun üstünün bir bölümü teras olduğu için yalıtım sıfır diyebiliriz).klimayı kapattığınızda ışıklı ısıtıcılar gibi oda anında buz kesmiyor.-20 lerde de çalışabilen cop değeri yüksek klima alınsa son derece ekonomik olacağını düşünüyorum. kaliteli bir filtre ile havayı sürekli filtre edeceğinden sağlıklı.doğalgazın olmadığı yerlerde havalar eksiye düşene kadar kömür gazyağı fuel oil vs kesinlike klimanın alternatifi olamaz.çok pratik düğmesine basın odayı istediğiniz ısıya getirsin.hatta işten gelmeden önceye ayarlayın, ev siz geldiğinizde sıcacık olsun.


dezavantajları:

odada süreki hava akımı oluyor.az da olsa fan sesi rahatsız ediyor.dış sıcaklık düşünce verim azalacak.tüm ev yerine belirli bölge ısıtılabiliyor.çok soğuklarda çalışmayacağı söyleniyor.(havalar daha soğumadığı için test edemedim).dış ünite sesi yakınınızda ise rahatsız ediyor.havayı kurutuyor.(gece yatarken yıkanan çamaşırlarınızı klimanın olduğu odaya koyarsanız hem çok çabuk kuruyor hemde havayı nemlendiriyor.)...oda ısınırken fanın üflemediği yerdeki rüzgar sizi üşütüyor.iç ve dış ünite temizliği ihmal edilmeden yapılmalı.temizliğe dikkat edilmezse yukarıda yazdığım sağlıklı yazısı tam tersine dönüyor.

benim kullandığım model düşünülmeden tasarlanmış.aslında klimanın hava çıkış yerine konulduğu gibi emişinede bir filtre takılmış olsaydı klimanın için bu kadar tozla dolmazdı.klima filtresini bulabilirsem üstteki hava giriş kısmınada filtre kesip yapıştırmayı düşünüyorum.bu şekilde klimanın içi çok daha geç kirlenecektir.


sonuç:ben klima ile devam etmeye karar verdim.ekonomik durumum elverirse düşük btu lu birer klimada üst kata ve diğer ufak odaya taktıracağım.çok soğuk havalarda da salonu kapatıp elektrikli konvektör ve kömürlü kalorifer karışımı kullanacağım.
D
14 yıl
ısınma alternatifi -- kuyu + ısı pompası
kömürlü kalorifer + elektrikli ısıtıcı kullanmama rağmen bir türlü ısınamıyorum.(bulunduğum bölge ankaranın yüksek bir yeri.)

soğutma için cihaza ihtiyacım yok.bu yüzden klima yerine sadece ısı pompalarını araştırırken su dan ısı alan ısı pompalarını gördüm.

aklıma bahçemdeki kuyu geldi.kuyudan suyu alıp ısı pompası ile suyu ısıtıp kalorifer tesisatına verecek bir sistem araştırıyorum.(kuyu 13 metre derinliğinde kış aylarında nerdeyse ağzına kadar dolu.)

sorularım:

kuyudaki suyun enerjisi yeterli gelir mi yoksa evi ısıtana kadar kuyudaki su donarmı ?. sistem verimli midir?.bir de maliyet ne kadardır?

yardımlarınız için teşekkürler...
D
16 yıl
PALIT HD 2600 PRO SONIC OC yardımı
başlıktaki karıt ne yaptıysam 811x1650 hızının üstünde stabil çalıştıramadım.üstündeki fanı zalman 700 ile değiştirdim.ram sinkte taktım.(kendi soğutucusuylada belirttiğim hızlara çıkıyordu zaten.)

şuanda kartı 800x1600 günlük kullanıyorum.(sıcaklık maksimum 44c) ...acaba bu karta vmod yapılabilir mi?...özellikle hafızayı hızlandırmak istiyorum.çünkü çok az değişiklikte bile kart uçuyor..
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle