Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Teğmen
03 Mayıs 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
4 yıl
Benim sitemde bir tek benim apartmanımın hızı düşük, ne yapmalıyım?
Merhabalar, birçok kez burada TurkNet'te aniden oluşan hat değeri düşüşüyle ilgili konu açmıştım, aylarca uğraştım tabi ki bir şey olmadı. Bir gün aniden değer düşmüştü, hiçbir nedeni de (benim tarafımdan) yoktu. Şimdi SNR değerim 8'de, hatta 8'den de aşağı düşüyor. Eskiden 11'di ve hızımı sıkıntısız alıyordum.

Şimdi gelelim bana tuhaf gelen şeye, altyapı sorgusu için sitelere bakıyordum, Millenicom'un sitesinden sorgu yaptım, benim bildiğime göre zaten bu gibi sağlayıcılar TTNET'in verdiği bilgileri veriyorlar. Benden önceki apartman 85 Mbps, benden sonraki apartman 85 Mbps, hatta bütün site 85 Mbps, benim apartmanım ise 68 Mbps. Benim tarifem zaten 75, maksimum 68 çıkan altyapıda tabi ki ucu ucuna alabilirim. Apartmandaki bütün daireleri sorguladım, girişi sorguladım, 68 Mbps diyor.

Şimdi ben bu saçma durumda ne yapmalıyım? Demek ki o ani hız düşüşünü bir ben yaşamışım, diğer apartmanlar sapasağlam, gel de kafayı sıyırma. Nereye başvurmalıyım, nereyi kime şikayet etmeliyim?

Bunu yazarken bir hanımefendi aradı TurkNet'ten. Önceden denk gelen çirkef insandan sonra bu hanımefendinin durup beni dinlemesi, "o zaman ben tekrar ilgileneyim" demesi, saniyeler sonrası tekrar arayıp ekip yönlendireceğim yarın müsait misiniz demesi beni şaşırttı. Evet belki bir yere ulaşmayacak ama yine de önceki felaket tecrübemden sonra bu oldukça güzel geldi. Size hala sorum geçerli, eğer çözüme ulaşmazsa burada problem kimdedir, nerededir, nereye şikayet etmeliyim?
5 yıl
TurkNet Bana Destek Vermeyi Tamamen Kesti
Merhabalar, buralarda çok geziyorsanız beni mutlaka görmüşsünüzdür, evrenin başlangıcından beri devam eden bir hız sorunum var. 75 Mbps'den rastgele değişik değerlere düşüyor, değerler 75'e yakın bile değil. 2 oluyor, 20 oluyor ancak tabi ki hat değerleri zayıf olduğu için yüksek hız gelmiyor. Bu arada evimde kesinlikle problem yok.

Şimdi gelelim destek işine, TurkNetDestek hesabına bin defa yazdım, sürekli yazışmalardan sonra kaldırmayan yerlerde altyapı çalışmaları yapacağız diye sonunda problemin benden kaynaklanmadığını, kendi hatalarını kabul ettiler, ancak tabi ki çalışma yapılmadı. Onun açtığı destek başlığına yazıyorum artık oradan da cevap yok. Açılan yeni başlıklara da bakmıyor zaten, bir tek o başlığa bakıyor.

Destek kayıtlarına gelelim, SIFIR DESTEK. Sadece kaydı kapatıyorlar, onun otomatik mesajı geliyor. Mutlu sona eren bir kullanıcımızın önerisi üzerine Oğuzhan bey diye bir çalışan varmış, onunla görüşmek istediğimi belirttim, yok, sadece kapatıyorlar kayıtları. Canlı destek zaten yok, twitter'dan da yok. Ben ne yapacağım?

Bir de Oğuzhan beyle görüşüp sorunun çözülmesi olayı var, bazı kullanıcılar deneyimlemiş bunu (ki ne mutlu onlara, olması gereken bu) ancak başka müşterilerin bırak Oğuzhan beyi, sıfır desteğe ulaşabilmesi çok acınası bir durum.

Buraya kadar okuyanlarınız muhtemelen "keriz misin ayrıl gitsin" diyorlar, bir nevi haklısınız ancak hiçbir alternatifim yok arkadaşlar, yoksa durmazdım.

Önerisi olan var mıdır? Benim durumumda olup da yaşayan bir insan evladıyla sesli bir şekilde iletişime geçen varsa nasıl yaptınız lütfen anlatın. Tek yapılacak iş bölgemde kapasitenin arttırılması, çok kişi yaşamıyor diye mi böyle diyeceğim de o da değil, bu şehrin boyutuna göre gayet yeterli kişi yaşıyor burada.

Destekten destek yok lütfen yapabilirseniz siz yardım edin çok yoruldum
5 yıl
Enpara Başvuru Aktif İleti Firması Problemi
Merhabalar, ben Enpara hesabı açtım, ilk gelen, Enparanın kendi kuryesi beni aradığında müsait değildim, tarih ertelendi. Şimdi ise kargoyu Aktif İleti diye hakkında iyi yorum okumadığım bir firmaya vermişler. Bu durumu yaşayan başka arkadaş varsa, sizler ne yapmıştınız? Bu firmayla sizin kargonuz geldi mi ya da gelmediyse Enpara başvurusunu iptal edip tekrar başvurmayı deneyen oldu mu, böyle yapınca kendi kuryelerini gönderiyorlar mı?

Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum
5 yıl
Aktif İleti İle Deneyimleriniz
Merhabalar, ben Enpara hesabı açtım, ilk seferinde kendi kuryeleri geldiğinde müsait değildim, ertelettim ve şimdi bin pişman oldum. Şimdi kargoyu Aktif İleti firmasına vermişler ve Yurtiçi kargodan daha çok yerilen tek firma bu herhalde. Bu firma hakkında deneyimleriniz neler, bu firmadan hiç olumlu bir şekilde, kısa sürede teslim aldığınız oldu mu?

Bendeki gibi Enpara ile ilgili bu problemi yaşayan kullanıcılar, iptal edip tekrar başvuranınız oldu mu? Bunları merak ediyorum çünkü 2 hafta süre verdim (haftasonları dahil) 2 haftada gelmezse direkt olarak başvurumu iptal edip tekrar başvuracağım, acaba o zaman kendi kuryeleriyle mi gönderirler yoksa yine bu saçma sapan firma ile mi?

Katkıda bulunursanız, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim
5 yıl
AKK Kalktı Hızım 1 Mbps Oldu İnternet Kullanılamıyor
Merhabalar, her iyi şeyde olduğu gibi TurkNet'le bir süredir olan güzel performansım son birkaç günde felaket duruma geldi. 75 Mbps kullanıyorum, eskiden modemde SNR Marginim 11-12 civarıydı, hızımı gayet rahat alıyordum. Arada yavaşlamalar oluyordu ama çok önemli bir şey yoktu. Sonra aniden hızım fena bir şekilde düşmeye başladı, SNR Margin 4-5'e kadar düşüyor, hız testi yapıyorum 1 Mbps oluyor. AKK'nin olup olmaması önemli değil yani.

Forumdaki arkadaş zaten yanıt vermiyor, AKK kalktı konularına falan bakıyor sürekli. Hesabının adını TurkNetDestek değil TurkNetPR yapmasını öneririm.

Bu problem neden oluştu bilmiyorum ancak bağlantı sağlayan hiçbir donanımda değişiklik yapmadım. Benden kaynaklı değil, zaten problem de aniden oluştu. Destek kaydıyla hızım geçici olarak 75 Mbps oluyor, ama SNR değerim 8 civarı dolanıyor. Zaten 8'den aşağısında internet bitiyor. Sonra maksimum hız değeri bile fazlaca düşüyor.

AKK'yi kaldırmak gibi güzel bir hareketten sonra internet kullanamamam beni üzdü açıkçası. Hani YAPA'ya geçildiğinde dolaplar yerine santrale bağlanılmasından dolayı hız düşüyordu bu yüzden AKK'siz internetin (benim için) anlamı olmuyordu, bu da aynı mantık mı diyeceğim de her yere YAPA geldiğini sanmıyorum, sanırım maliyeti göze alarak direkt olarak TTNET altyapısındakilerden kaldırdılar ancak dediğim gibi, kullanamayınca anlamı yok.

Bugüne kadarki problemlerim hep rastgele çözülmüştü ama bu problem müdahale olmadan düzeltilemez. TurkNet'in desteğini de biliyoruz, bu yüzden düzeltilebileceğini pek sanmıyorum. Sömürücü TTNET'e geri geçmek zorunda kalacağım galiba

Düzenleme: Resim eklendi, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "Data Rate" 61 Mbps olmasına rağmen SNR Margin 7.4 değerinde, zaten margin düşük olduğu için 61'i bile göremiyorum, 10-15 Mbps civarında dolanıyor şu anda. Data rate bazen tekrar 75 Mbps olduğunda Margin 5'e kadar düşebiliyor, hızım da 1 Mbps kadar oluyor. CRC hatalarını zaten görüyorsunuz resmi keserken DSL önyükleme zamanını da kesmişim ama yaklaşık 3 saatte 395064 CRC hatası oluşmuş, şu anda tekrar kontrol ettim ve 412976'ya kadar çıkmış. Upload Marginim bağlantı düzgünken de böyleydi yanlış hatırlamıyorsam, download margini nasıl böyle oldu bilemiyorum. 2 defa TurkNet tarafından arandım, gelişmeleri aktaracağız tarzında geri dönüş aldım. Bekliyorum, gelişmeleri ben de aktaracağım buraya.Düzenleme (2.10.2017):
Hiçbir gelişme yok, en sonki destek kaydım bana 75 Mbps hızı atamalarıyla sonuçlanmış, SNR değerimi görüyorsunuz. Benim hızımı bir kenara bırakın, şu hat kalitesine ne olduysa onu bir düzeltin, 1 Mbps ile internete mi bağlanılır? Ayrıca 50'ye sabitle, neyine yetmeyecek şeklinde ilginç bir cevaba şimdiden cevap veriyorum. Ben 75 Mbps aldım, sitede yazıyor, sözleşmede yazıyor. Bana vaadedilen bu, ben bu hızı alıyordum ama aniden alamamaya başladım. En baştan deseniz, geçiş yapmadan deseniz 50 neyine yetmiyor diye, neyse ona bir şey demem, fikrinizdir sonuçta. Ancak ben 75 bağlatmışım, o hızı da almışım sonra aniden hattım yerlerde sürünmeye başlamış. Bu problemi ben hızımı 50'ye sabitleyerek çözmekle sorumlu değilim, siz hatta olan problemi bulmakla sorumlusunuz


Düzenleme (9.10.2017):

Tahmin edebileceğiniz gibi durum aynı. SNR'ı 11'e sabitledim (dolayısıyla hızımı da 50'ye) ama yok, illa ki kullanmayın diyor sayın TurkNet. Şu hıza bak, 2017 ya bu, ne bileyim hani sizin utanmanızı geçiyorum artık belli ki sizde ondan yok galiba da ben bile utanmaya başladım şuna baka bakaDüzenleme (20.10.2017):

Evet, arıza kaydım kapatıldı, sebebi telefona bakamamış olmam. İkinci kere aranmadım, ha aransam da önemi yok zaten. Bu arıza kaydını açtığımdan beri internet kesintisi de oluşmaya başladı. Arada kesiliyor, hangi aralıklarla kesildiğini anlayamadım ama ona da bakarım belki. TurkNet sağolsun her an yeni bir heyecan, şimdi kesinti düzenli mi düzensiz mi, düzenliyse hangi aralıklarda, kesildikten sonra modemi 30 kere resetlemeden internetimi geri almam mümkün mü şeklinde sorular oluştu, bunlara cevap bulursam evrenin sırrını da bulabileceğimi düşünüyorum. Zaten Hadron çarpıştırıcılarına falan gerek yok, alın TurkNet'in altyapısını birbirine çarpıştırın, insanoğlunu daha çok meraka sokan yeni yeni problemler oluşuyor
5 yıl
TurkNet'te CGNAT içinde olmayan var mı?
Ben TTNet'te arkadaşlarımla oyun oynamak için hep port açardım, TurkNet'e geçmeden önce onların CGNAT kullandıklarını biliyordum, geçerken statik IP almadım. Geçiş yaptığımda ise CGNAT test etmek için modemdeki IP ile IP gösteren websitelerindeki IP'yi karşılaştırdım, aynıydı ancak yanlış bakmış olabileceğimi düşündüm ve kafa yormadım çünkü CGNAT içinde olmamanın mümkün olduğunu bilmiyordum. Bir de bir websitesi üzerinden port testi yapmıştım ancak portu o zaman düzgün açamadım mı bilmiyorum, port kapalıydı. Bugün ise portu ayarladım, sonunda test için bir program indirdim, oradan kontrol ettim, bu sefer port açıktı. Önceden kapalı çıkan websitelerinde açık çıkıyor bu defa. Yani CGNAT'ta olmayan kullanıcılar var mı?

Düzenleme: Bazı testler üzerine bir şeyler eklemek istiyorum. İndirdiğim program portforward.com adlı bir sitenin programı. Modemden portu ayarladığım zaman bu program kesin portun açık olduğunu söylüyor. Bazı test websiteleri ise program kapalı olduğu zaman o portun kapalı olduğunu söylüyor, ancak programı açıp o portu test edip başarılı sonuç aldığım an websiteleri de anında o portun açık olduğunu söylüyor. Programı kapatıyorum, yine siteler o portun kapalı olduğunu söylüyor. İki port ayarladım, örneğin 80 ile 1000. Program kapalıyken ya da programı açıp bir port test etmemişken websiteleri iki portun da kapalı olduğunu söylüyor. Sonra programdan 80'i kontrol edip başarıya ulaşıyorum, websiteleri 80'in açık olduğunu, 1000'in kapalı olduğunu söylüyor. Programdan 1000'i test ediyorum, bu defa siteler 1000 açık 80 kapalı diyor, çok uzattım farkındayım. Ben bu işlerden pek anlamam ancak tahminlerim:
1)Bu siteler bana veri göndermeyip programın veri gönderdiği sunucuyu direkt kontrol ediyor ve bana o sonucu söylüyor olabilir (o sunucuyu kontrol etme izinleri var mı, böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum, saçmalamış olabilirim)

2)Programa güvenlik duvarından ağ izni verdim ve program bu yüzden bana sunucusundan veri gönderip sonucu verebiliyor ancak Chrome'un portlara erişme izni olmayabilir, bu yüzden program porta eriştiğinde websiteleri de sadece bunu görüyor olabilir ancak veri gönderip kendileri test edemiyor olabilir. Program olmadan port testlerinin başarısız olması bu yüzden olabilir. Durum bundan mı kaynaklı bilmiyorum ama açıkçası artık Chrome'a bir yerden ayar mı yapmam gerek her neyse onu yapmaya üşendim, hem Game of Thrones saati yaklaşıyor ona gitmem lazım.

Demek ki önceden websitelerinden deneyip başarısız olmam bu durumla alakalıymış. İyi ki program indirip denemişim belki bu bariz bir şeydi de en başta indirmemek benim cahilliğimdi ama olsun.

Kısacası, şu anda TurkNet'teyim ve port açabiliyorum (statik IP almadım). Bu durum niye böyle, böyle başkaları da var mı yazarsanız sevinirim.
5 yıl
SNR Değerinde Ani Düşüş Kimden Kaynaklı?
Merhaba, SNR değerim 11 civarıyken şu son günlerde 6'ya kadar düştü. Hiçbir teçhizatımı değiştirmedim. Bunun sebebi altyapıda gerçekleşen değişikliklerden mi kaynaklı? Yoksa benim teçhizatım durup dururken performans kaybedebilir mi? Bu arada sağlayıcım TTNet değil ancak altyapı TTNet ve daha çok kişiye ulaşabilmek adına burada soruyorum.
5 yıl
TurkNet Gece-Gündüz Fark Etmeksizin Yavaş İnternet
Hayatımda gerçekleşen iyi şeyleri övmeyi sevmem, çünkü övdüğümde anında o şeyler kötüye gider. TurkNet'te bu bakış açımı unuttum ve 75 Mbps hızımı adamakıllı alabildiğim için ne yazık ki TurkNet'i takdir ettim. Bunun bedeli olarak da birkaç gündür seyrek-yoğun saatler fark etmeksizin ancak 1-10 Mbps arası hız alabiliyorum. Ne modem, ne bilgisayar, ne kablo ne de başka bir şey değiştim, her şey olduğu gibi duruyor, problem kesinlikle benden kaynaklı değil. AKK dolmadı, dolsa bile 24 Mbps olması gerekiyor ancak oralar hayal tabi. Adım gibi eminim ki destek kaydım "internet erişiminizde teknik bir sorun bulunmamaktadır" şeklinde beni aptal yerine koyan ve saç baş yolduran bir cevapla kapatılacak. Bazılarınız diyebilir ki "TTNet onlara ne aktarıyorsa onu okuyorlar onların suçu değil" ancak TurkNet kendi başına bir internet sağlayıcısı, bu kadar sorumsuzluk olmaz ki. Problem TTNet'le alakalıysa TTNet'e 3 gram baskı yap bir zahmet, biz sizin müşteriniziz, bize destek sağlamanız lazım, altyapınız TTNet'e bağlı olabilir ancak siz bunu biliyordunuz, buna rağmen bir şirket kurdunuz değil mi? Siz ayrı bir firmasınız, bu tür şeyler bahane olamaz, şu verdiğiniz cevaba göre TurkNet şeklinde ayrı bir firma olmakla TTNet'e çalışan olarak girmek arasında ne fark var? Siz aracı değilsiniz ki sorumluluğunuz bir tek zombi gibi dümdüz başka bir firma tarafından size verileni okumak olsun. Burada sağlayıcı sizsiniz. Azıcık sorumluluk alın üzerinize, kopyala-yapıştırdan farklı cevaplar verin.

Yani açılan milyon tane başlık var, lütfen azıcık şeffaf olun kullanıcılarınızla, "problemleri okuyoruz, kullanıcıların şöyle bir ortak problemi var, bunun farkındayız üzerinde çalışıyoruz" deyin, "umrumuzda değilsiniz, cehenneme kadar yolunuz var, biz de zaten destek sağlamak için değil çay içmek için işe girdik bu firmada" deyin ki niyetinizi net bir şekilde anlayıp ISS değişeyim, ama lütfen deyin bir şeyler. Hala kaç tane kullanıcı, şu ülkede büyüklü küçüklü bütün firmaların tek amacının kullanıcıyı yolmayı geçtim, yiyip bitirmek olmasından dolayı, size değil 2. şans, 500. şansı veriyor, hala da şans vermeye vermeye niyetli. Yeter ki biraz kendinizi geliştirin.

Sırf internet üzerine bu kadar uzun bir yazı yazdım, cevap vermeyeceğiniz de göz önüne alındığında belki gereksiz bir uğraş ama hala şu ülkede müşterinin yanında olan bir tane firma çıkmadı ortaya. Bu siz olabilirsiniz diye düşünüyordum ama hareketleriniz bunu pek doğrulamıyor

Düzenleme: Eskiden SNR değerim 11'ken şu anda 6, eskiden CRC hataları çok çok yavaş birikirken şu anda 2 saatte 400109 olmuş. Bunun benden kaynaklı olma ihtimali var mı?
5 yıl
Upload Hızı Kısıtlaması
İyi günler, benim hattıma 75 Mbps tanımlı, bunu alıyorum problem yok ancak upload hızı modemde 4'e tanımlıyken aldığım 1.90 Mbps. Bunun hakkında birçok konu açıldığını görmüştüm önceden. Ama bugünlerde kullanıcıların 4'e yakın aldığını görüyorum. Bunu bir tek YAPA'dakiler ya da 100 Mbps tanımlananlar mı alabiliyor?

Ayrıca, böyle kısıtlama olup da bunu çözebilenler oldu mu? Anlatırsanız sevinirim.
5 yıl
Hız Dalgalanma Problemi Çözülen Var Mı?
Merhabalar, bugüne kadar ne olumsuzluk olduysa olduğu gibi yazdım. Hızım gün içinde sürekli dalgalanıyordu, 4 Mbps gibi komik hızlara bile düşüyordu. Adil olması için olumlu şeyleri de yazmam gerektiğini düşünüyorum. (Şu anda bunu yazarken internet gitti yalnız o da küçük bir not olsun. TTNET'te hiç internet gitmezdi, bunda arada bir gidiyor.) Şu anda internet hangi saatte ölçersem ölçeyim 71 Mbps çıkıyor (bana atanan 75 Mbps), bu gayet güzel, 4 Mbps'yi gördükten sonra 71 Mbps'ye laf edecek değilim. Bazı ISS'ler sahtekarlık yapıp speedtest.net'te yüksek sonuç çıkması için o siteye yüksek bant genişliği atıyor galiba ama emin değilim kimseyi boş yere suçlamayayım, zaten bu ISS internet paylaşımı, ağ atama işleri vb.den o kadar anlamam, bunu gelişmiş terim kullanmaya çalışmadaki vahim çabamdan anlamışsınızdır zaten.

Bendeki iyileşme o tür bir sahtekarlık da değil. Steam'de indirme hızını her zaman tam olarak alamasam da (Steam indirme sunucusunu arabistan yaptığımda hızım artmıştı galiba, o yüzden bu biraz tartışmaya açık bir konu) IDM'den indirme yaptığımda saniyede 9.3 MB görüyorum. Bu hız 75 Mbps tanımlanan birinin tam olarak alması gereken hız aslında (8 bit=1 byte, 75/8=9.3) ancak yine de kayıplardan dolayı bu hızı gerçekten alabildiğimden şüphe ettim, görev yöneticisini açtım, ağ kullanımı 75 Mbps görünüyordu. Demek ki gerçekten hızımı alıyordum. Sonuç olarak kendi kendine düzeldi hız problemi. Yiğidi öldür hakkını yeme, en büyük problemim çözüldü, bunu yazma gereksinimi hissettim.

Başka hızı kendi kendine düzelen oldu mu bunu da merak ediyorum aslında. Düzelip düzelmediğini yazarsanız sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle