Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
13 Ekim 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
74 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Benzine 29 kuruş zam yapıldı
quote:

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Ankara'da ortalama 4.97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.26 lira olacak.

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 29 kuruş zam yapıldı. Benzinin litresi İstanbul'da 4.83 liradan 5.12 liraya, İzmir'de 5 liradan 5.29 liraya yükselecek.


Geçilmeyen köprülerin faturasını yine halk ödeyecek. Yazık. Benzin tarihi düşüşte, saray rant peşinde.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/benzine-29-kurus-zam-yapildi-1734966
3 yıl
Trink Sat (arabam.com galeri gibi 2. el araç alıyor)
quote:

“Trink Sat” sürecinde öncelikle arabanızın özellik ve kondisyon bilgilerini girerek satın alma teklifimizi öğreniyorsunuz. Teklifimizi beğenmeniz durumunda size en yakın ekspertiz noktamızdan uygun bir zamana randevu oluşturarak aracınızı kontrole getiriyorsunuz. Aracınıza ilişkin gerekli kontroller yapıldıktan sonra noterde satış işlemleri tamamlanarak, arabanızın trink satış işlemleri gerçekleştiriliyor ve ödemeniz banka hesabınıza 1 saat içinde gönderiliyor.


Aldıkları araçları da ihale ile galerilere satacaklarmış.
Fiyatı çok öldürmezler ise acil paraya sıkışan için iyi bir alternatife benziyor. Rekabet muhakkak tüketiciye yarar, çakal galericilere mahkum olmamak iyidir.
4 yıl
Yaya yoluna park eden araçların üzerinden geçen eleman


Ben de sticker vesaire yapıştırıyorum. Bu daha hoşuma gitti.

Size insan olmayı öğreteceğiz.
4 yıl
42 asgari ücretle alınabilir sıfır otomobil
Bakan Çavuşoğlu: 42 asgari ücretle sıfır otomobil almak mümkün


Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 2002 yılında 184 lira olan asgari ücretin bugün yüzde 14 oranında artışla bin 603 liraya çıktığını belirterek, "O zaman asgari ücretle çalışan bir kişi 90 maaşıyla 1.4 motor gücüne sahip bir sıfır araç alabilirken şimdi 42 maaşıyla sıfır bir araç alabiliyor" dedi.

Yurttaşı olmasak eğlenceli ülke esasında

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/896422/Bakan_Cavusoglu__42_asgari_ucretle_sifir_otomobil_almak_mumkun.html
4 yıl
MTV zammı %40 değil DAHA FAZLA!
Algı operasyonu uzmanlarının oyununa gelmeyin arkadaşlar, MTV zammı %40 değil daha fazla.
%68-70 oranları söz konusu, araç fiyatına göre. Lütfen görseli inceleyiniz. Kimse bu zam oranının yüksekliğine değinmiyor, insanları bilgilendiriniz.

Hermes çanta almak için Belçikaya giden saray elitistlerinin müşterileri değil vatandaşız; başkasının faturasını ödemeyi haketmiyoruz!
5 yıl
Maksimum 45 bin liraya B sınıfı otomatik araç
Merhaba dostlar,
İş yerinden arkadaşa B sınıfı araç bakıyoruz. İlk aracı olacak hayırlısıyla.
- Maksimum bütçe 45000
- İstanbul içinden olması lazım
- Değişensiz olması tercih sebebi
- Otomatik vites, yokuş kalkış desteği şart
- Kilometre çok yüksek olmaması tercih sebebi (150-200 binde premium araç istemiyor)

Ben Fiesta, Ibiza önerdim. Bakınıyoruz.
Sahibinden kapora dolandırıcısı, galerici dolmuş; arabam.com 'dan bakıyoruz. Alternatiflere açığız.

Bu araç nasıldır mesela?https://www.arabam.com/ilan/sahibinden-satilik-seat-ibiza-1-2-tsi-style/seat-ibiza-2013-model-1-2-tsi-dsg-otomatik-29-000-km/7079486
5 yıl
Emniyet şeridindeki araçlara YOL VERMEYİN
quote:

YOĞUN trafikte otoyollardaki emniyet şeridini kullananlar ve araçlarına sesli-ışıklı uyarı sistemleri takan magandalar bir dönem azalmıştı, yine sayıları artmış görünüyor.

Hürriyet’e gidip gelirken mecburen otoyolları kullanıyorum, her gün en az 50 araçta siren ve ışıklı uyarı görüyorum, emniyet şeritlerini kullananları saymak bile mümkün değil.

Şimdi eminim ki Trafik Müdürü bir açıklama gönderecektir, şu kadar araç yakaladık, bu kadar ceza yazdık, şu kadar araçtan ışık ve siren uyarı sistemlerini söktük diye ama boşuna zahmet etmesin.

Ben gördüğüme inanmayı tercih ediyorum, çünkü belli ki kontroller eskisi gibi sıkı değil.

Önceki gün bu magandalara bir de diplomatik araç eklenmişti. Plakasını da yazayım: 34 CC 2764.

Araçta ışıklı uyarı ve siren vardı, trafiği altüst edip, insanları taciz ederek tabakhaneye gidiyordu.

Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliği geçiş üstünlüğüne sahip araçları sıralıyor.
Sesli ve ışıklı uyarı işareti kullanma hakkına sahip olan araçlar da bu hakka sadece görev sırasında sahipler, keyfi olarak kullanamazlar. Görevdeyken de halkın can ve mal güvenliğini tehdit edecek şekilde kullanmaları yasaktır.

Viyana Sözleşmesi de diplomatların, bulundukları ülkenin kanunlarına ve nizamlarına uymak zorunda olduklarını hüküm altına alıyor. Trafik cezalarından da muaf değiller.

Peki bu diplomatik maganda, bu cesareti nereden buluyor?

Çok basit: Biliyor ki İstanbul’un polisleri, böyle araçları durdurmaya, ceza yazmaya, trafikten engellemeye cesaret edemez.

Dışarıdan baktığınızda afra tafralarından yanlarına yaklaşamayacağınız vali, emniyet müdürü gibi yetkililer, görevlerinin gereklerini yerine getirme konusunda titiz davranmıyorlar.

Görevdeki polis memurları da “Başım derde girer, amirlerim de beni korumaz” diye düşünüp bu tür ihlalleri görmezden geliyorlar.

Ve koca İstanbul, bu nedenle bir trafik magandaları cenneti haline geliyor.
http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/ideolojik-korlugun-sonucu-40453945


Mehmet Yılmaz, doğru bir noktaya temas etmiş.

Emniyet şeridi, emniyet amaçlı kullanılmıyor artık. Çakarlı araçların yüzde doksanının aktif görev başındaki emniyet mensubu olmadığı bilakis ÇAKAL tayfa olduğu açık. Kaynak yapanlara, çakallık yapan emniyet şeridi magandalarına lütfen YOL VERMEYİN. Kimsenin vakti, sizinkinden daha değerli değil.
5 yıl
Volvo S-60 T3 R-design Plus 1.5 Geartronic inceleme
Dostlar aldığım araçla ilgili naçizane bir inceleme yazısı kaleme aldım. Model yılı 2017, R-design Plus diye geçiyor.

--- İç Mekan
- Aracın içine showroomda oturduğumda ana kucağı gibi gelmişti keza bej deri koltuk da premium araç hissini iliklerime kadar hissettirdi fakat aşırı terleme sorunum olduğu için bej deriyi perişan ederim endişesine kapıldım neyse ki R-design'da koltuklar nubuk-deri karışımı ve siyah :)
- İç mekanda kumanda sistemi showroom'da eğreti durmuştu ama aracı alıp kullandıkça gayet işlevsel geldi fakat klimada on/off bence olması gereken bir özellik. Klimayı kapatmak için esmesini en düşüğe getiriyorsunuz.
- Fiestada opsiyonla taktırdığım dokunmatik (basmatik) ekrana uzanmak için aracın önüne doğru eğilirdim; sürüş sırasında ekrandan bir şeye dokunmamak gibi küçük mutluluklarım vardı. S60'ta ise her şey elimin altında. Radyo kontrollerinin hastası oldum, mesleğim arayüz geliştiricilik ama bana bıraksalar herhalde bu kadar kullanışlı bir arayüz sunamazdım.
- Kol dayama belki biraz daha yüksek olabilirmiş benden çok hanım dayıyor kolunu.
- Ekran tatminkar, ne küçük ne büyük. İşimi görüyor. Navigasyon ücreti neyse alıp ekletecektim ama navigasyonun kullanımı çok saçma sapan geldi bana vazgeçtim.
- Fiestadan sonra araç şehir hatları vapuru gibi geldiği için ön park sensörü olmasa epey zorlanırdım açıkcası; yeni araçlarda bu standart donanım ama volvoda ücretini ödedik malesef. Yine de pişman değilim, sensör yakınlık anında hem ötüyor hem ekranda yakınlığı simüle ediyor; araç durgunken de ötmesi 2 saniyeyle sınırlı kalıyor. Duyma hislerimi Fiestanın arka park sensöründe bırakmıştım, o yüzden akılcı detaylar önemli.
- Kadranlar güzel, hayalet ekran kıyak bir teknoloji. Hanımın gazıyla kırmızılı power ekranını kullanıyordum ama İstanbul şehiriçinde napıcam RPM'i diyip eco mode'a aldım. Eco mode'da en üst bar; on numara ekonomi kasıyorsun şeklinde yemyeşil yanıyor; onu gördükçe mutlu oluyorum. Powerdaki çubuk, benzinle doğru orantılıydı. Siyasal islam kadar yıkıcıydı.
- Direksiyon, ilk bindiğim showroom'daki araçta siyah beyaz deri direksiyon vardı ama biraz büyüktü diye hatırlıyorum. Fiestamın en sevdiğim 2 yönü bir direksiyon bir de yol tutuştu; R-design direksiyonu biraz Fiestayı andırıyor. Etli, delikli derili ama çok az daha hissizi. Sevdim valla.
- Kumandalar, çerçevesiz iç dikiz aynası, malzemelerin kalitesi; iç mekana helalinden bir 9 puan verirdim ancak audi A4 iç mekanını gördüğüm için beklentiler biraz daha yükseldi malesef ve 380 litre bagaj hacmi; geniş aileleri mutlu etmeyebilir. İç mekan notum 8/10

--- Motor & Şanzıman
- Gerek otopark testinde sıklıkla belirtildiği gibi, gerekse de yüksek internet okur yazarlığım sayesinde edindiğim bilgilerde S60'lar için motor ve şanzımanın tatmin edici olmadığını biliyordum. Fakat ne olduysa geçen sene oldu ve (Volvo Türkiyeye ARO) önce hantal dizel motor yerini volvo üretimi benzinliye, kusurlu powershift şanzıman ise yerini AISIN imzalı sorunsuz, konfor odaklı Geartronic şanzımana çevirdi.
- Motor sesini kabinde hissettiğiniz zaman neredeyse yok. Ancak aşırı devirli kullanımda ilginç bir ses duyuyorsunuz ki şöyle bir şey metroda, otobüste yanınızda oturan gencin kulaklığından dizel motor sesi dinlediğini düşünün. Aracı zorlarsanız o şekilde bir ses geliyor :)
- Yakıt tüketimi için henüz 300km'deyim ama ortalamam 10 litre. Ki bu değere Dantenin cehennem tasviri dokuz kattır ya; En dip kattaki cumartesi günü Ümraniye - Alemdağ caddesi trafiği ve bir üst katındaki kozyatağı - göztepe trafiğini de eklediğimi belirtmek isterim. Bence normal, Fiestayla 1.0 motorda 8.5lt ortalamam vardı.
- Şanzıman ZF'le kıyaslama yapamıyorum ancak kuru kavramalı powershifte göre kararsızlıkları hiç yok. Tam otomatiğin kedi canını seveyim. Bu şanzıman eski powershift kalsa yakıt da en az 12 litreydi bkz: mondeo
- Motoru çok övdük ancak ülkemizde vatandaşa müşteri gözüyle bakıldığı için ÖTV, KDV derken küçük hacimli motorlara ve barışa, sevgiye, saygıya muhtacız. Bu araç bir dizel D2'li motorlara göre 80kg daha hafif (1520kg) ama derileri çekip, aracın sırtına çıkıp kırbaçlamak için sanki T5 2 litre turbo benzinli motor olsa tam bir eğlence makinesi olurmuş. Bu halini eleştirmiyorum, çok da beğeniyorum sadece fantezimi paylaştım :)
- Giyeceğiniz pantalonun ceketinde, pantalonunda para bulunca çok sevinirsiniz ya. Benim de bu araçta en büyük sevincim motordan yana oldu. Fakat ne atik performansından, ne düşük tüketiminden ne de sessizliğinden yana oldu bu sürpriz; bunları zaten biliyordum :) Arkadaşlar bu araçta turbo lag yok! Fizik, kimya, astroloji, atayizler... kim, ney vesile olduysa ARO! Atmosferik motor araç sürüyormuşcasına hisli bir gaz pedalı var ve turbo lag yok yahu inanamıyorum. Motor ve şanzımana notum 8/10; 1 puanı ilerleme kaydetsinler diye 1 puanı da 1.6 altı motorlara asla 8 puandan yüksek puan vermemek gerekir diye kırıyorum. (BMW i8 motoru hariç; o da 1.5 litre :)

--- Güvenlik
- İsveç Çeliği ve City Safety. Dostlar araç volvo; kötü günümüz olmasın ama olacaksa da bu araç içindeyken olsun.

--- Konfor & Yol Tutuş
- R-design araçlarda 18 inç 235/40R18 Michelin lastik olduğu için konfor beklentim hiç bir zaman puf puf düzeyinde olmadı gelgelelim arkadaşın Merco A200 AMG 17" jantlı aracının konforsuzluğunu gördükten sonra şuna kanaat getirdim ki bu araç konforlu!
- Lastik basıncına çok kafa yordum, aracı aldığımda 38 psi gelmişti. Kapıdaki levhada 1-2 kişi için 32 psi diyordu; yaptım ama konfordan ödün verdi. Esasında basınç azaldıkça daha konforlu olmaz mı araç? Yanlışım varsa düzeltin lütfen. En son önlere 36 psi, arkalara 35 psi vurdum; şu an optimum gibi her şey.
- Dostlar açık konuşmak gerekirse; ancak aracı biraz daha tanıdıktan sonra konfor ve yol tutuş hakkında yazmak isterim, dediğim gibi daha 300 km'de araç. Fiestam yol tutuşu çok iyiydi, sahibi hayrını görsün. S60la da henüz hiç bir viraja endişeyle girmedim. Ben, yine de 1-2 ay sonra bu konuyla ilgili güncelleme geçmek isterim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım araçla ilgili merak ettiğiniz bir şey varsa yardımcı olmuştur
** edit: imla

5 yıl
Seramik kaplama şart mı, israf mı?
Dostlar yeni araçlar için seramik kaplama şart mı?
Metalik koyu renk araç aldım, gtechniq 9 kat korumalı seramik kaplama içinse 2250 indirimle 2000 lira fiyat teklifi aldım.

Sizce buna değer mi?

** düzenleme: qtek değil gtechniq
5 yıl
ilk sahibinden 11000 km fiesta titaniumX + navigasyon + güvenlik paket + geri görüş
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.