Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
05 Ocak 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
202 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
3 hafta
Windows 10 Single Language Türkçe yapabilir miyim?
Selamlar yeni bir msi dizüstü bilgisayar aldık.
Windows 10 home single language yüklüydü ve şu an dili ingilizce. Birkaç kez denedik fakat Türkçe yapamadık. Kesin çözümü var mı?
Bu arada versiyon 20H2

Ek olarak son bir sorum var. 30 40 liraya oem key alsam bu bilgisayara girip o keyden windows pro kullanabilir miyim?
3 hafta
Windows 10 Single Language Türkçe yapabilir miyim?
Selamlar yeni bir msi dizüstü bilgisayar aldık.
Windows 10 home single language yüklüydü ve şu an dili ingilizce. Birkaç kez denedik fakat Türkçe yapamadık. Kesin çözümü var mı?
Bu arada versiyon 20H2

Ek olarak son bir sorum var. 30 40 liraya oem key alsam bu bilgisayara girip o keyden windows pro kullanabilir miyim?
3 hafta
Windows 10 Single Language Türkçe yapabilir miyim?
Selamlar yeni bir msi dizüstü bilgisayar aldık.
Windows 10 home single language yüklüydü ve şu an dili ingilizce. Birkaç kez denedik fakat Türkçe yapamadık. Kesin çözümü var mı?
Bu arada versiyon 20H2

Ek olarak son bir sorum var. 30 40 liraya oem key alsam bu bilgisayara girip o keyden windows pro kullanabilir miyim?
4 hafta
Tablet alacağız tavsiye verebilir misiniz?
Selamlar tıp öğrencisi kardeşim için tablet alacağım. Slaytlara yazı yazıp, çizim yapması da lazımmış yani kalem şart.
Tabletlerden kesinlikle anlamıyorum modellerini de bilmiyorum. Eski seri, uygun fiyatlı ipad almak mantıklı olur mu? Eski seriler şu an sıfır olarak bulunuyor mu? Çünkü ikinci el düşünmüyoruz. 3 bin civarı bütçemiz var. En az 3 sene kasmadan donmadan idare etsin istiyoruz. Öyle kamera vs pek beklentimiz yok. Bu bütçe ile ipad ve kalem ayarlanabilir mi yoksa android mi bakalım?
4 hafta
3.000 TL Tablet+Kalem Önerisi

Selamlar. Tıp okuyan kardeşim için kalemle kullanılabilecek tablet bakıyorum. Slaytların üzerine not düşüp, çizim yapmak için kalem şartmış. Bu tabletler kalemle mi satılıyor yoksa kalemi ayrı mı hiç bilmiyorum. Sizce bu bütçe ile en az 3 sene kasmadan donmadan vs rahatça kullanılabilecek bir tablet alınabilir mi?

Tavsiyelerinizi bekliyorum biraz aciliyeti var. Simdiden teşekkürler

4 hafta
Opel Vectra C 900 KM Uzun Yol ve Yakıt Tüketimi

Herkese selamlar. Uzun süredir yakıt hesabı yapmıyordum. Lpg zamlarından sonra uzun yol fırsatı da bulmuşken yakıt tüketimini hesaplayıp sizinle paylaşmak istedim. Hem de geçtiğim yollarla ilgili ufak bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle araç 2004 model Opel Vectra C 1.6 100hp. Araçta lpg mevcut ve tüm yolu da lpg ile gittim. Araç boşken 1.450 kg civarı geliyor.Öncelikle yolculuğun ilk kısmı İzmir-Eğirdir arasındaki 414 km'lik kısım. İzmir-Uşak arasındaki yolu sık sık gelip gittiğimiz için iyi biliyorum, yol ile alakalı bir sorun yaşamadım. Salihli civarlarına kadar irili ufaklı çok yerleşim birimi olduğu için normalden fazla ışığa takılabilirsiniz. Ayrıca Uşak'a kadar birkaç yerde Eds de mevcut. Bu sebepten dolayı bazı yerlerde hızımı düşürmek zorunda kaldım.

Uşak'tan sonra Sivaslı ve Dinar'ı geçip Isparta'ya ulaştım. Bu yolu ilk kez kullandım. Dinar'a kadar çoğu yerde yol tek şerit ve bolca viraj mevcut. Isparta-Eğirdir arası gayet rahat gidilebilecek çift şeritli bir yol. Eğirdir'e varınca depoyu fulledim.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/c3/fe/9e/c3fe9e9336b57725dd75f5171aee455b.png&t=0&width=480&text=1
İkinci kısım Eğirdir-Afyon (Büyükkalecik) arasındaki 141 km'lik kısım. Bu yolu gece katetmek zorunda kaldım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Isparta'ya dönüp Sandıklı üzerinden gitmek kesinlikle daha güvenli olacaktır. Özellikle gece yolculuk yapıyorsanız...

Yolun yarısı göl kenarındaki tek şeritli ve bolca virajlı yolda geçiyor. Gölü geçtikten sonra rahatlayacağımı düşünürken daha kötü bir yol beni karşıladı  

Gölden sonra Karacaören'e kadar olan kısım daha dikkatli gitmeniz gereken bir yol. Yine tek şeritli bir yol, ilginç virajları ve iniş çıkışları var. Şuhut civarlarında farklı yerlerde birden çok yol çalışması var şu an. Yolun ciddi bir kısmı taşlı topraklı, 2. viteste yavaş yavaş gittim araca zarar vermemek adına. Sonrasında Afyon'a varıp merkezde 10km uzaklıktaki köyümüze gittik.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/d4/d2/f7/d4d2f72a0363c3eebf35a985e99036ea.png&t=0&width=480&text=1


Köye kadar olan kısımda 2 kişi + 1 valiz şeklinde yük vardı. Afyon'da köyden meyve sebze vb. ıvır zıvırı toplayınca bagajı geçtim, ön koltukların arkasından itibaren arka taraf komple eşyalarla doldu  

Bunları yakıt tüketimine etki edeceği için belirtmek istedim  

Yolculuğun son kısmı Köyden İzmir'e kadar olan 350 km'lik kısım. Köyden merkeze inip depoyu yine fulledim.

Uşak'a kadar olan kısım sanırım yolculuğun en rahat kısmıydı. Pek bir şeye takılmadan hızlı bir şekilde Uşak'a vardık. Yolun kalan kısmı zaten ilk kısımda anlattığım şekildeydi.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/52/e5/9f/52e59fbd250d7657f9877f3c366f654f.png&t=0&width=480&text=1

Daha fazla uzatmadan nerede, ne kadar, hangi fiyattan lpg aldığımdan bahsetmek istiyorum.

İzmir'den full depo yola çıktım. İzmir'e döndüğümde de arabayı full depo bıraktım hesabı kolaylaştırmak ve netleştirmek adına. Klima, yolun 400-450 km'sinde açıktı. Dönüş yolu, yazdığım gibi full yüklüydü. Genel olarak 100-110-120 arası gittim. Mecbur kalmadıkça ne 100'den düştüm ne de 120'yi geçtim. Ayrıca kullanılması müsait olan tüm yollarda '' HIZ SABİTLEYİCİ KULLANDIM.''

Son olarak da bu yolu gidip gelince son bakımın üstüne tam 10 bin km yapmıs oldum. Yani bakım zamanı gelmiş bir araçla yola gittim. Yakıt tüketimini etkileyebilir diye belirtmek istedim.


Yola çıktıktan 72 km sonra Ahmetli civarında durmak zorunda kaldım. Durmuşken ucuz gaz bulunca depoyu da fulledim.

72km'de 5.8 Litre lpg yakmış. 4.30'dan aldım ve 25 Liralık yakıt aldı.

Ardından Eğirdir'e kadar yakıt almadım. Eğirdire kadar 342 Km gittim ve 27 Litre yakıt aldı araç. 4.7'den aldım ve 126 Liralık yakıt aldı. Eğirdir sonrası Afyon'dan İzmir'e dönüşte merkezden yakıt aldım. Bu arada Eğirdir'de yakıt aldıgımdan beri 155 Km yol yapmıştım. 14.5 Litre civarı yakıt aldı araç. 4.5'tan aldım ve 65 Lira tuttu.

Son olarak başlangıç noktam İzmir'de depoyu fulledim. Afyon'dan 336 km yol geldim ve 22 Litre yakıt aldı araç. 4.3'ten aldım ve 95 Lira tuttu.


Totalde 311 TL yakıt parası ve yapılan 905 KM yolumuz var. Oranlayınca kmde 34 kuruş civarı bir tüketim gözüküyor.


Yol bilgisayarını da yola cıkarken sıfırladım. Oradaki verileri de paylaşmak istiyorum. Bilgisayar sanırım benzin cinsinden gösteriyor tüketimi. Ben 1.2 ile çarpıp kafadan bir hesap yapınca, benim hesabıma göre 15 lira civarı eksik yaktığını gösterdiğine kanaat getirdim.

Hesaplarda hatam varsa kusura bakmayın. Sormak istedikleriniz varsa yazabilirsiniz. Teşekkürler.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/3b/8f/11/3b8f117886545a7166abeaeade3b5718.jpeg&t=0&width=480&text=1
2 ay
Peugeot 508 start&stop iptal edilebilir mi?
Selamlar, 2012 model 1.6 e-hdi peugeot 508 aracımız var. Start stop düğmesi direksiyona göre sol alt kısımda konumlanan çekmecede bulunuyor. Her seferinde açıp kapatması uğraştırıyor.
Bu özelliği araca ve start stop tesisatına zarar vermeden, istenildiğinde açılabilecek şekilde kapatmak mümkün müdür?
3 ay
Halojen Mercekli Farda Led Ampül Deneyimim
Selamlar. Aracım Opel Vectra C, orijinalinde halojen mercekler ve 55w halojen ampül mevcut. Merceklerde herhangi bir işlem, dönüşüm vs yok. H7 yuva mevcut. Marka vermek istemedim, 15.000 Lümen olduğu iddia edilen 6.000k csp led ampül aldım. Işık tamamen beyaz.
Ampül başı 40w güç çekiyor. 55w olmayan çoğu ampülde arıza lambası yakıyor bu araç. Bunda yakmadı, herhangi bir modül vs eklemedik bu yüzden.

Konuyu, halojen mercekli farda led ampül olmaz dedikleri için açtım. Öncesinde deneme amaçlı başka tanıdık araçlardan birkaç halojen osram ve philips modeli denedim. Fakat bu aydınlatma ile alakası yoktu onların da.

Araç durur vaziyetteyken birkaç fotoğraf çektim. Beni fazlasıyla tatmin etti. Açıkçası bu kadar iyi aydınlatma sağlayacağını beklemiyordum. Karşısına geçip baktım mercek de olduğu için kesinlikle göz almıyor. Ufuk çizgisi diyorlar sanırım o da dağılmıyor düz şekilde beliriyor duvarda. Karanlıkta 5 km kadar deneme şansım oldu şimdilik. Yollarda görmem gereken her detayı görüyorum şu an.
Konuyu editlemeye devam edeceğim.

https://resimyukle.link/i/4e1OCw

https://resimyukle.link/i/4e10Fi

https://resimyukle.link/i/4e12rk

https://resimyukle.link/i/4e86e6
3 ay
Akü Tavsiyesi ( Varta alındı)
Selamlar. 6 sene kullandığımız 72lik mutlu silver akü, dün ömrünü tamamladı. Farkeder mi bilmiyorum fakat belirteyim, araç 2004 Vectra C 1.6 benzin&lpg.

Yine 72lik alacağım üzerindeki ile aynı olsun diye. Varta vs öneriliyor fakat hangisi iyidir bilmiyorum. Yine 5 6 sene götürse yeter. Aracı uzun süre kullanacağımız için dandik bir şey almak istemiyorum. Max 500 600 lira civarı maliyetle, fiyatına göre kaliteli bir akü almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir de lastiklerde olduğu gibi bunlarda da üretim yılları varmış. Bunu kontrol edebileceğimiz bir ibare var mıdır akülerin üzerinde? Ayrıca alırken dikkat etmem gereken diğer hususlar nedir? Son olarak sanayide değiştirsem eski akümü alıp ona göre bir fiyat veriyorlar diye duydum. Bu işlerin detayını bilen arkadaslar yardımcı olabilirse sevinirim. Simdiden teşekkürler

Edit : 72lik Varta Blue dynamic modelini aldım bugün. Simdilik sorun yok herkese teşekkürler
3 ay
Vectra C hararet normal mi?
Selamlar 2004 Vectra C 1.6 gri kapak ecotec motor lpgli aracım var.
Hararet durumundan bahsedeyim;
Şehiriçi trafik olursa klima kapalıyken 94ü geçmiyor, uzun yolda klima kapalıyken rampada sıkıştırsam yine aynı şekilde 94 95i geçmiyor.
90 dan aşağı derecelere düşme sorunları yok.
Fakat klima açınca şehiriçi trafikte de, uzun yolda sıkıştırdığımda da hararet 98 99a geliyor.
Trafik açılınca veya rampa bitince yine kısa sürede 94 civarına geliyor.

Aynı aracı kullanan bazıları hiçbir koşulda bu derecelere çıkmadığını iddia ediyor. 92de kaldığını söylüyorlar. Bazıları benim gibi olduğunu söylüyor. Bazıları da daha yükseğe çıktığını söylüyor.
Kimisi klima açınca hararetin düştüğünü söylüyor ama bende tam tersi.

Benim araçta bir sorun mu var yoksa normal midir?
Acaba herhangi bir sorun var mıdır
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.