Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
20 Haziran 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
36 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Benzinli-dizel makası tam tersine döndü.

10 sene öncesine kadar dizel araçlar ezici çoğunlukla benzinli araçları geçiyordu. Yavaş yavaş turbo benzinliler çıkmaya başladı biraz pay arttı. Azala azala günümüze kadar geldi. Şimdi ise ibre tersine döndü dizel satışları %20'ye kadar düştü. Tabi geçerli nedenler var az yakan turbolu benzinliler, avrupadan dizel arabanın az gelmesi, ötv diliminden dolayı dizelin dahada pahalılanması vs.. Sanırım geriye dönüş olmayacak. 1.3 mj baz paket egea biraz daha dizeli ayakta tutacak.

İşin özü kim derdi dizel satışları bu hale gelecek..

9 ay
mazda Türkiye'den çekildi mi, sitesi bile güncel değil..?

mazdanın resmi sitesine girip modellere baktım mazdanın güncel kasaları bunlar mıydı diye düşünürken fiyatlar mazda 3 için 154 bin tl den başlayan fiyatlarla diyor. belli ki birkaç sene öncesinin görüntüleri yani güncellenmemiş, iyi de niye?

mazda sessizce türkiyeden mi gitti, iş güç umurlarında mı değil, tembelleştiler mi anlayamadım. tamam mazda tr'de başarısız ama siteyi niye güncellemiyorsunuz be mübarekler var mısınız yok musunuz belli değil, bilelim yaşıyor musunuz.https://www.mazda.com.tr/modeller/mazda3-hatchback/teknik-ozellikler-ve-karlatrma//

9 ay
egea "cross" olunca ne oluyor..?

şimdi cross alınca tek fark çamurlukların siyah plastik olmasıysa bu kandırmaca olmuyor mu? cross'un daha fazlası olmalı ki ismini hak ettsin.

yerden 3 cm daha yüksek o halde engebeli yerlerde gezerim mi deriz, yerden 3 cm daha yüksek olmazsa normal modeli gibi engebede gidemez mi ? cross gidebiliyorsa bu da gider, cross daha dayanıklı yapılmalı çabuk dökülmesin ama normaliyle aynı kalite. göz boyama insan aldatmacadan başka birşey değil.

10 ay
Renault 2021 bazı modellerde motor değişikliği olmuş.

2021 clio'lar da 1.3 tce edc ve 1.5 dci seçenekleri kaldırılmış gözüküyor. 1.0 atmosferik 72 hp yerine 65 hp olmuş. 1.0 tce 100 hp olan sadece eco manuel olarak var, diğer 1.0 tce 90 hp olmuş.


2021 megane 1.0 tce 115 hp sadece joy paket olarak giriş yapmış 202 bin tl. 1.3 tce joy 206 bin tl.


clio 2021

Joy 1.0 Sce 65bg- 155.900 ₺

Joy 1.0 TCe 90bg- 174.900 ₺

Joy 1.0 TCe ECO 100bg-180.900 ₺

Joy 1.0 TCe X-Tronic 90bg- 186.900 ₺

Touch 1.0 TCe 90bg- 182.900 ₺

Touch 1.0 TCe ECO 100bg-190.900 ₺

Touch 1.0 TCe X-Tronic 90bg- 196.900 ₺

Icon 1.0 TCe X-Tronic 90bg- 212.900 ₺


lpg'li eco seçeneği isabetli olmuş ama eco olmayan 1.0 tce neden 90 bg'e düşürülmüş tuhaf geldi.

geçen yıl
Düz vites ama debriyaj yok ! (Hyundai)
Hyundai markasının asya pazarında sattığı modeli venue düz vitesli ama debriyajı olmayan versiyonuyla dikkat çekiyor.
İMT (intelligent manuel transmission) adlı sistem sahip olduğu sensör ile vites değiştireceğiniz durumda hidrolik aktüatöre sinyal gönderip debriyajı devreye sokuyor.

Hyundai ile ortak kia markası bu şanzımanı sonet suv modelinde kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Sözcü

Valla güzele benziyor. Manueli debriyaj işkencesi olmadan kullanmak güzel olur. İnş. Tüm araçlarda olur.
2 yıl
temmuz da 8 günde 80 oto satılmış!!
haberlerde Türkiye genelinde temmuz ayı oto satışlarıyla ilgili konuşan konunun uzmanı yazar emre özpeynirci; ülke genelinde 80 adet kadar otomobil satıldığını bu satılanların büyük çoğunluğunu engelli indirimli ve ötv teşviğine hiç girmeyen yani lüks otomobiller olduğunu belirtti. gerisini siz de biliyorsunuz ağlayan bayiler filan...
2 yıl
araba 3000 devirde çalışmaya başlıyor, 6000 devire kadar yükseliyor?
yeğenimin arabası ford fiesta 2004 benzinli lpg'li.
araba 3000 devirden aşağıya inmiyor, yani ilk çalıştırmada 3000 devire çıkıyor,70-80 km hıza çıkınca 6000 devire dayanıyor, dumanlar çıkmaya başladı, şimdi eve parketti duruyor, ustaya çekiciyle götür dedim ne olur ne olmaz diye, nolmuş olabilir? basit birşey midir yoksa motor mu pert?
3 yıl
Gece yarısı yolda gezen koyunlar… aman dikkat!
Dün gece beni çok geren bir gece yaşadım, çok gerildim elim ayağım titredi. Şehirden uzak kafa dinleyelim dedik zehir oldu.
Arkadaşın şehir dışında anayol kenarındaki zeytinliğinde oturuyorduk, saat gece 12’yi geçmişti kalkmaya hazırlanıyorduk ki birden çan sesleri duydum, kafamı kaldırıp baktığımda yolun karşısından bizim tarafa doğru koyunlar gelmeye başladı, ulan dedim bu da ne, bu saatte ne koyunu… az da değil, en az 40 tane var.
Beni bir panik aldı, ana yol üzeri, arabalar geçiyor facia olabilir, koyunlar dur demekten anlamaz ki. Sahiplerini de bilmiyoruz, karşıda uzak çiftiklerin birinden kaçıp gelmişler belli. Hemen jandarmayı aradım, arkadaşa dedim fener al yola çık geçen arabaları yavaşlat, bende koyunların yola çıkmasını engellemeye çalışayım derken patırtı kopuverdi, buz kesildim korktuğum başıma gelmişti, yola koştum, petrol tankeri yola fırlamış olan birkaç koyuna patlatmış, tankerci çekti kenara, geldi yanımıza. Ben koyunların önüne geçtim yola çıkmasını engellemeye çalışıyordum, tankerci arkadaşta yol ortasında kalan çarptığı koyunları kenara çekmeye çalışırken bir yolcu otobüsü yerde yatan koyunun üstünden hiç yavaşlamadan geçip gitti, otobüsü devirecekti, tankerciyi de ezecakti lavuk. Neyse, yerdeki 3 koyun güç bela kenara çekildi.
jandarmayı bir daha aradık acil gelin burası karıştı, Gece yarısı Koyunları zaptetmek çok zor, bi sürü koyun, biri ordan fırlıyor biri burdan fırlıyor, arkadaşta fenerle yolda arabaları (daha çok kamyonlar var) yavaşlatmakla meşgul ama bazı sürücüler hiç umursamıyor son gaz devam, koyunların bazıları yola fırladı, diğerleride peşlerinden çıkmasın diye uğraşırken fren sesi ve hemen arkasından bir patırtı daha koptu, ecel terleri dökmeye başladım, hangi birine bakayım şaşırdım. Doblo araç 2 koyuna çarpmıştı, tankerci arkadaş soğolsun yolda yatan koyunları kenara çekiyordu. Doblo fren yapıp yavaşlamasaydı takla atardı bence, bir aile vardı içinde. Ben onların yanına gittim, koyunlar yine kontrolden çıktı, bazıları yola fırladı,Arkadaşın fener yakmasıyla yavaşlayan bir tır belki 5-6 koyunu altına alacakken sert frenle kılpayı kurtardı. Diğer koyunların hepsi birden yolun karşısına koşturmaya başladılar neyse ki kazasız geçtiler bende peşlerinden onları geldikleri yöne doğru kovaladım, yoldan hepey uzaklaştırdım, nihayet jandarma geldi, tutanak filan. Doblonun önü radyatöre kadar dağılmış ama gidemeyecek gibi değil.
Böyle işte. Jandarma pek bi işe yaramadı, iş işten geçince geldi, yol güvenliğini biz sağlamaya çalıştık, yoksa o koyunların hepsi yollarda gezer büyük kazalar olurdu diye düşünüyorum.
Düşünsenize gece yolda gidiyorsunuz önünüze koyunlar çıkıyor, korkunç bir şey. Bunu düşünmek bile beni geriyor. Siz siz olun yola birşeylerin çıkabileceğini hesap edin lütfen.
Kazasız belasız günler…
3 yıl
Büyüksün opel. tabi fiyatlarınla...
Yok artık dedim. Sevdiğim bir marka olan opelin fiyat listesine bir bakayım dedim, neredeyse elimdeki çayı dökecektim.
Reno vw fort mort gül suyu kalır opelin yanında be. En ucuz corsa 120 bin. En ucuz astra hb 195 bin. En ucuz insignia 253 bin. Kocaman bir çuşşşş. Dolar euro çok arttı ama bu ne be...
Sakın kimse kızmasın marka için ayrı başlık açtığım için ama bu kadar da fiyat artmasa açmazdım elim ayağım titredi. Allah sizi bildiği gibi yapsın.
4 yıl
LPG'siz araba kullananlar...
lpg iyice yaygınlaştı, özellikle eski tip araçlarda lpg'siz yok gibi birşey bildiğiniz üzere... yüksek modelli araçlarda çoğaldı. ama ısrarla kullanmayanlarda var, herkes hoşlanacak değil bende hoşlanmıyorum lpg'den, sattığım araba lpg'li idi, denk geldiği için ve acil olduğu için almak durumda kalmıştım yoksa tercihim değildi içime sinmemişti kullandık işte... forumda lpg'siz araç kullananlar kimler, benzin masraflı da olsa böyle devam mı diyorsunuz?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.