Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Çavuş
22 Mart 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
101 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
Atmega 328P U programlama
Merhaba, bir proje için arduino kullanmam gerekiyor ama ben arduino yerine Atmega328P U kullanmak istiyorum. Elimdeki çip Atmega328P U, kristal 20MHz, kondansatörler ise 0,1 uF.
ISP ile bootloader atmak istesem de, kod yüklemek istesem de aynı hatayı veriyor nerede sorun var?
geçen yıl
Source selector & NE5532 preamp/tone control
Merhaba proje 2 bölümden oluşuyor,

1. bölüm kaynak seçici (source selector):
Basit 555 Push on/off devresinden dönüştürmedir 2 kaynak arasında rahatça geçiş yapar.(el yapımı amfi için bluetooth/pc kaynak geçişi gibi)
Devre 12 volt ile çalışır 8 pinli role ile sağ sol kanal olarak 1. ve 2. kaynak diye ayırıyoruz.

2. bölüm NE5532 ile yapılmış bir tone kontrole sahip preamp:
Devrede ilk başta bizi ses ve balans ayarı yapılan pot karşılıyor, daha sonra ise bas ve tiz kontrolü ile preamp geliyor.
Devre simetrik 12 volt ile çalışıyor.(+12/-12 volt)

Devreyi KiCad ile çizdim ama baskı devre şemasını çıkartmak istediğimde hata verdi o yüzden şimdilik sadece şema var. En kısa zamanda baskı devre şeması da eklenecektir.

Devre şeması (resim olarak)Devre şeması (KiCad proje olarak)
2 yıl
Philips 47PFK6309 ses var görüntü yok
Merhaba Philips'in 47PFK6309 model televizyonuna sahibim. Televizyon geçen gün çalışırken görüntü birden gitti ama ses vardı ekrana ışık tuttuğumda ise ekranda görüntüler vardı. İlk başta lambalardan şüphelendim televizyonu söktüm lambaları aşağıda ki devre* ile ölçtüğüm zaman bütün lambalar çalışıyor (bir iki patlak lamba vardı önceden onları kısa devre yapıp kullandım).

Televizyona ilk elektriği verip ilk açılış yapıldığında lambalar 1 saniyeden az bir süre kadar yanıyor ve sönüyor. İnverter çıkışına baktığımda en fazla 65 volt görüyorum sonra 0 volt oluyor. İnverter çıkışına 220 kontrol lambasını bağladığımda (ledler takılı değil) lamba ilk başta az sonra normal bir şekilde yanıyor ama inverter trafosundan cızırtı geliyor 2 3 saniye sonra ise lamba sönüyor. Televizyonun ledlerini takıp üzerine 220 kontrol lambası ile baktığımda ise ledler yanıp sönüyor kontrol lambası ise normal yanıyor.

Bu arada televizyonun güç katındaki çıkışlar ise normal 25 volt çıkış veren yerde 25 volt , On-Off yazan yerde televizyon kapalı iken 0 açık iken 5.5 volt , DIM yazan yerde 1.6 volt var. Sorun inverter de mi yoksa lambalar da mı?

Resim:
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.