Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
G

Çavuş
01 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
26 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
7 yıl
İtem Yapı USC Gergi Tavan
Web Site İsmi : itemyapi.com

Site Başlığı : İtem Yapı - PVC GERGİ TAVAN SİSTEMLERİ | USC GERGİ TAVAN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ Barisol Tavan

Sitenin Kayıt Edildiği Tarih : Haziran 2013

Firma adı : İtem Yapı USC Gergi Tavan Sistemleri

Site Tanıtımı : itemyapi.com adı altında faaliyetlerini sürdüren internet sitesi, USC ve Renolit Gergi Tavan Sistemleri üretici distribütörü İtem Yapı Firması tarafından hazırlanmıştır. Bu internet sitesinde, gergi tavan sistemleri, firma tarafından sunulan hizmet ve ürünler, gergi tavan uygulamaları ve sektörel bilgiler ile ilgili son derece detaylı bilgilere ulaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Ziyaretçiler itemyapi.com üzerinden gergi tavan ürünü, özellikleri, gergi tavan fiyatları, ve ürün çeşitlerini detaylı olarak inceleye bilecektir. Site vasıtasıyla aynı zamanda baskılı gergi tavan uygulamaları için görsel seçimi de yapılabilecektir.

Gergi Tavan fiyatları hakkında fikir sahibi olmak, Gergi Tavan Fiyatları öğrenmek, Gergi Tavan ürünü hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler siteye giriş yapabilirler.

Sitede yer alan Barisol sistemleri sayfasına bağlanarak Barisol sistemleri hakkında aklınıza takılan sorulara cevap alabilirsiniz.

Sektörünün lider firması İtem Yapı USC Gergi Tavan Sistemleri'nin referanslarını ve kalite belgelerini yine site içerisinde görebileceksiniz. Firma ile iletişim kurmak için, sitedeki 'İletişim' sayfasından form doldurabilir veya aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Firma İletişim Bilgileri

Adres: Çamlık Mh. İkbal Cd. Mercimek Sk. Kardelen Ap. N:33A/2 Ümraniye-İstanbul
Telefon Numarası: 0(216) 540 34 88
E-posta adresi: info @ itemyapi.com
G
8 yıl
7.0.3 Güncellemesi ve parmak izi sorunu
7.0.3 güncellemesini yaptığımdan bu yana parmak izi tarayıcısı doğru çalışmıyor.
7.0.2 de sorunsuz bir şekilde kullanıyordum anacak şu an ortalama 10 denemede 1 defa algılıyor parmak izini.
Benzer sorun yaşayanlar oldu mu?
G
13 yıl
EUROPLUS ALDATMACASI VE BECERİKSİZ SERVİSLER.
Herşey 2006 yılında 2004 model bir BMW 5.30d alma hatasında düşmemle başladı.Aldığımda aracım Euro Plus garanti kapsamındaydı.Alışımın hemen ertesi aracımın havalandırmasından egzost gazı gelmeye başladı ve 3000cc motor hacmi olan 218hp aracım 120km/s i geçmiyordu.Servis aracın egzost manifoldunun değişmesi gerektiği söylendi.Uzun bir süre parça bekledikten sonra aracıma ilgili parça takıldı, gaz kokusu kayboldu ancak ıslık sesine benzer bir ses gelmeye başladı ve aracım halen 120 sürati geçmiyordu.Tekrar servise gittim.Aracın arızayla ilgili arıza kaydı vermediğini söyleyerek durumun ilginç olduğunu, Turbonun sorunlu olduğu ve değişmesi gerektiği söylediler.2 hafta beklemenin ardından yeni Turbo takıldı.Bulunduğum ilde servis olmadığı için Adana servisinde yapılan bu işlemler benim için her defasında yaklaşık 1000km lik bir yol demekti.Aracımı teslim alıp Kayseriye dönerken sorunun giderilmediğini ve devam ettiğini farkettim. Bununla birlikte aracımın direksiyonuda en az 2 kat ağırlaşmıştı.Servis kapanmış olduğu için Kayseriye döndüm ve tekrar servisle görüştüm.Tekrar Adana yoluna düştüm.15 günlük bir beklemenin ardından direksiyon pompasıyla birlikte yeniden Turbo değişti. Bu işlemler çok geç saatlere kadar devam ettiği için aracımı teslim almam hep servisin kapanmasından sonraya denk geliyordu.Kayseriye dönüş yolunda ne direksiyon nede güç kaybı arızalarının düzelmediğini gördüm.Bu defa büyük bir sinirle servisi aradım ve artık tahammülümün kalmadığını belirttim.Aracımı çekici ile Kayseriden teslim alacaklarını ve tekrar Kayseriye teslim edeceklerini söylediler.Yine 15 günün ardından aracım geldi ve halen ıslık çalmasına rağmen güç kaybının düzeldiğini gördüm.6ay sonra geçtiğimiz hafta İstanbula aracımla seyahat edene kadar.Yolda aynı arıza tekrarladı ve Kayseriye dönecekken aracın otomatik şanzumanında vites geçişleri esnasında sarsıntı ve gaza tam bastığımda yığılma başladı.2000Euro para ödeyip 2.defa garanti uzattığım için yol yardımı aradım.Sorunu dinlediler ve aracı istinye servisine çekeceklerini söylediler.Şuan yine aracın arızalarını tesbit edemiyorlar.Aracın kontrol unitesi yine aracımın arızalarını bildiremiyor.Şaft takozu adlı parçaya suç atıyorlar ve elbette garanti dışı diyorlar. Oysa aracımın arızalı olmayan yeri yok.Ön koltuk ısıtma insanı ızgara yapıyor.Sunroof kapanmıyor.4 yılda neredeyse bir araba parasına yakın ödenen uzatılmış garantiye rağmen garanti yok.Bilgili eleman yok.İlgi yok.Sakın almayın BMW.Yada Europlus tuzağına düşmeyin.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.