Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
ı

Teğmen
25 Aralık 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
41 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
ı
3 yıl
ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK MÜMKÜN
ı
3 yıl
Kas hastası engelli vatandaşın eline SİGARA basan Suriye'li
Olay 4 yıl önce gerçekleşmiş

Tespitim : Artık insanlar içindeki kötülüğü olduğu gibi gösterip cezasını çekmiyor. Olağanüstü düzeyde kötülük yapıyorlar ve mağdur derdini anlattığında kimse inanmıyor. Üstelik yoldan geçen tanımadığı birine kötülük yapıyorlar. Biz de biliriz yakın dövüşçü bir arkadaşla beraber dışarı çıkmayı, ama bu hayatın olağan akışına ters gelir. Acaba akülü aracıma biber gazı düzeneği mi yaptırsam...
ı
3 yıl
BAŞBAKANI İSTEMİYORSAN VERDİĞİ MAAŞI ALMA Eski THK Üni. rektöründen açıklamalar
Eski THK Üni. rektöründen açıklamalar
https://eksisozluk.com/unsal-ban--5235550
https://www.habervaktim.com/haber/279835/odtuyu-kinayan-rektorlerden-carpici-aciklamalar.html
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/diplomalar-rektor-beyden-40086963
https://kanalfinans.com/haberler/prof-dr-unsal-banin-piyasalar-dolar-kuru-ve-altin-yorumlari

Orman bakanlığıyla ters düşer gibi yaptıklarına bakmayın. Bu kurum içi boş etkisiz bir duruma getirilmiştir. İktidar - cemaat bağlantılarının açık olduğu yıllarda sahte diploma dağıtım merkezi gibi çalışmışlar. Torpille rektör olup babasının malıymış gibi diploma dağıtan bu kişi maaşını Erdoğan'ı sevdiği için almaktadır, haliyle başkalarının da aynı şeyi yapmasını istemektedir. Ayrıca bunlar seçilmiş sınıfa dahil olduğundan, dolar kuru hakkında içeriden istihbarat alıp insanları yönlendirme yolunda çalışmışlar (Erdoğan Y. Bulut B. Albayrak gibi). Bu kişi fetö soruşturmalarından nasibini almadığı gibi, siyasi kariyerini devam ettirmiş ve gündemden düşürülüp rahat etmesi sağlanmıştır. Bu yüzden hatırlatmak istedim.
ı
4 yıl
Düşük profilli mekanik-mekaniğimsi klavye önerileri
Ellerimi, bileklerimi ve parmaklarımı uzun süre kullanamayan engelli biri olarak orta ayar bir klavye arıyorum. Mekaniklerin tuş kalınlığını gördükçe parmaklarıma kara sular iniyor
Bütçe 250 TL
şu tipte bir klavye lazım
ı
4 yıl
ENGELLİ İNDİRİMİNİ HAZMEDEMEYEN SAKATFOBİKLER

Biz engelliler diğer çocuklarla oynamayı, okula gitmeyi, başka bir insanı hele bir de 'sağlam' bir insanı sevmeyi, aile kurmayı, ortalama bir arabaya binmeyi, çalışmayı, dolaşmayı hak etmiyoruz. Ülkede sanayiye çivi çakmayıp cari açığı düşürmeyenler şimdi ülkedeki birikimlerini dolara çevirip kaçmanın derdinde. 5 yıl önce vergisiyle 45 bin lira eden araba şimdi engelli indirimiyle 70 bin lira seviyesine çıkmış.

Birileri şimdi bana ''lüks araba binme imkanın elinden alındığı için kuduruyorsun'' diyecek ama ben eskiden uygulanan ötv indirimine de karşıydım. Daha 6 ay öncesine kadar engelli indirimiyle Mercedes C200d-E180, BMW 318i,520i gibi modellere binen bir sürü istismarcı varken devlet en ufak bir düzenleme yapmıyordu. Bunu yapanların amacı gösteriş ve lüksten başka bir şey değildi. O yüzden de herhangi bir engelleme yoktu. Zaten bu iktidar yolsuzluk, gösteriş, mantıksız harcama yapanları sevdiğinden dolayı bunlara karşı çıkmadı.

Ancak uzun yola gitme durumunda olan, kışın kar yağan yerde yaşayan, dolaşmak için ara sıra asfaltın dışına çıkmak isteyen engelliler de vardı. 2.0 dizel 4x4 SUVlar içinde Subaru Forester, Ford Kuga, Skoda Yeti gibi giriş fiyatı uygun modeller alınabilirdi. İşte bu araçları sırf 2.0 motorlu olduklarından dolayı almamızı yasakladılar. Ya da 1.4-1.5 benzinli olup hayvan gibi yakıt tüketen modellere izin verdiler.

Yani vergisiz fiyatı 40-55 bin euroluk lüks araçlara engelli indirimi yapan devlet, sırf motordan dolayı 25-30 bin euroluk arabaları almamızı yasaklıyordu. Şimdi de getirilen sınırlama ile en fazla lüks olmayan C sınıfı araçlar alınabiliyor. Onun da bagajına tekerlekli sandalye sığmıyor. En iyisi Dacia Lodgy çünkü biz bundan fazlasını hak etmiyoruz...
ı
4 yıl
1440p 144hz odaklı oyun sistemi
1 yıl içinde dizüstü bilgisayarımı satışa çıkarıp üstüne bir miktar koyup masaüstüne geçiyorum. AMD'nin 7 nm'ye İntel'in 10 nm'ye geçiş sürecini ve Nvidia'nın Pascal'dan sonra çıkaracağı ekran kartlarını takip ediyorum. 4K muhabbetinden de sıkıldım çünkü monitör + karta en az 10.000 TL harcayacak kadar zengin değilim. Yeni kartların getireceği performansı da göz önünde bulundurarak 1440p 144hz monitörlü bir sistem toplama kararı verdim.

-İnternet durumundan dolayı canlı yayın yapma imkanım yok, ileride de olmayacak. O yüzden 8 çekirdekli bir işlemci lazım değil. Ancak yeni oyunlardaki işlemci ihtiyacından dolayı 4 çekirdeğe de düşmek istemiyorum. 6 çekirdek yeterli gelir herhalde.

-PUBG, Far cry 5 ve Battlefield gibi multiplayer ağırlıklı oynuyorum. İşlemci olarak 120-144 fps verebilecek bir şey lazım.

-Sistem hava soğutmalı ve düşük seviye oc odaklı olacak. Su soğutmaya ihtiyaç duyar mıyım, getirisi/fiyatı ne olur bilmiyorum. İleride ne çıkar bilinmez ama şu an 2600x-8600k arasında kaldım. Eğer İntel alırsam 4.6-4.8 ghz gibi bir seviyeyi hedeflerim.

-AMD'nin olumsuz yanı düşük hız, İntel'in olumsuz yanı delid gerektirmesi. Delid ve su soğutma olmazsa Ryzen mi seçmeliyim?

-AMD ve İntel'in uzun vadede performans artışı dışında düşünce yapısını değiştireceğini zannetmiyorum. İntel'de delid ve TDP sıkıntısı devam edecek. AMD'de bir tek İntel'e göre 500-600 mhz kadar yavaşlık sorunu var, ancak delid belası ve güçlü soğutma ihtiyacı gözümü korkutmaya devam ediyor. AMD'de takılma, anlık hız düşüşü ve gecikme gibi sorunlar olduğu söyleniyor ama kullanıcısına değer vermeyen İntel'de ısrarcı değilim.

-Ekran kartı olarak da büyük ihtimalle GTX 1170-1160 arasında seçim yaparım.

İşlemci, soğutma ve monitör odaklı önerilerinize açığım.
ı
4 yıl
DOLAR 4,4444
Günlerdir 4 gözle izlediğim dolar en sonunda rabia oldu Şu an zevkten 4 köşe oldum ve etrafımda 4 dönüyorum. 4 4lük bir ekonomimiz var bizi yönetenlere 41 kere maşallah...

ı
4 yıl
Yeni Dünya Düzeninde Engelli Olmak
Engelliler haftasının son günündeyiz. Yalnız bu sefer günün anlam ve önemine uygun laflar hazırlamadım. Bilinen şeyleri söylemeye de gelmedim. Sanki bizlere iade ediliyormuş gibi gösterilen ama aslında gün geçtikçe elimizden alınan haklardan söz etmeye geldim. İnsanların mayasının düzelmediği şu ortamda bizlere iade edilen hiç bir hak yoktur.

-En bilindik konu olan ötv indirimli araba geyiğine gelelim. Niye en dandik arabadan bile %60 ek vergi alıyoruz? diye soran yok. Bilimle ve üretimle ilerlemek yerine vergilerle yönetici kesimini finanse ediyoruz. Onlar da bu rahatlığa alışıp işlerini gevşek tutuyorlar. En çok para dönen yerlerden vergi almayıp maaşlı çalışanın sırtına biniyorlar. Sonra da ekonominin çivisi çıkıyor. Bilim ve üretim olmadığı için paramız sürekli değer kaybediyor. Son 4 yılda arabaların ötvsiz fiyatı 2,5 kat zam yedi ve indirimle kazandığımızın kat kat fazlasını kaybettik.

-Vergi indirimi, ötvsiz araba, engelli aylığı, bakım aylığı, tekerlekli sandalye bağışı gibi yardımların gereğinden fazla reklamı yapılıp engelliler ''alan el'' gibi gösteriliyor. İmkanı olmayanların bunlardan çok daha fazlasına ihtiyacının olduğunu söylemekle beraber, 90 binden fazla katılanın olduğu EKPSS'de 2500 atama yapılacağı bilgisini de buraya bırakayım.

-İş imkanlarına gelelim. Engellilerin hakim savcı doktor öğretmen falan olmaları tamamen yasaklanmış durumda. Niye çünkü gerektiğinde en uzak merkeze atanmaları gerekiyormuş. Engelli vali, kaymakam, milletvekili, bakan bulamıyoruz ülkede. Omurilik felçliler çağrı merkezine alınsın, down sendromlular garsonluk yapsın, otizmliler temizlikte çalıştırılsın. Engellilik ufku bu kadar. Biz zaten yarım insanlarız kendimizi geliştirmek neyimize...

-Eğitim. SGK eskiden belli bir yaş altına akülü sandalye ödemesi yapmıyordu. Bu yüzden okula gidemeyen yüzlerce çocuk oldu. Bazı çocuklar günde 6 saat kesintisiz tekerlekli sandalyede oturmaya zorlandığından okula gitmemeyi ''tercih'' ediyorlar. Bu durumda olan bir çocuk için okulun uygun bir köşesine 1.50'ye 80 cm.lik bir yatak konulup, çocuğun 1 saat kadar dinlenmesi sağlanabilir mi? Yok daha neler! demediğinizi adım gibi biliyorum ama ortada bir icraat yok. Engellilerin çoğu okulda tuvalet imkanı bulamadığı için su bile içemiyor.

-Altyapı işine pek girmek istemiyorum ama şöyle bir sıkıntıyı açmak durumundayım. Memleketim Denizli'de çoğu yerde olduğu gibi mahalle arasında arabalar kaldırıma park edilir, herkes yoldan yürür, yoldan geçen arabalar da yayaları mümkün olduğunca ezmemeye çalışır. Belediyemiz bunu bildiği halde bütün yollara parke taşı döşemeyi tercih etti. Kaldırımlar iyi güzel de kullanabilirsen.... Mecburen yoldan gidiyorum. Tekerlekli sandalyenin sarsıntısından 15 dakikada enerjim bitiyor. Kullandığım sandalye mümkün olduğunca titreşim hissetirmeyecek şekilde tasarlanmış olmasına rağmen bu sorunu yaşıyorum.

-Herkesin ''başarılı'' olabileceğini, herkesin zengin olabileceğini söyleyen kapitalist sistem en çok bizim gibileri etkiliyor. Sistemi fazla değiştirmeden uyum sağlayabilen engellileri öne çıkarıp reklamını yapıyor. Çalışmayı, üretmeyi ve başarmayı kutsal bir şeymiş gibi gösteriyorlar. Tamam bunlar önemli şeyler de... Bunları yapabilen kişilerin ''azimli, başarılı'' gibi tabirlerle öne çıkarılmasını geride kalanlara yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Her insanın kendi içinde azimli ve başarılı olduğunu, sadece onlara fırsat verilmesi gerektiğini söylerim.

-Yine bu kapitalist sistem son 30 yılda engelliler üzerinden para kazanılabileceğini farkettiği için bu kadar değişim oldu. Son 30 yılda bizlerin sorunlarında önemli ilerlemeler sağlanmış gibi görünüyor ama aslında işin ruhunda herhangi bir değişim olmadı. Eskiden devletten para alan özel fizik tedavi hastaneleri yoktu.

-Bizlerin herhangi bir insandan farkı yok. Şanslı veya şanssız değiliz. Yetersiz değiliz. Bazı konularda özel yeteneklerimiz yok. Tercihlerimiz ve ilgi duyduğumuz şeyler farklı değil. Herkes neye ihtiyaç duyuyorsa ona duyuyoruz. Tek eksiğimiz ''diğer'' engelsizlerle bir araya gelememek. Sorunlar perde arkasına kalınca yok olmuyor.
ı
4 yıl
Engelli sporcu olmak istiyorum
İlerleyici kas zayıflığına yol açan bir rahatsızlıktan dolayı 12 yıl önce yürüme yeteneğimi kaybettim. Çok değil sadece 2 yıl sonra sandalyemle 10 metre gidemeyecek kadar kollarım zayıfladı. O yıl ayaklarımı uzatamamaya başladım. Ayağımı koyacak yer bulamıyorum çünkü bütün pozisyonlar ağrı yapıyor. Yorgan ağır geldiği için hafifletilmiş özel bir örtüyle yatıyorum. Tekerlekli sandalyenin ayak koyacak yerine topuğumla basamayacak kadar tendonlarım kısaldı. 5 6 yıldır yatakta dönme, kafamı kaşıma, çorap giyme, dizüstü pcnin ekranını açma, 50lik şişeden su içme dahil çoğu şeyi yapmaya gücüm yetmiyor. Ve doktorların dediğine göre bu rahatsızlıkta benim kadar iyi olanların oranı %5-10'u geçmiyormuş. Ortalama yaşam beklentisi 23, şu an 25 yaşındayım. Diğer çocuklar benim durumuma 16 17 yaşında falan geliyor. Son 2 3 yıllık dönemde kalp ve solunum yetmezliği yüzünden vücudunuz 35 kiloya kadar düşüyormuş.

Durumumu koruyabileyim diye 9 yıldır, yılda 40-50 kere gençlik ve spor müdürlüğüne bağlı yüzme havuzuna gidiyorum. Yaz geldiğinde havuz cumartesi pazar halka açılıyor, günlük ücreti 12 lira falan. Herhangi bir para ödemene gerek yok dediler. Yeri geldi hafta içi yüzme dersi olan çocukların arasında yüzdüm, hafta içi gelmeyin dediler. Ancak hocaların ve yönetimin aksine çocuklar bundan bir rahatsızlık duymadı. Bir kaç yıl sonra hafta içinde engelli saati ayrılmaya başladı ve şu an 7-8 engelli havuzdan yararlanıyor.

2009'dan bu yana performansım saatte 250 metre yüzmeme izin verirken bu rakam sabit bir oranla şu an 100 metreye kadar düştü. Ancak sonuncu olacağımı bilsem de sporcu olarak başvuru yapmayı düşünüyorum. Çünkü ne kadar yavaş gidersem gideyim önemli olan katılmak. Kapital ekonomik sistemin spordan sağladığı kazanç arttıkça dürüst oyunculuk, takım ruhu ve yardımlaşma gibi değerler unutuldu. Spor sadece reklam ve performans odaklı bir duruma geldi. Ben bu oyunu kendi çapımda da olsa bozarım. Başarılı olmayacağımı adım gibi biliyorum ama elimden ne geldiyse onu yaparım.

Soru sormak isteyen varsa cevap veririm.
ı
4 yıl
i7 6820HK'den i5 8400'e geçiş
Geçen yıl aldığım 6820HK işlemci ve GTX 1070 ekran kartlı dizüstünü önümüzdeki yıl satmayı düşünüyorum. Bu kararı dizüstülerin uzun vadede yaratabileceği yüksek bakım onarım maliyetlerinden dolayı aldım. Mevcut dizüstünü satıp 6 çekirdek işlemcili ve daha üst düzey bir ekran kartlı bir masaüstüne terfi etmek daha mantıklı geldi.

İntel'in pahalı anakart ve yüksek soğutucu gideri tuzağına düşmemek için K serisi düşünmüyorum. Ayrıca henüz Cannonlake çıkmadığı için Coffee lake üzerinden bir değerlendirme yapacağım.

Şu an kullandığım 6820hk işlemciyi soğutma sıkıntılarından dolayı sınırların üzerine çıkarmak istemiyorum. Normal hızı 2,7, tek, çift ve 4 çekirdek turbo hızı sırasıyla 3,6 , 3,4 ve 3.2. Masaüstü işlemcilerden uzak bir değer.

Coffee Lake'in i5 8400 modelini almayı düşündüm. Normal hızı 2.8, tek çekirdekte 4,0 , 4 çekirdeğe kadar 3,9 , 6 çekirdeğe kadar 3,8 ghz'e çıkıyor. 4 sorum var:

1) K serisi olmayan işlemciye undervolt dedikleri naneyi yapabilir miyim? Anakart H370.

2) K serisi olmasa bile işlemcinin turbo hızına ayar çekip belli bir seviyeye düşürmek istiyorum. Yukarıda verdiğim 8400 işlemcinin turbo hızını 4,0 3,9 3,8'den 3,8 3,7 3,6 seviyesine indirebilir miyim? İşlemciyi her zaman turbo hızda çalıştırmak istemiyorum. Ancak her zaman turboda kullansam bile işlemci ömrü açısından K serilerine göre daha mı iyi olur?
3) Performans açısından daha yukarıyı hedeflemiyorum, ancak yine de merak ettim. Daha düşük bir soğutucu ile K olmayan i7 8700 veya üst düzey bir soğutucuyla i5 8600K'ya mı geçeyim?
4) Yoksa 6 çekirdek Ryzen 2'yi mi beklemeliyim?

Oyun olarak GTA V, Battlefield 1, Pubg, Arma 3 gibi işlemciye yüklenen türden oyunlar oynuyorum, ileride oyun oynarken canlı yayın da yapmayı düşünüyorum. Monitör olarak 120hz full hd kullanıyorum. Volta serisinde GTX 2070 çıkar, 1080'in üstünde performans verir ve 550 dolardan satılırsa 1440p monitöre geçerim. Bu durumda sistemdeki en büyük darboğaz kaynağı işlemci olur.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle