Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
01 Ekim 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
609 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
2 sa. önce
Bütçe görüşmelerinde kavga: İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü

Meclis'te milletvekilleri arasında çıkan kavga sonrası İYİ Partili Hüseyin Örs hastaneye kaldırıldı. Kalp rahatsızlığı bulunan Örs'ün elektroşok ile hayata döndürüldüğü açıklandı.


Meclis'teki bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Milletvekili Ümit Yılmaz kürsüde konuşma yaparken AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan arasında sözlü tartışma yaşandı.


Daha sonra AK Parti Milletvekili Alpay Özalan kürsüye yürüdü. İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, Özalan'ı engellemeye çalışırken AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Örs'e yumruk attı. Hüseyin Örs'ün başına aldığı darbenin ardından kalp spazmı geçirdiği kaydedildi.


Örs'e ilk müdahaleyi muhalefet kulisinde İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur yaptı. Örs'ün kravatı çıkarılıp bir süre oturtuldu. Kalp rahatsızlığı olduğu için önce Meclis'teki revire götürülen Örs daha sonra hastaneye kaldırıldı. Hüseyin Örs yoğun bakımda tedavi altına alındı. Hüseyin Örs'ün elektroşok ile hayata döndürüldüğü açıklandı.


'UTANÇ VERİCİ BİR GÜNDÜR'


İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ve İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, yoğun bakıma alınan Hüseyin Örs'ü kaldırıldığı Güven Hastanesi'nde ziyaret etti ve Örs’ün durumuna ilişkin bilgi verdi.


Yaşananlara tepki gösteren İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bugün gerçekten Türkiye Büyük Millet Meclisi adına hem üzücü hem de bu olaya sebep olan, bu saldırıyı gerçekleştirenler için utanç verici bir gündür. Şunun altını çizmek istiyorum. Demokrasiyi, uzlaşmayı, birlikte tartışabilmeyi bir tarafa bıraktıklarını biliyorduk ama insanlığı bir kenara bıraktıklarını milletimiz bir kez daha görmekte” ifadelerini kullandı.


İYİ PARTİLİ CESUR: ELEKTRO ŞOK UYGULANDI, YOĞUN BAKIMDA


Örs’ün başına aldığı darbe sonucunda durumunun iyi olmadığını gördüklerini, Örs’e eşlik ettiğini belirten İYİ Partili Cesur, “Kendilerinden EKG çekmelerini rica ettim. EKG’si çekildiğinde kendisine geçen seneden kalp pili takıldığını bildiğim için EKG çekilmesini istedim” dedi ve şöyle devam etti:


"EKG’de kalbin durma aşamasından bir önceki aşama olan kalp ritminin maalesef bozulduğunu gördük. Ventriküler Taşikardi’ dediğimiz hadise halindeydi. Onun üzerine hemen Güven Hastanesi’ne getirmeye karar verdik. Oradaki ilk müdahalede kendisine ilaç uygulandı. Gelirken de hastanedeki yetkilileri arayarak burada kardiyoloji ve acil hocalarının bir arada hazır olmalarını rica ettik. Onlara da teşekkür ediyoruz. Yapılan müdahale, kalbin geri döndürülmesi, kalp ritminin yeniden geri döndürülmesi olarak bilinen kardiyo şok tedavisidir. Çok önemli bir hadisedir. Çok kısa bir zamanda yapmazsanız hastayı kaybedersiniz. Buna olumlu cevap verdi ancak hayati tehlikesi devam ettiği için yoğun bakımda. Tedavisi devam ediyor. İnşallah böyle olaylar tekrarlanmaz.”


‘HAYATİ TEHLİKESİ OLAN BİR DURUMDAYIZ’


İYİ Partili milletvekilleri konuşurken müdahale girişimi olduğunu belirten İYİ Partili Zorlu, “Ardından Hüseyin Bey Milletvekilimiz olayı yatıştırmak adına davranırken, o sırada AK Partili bir milletvekili parmağında bir yüzükle milletvekilimize saldırıyor. Hayati tehlikesi olan bir durumdayız” dedi ve şöyle sözlerini sürdürdü:


“Bu milletin vekilliği falan değil, bu düpedüz milletin cellatlığına soyunmaktır. Biz böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz. İYİ Parti olarak yapıcı muhalefet anlayışımızla her konuda sadece TBMM içerisinde değil, ülkemizi ilgilendiren bütün tartışmalı meselelerde sorumlu muhalefet anlayışıyla hareket ediyoruz. Gerçekten milletimizi bu ağır sorunlardan çıkarmak adına çok önemli bir misyon yerine getirdiğimize inanıyoruz. Öyle anlaşılıyor ki mevcut siyasi iktidar çaresizliğin, yaklaşan seçimin verdiği buhranla bu şekilde acımasızca bir saldırı yöntemini tercih ediyor. Ortaya çıkan bu neticeyi milletimize bırakıyoruz. Bu gerçekten milletimizi temsil etme noktasında kabul edilebilir bir nokta değil.”


2001'DE ŞIHANLIOĞLU VEFAT ETMİŞTİ


2001 yılında, Meclis'te dün gece içtüzük değişikliği görüşmeleri sırasında DYP'lilerin kürsüye yürümesi üzerine büyük kavga çıktı. MHP milletvekilleri ile yumruklaşan DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.https://www.gazeteduvar.com.tr/butce-gorusmelerinde-kavga-iyi-partili-ors-yogun-bakimda-haber-1592423

geçen ay
Danimarka’da sandık çıkış anketlerine göre seçimin kazananı belirsiz

Parlamento seçimlerinin yapıldığı Danimarka’da sandık çıkış anketleri seçimin net bir kazananı olmadığını gösteriyor.


TV2 tarafından yayınlanan seçim çıkış anketlerine göre, mevcut Başbakan Mette Frederiksen’in Sosyal Demokratlar Partisi, yüzde 25 oy oranı ile seçimlerde en yüksek oyu alan parti oldu.


Ancak sonuçlar, 14 partinin yarıştığı seçimlerde, merkez sol ve sağ partilerin, 179 sandalyeli parlamentoda hükümet kurmak için yeterli olan 90 sandalyeye sahip olmadığını gösterdi.


Öte yandan Başbakan Frederiksen'in, eski Başbakan Lars Lokke Rasmussen'in yeni kurduğu ve çıkış anketlerine göre oyların yaklaşık yüzde 9’unu alan Moderaterne Partisi’nin desteğini alması halinde liderliğini koruyabileceği belirtiliyor.


Danimarka Radyosu (DR) tarafından yayınlanan çıkış anketlerinde ise Sosyal Demokratlar oyların yüzde 23,1’ini alarak 42 sandalye elde ederken, Liberal Parti yüzde 13,5 oyla 24 sandalye kazandı.


Haziran 2019'da göreve gelen Başbakan Frederiksen liderliğindeki azınlık Sosyal Demokrat hükümeti, salgında toplumu virüsün mutasyonundan korumak için milyonlarca sağlıklı vizonun öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle eleştirilerin odağındaydı.


Ayrıca hükümetin merkez sol müttefiklerinden Sosyal Liberal Parti'nin, Frederiksen'in erken seçim çağrısı taahhüdü vermemesi halinde güven oylaması tehdidinde bulunması üzerine Danimarka’da erken seçim süreci ivme kazanmıştı.


Parlamentodaki parçalı yapı nedeniyle uzun yıllardır hiçbir partinin çoğunluğu elde edememesi Danimarka’nın azınlık hükümetlerince yönetilmesini ve partiler arası uzlaşıyı zorunlu kılıyordu.


Başbakan Frederiksen de sol partilerin desteğiyle bir azınlık hükümetini yönetiyordu.www.aa.com.tr
Danimarka’da sandık çıkış anketlerine göre seçimin kazananı belirsiz
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/danimarka-da-sandik-cikis-anketlerine-gore-secimin-kazanani-belirsiz/2726937
geçen ay
İsrail'de sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu hükümeti kurabilecek

İsrail'deki sandık çıkış anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ blokun 62 milletvekiliyle hükümeti kurabilecek sayıya ulaştığını gösteriyor.


Ülkede son üç buçuk yıl içinde yapılan beşinci erken genel seçimde oy verme işleminin yerel saatle 22.00'de tamamlanmasının ardından sandık çıkış anketleri yayınlandı.


Kanal 13'ün yayınladığı kesin olmayan sonuçlara göre, Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi'ne destek vermesine kesin gözüyle bakılan sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisinde 62 milletvekiliyle çoğunluğu elde etti.


Kesin olmayan sonuçlara göre, Likud, 31 milletvekili çıkararak seçimi birinci tamamladı.


Netanyahu'nun rakibi Başbakan Yair Lapid'in Gelecek Var Partisi ise 24 sandalyeyle ikinci parti oldu.


Netanyahu bloku hükümet için yeterli çoğunluğu elde etti


Bu sonuçlara göre, Netanyahu liderliğindeki blokta yer alan aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi 15, Ultra Ortodoks partilerinden Şas 10, Birleşik Tevrat Partisi ise 5 milletvekili kazandı.


Buna karşın Lapid öncülüğündeki "Değişim Koalisyonu" isimli blokta Benny Gantz'ın öncülüğündeki Ulusal Birlik Partisi seçimleri dördüncü sırada tamamlayarak Meclise 12 milletvekili gönderdi.


Lapid blokundaki, İsrail Evimiz, soldaki İşçi Partisi ve İsrail vatandaşı Filistinlilerin partisi Birleşik Liste 5'er milletvekili çıkardı. Aynı bloktaki sol parti Meretz ise 4 milletvekili elde etti. Sandık çıkış anketine göre, Lapid liderliğindeki Değişim Koalisyonu'ndaki partiler toplamda 54 sandalyeye ulaştı.


İki blokta da yer almayı reddeden İsrail vatandaşı Filistinlilerin partisi Ortak Liste, Mecliste 4 sandalye elde etti.


Anketlere göre, Arap partisi Beled ile Netanyahu karşıtı blokta yer alan sağcı siyasetçi Ayalet Şaked'in partisi seçimde barajın altında kaldı.


İsrail'de yakında açıklanacak resmi sonuçlarda Mecliste elde edilecek bir ya da iki sandalyenin Netanyahu aleyhine değişmesi halinde, Netanyahu blokunun hükümeti kurabilmesinin tehlikeye girebileceği belirtiliyor.www.aa.com.tr
İsrail'de sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu hükümeti kurabilecek
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilde-sandik-cikis-anketlerine-gore-netanyahu-hukumeti-kurabilecek/2726898
geçen ay
Irak'ta yeni hükümet Meclisten güvenoyu aldı

Irak'ta Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığındaki yeni hükümet Meclisten güvenoyu aldı.


Irak Meclisinde yapılan oturumda yeni hükümet için güven oylaması yapıldı.


Sudani tarafından oluşturulan kabinedeki 23 bakandan 21'i Mecliste güvenoyu aldı. İmar ve İskan Bakanı ile Çevre Bakanı için ise Kürt partiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle güven oylaması yapılamadı.


Başbakana üç yardımcı


Yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına eski Dışişleri Bakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Fuad Hüseyin, Planlama Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına Muhammed Temim, Petrol Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına da Hayyan Abdulgani Abduzzehra seçildi.


Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Üyesi Halit Şivan ise Adalet Bakanı oldu.


Savunma Bakanlığına Türkmen asıllı isim


Irak Savunma Bakanlığına Sünni Arap kontenjanından Türkmen kökenli Sabit Abbasi seçildi.


Hristiyan kökenli eski Göç ve Göçmenler Bakanı İvan Faik ise yine aynı göreve getirildi.


Yeni bakanlar Mecliste yemin ederek görevlerine başladı.


Başbakan Sudani de Meclis oturumu sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kabinesinin güvenoyu aldığını ifade etti.www.aa.com.tr
Irak'ta yeni hükümet Meclisten güvenoyu aldı
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/irakta-yeni-hukumet-meclisten-guvenoyu-aldi/2722774
2 ay
İtalya'da Meloni hükümeti yemin ederek göreve başladı

İtalya'da 68'inci hükümeti kuran Başbakan Giorgia Meloni ve bakanları, yemin ederek görevlerine başladı.


Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de düzenlenen törende, Başbakan Giorgia Meloni ve lideri olduğu sağ koalisyonun 24 bakanı, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın huzurunda tek tek yemin etti.


Yemin töreninin son bölümünde Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Meloni ve kabinedeki bakanlarla aile fotoğrafı çektirdi.


Bu arada, Başbakan Meloni'nin başbakanlık sarayı Chigi'de yarın yapılacak devir teslim töreniyle görevi selefi Mario Draghi'den devralacağı bildirildi.


İtalya'da gelenek olduğu üzere yeni kurulan hükümetin başbakanı, başbakanlığa geliyor ve önceki başbakandan bakanlar kurulunun ilk toplantısı için bakanları çağırmayı sağlayan zili devralıyor.


Sembolik devir teslim sonrasında yeni Başbakan Meloni'nin ilk bakanlar kurulu toplantısını yapması bekleniyor.


Meloni hükümetinin, gelecek hafta içinde parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinde güven oylamasından geçmesi öngörülüyor. Sağ koalisyon hükümeti, çift kanatlı parlamentoda onay alırsa resmen işbaşı yapacak.


AB'den tebrik


AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medyadaki mesajında, İtalya'nın ilk kadın başbakanı olarak göreve gelen Meloni'yi kutladığını bildirdi.


Von der Leyen, "Önümüzdeki sınamalara karşı yeni hükümetle yapıcı iş birliği kuracağımıza inanıyorum ve bunu sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.


AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Meloni'ye sosyal medyada yazdığı tebrik mesajında, "AB'nin ve İtalya'nın çıkarı için birlikte çalışalım." ifadesine yer verdi.


Michel, İtalyanca devam ettiği mesajında, Meloni'yi AB liderlerini bir araya getiren Konsey toplantısına beklediğini belirtti.


Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise Meloni'yi kutladıktan sonra, Avrupa'nın ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, "Avrupa'nın İtalya'ya ihtiyacı var. Birlikte her zorluğu aşacağız." dedi.


45 yaşındaki Giorgia Meloni, İtalya'da ilk kadın başbakan olarak tarihe geçti.


Meloni, 2008'de erken seçimleri kazanıp başbakan olan Silvio Berlusconi'den bu yana seçim kazanarak başbakanlığa gelen ilk isim olmasının yanı sıra ülkede 1922-1943 döneminde iktidarda kalan faşist diktatör Benito Mussolini'den sonra iktidara gelen ilk aşırı sağcı başbakan oldu.


Ülkede 25 Eylül'deki seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifak, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğu elde etmişti.www.aa.com.tr
İtalya'da Meloni hükümeti yemin ederek göreve başladı
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/italyada-meloni-hukumeti-yemin-ederek-goreve-basladi/2718182
2 ay
İsveç’te ilk defa aşırı sağın desteğiyle Başbakan olan Ulf Kristersson kimdir?

İsveç'te 11 Eylül'de yapılan seçimlerden 36 gün sonra Ilımlı Muhafazakar Parti (M) lideri Ulf Kristersson, ülke siyasetinde ilk defa aşırı sağın da dışarıdan verdiği destekle başbakanlık koltuğuna oturdu.


Ilımlı Muhafazakar Parti, Liberal Parti (L) ve Hristiyan Demokrat Partisi (KD) ile üçlü koalisyon hükümeti parlamentoda güvenoyu alırken aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) de hükümete dışarıdan destek verdi.


Ulf Kristersson, sosyal demokratların genelde seçimi kazandığı ülkede ilk defa aşırı sağın desteğiyle başbakan olan bir siyasetçi olma özelliğine kavuştu.


"Siyasi akrobası uzmanı"


Uzmanlar, eski bir jimnastikçi olan Ulf Kristersson için “büyük bir akrobasi hünerisi göstererek dengede kalmayı başarıp, dört partiyle uzlaşmayı sağladı” diyor.


Ulf Kristersson seçim kampanyasında güvenlik, suç çeteleriyle mücadele, kamu düzeni, enerji güvenliği konularını özellikle ön plana çıkardı.


“İsveç’e yeniden kamu düzen getireceğim” sloganıyla seçim kampanyasını yürüten Ulf Kristersson, tecrübeli bir siyasetçi ve geçmişte bakanlık görevinde bulundu.


Son dönemde oyları aşırı sağ partiye kaptırmıştı


Kristersson, son dönemde aşırı sağ partiye önemli oranda oy kaptırdı. Son seçimde yarışı aşırı sağcı partinin arkasından bitirmesi halinde partideki koltuğunu da kaptıracağı tartışılırken, İsveçli siyasetçi kendisini bir anda başbakanlık koltuğunda buldu.


Bir dönem aşırı sağ parti ile kesinlikle uzlaşmayacağı konusunda yeminler eden Kristersson, başbakan koltuğuna otururken, göçmen ve yabancı karşıtı partinin dışarından vereceği desteğe karşı çıkmadı.


Ekonomi mezunu ve çizgi roman kahramanı Tenten meraklısı bu İsveçli siyasetçi, evli ve Çin'den evlat edindiği üç kız çocuğa sahip.


Ulf Kristersson, seçim kampanyası boyunca özellikle sol partilerin iktidar partisini organize suçla mücadeledeki etkisizliğini ön plana çıkarırken, benzin fiyatlarını düşürme vaadinde bulundu.


Yeni hedefler neler?


Yeni sağ ittifak, geçen hafta ülkenin enerji bağımlılığını düşürme adına nükleer santral inşa etme sözü verdi.


Lise çağlarında siyasete atılan Ulf Kristersson ilk kez yedek olarak 1991 yılında daha sonra 1994 yılında asil üye olarak parlamentoya seçildi.


Kristersson göreve başlarken İsveç'in 7 ana sorunu olduğunu belirterek bunları eğitim, suç ve çete savaşları, hasta bakımı, göç ve entegrasyon, ekonomi, iklim ve enerji krizi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi olarak sıraladı.


Ülkede 11 Eylül'de yapılan genel seçim sonucuna göre sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy almıştı.


Buna göre 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176, sol blok partileri 173 sandalye kazanmıştı. Seçimlerde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oyunu yüzde 20,5'e yükselterek ülkenin ikinci büyük partisi konumuna gelmesi dikkati çekmişti.


Kristersson, başbakan seçildiği gün Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Türkiye ile NATO anlaşmasına bağlıyız. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında yapılan anlaşmanın gereklerini yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışacağız." dedi.


https://tr.euronews.com/2022/10/17/isvecte-ilk-defa-asiri-sagin-destegiyle-basbakan-olan-ulf-kristersson-kimdir

2 ay
Irak Parlamentosu, Abdullatif Reşid'i yeni Cumhurbaşkanı olarak seçti

Geçerli oyların 162'sini alan yeni Cumhurbaşkanı Abdullatif Muhammed Cemal Reşid, Meclis’te yemin ederek görevine başladı.


Irak’ta Cumhurbaşkanlığı makamına bağımsız olarak adaylığını koyan Abdullatif Muhammed Cemal Reşid seçildi.


Irak Meclisi’nde yapılan oturumunun ikinci turunda 162 oyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Reşid oldu.


329 sandalyeli Meclis'teki ikinci tur oturumuna 269 vekil katılarak oy kullandı. Geçerli oyların 162'sini alan Reşid, Meclis’te yemin ederek görevine başladı.


Reşid, ikinci oturumda Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) adayı eski Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile yarışıyordu.


Yeni Cumhurbaşkanı'nın Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’ye hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor.


Koordinasyon Çerçevesi, Meclis’in en büyük grubu olarak Sudani’yi Başbakanlığa aday olarak göstermişti.


Abdullatif Muhammed Cemal Reşid kimdir?


KYB üyesi olan 1944 doğumlu Reşid, Irak Su Kaynakları Bakanlığı ve eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Müsteşarlık görevini yürütmüştü.


Irak Cumhurbaşkanı Reşid, Şii ittifakın Başbakan adayına hükümeti kurma görevi verdi


Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Şii ittifakın Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’yi hükümeti kurmakla görevlendirdi.


Irak Meclisinde bugün yapılan oturumun ikinci turunda 162 oyla ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olan Reşid, hükümeti kurma görevini Koordinasyon Çerçevesi'nin adayı Sudani'ye verdi.


Muhammed Şiya es-Sudani kimdir?


Sudani, Meysan ilinde kaymakamlık ve valilik görevlerinde bulundu.


1970 doğumlu Sudani, 2003 sonrası farklı dönemlerde Çalışma Bakanlığı yapmış ayrıca Tarım ile Göç ve Göçmenler Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret ile Maliye Bakanlığını da vekaleten yürütmüştü.


Mecliste iki vekili bulunan Furateyn Akımı’nın da lideri olan Sudani'yi eski Başbakan Nuri el-Maliki ile Fetih Koalisyonu lideri ve Haşdi Şabi komutanı Hadi el-Amiri önderliğindeki Şii Koordinasyon Çerçevesi Başbakan adayı göstermişti.www.aa.com.tr
Irak Parlamentosu, Abdullatif Reşid'i yeni Cumhurbaşkanı olarak seçti
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/irak-parlamentosu-abdullatif-residi-yeni-cumhurbaskani-olarak-secti/2710967
2 ay
Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini mevcut Cumhurbaşkanı Van der Bellen kazandı

Avusturya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimini, sandık çıkış anketlerine göre mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen yüzde 56’lık bir oy oranıyla önde tamamladı.


Yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Avusturya'da seçmenlerin yüzde 66’sı sandığa gitti.


Sandık çıkış anketlerine göre mevcut Cumhurbaşkanı Van der Bellen, yaklaşık yüzde 56 oy oranıyla ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.


Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (ÖFP) adayı Walter Rosenkranz, yüzde 18'le seçimde en çok oy alan ikinci isim oldu.


Bira Partisi Genel Başkanı Dominik Wlazny ise oyların yüzde 8,5’ini alarak 3. olurken, eski gazeteci ve bağımsız aday Tassilo Wallentin ise yüzde 8,1'lik oy oranıyla seçimi 4. sırada tamamladı.


Mektup oyların yarın sayılmasıyla seçim süreci sona erecek. Resmi sonuçların ise hafta içi İçişleri Bakanlığınca açıklanması bekleniyor.www.aa.com.tr
Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini mevcut Cumhurbaşkanı Van der Bellen kazandı
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/avusturya-da-cumhurbaskanligi-secimini-mevcut-cumhurbaskani-van-der-bellen-kazandi/2706762
2 ay
Bulgaristan’da erken genel seçimin ardından parlamentoya 7 parti girdi

Bulgaristan’da 2 Ekim’de yapılan erken parlamento seçiminin ardından ülkenin 240 üyeli 48. parlamentosuna yüzde 4 barajı aşan 7 siyasi parti girdi.


Merkez Seçim Komisyonu (ZİK), seçim protokollerinin yüzde 99,4’ünün sayımına dayalı sonuçları açıkladı. Buna göre, seçime katılım oranı yüzde 37,8 olarak kaldı.


Oyların yüzde 25,37’sini alan eski Başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi Yurttaşlar (GERB) partisi, parlamentonun en büyük gücü olarak birinci sırada yer aldı.


Eski Başbakan Kiril Petkov’un eş başkanlığını yaptığı Değişime Devam (PP) partisi oyların yüzde 20,21’i ile ikinci sırayı aldı.


Seçimde büyük başarı kaydeden ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, oyların yüzde 13,66’sını alarak ülkenin üçüncü en büyük siyasi gücü oldu.


Rusya yanlısı, Avrupa Birliği ve NATO karşıtı, popülist Yeniden Doğuş partisi oyların yüzde 10,17’si ile dördüncü, eski komünist partinin çizgisinde siyaset yürüten ve yine Rusya yanlısı olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 9,32’si ile beşinci sırada yer aldı.


Kent soylu sağcı güçlerin desteklediği Demokratik Bulgaristan (DB) partisi yüzde 7,46 oy oranı ile parlamentonun altıncı gücü oldu. DB’nin parlamento kuruluşu öncesi PP ile koalisyon içine girip ortak grup kurması da bekleniyor.


Eski savunma Bakanı Stefan Yanev’in lideri olduğu Rusya yanlısı Bulgar Yükselişi (BV) partisi, yüzde 4,64 oyla parlamentonun en küçük yedinci grubuna sahip oldu.


Seçimde popülist şovmen Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi yüzde 3,8 oyla barajın altında kaldı.


HÖH partisinin başarısı


ZİK, HÖH partisinin bu seçimde yurt içinde Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Şumnu, Kırcaali, Razgrad ve Silistre bölgelerinde en çok oy alan parti olduğunu açıkladı.


Mustafa Karadayı’nın genel başkanlığını yaptığı HÖH partisi yurt dışından gelen toplam oylarının da yüzde 32,9’unu alarak "bu seçimde sınır ötesinden en çok oy alan parti" oldu.


Türkiye’de 166 seçim yerinde oy kullanılırken, burada kullanılan 51 bin oyun 43 bini HÖH partisine verildi.


Kararname ile ülkenin 48. parlamentosu ilk oturumuna çağırılacak


Seçimin nihai sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kararnamesi ile ülkenin 48. parlamentosu ilk oturumuna çağırılacak.


Anayasaya göre, cumhurbaşkanı, parlamentoda temsili olan güçler ile müzakerelerde bulunduktan sonra sırasıyla önce en büyük iki siyasi gücüne, ardında üçüncü bir güce hükümet kurma görevi verecek.


Ülkede kurulacak yeni kabinenin en az 121 milletvekilinin desteği ile güvenoyu alması gerekiyor. Bu durumda ilgili müzakerelerin başarılı olması durumunda ülkede bir koalisyon hükümeti kurulacak.www.aa.com.tr
Bulgaristan’da erken genel seçimin ardından parlamentoya 7 parti girdi
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/bulgaristan-da-erken-genel-secimin-ardindan-parlamentoya-7-parti-girdi/2701025
2 ay
Brezilya'da devlet başkanlığı seçimi 2. tura kaldı: Lula az farkla Bolsonaro'nun önünde

Brezilya'da devlet başkanlığı seçiminin dün yapılan ilk turunda adaylar yüzde 50'ye ulaşamadı, başkanın belirlenmesi 30 Ekim'de yapılacak 2. tura kaldı.


Seçimlerde mevcut devlet başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro ile daha önce ülkeyi yönetmiş solcu Luiz Inácio Lula da Silva yarışıyor.


Oyların yüzde 98'ine yakını sayıldı. Mevcut durumda Lula'nın oyların yüzde 47,9'unu, Bolsonaro'nunsa yüzde 43,7'sini aldığı görülüyor.


Seçim öncesi yapılan anketlerde Bolsonaro'nun oy oranının daha düşük olacağı tahmin ediliyordu.


Ülkede son 24 yıldır devlet başkanlığı seçimleri 2. tura kalıyor.


Siyasi uzmanlar yine de bunun ülkenin gördüğü en "kutuplaşmış" seçimlerden biri olduğunu belirtiyor.


156 milyondan fazla kayıtlı seçmenin olduğu ülkede oy kullanma işlemi elektronik olarak yapılıyor.


Oy kullandıktan sonra konuşan Lula, ülkeyi normale döndürmek istediğini söyledi. Elektronik oylama sistemini sık sık sorgulayan Bolsonaro ise "temiz seçimlere" saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.


Zıt kutuplar


Seçim sürecinde iki aday birbirlerine yönelik sert suçlamalarda bulundu.


Perşembe günü yapılan televizyon münazarasında Devlet Başkanı Bolsonaro, Lula’yı “eski mahkum” ve “hain” olarak nitelendirdi. Lula ise rakibine “yalancı” dedi.


Lula hakkında beş bilgi:

· 76 yaşında


· Solcu


· Eski metal işçisi


· 2003-2010 yılları arasında devlet başkanıydı


· 2018 yılında hapse girdi ama mahkumiyeti daha sonra düştü


Lula, 2018 yılındaki seçimlerde hapiste olduğu ve aday olamayacağı için yarışamadı.


Mensubu olduğu İşçi Partisi’nden Fernando Haddad, Lula’nın yaptığı gibi solcu seçmenleri ikna edemedi.


Ana akım siyasetçiler hakkında yaygın olan hoşnutsuzluk ve İşçi Partisi'ni lekeleyen yolsuzluk skandallarına duyulan öfkeyle beraber, aşırı sağcı bir milletvekili ve emekli bir subay olan Jair Bolsonaro göreve getirildi.


Bolsonaro hakkında beş bilgi:


· 67 yaşında


· Aşırı sağcı


· Eski bir yüzbaşı


· Ardı ardına ikinci dönemi için yarışıyor


· Brezilya'nın elektronik oylama sisteminin güvenilirliği şüphe belirtti.
Ancak Lula'nın mahkumiyeti Yüksek Mahkeme tarafından düşürülünce, eski devlet başkanı yeniden aday olabildi. Seçim öncesi anketlerde Lula, çift haneli bir farkla Bolsonaro'nun önünde yer alıyordu ancak seçimi ilk turda kazanmasına şans verilmiyordu.


Seçimde dokuz aday daha yarıştı, ancak anketlere göre bu adayların hiçbiri yüzde 10'u geçemiyordu.


Brezilya seçim sistemine göre adayların yarışı ilk turda kazanabilmesi için oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor.


1998 yılında ikinci kez seçilen merkez sağ adayı Fernando Henrique Cardoso, ülkede ilk turda seçimi kazanan son aday olmuştu.


Bununla birlikte pek çok Bolsonaro destekçisi de adaylarının zafer kazanacağından emin.


Bolsonaro, ülkenin elektronik oylama sistemiyle ilgili kanıt sunmaksızın bazı iddialar ortaya attı ve hilelerin olabileceğini söyledi.


Kaybetmesi durumunda ise bunun oylamanın hileli olmasından kaynaklanacağını iddia etti.


Ülkenin seçim kurulu, bu iddiaları “asılsız ve aldatıcı” diye nitelendirerek reddetti.


Bolsonaro ve Lula: Ne savunuyorlar?


Lula: Solcu, eski sendika lideri


Amazon yağmur ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı


Gelir transferi projeleri yoluyla ülkedeki açlığı ortadan kaldırmayı


Birçok ülkeyle ilişkileri yeniden kurmayı ve bölgenin liderliğini üstlenmeyi vadediyor.


Bolsonaro: Sağcı, popülist, orduda yüzbaşılık yapmış eski milletvekili


Çoktandır bekleyen emeklilik reformunu yaptı ve devlette reform yapmayı


Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili taleplere karşı çıkmayı ve ülkeyi Hristiyanlık prensipleriyle yönetmeyi


Sıradan halkın silah edinebilme hakkına kavuşmasını sağlamayı vadediyor.bbc news türkçe
Brezilya'da devlet başkanlığı seçimi 2. tura kaldı: Lula az farkla Bolsonaro'nun önünde - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/articles/cz979wlzgdwo
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle