Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Çavuş
05 Mayıs 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
31 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
11 yıl
emre altuğ-sev diyemem
12 yıl
yalnızlık kimsenin suçu değil, sadece ihtimal az:)
Warwick Üniversitesi'nde matematik öğretmenliği yapan Peter Backus insanların neden yalnız kaldığını bilimle bulmaya çalıştı. Üç yıllık yalnızlığı sonrasında "Neden Bir Kız Arkadaşım Yok" adlı tezin yazarı Backus'a göre doğru insanı bulma şansınız 285 binde 1'e denk geliyor.

Backus bu tezinde dünya dışı yaşam arayışında kullanılan Drake Denklemi'nden yararlanmış.

Sonuçlar da İngiliz bekarlar için hiç de umut vaadetmiyormuş. 30 yaşındaki Backus, İngiltere'de yaşayan 30 milyon kadından sadece 26 tanesinin kendisine uygun olduğu sonucuna varmış.

Denklem yaşları 24 ila 34 arasında olan, Londra'da yaşayan, bekar kadınları baz almış. Durum böyle olunca da Backus'un şansı oldukça düşmüş.

Ekonomi uzmanı Backus, "Muhteşem bir ilişki yaşama olasılığım olan sadece 26 kadın var. Bir gece dışarı çıkmamda onlardan biriyle tanışma şansım yüzde 0.0000034. Bu da 285 binde 1'e denk geliyor" dedi.

SADECE KRİTERLERİ DEĞİŞTİRDİ
Drake Denklemi "N = R* x Fp x Ne x Fi x Fc x L" dir.
N iletişim kurmayı umabileceğimiz uygarlıkların sayısı,
R* Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldız oluşma sıklığı,
Fp bu yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu,
Ne bu gezegenlerden kaç tanesinin yaşama elverişli olduğu,
Fl yaşama elverişli gezegenlerin kaçında yaşamın oluştuğu,
Fi bu gezegenlerin kaçında akıllı yaşamın oluştuğu,
Fc bu gezegenlerin kaçında iletişim kurma yetisine yahut isteğine sahip ırkların varlığı
L bu tür bir uygarlığın umulan yaşam süresidir.

Profesör Frank Drake, galakside 10 bin yaşam formu olabileceğini tahmin etmişti.

Backus orijinal denklemi hayalindeki randevu kriterleriyle değiştirdi; kadınların onu çekici bulma olasılığı ve yaşları 24 ila 34 arasında değişen Londralı kızlar.

Backus, "Sonuçlar aşk arayan insanlar için iç karartıcı gözükebilir ama bekarlar iyi yönünden bakmalı; bu sizin suçunuz değil" dedi. Tezin tamamına üniversitenin internet sitesinden ulaşılabilir.

http://www.porttakal.com/haber-dogru-askin-sirri-615137.html
12 yıl
Toryum
Türkiye, Bor zenginliğinin ardından şimdi de ondan binlenrce kat daha değerli yeni bir maden ile gündemde. Adı Toryum, dünyanın en temiz ve güvenilir enerji kaynağı, Türk toprakları dünya Toryum yataklarının yüzde 65'ine sahip.

Ekonomik krizin ağır faturasını ödemeye çalışan Türkiye dünyanın en değerli maden yataklarının üzerinde oturuyor. En güvenli ve temiz enerji kaynağı olarak bilinen Toryum rezervleri açısından Türkiye'nin tek başına lider ülke olduğu ortaya çıktı.

REZERVİN ÇOĞU TÜRKİYE'DE

TÜBİTAK ve MTA tarafından son beş yıl içerisinde yapılan araştırmalarda, dünya Toryum rezervlerinin yüzde 65'nin Türkiye'de olduğu belirlendi. Toryum, saflaştırıldığında alüminyum, çelik görünümünde bir element. Toprakta toryum oksit halinde bulunuyor.

Dünya rezervlerinin yarıdan fazlası Türkiye'de, Batı Anadolu'da bulunuyor. Eskişehir, Sivrihisar, Beypazarı ve Kızılcaören yörelerindeki Toryum yataklarının rezerv çalışmaları ise henüz tamamlanmadı. Uzmarlar, bu konuda daha önce yapılan araştırmaların önümüzdeki yıllarda devam edebilmesi için hükümetin bütçeden kaynak ayırması gerektiğini belirtiyor.

TÜRKİYE'DE 800 BİN TON

Dünya rezervleri ne kadar Bu stratejik maden Avustralya'da 300 bin ton, Hindistan'da 290 bin ton, Norveç'te 170 bin ton, ABD'de 160 bin ton, Kanada'da 100 bin ton, Güney Afrika'da 35 bin ton, Brezilya'da 16 bin ton. Neredeyse bütün dünyada toplam 1071 bin ton, Türkiye'de 800 bin ton.

DEĞERİ 120 MİLYON DOLAR

Uzmanlar Türkiye'deki toryum rezervlerinin değerinin 120 trilyon doları bulduğunu belirterek önümüzdeki 15 yıl içerisinde Toryum yakıtlı nükleer tesisler kurulabileceğini, teknik imkanlar geliştikçe bu yeni yakıtın hayatın her alanında kullanılabileceğini belirtiyorlar. Sonsuza dek enerji Türkiye'nin toryum yataklarından elde edilecek enerjinin bütün dünyanın elektrik ihtiyacını 450 yıl, Türkiye'nin ise ebediyyen karşılayabileceğini belirten uzmanlar halen bu maddenin nükleer füze yakıtları ile uydu fırlatmada kullanılan füzelerin yakıtlarında kullanıldığını ifade ettiler.

TÜRKİYE SERVETİN ÜZERİNDE OTURUYOR

Uzmanlara göre Türkiye büyük bir servetin üzerinde oturuyor, küçük bir bilimsel yatırımla toryumla enerji üretme alanının dünya devleri arasına girebilir. Toryum'un kesinlikle patlama tehlikesi bulunmuyor. Çernobil benzeri bir felaketin tekrarlanması mümkün değil. Maden envanteri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, 2,2 trilyon dolarlık maden zenginliğinin dörte üçü bor, kireç taşı, mermer, linyit, yapı taşları, dolomit ve zeolitten oluşan 7 madene ait durumda. Söz konusu servet, Türkiye'nin en eriler itibariyle 119 milyar dolar olan dış borcunun 17,4, 2001 yılı için 72,6 milyar dolar olan bütçesinin ise 30 katına ulaşıyor.

http://haber.mynet.com/detay/guncel/bu-servet-turkiyeyi-havaya-ucurur/493617
12 yıl
Kıraç
Kıraç - Karakaş Gözlerin Elmas 2010

12 yıl
Günün sazanısabah aynı ortamda bulunan arkadaşa yapılan şakayı ciddi sanıp bu saate kadar inanan, gerçeği az önce öğrenen ben, kendimi "günün sazanı" ilan ettim. üstelik o kadar da sevinmiştim ha. adamdan çok ben inandım ya
12 yıl
Sonat - Aşkım Beni Unutma
12 yıl
istiyorum
bu topuzdan istiyorum


hatta mümkünse bu suratla birlikte istiyorum

12 yıl
reddedildim
kız benimle aynı odada oturmak istemedi ya


halbuki ne ter kokuyorum ne de ayaklarım kokuyor


gitti müdüre başka oda istedi


halbuki beni tanımıyordu
tanısaydı belki tayin isterdi
çok üzgünüm çok
12 yıl
Güzel bir kitap buldum okuyorum köşesi
Elif Şafak - Aşk


tam da ihtiyacım olan an da hayatıma girdi bu kitap. tesadüf diye birşey yok

yarısına gelmedim daha ama Şems beni methetti. onunun konuşturulduğu her satırı okurken resmen tüylerim diken diken oluyor.
12 yıl
hay sen çok yaşa emi
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.