MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
23 Temmuz 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
21 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 yıl
Dün akşam da söyledim, kpss'yi...
Dün akşam da söyledim, kpss'yi 4 buçukta açıklamışlar. Buna da benzer bir saat uygulayacaklarını düşünüyorum.
5 yıl
sonuc.osym.gov.tr'ye ulaşamıyorum!!?
Girmiyo lan siteye, n'oluyor?!

DZNLM: ARKADAŞLAR SONUÇLAR AÇIKLANDI TROLLÜĞÜ YAPMAK İSTEMİYORUM. SADECE BİLGİ ALMAK İÇİN AÇTIM. YANLIŞ ANLAŞILMASIN.
5 yıl
İlk 15b Tercih Analizi -araştırma yazısı :)-
İyi akşamlar arkadaşlar.

Siz de benim gibi sıralama konuları, troller, hangi yıla benzer, kaç puan artar, erken açıklanır mı vs. terananesinden bıktıysanız ve tercihler konusunda kuşkudaysanız (mühendislik-tıp ikilemi gibi) sizi yönlendirmek yerine bilgilendirecek bir iki analiz yaptım.

Türkiye'de doktor sayısı 20 bin civarlarında (@Vamos Bien ' in dediğine göre 140 bin) fakat 25-30 bin - yani bir o kadar daha - doktor açığı var ülkede.
Eğik çizgiyle yazılmış bilgiler artık geçersizdir. Türkiye'deki toplam doktor sayısı 135 bin imiş. Yanlış bilgi için özür dilerim.

Bakanlık geçen yıla kadar tıp kontenjanlarını kademeli olarak artırdı, planlamalara göre bundan sonra artırmayacak. Önümüzdeki yaklaşık 10 yıl boyunca tıp kontenjanlarını sabit tutacak ardından sonraki uzun vadeli planda seviyeli olarak azaltacak. Bu demek oluyor ki ortalama 2025'ten önce doktor açığı kapanmayacak.

Bu bilgiler ışığında ilk 15 binde öğrencilerin tercihleriyle ilgili verilere bakacak olursak;
En düşük Devlet-Tıp'larının bulunduğu 15500 bandına kadar tamamen dolu olan 10500 kişilik tıp kontenjanı var. Burada bakanlıktan aldığım bilgilerle (röportajlar, açıklamalar vs.) çelişkiler gözüme çarptı.


Yaklaşık 10 bin kişilik Tıp kontenjanı 5-6 yıl sonra mezunlarını verecek. Ardındaki 3 yılda ortalama 30 bin doktor demek. Zaten halihazırda okuyan doktorlar da var. Bu yeni mezunlar nasıl ihtiyaç üstüne çıkmaz ben yorumlayamadım, bilen biri varsa bizi aydınlatsın.


*Araştırmalarımda ilk MF-3'te ilk 15 bindeki kişilerin MF-4'te de ilk 15 bine girdiklerini varsaydım. Bunu da belirtmiş olayım.

Elimizde tıptan arta kalan 5 bin kişilik kontenjan kaldı. Bunların ne yazık ki hepsi mühendis değil. Yaklaşık 3000 kişi MF-4'ten tercih yapmış. Bunların 2700'ü mühendis adayı. Kalan 300 kişi ne yapmış diye soracak olursanız Mimarlık, pilotaj gibi bölümlere yerleşmiş.

Ha bir de 50-60 kişilik bi MF-1 tercihçimiz var.

Neyse öğrendiklerimi paylaşmış oldum, bir yararım dokunduysa ne mutlu bana. Kolay tercihler :)


Ek : 3 bin kişi mf-1-2 ve 4'ten tercih yapıyorsa kalan iki bin kişi ne yapıyor diye sorabilirsiniz. O fark sanırım mf3'te ilk 15b'e giren herkesi mf4'te de aynı dilimde aldığımdan kaynaklanıyor.

Ek-2 : Altta Vamos Bien'in de söylediklerine göz atın derim.
5 yıl
Fen sınavı geçen seneden zordu
Kim ne derse desin; başta fizik her türlü geçen seneden zordu, kimya geçen senenin bir-iki düzey üstündeydi, biyoloji hemen hemen aynıydı. Bu sebeple 2015'ten olan zorluk farkını bir nebze olsa fen dengeler diye düşünüyorum. Ama çok ümitlenmemek lazım ygs faciasını ve lys-1'i unutmamak gerek.
5 yıl
Merhaba arkadaşlar ÖSYM'den geliyorum
Bu sene ilk 10b'e kimseyi almıcaz. Kudurun zaaaslkdfjfkljdag

(500'e 9-10b diyen arkadaşlar hariç)
5 yıl
Cevap: Hannibal66 tahmin yapılır...
YGS
TR: 37.5
SOSYAL: 20.5
MAT: 33.75
FEN: 31.25
Sıralama ; 22 bin

LYS
MAT: 46-47
GEO: 25-26
FİZİK: 19
KİMYA: 24
BİYOLOJİ: 25


8b gelir mi hocam?
5 yıl
Neden 5-15b arasında EE yok?
Koskoca 5 bin - 15 bin arasında özyeğinden başka elektrik elektronik yok. Saçma değil mi, illa yazık mı edecek insanlar puanlarına.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.