Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
17 Nisan 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
85 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 ay
PTT yurt dışı gönderimine yüzde 300’e varan zam yaptı

Son dönemde gıdadan enerjiye çok sayıda sektörde görülen zam yağmurlarından PTT de nasibini aldı.


Geçmiş dönemlerde mektup, kartpostal, tebrik kartı ve benzeri gönderim tarifeleri için uygulanan sabit fiyat kalktı; yerine, her ülke için farklı miktarda, anlık kura göre değişen SDR birimi üzerinden fiyat belirlendi. Böylece yurt dışı gönderim ücretlerine yüzde 300'e yaklaşan oranlarda zam geldi. Örneğin 2020'de Almanya'ya 6.5 TL'ye gönderilen kayıtsız mektup artık ortalama 20 liraya gönderilebiliyor.


ZAM GİŞEDE

TÜİK, eylül ayında yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 19.58 olarak açıklamıştı ancak 11 Ekim itibarıyla PTT'nin yurt içi gönderimlerine yüzde 30-40 arasında, yurt dışı gönderimlerine ise yüzde 300'e yaklaşan zam yapıldı. PTT şubelerinde henüz güncel fiyatlar ilan edilmiş değil. Vatandaşlar işlem gerçekleştirdiği sırada ise zamlı fiyatlarla karşılaşıyor.


VATANDAŞTAN ZAMMA BÜYÜK TEPKİ VAR

Zamma tepki gösteren Ahmet isimli vatandaş: “4 gün önce 36 TL'ye gönderdiğim paketi bugün 103.10 TL'ye gönderdim. Aynı paket, aynı ülkeye. Artık hiçbir şeye yetişemez olduk” dedi. Süleyman isimli vatandaş: “Japonya'ya daha önce 17 kg yüzey kargo ücreti 639 TL iken bugün 16 kg için verilen fiyat 1680 TL. Nasıl olabilir?” derken, Mehmet isimli vatandaş: “PTT Kargo bir de devletin kargosu olacak ve bizlere destek çıkacak derken dolardan ilk etkilenen kargo şirketi oldu” dedi.

Kaynak : SözcüDaha birkaç hafta önce ürün değişimi için PTT aracılığıyla Hollanda'ya 190 TL'ye güç kaynağı yollamıştım. Eskiden ödediğimiz ücretleri düşününce içim acımıştı. Şimdi olsa 700 TL civarı ödeyecektim demek ki.


Yiğit Bulut başkanlık sistemine geçersek elinizde ne varsa 3'e katlanacak derken doğru demiş, biz onu halka diyor zannettik ama olsun.

4 ay
Garantisi biten bozuk PSU için Corsair üst model gönderdi

2013 yılında almış olduğum ve 7 yıl garantili Corsair AX760 80+ Platinum voltaj dalgalanması sonrası 2 ay önce bozuldu. Corsair global teknik servisle ne yapılabileceğine dair e-posta üzerinden iletişim kurdum. İstedikleri tek şey fatura oldu. Sonrasında ellerinde aynı ürün olmadığı için daha üst model olan HX850 80+ Platinum teklif ettiler. Yapmanız gereken tek şey de kargo parasını ödeyerek bozuk ürünü Hollanda'daki merkezlerine göndermek. Yeni gelen ürün için kargo veya ekstra herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.


Daha önce de yine garantisi bitmiş olan bir ürünümü, Corsair ücret almadan yenisiyle değiştirmişti

. Zaten uluslararası büyük teknoloji şirketlerinin müşteri memnuniyeti adına bunu sık yaptığı biliniyor. Bizim ülkede olsaydı bırak garantisi biteni garanti süresi içinde dahi değişim yapmamak için kılı kırk yararlardı.
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/cc/77/62/cc77624e26a407b20410be34053590b5.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/5e/21/71/5e2171da6a85e17d27657b318233c830.jpeg&t=0&width=480&text=1
5 ay
Ev içi ağda istediğim verimi alamıyorum

Merhabalar, ev içi ağ ile bilgisayardan televizyona Plex uygulaması ile film aktarıyorum. Modem ile TV arasında 7-8 metre ve 2 oda mevcut. Direkt kablo çekmek fazlaca görüntü kirliliği yaratacağından farklı bir sistem denedim.

Araçlar:

Zyxel VMG3625-T50B (1 gbps ethernet destekli)

Tenda PH3 AV1000 Powerline Adapter (1 gbps destekli)

Vcom Cu835 USB 3.0 to Ethernet (1gbps destekli) (Televizyon ethernet girişi 1 gbps desteklemediğinden bunu aldım. Fakat televizyon usb girişi 2.0 yani tam verim alınamıyor)


Modemden bir adaptöre cat6 kablo, diğer adaptörden de TV'ye cat5e kablo çektim fakat ortalama 50 mbps bitrate değere sahip filmde (anlık olarak 90 lara kadar çıkabiliyor) saniyelik takılmalar meydana gelmekte. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa sistemdeki eksiklikleri veya alternatif çözümleri belirtirse çok sevinirim.

5 yıl
evga gtx 1060 ftw+'ya takılacak güç kablosu pin sorunu
İyi günler arkadaşlar... Bugün amazondan aldığım ekran kartı geldi fakat ekran kartı güç kablosunun PSU'ya bağlanan kısmı 8 pin olmasına rağmen 2 tanesi boş. Bu normal midir, bağlanırsa sıkıntı yaşanır mı? Aşağıya fotoyu ekliyorum.

https://hizliresim.com/7ql56Y
5 yıl
Amazon'dan Zowie EC2-a getirtme
Arkadaşlar yılın başlarında Amazon'dan Zowie fare getirtmek 2 ayı bulabiliyordu. Farelerdeki sorunları çözdüler. O yüzden yakın zamanda Zowie fare özellikle de EC2-a satın alan varsa ne kadar sürede geldiğini yazabilirler mi?
5 yıl
Uydunet modemini başka odaya taşıma
Merhaba arkadaşlar, ttnet aboneliğimin son 3 haftası kaldı, aklımda uydunete geçmek var. Lakin merak ettiğim bir konu var.

Kablotv'yi TV'ye bağladıklarında modemi de muhtemelen TV'ye yakın bir yere koyuyorlardır. Ben kablolu bir şekilde bağlanacağım için yaklaşık 5 metre ötedeki odama kablo çirkinliği yaratmadan taşımak mümkün müdür?
6 yıl
Türk Telekom Teknik Servis numarasını bulamıyorum
Arkadaşlar Türk Telekom'un kendi sitesinde, Google'da ve burada teknik servis için bir telefon numarası bulamadım. Telekom Müşteri Hizmetleri'nin bizi taktığı yok, direk teknik servise ulaşmaya çalışıyorum. Ankara için bildiğiniz bir telefon numarası paylaşırsanız çok sevinirim.
6 yıl
Casper Nirvana C7K.6500-BD45P-X hakkında görüşleriniz
6 yıl
27" monitör için hangi çözünürlük tercih edilmeli
Profesyonel amaçlı 27" monitör 1920x1080 monitör almayı düşünüyordum. Lakin daha önce böyle bir monitör alan arkadaşım uyardı. Monitörü görüntü kalitesizliğinden dolayı 24" ile değiştirdiğini söyledi.

Sizce profesyonel amaçlı kullanım için 27" 1080p modeli yeterli midir yoksa daha yüksek çözünürlük gerekir mi? (arada ciddi fiyat farkı var çünkü, öğrenmem lazım)
7 yıl
Steelseries Siberia v2 mikrofon bozulması
Merhaba arkadaşlar,

İlk aldığım siberia v2 (usb li) 'yi 1 yıl kadar kullandıktan sonra bir gün mikrofonundan ses gelmemeye başladı.
İyice kurcaladıktan sonra bozulduğuna karar verip yeni bir tane almaya karar verdim. Fakat yeni siberia v2 de
,bu sefer çok daha erken, yaklaşık 3 ayda mikrofonu bozuldu. İkisinde de kabloları, usb ses kartına taktığınızda
oldukça fazla cızırtı duyuyorsunuz. Kasa girişlerine takınca da ses gelmiyor.

Maalesef ebay den aldığımdan garantileri yok. Aynı sorunu yaşamış olan arkadaşlar var ise tecrübelerini paylaşmaları
rica olunur. 2 kaliteli (?) kulaklık kısa sürede nasıl aynı şekilde bozulur anlamış değilim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.