Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
A

Çavuş
04 Nisan 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
A
11 yıl
Yen kurbanı Daihatsu Türkiye’den çekiliyor
Yen kurbanı Daihatsu Türkiye’den çekiliyor
Japon üretici Daihatsu, kârlılık sorunları ve Avrupa normlarına uygun araç geliştirme maliyetleri nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa pazarında 2013’ten itibaren yeni araç satmama kararı aldı
Yen kurbanı Daihatsu Türkiye’den çekiliyor Toyota’nın kanatları altında bulunan Japon üretici Daihatsu, 31 Ocak 2013 tarihinden itibaren Avrupa ve Türkiye pazarında araç satışını durdurarak, çekilme kararı aldı. Firma, bu karara gerekçe olarak satışların düşüklüğünü ve Japon Yeni’nin euro karşısındaki yüksekliğini gösterdi. Daihatsu, geçen yıl Avrupa ve Türkiye’de toplam 19 bin 300 araç satmıştı.

Daihatsu Motor Co tarafından yapılan açıklamada, şirketin Avrupa pazarında yeni araç satışını sona erdireceği ve bundan böyle Japon pazarının yanı sıra Malezya ve Endonezya gibi üretim tesislerinin bulunduğu ülkelere yoğunlaşacağı kaydedildi. Açıklamada buna gerekçe olarak yen kurunun euro karşısında yüksek seyrederek kârlılığı güçleştirmesi ve Avrupa’da uygulamaya giren yeni çevre normlarının aşırı maliyetler yüklemesi gösterildi. Yüksek yen, uzun bir süredir Japon üreticilerin kabusu konumundaydı.

Nitekim yüksek Japon Yeni, Japonya’da üretilen araçların fiyat açısından rekabet etmesini önlüyor ve kar etmeyi zorlaştırıyordu. Daihatsu’nun yüzde 51.3’üne sahip olan Toyota da, bu nedenle Japonya’da bazı modellerinin üretimine son vermeyi ve bu modelleri başka ülkelerde üretmeyi düşündüğünü açıklamıştı.

“Varlığımız sürecek”
Daihatsu’nun bu kararı, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’yi de etkiliyor. Nitekim markanın Türkiye distribütörlüğünü sürdüren ALJ Group’un Avrupa Koordinatörü Ali Haydar Bozkurt, Daihatsu’nun yeni araç satışlarını 2013’ten itibaren durduracaklarını söyledi.

Marka için bugüne kadar büyük yatırım yaptıklarını ve başarıyla yürüttüklerinhi hatırlatan Bozkurt, kararın Japon Yeni ve son Avrupa çevre normlarına uygun yeni araç geliştirme maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle alındığını kaydetti. Başarılı ve sağlam araçlara sahip Daihatsu’nun bu kararının kendilerini de üzdüğünü belirten Bozkurt, bununla birlikte markanın tüm araçlarına söz konusu tarihten sonra da hizmet desteği vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Daihatsu Türkiye Genel Müdürü Burak Beşer de, Daihatsu’nun Türkiye’deki yeni araç satışları Ocak 2013 tarihinde sona erecek olmasına rağmen, tüm yetkili servis noktalarında satış sonrası hizmetler, garanti, servis ve yedek parça operasyonlarının bu karardan etkilenmeyeceğini belirtti.
Türkiye yollarında bugüne kadar satılmış yaklaşık 12 bin adet Daihatsu araç bulunduğu belirtiliyor.

Avrupa normlarına uygun motor seçeneklerine sahip olmadığı için Türkiye’de de bir süredir sadece Terios modelinin satışı yapılmaktaydı. Bu modelin satışları, 2013 tarihine kadar sürecek.
Gazetevatan.
A
11 yıl
tek nokta enjeksiyonlu escort için LPG tavsiye.
kullanan arkadaşlardan yorum ve tavsiyelerini bekliyorum.
saygılar.
A
13 yıl
Almanyada Q7 Fiyatı
A
13 yıl
SW FOCUS1 için lastik önerisi
arkadaşlar,
2000 model sw focus1 için lastik olarak ne tavsiye edersiniz.
sert lastik almak istemiyorum ,zaten süspans lar sert.
önerileriniz.?
A
13 yıl
Maradona'yı transfer ettik
Maradona'yı transfer ettik

"Lazio ve Parma'da şans bulan bir oyuncu için anlamsız yorumlar yapılıyor. Gordon'a göre Maradona'yı aldık".


Beşiktaş menajeri Sinan Engin, yeni transferleri Seric için Yunanistan taraftar sitelerinde yapılan olumsuz ve ağır eleştirilere tepki gösterdi. Engin, "Ona sallayanlar önce kariyerine baksınlar. İtalya'da ne kadar oynamış, kaç kez milli olmuş, baksınlar. Daha gelmeden infaz ediyorlar" dedi.

TANIMIYORLAR Kİ!..

Engin, devre arasında transfer ettikleri Gordon'un yerine aldıkları Seric hakkında, "Gordon'a göre Maradona'yı transfer ettik. Lazio ve Parma gibi takımlarda forma giyen bir futbolcu için yapılan saçma sapan yorumları kimse dikkate almasın. Neler yapacağını herkes görecek" ifadesini kullandı.

Fotomaç'dan alıntı.

aynı haber fanatik'dede var
Gordon'da dünyanın eniyi savunmacısı demişti galiba
A
14 yıl
108 kasa seven varmı..
bence eskisi kadar güzel kasalar hala yok.


A
14 yıl
tamamı
Beşiktaşlılar haklıymış

Stadyum için stüdyodan çıkınca mutlaka Telegol'e bakarım. Serhat'ın (Ulueren'in) ne bomba patlatacağı belli olmaz çünkü. Geçen Pazar da öyle oldu. Ama tabii Cem Papila'yı dinleme talihsizliği de böylece başıma geldi. İddiası şu Papila'nın: "Ben Trabzonlu yönetici olsam, 6 Sivaslı'nın kırmızı kart görmesi gerektiği için maçın 3-0 lehime tescilini isterim." Sahaya 30 tane adam girmiş maç buradan tatil olmayacak da onlara vuran (ve evet ağır cezayı hak eden) 5'ten çok Sivaslı'nın oyundan atılmasıyla tatil olacak. Hukukçu ve hakemin yorumuna bakın siz. Pardon şovmenin. Samsun maçı dolayısıyla feryat eden Beşiktaşlılar haklıymış meğer. Boşuna savunmuşuz Papila'yı.

alıntıdır
yazının tamamı
http://www.milliyet.com.tr/2007/09/04/spor/ydemirkol.html

yorumsuz..
A
14 yıl
Tümer’e şaşırmadım
Bu günkü hürriyetten Yorumsuz!!

''Tümer’e şaşırmadım

İNÖNÜ Stadı’nda Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi oynanıyor ve maç bitiyor. Digitürk’te görevli, boynunda kocaman görevli kağıdı asılı bir arkadaşımız Tümer Metin’e yaklaşıyor. Kocaeli’nde yaşayan özürlü bir çocuk için Tümer Metin’den formasını rica ediyor. Tümer Metin’de bu arkadaşımıza dönerek başlıyor küfür etmeye...

Ne annesi kalıyor, ne sülalesi, ne çocuğu. Arkadaşımız belki de Tümer hırsını alamaz, gelir vurur diye korkuyor ve süratle oradan uzaklaşıyor. Bu olaydan sonra bana diyor ki, "Erman Hoca kendim için isteseydim belki bu küfürleri yediğime üzülmezdim. Ama özürlü bir çocuk adına aracı olduğum için bu hakaretleri hak etmedim."

Olayı duyduğumda bende dehşet içinde kaldım ve hiç yorum yapamadım. Boğazım düğümlendi, o arkadaşıma cevap dahi veremedim. İyi ki bir gazetede görev yapıyorum. Kamuoyu ile olayı paylaşmak istedim. Neden bazı aynı isimler hep aynı olayların içinde? Tesadüf değil, değil mi? ''

ERMAN TOROĞLU
HÜRRİYET 09/05/07
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.