Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Çavuş
22 Kasım 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
68 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 ay
Köpeklere nasıl karşı koyabiliriz?

Toplatılsınlar, barınağa götürsünler vs. demiyorum o farklı bir konu. Bu köpeklerin ne toplatılacağı var ne de uyutulacağı. Sabah işe giderken her yer pislik içinde, bir günde 30dk'lık yürüme mesafesinde 7-8 tane dışkı sayıyorum. Ayrıca bu köpeklerin toplatılacağı da yok milyonlar dönüyor mama vs. konularında. Kimse rant kapısını kapattırmaz (maalesef). Merak ettiğim şey şu, köpekler başladılar havlamaya, üzerimize doğru geliyorlar, hep 1-2 tanesine tekme atarsam (lütfen onlar da can vs. diyecekler buradan sonra konuyu okumadan gitsin, benim canım köpekten daha değerli) paçayı sıyırırım diye düşünürdüm. Fakat görüyoruz ki bu köpeklerin zayıf, güçlü, savunmasız vs. ayrımı yok. Cüsse gözetmeden saldırıyorlar. Elbette çocuklar kendi yaşlarının verdiği akıl ve o an ki korku ile kaçıyorlar ama yetişkinler olarak kendimizi böyle bir durumda nasıl koruyabiliriz? Tekme atmak gibi şeyler durumdan kurtulmamızı sağlar mı?

5 ay
Format sonrası hdd ye yükleme yapılmıyor

SSD takıp Windows'u SSD'ye yükleyerek format attım. Steam yüklemek istedim formattan sonra HDD'ye ama HDD gözükmüyor. Disk yönetiminden biçimleyip harf de verdim ama düzelmiyor. Ne yapmam gerek?

5 ay
R7 240 macun değişimi sonrası fan çalışmıyor.

Emektar uzun bir süredir düşük fps vs. sorunları vardı. Dün açtım fanı söktüm, macunu değiştirdim. Fanın 3 pinli çıkışını da sökmüştüm. Kablo siyah kapakla gri alt kısmın arasında bir yerde olduğu için fanı tamamen haznesinden çıkarıp sökemedim ama diş fırçası ile mümkün olduğunca temizledim. Nasıl söktüysem aynı şekilde taktım. Bilgisayarı açıp oyuna girdim, kart ısınıyor, ama fan dönmüyor. Ayrıca sistemdeki diğer fanları kapalıyken ittiğimde hepsi benim ittiğimden biraz fazla dönüp duruyor (yaklaşık yarım tur) ama ekran kartının fanı ben kuvvet uygulamayı bıraktığım an duruyor. Kartta bir sorun yok çünkü çalışıyor, sebebini anlamadığım bir şekilde girer

girmez aşırı bir fps düşüşü yaşadım ortalamadan daha düşük fps aldım. Nasıl tamir edebilirim bu fanı? (Örnek olarak görsel yüklüyorum)

R7 240 macun değişimi sonrası fan çalışmıyor.
5 ay
Devlet baba zam yaptı zaten bu şekilde iyi?

Bu cümle bahane edilerek maaşıma yıllık zam yapılmadı. Bana çok komik geldi açıkçası. Şirketteki kimseye yapılmamış. Merak ediyorum herkeste böyle mi bu durum?

6 ay
Kredinizle dolar alamazsınız dendi?

Geçen ne kadar kredi çekebilirim nasıl ödeyebilirim diye bankayı aradım, bir kaç soru sordum kadın ön başvuru yapalım detaylı bilgi vereyim dedi. Tamam dedim, kadın bilgilendirme yaparken arada ''Çekmiş olduğunuz krediniz ile dolar, kripto para (bir kaç şey daha) almayacağınızı taahhüt ediyor musunuz? diye bir soru sordu.

Kendi param değil mi? Böyle bir şey yeni mi başladı? Geleceğe yatırım için alacaktım ama aklımda döviz yoktu, farklı yatırım yapacaktım. TL'de tutmak zorunda mıyım parayı bu nasıl iş? Resmen para veririz ama dolar alamazsın diyorlar mantığı ne bunun :D

8 ay
Gerçekten birisi açıklasın artık bu durumu

Kendi maddi durumumdan bahsetmeyeceğim. Ama bir elim yağda bir elim balda değil onu baştan söyleyeyim. Ekonominin kötü olduğunun farkında olabilecek bir durumdayım bunu bilmeniz yeterli. Açıklanmasını istediğim şey ise ekonominin tam olarak nasıl kötü olduğu. Çünkü metrobüse biniyorum, ellerinde iPhone 12 var insanların. 15 bin bir telefona verip metrobüse binmek benim için zırdeliliktir. 15 bin lira bir telefona verebiliyorsam, 15 lira da rahatlıkla kenara koyabilip o ayı kolaylıkla geçirebilmem gerekiyor. Finansal olarak stabil olmak için. Borç harç dedik bunu geçtik, alışveriş merkezi yemek katı dolu muhabbeti yapmayacağım, biraz daha ciddi konuya gireceğim, araçlar. Bütün ülke çalkalandı araç fiyatları fırladı diye, ama yine de insanların altında BMW, Mercedes gırla gidiyor. Gerçekten evet, ekonomi kötü bunu biliyorum, kendim de farkındayım, ama nasıl hala bu durumda olabiliyor insanlar? Cidden nasıl yani? Sınıflar arasındaki farklılık diyecek oluyorum, e bu sefer 15bin liraya telefon alan kadın niye metrobüse biniyor ne alaka?

geçen yıl
Unfold Uygulama APK'sı

Girmediğim site indirmediğim APK kalmadı. Hiçbir yerde bu uygulamanın 7.1.1 sürümünün modlu apksını bulamıyorum. Yapabilecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.

2 yıl
Trendyol Kandırmacası

Kedim için mama sipariş ettim. Aldığım ürün oldukça güzel paketli bir üründü. Ürün geldi, ama gelen ürün aldığım ürün ile zerre alakalı değil. İşte Trendyolun dalaveresi de burada ortaya çıkıyor.

Trendyol Kandırmacası


Aldığım ürün bu, 1754 değerlendirmesi var, puanı yüksek. Satıcının puanı 9.5. Her şey çok iyi. Ama asıl olay bu değil. Olay şu, satıcıyı değiştirdiğiniz zaman değerlendirme değişmiyor. Örnek;

Trendyol Kandırmacası

8.5 puan almış satıcıyı seçiyorum ama değerlendirme yine aynı. E şimdi bu dolandırıcılık değil de ne?

Aldığım ürün bildiğiniz yoğurt kovasında geldi. Üstünde bi etiket, etiketin üstünde de Royal Canin yazıyor. 9.5 puanı olan satıcıya soru sorulmuş ''Aldık kovada gönderdiniz'' diye, satıcı da haklı olarak o biz değiliz diyor. Trendyol da satın alımda en düşük fiyat kimdeyse ondan geçiyor siparişi. Merak eden birebir ürünün ismin aratıp girip bakabilir, onlarca soru var ve herkes ''Bize açık mama gönderildi'' diyor.

Ürün geldi, fatura yok, iade formu yok, satıcıya giriyorum adres insanla dalga geçer gibi dümdüz ''Avcılar'' yazıyor. Gidip meydana bırakayım o zaman mamayı param nasıl gelecek? Ne açık adres var, ne satıcının adı. İşin ilginci şimdi girip diğer satıcılarda göz at diyorum aldığım satıcı orada da gözükmüyor. Aldığım satıcı marmaraypet. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Ama alışveriş yaparken dikkatli olun bu tür şeylere karşı.

2 yıl
silinsin

silinsin

2 yıl
Hafta sonu çalışmak istemiyorum haksız mıyım?

Düzenleme: Olayda bahsettiğim pazar gününden önceki cumartesi günü şöyle bir olay yaşandı. Bilgisayarda oturmuş dolanıyordum. İş olmadığı için serbestiz ve işveren de bunun farkında. Yanıma gelip ''SmachingCube şöyle bir şey var bi baksana neymiş'' diyip sosyal medya ile ilgili bir şey rica etti. Hayatımda hiç kullanmadığım bir sosyal medya platformu hakkında etti bu ricayı. Baktım, bir şey bulamadım. Son bir umut aramaya girip bakacaktım ki çalıştığım yere lazım olan bir aletin reklamı çıktı karşıma. Bi bakayım diyip girdim. Yabancı dilde ufak bir makale, makine hakkında, çıkış tarihi hakkında. Yazıyı okudum bitirdim. Sekmeyi ''kapatmadan'' arama yapacağım sekmeye geçtim. Arkamdan hızlıca gelip ''Neyi kapattın aç bakıcam'' tarzı bir yaklaşımda bulundu. Baktığım şey buydu deyip zaten açık olan sekmeyi gösterdim. Odasına çağırıp saçma sapan konuşurken ''Geçmişime girip bakabilirsiniz, girdiğim bütün siteler orda, zaten iş yok, bilgisayar başında ne yapmamı bekliyorsunuz'' tarzı bir cümle kurdum. Konu kapandı yemeğe gittim. Geldiğimde, kullandığım şirket bilgisayarının başına oturmuş ciddi ciddi tarayıcı geçmişimi kontrol ediyordu. (İşten çıktım ama düşündükçe bi insan nasıl bu kadar düşebilir diye hayret ediyorum). Kontrolü bitirdi, tamam devam edelim işimize dedi kalktı gitti. Ertesi gün de bu hareketinin üstüne pazar günü aradı ve ben de telefonu açmadım. Pazartesi günü mesai konusu ile ilgili laf çarptı, laf çarpmana gerek yok, sorun varsa çağır konuşalım dedim. Her konuda haklı olduğum için karşı argüman sunamadı. Ne var yani 5 dakikalık iş, yapsan nolur tarzı konuştu. Salı günü işten ayrılırken de, ''Seni dava edebilirim, iş kanununa göre çıkmadan 15 gün önce haber vermen gerek'' dedi. (İçimden kahkaha attım). Ben de madem iş kanunu, sen de beni pazar günü arayamazsın, ve çalışanı itham ederek tarayıcı geçmişini kontrol etmek mobbingdir ve suçtur, her şeyi kamera kayıtlarından izlemeyi çok seviyorsan (sorduğu soruya verdiğimiz cevaplarda ''bak kameradan bakarım, bak gider kontrol ederim'' tarzı konuşuyordu çünkü) mahkemede birlikte tekrar izleriz'' dedim. İstifamı verdim ve çıktım.

Arkadaşlar yeni mezun bir arkadaşınızım. Şansıma biraz da donanımlı olmamın sayesinde iyi kötü bir iş buldum. Asgari ile çalışıyorum şu anda. Donanımlıysan niye asgari ile çalışıyorsun diyenler olacak ama fiyat yükseltip işi elimden kaçırmak istemedim. Anlayacağınızı umuyorum iş bulmak kolay değil. İş verenim iyi bir insan, iş saatleri konusunda çok dikkatli. Herkesin hakkını veririm modunda. Bu yüzden hafta içi 9-6, cumartesi günü ise 9-3 çalışıyorum. 45 saat ediyor ki bu asgari ücretli bir çalışanın maksimum çalışabileceği saat, fazlası mesaiye giriyor. Cumartesi günü bazen geç çıkıyoruz falan sorun değil. Ama bu pazar telefonum çaldı işle ilgili bir konu. İşverenim arıyor ''Mesajıma cevap verdin, ben sana yazdım kaç dk geçti neden cevap vermiyorsun'' diyor. Bugün pazar kendi kişisel zamanım dedim. İyi tamam SmachingCube yapma tamam tarzı bir geri dönüş aldım. Tavır yedim yani. Şimdi birincisi ben iş saatimi doldurdum, ikincisi pazar günü ve ben çalışmıyorum. Haftasonu telefonunu komple kapatan arkadaşım var. Ulaşamıyorsunuz. Her ne kadar çalışan olsam bana para verse de köle olarak orada değilim, ve ben de hayatı, sevdikleri, ailesi, uğraşları, merak ettiği şeyler, bakmak istediği şeyler olan bir bireyim. Pazar günü ailemle oturmak, sevdiklerimle görüşmek, hiç bir şey yapmasam dümdüz uzanmak istiyorum. Bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum. İşle ilgili istenilen şey de aşırı basit, yapmamın 5 dk almayacağı bir şey ama elimde materyalim yok. Kısaca örnek vermem gerekirse, bilgisayarı açmam gerek ama elimde bilgisayar yok gibi düşünün böyle kolay bir iş. Ama bilerek yapmam dedim çünkü bu işin daha ileriye taşınacağını düşündüm ileride. Sizin de fikrinizi almak istiyorum çünkü yarın gidicem ve biraz gerginim.

Sonuç: İşten ayrıldım, kendisinin karakteri zerre düzgün değildi, ki 2 ay içinde o işletmeden çıkan 2. kişiyim, benden önceki arkadaşı da saçma sapan bir bahane ile zıtlaşarak zorla çıkmasını sağlamıştı.

İşverenim bunu okuyacak falan olursa bu notu senin için bırakıyorum;

''Dünyanın en güzel yerine de gitsen, ayakkabında bok varsa boka basarsın.''

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle