Eskiden Pardus akıllı tahtalarda Windows a ek olarak ekli olan bir işletim sistemiydi. Yani Pardus'u tanıdığım zaman. O zaman bile yine Windows kullanıyorduk. Öğretmenler, herkes Windows kullanmaya devam ediyordu. Bugün devletin resmi kurumlarında yine Windows kullanılıyor. Eğer kurumlarda Pardus kullanılsaydı insanlara teşvik etmiş olabilirlerdi. Şimdi insanlar "Pardus iyi olsa devletin kendisi kullanırdı" diye düşünecekler tabi. Devlet kurumlarında da Windows'ta yapıp Pardus'ta yapamayacağın hiçbir şey yok. Tarayıcı üzerinden çalışılıyor %90 zaten ki Pardus'ta o da var. Neden devlet teşvik etmez ki?


Her neyse o zamandan sonra bayağı bir güncelleme almış. Şu an tasarımı, çalışma hızı oldukça gelişmiş durumda. Eğer bilgisayarda oyun oynamıyor olsaydım Pardus kullanabilirdim. Ama Windows'un köpeği olmuşum bir kere. İstesem de vazgeçemiyorum. Halbuki ne çok isterdim Windows'un saçma sapan hatalarından kurtulmayı. Mavi ekran hataları başta olmak üzere internette doğru düzgün çözümü bile bulunamayacak kadar nadir karşılaşılan problemlere kadar hepsinden tek seferde kurtulabilirdim.

Pardus şimdi uygulama mağazası da geliştiriyor. İnsanlar hiç kurulumla vs. uğraşmadan Windows'un da yapmaya çalıştığını yapmaya çalışıyor. Google Play ya da Appstore tarzı bir uygulama mağazası ile güvenli ve hızlı uygulama edinmeyi sağlayacaklar. Pardus ta geri kalmamak için bu alanda çalışmaya devam ediyor. Ayrıca mağazaya eklenmesi istenen uygulamalar da önerilebiliyor.

Pardus'ta uygulama kurmak bir kod satırına baksa da uygulama mağazası çok daha iyi olacaktır.