MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
03 Ocak 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
15 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 ay
Kanal Tedavisi Hakkında Bir Kaç Sorum Olacak
Bugün eşim için randevu alıp özel bir kliniğe muayene olmaya gittik. İki diş için kanal tedavisi gerektiğini belirtti doktor. Aynı klinikteki endodonti uzmanına yönlendireceğini belirterek. Başta tek diş için 1200 TL gibi bir rakamdan bahsedildi. Sonra dişteki eğimden falan bahsederek zor bir kanal tedavisi falan denerek 1500 dendi. Yani ikisi toplam 3000 TL. Bu sadece yapılacak kanal tedavisi için istenen rakam. Ayrıca 2 çekim, 2 yada 3 dolgu, diş taşı temizliği için de 2000 TL istendi. Kafam karıştı açıkcası. Fiyatlar biraz uçuk değil mi sizce de... ?
9 ay
Isınma Sorunu Olmayan Uzun Ömürlü Laptop Tavsiyesi
9 ay
Kasa, Monitör Tavsiyesi (Bütçe 5000 TL)
Merhaba,
Maksimum 5000 TL'ye bir sistem arıyorum. Amacım ara ara pes, fifa gibi oyunları kasmadan, donmadan rahatça oynamak. Onun dışında wordpress, internet vb. uğraşıyorum. İleride çok sorun çıkarmayacak. Isınma vb. problem yaşamayacağım bir sistem önerir misiniz ? Monitör olarak da 27" ideal gibi geliyor. Varsa o konuda da önerilerinizi alabilirim.
9 ay
Trafiği durdurup yola dökülen fasulyeleri el birliğiyle topladılar


Trafiği durdurup yola dökülen fasulyeleri el birliğiyle toplamak mı ? Ruhlarımızda hala kaybetmediğimiz bir şeyler var.
9 ay
İkinci el araç satışına yeni düzenlemeler getirildi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi. Yönetmelik ile getirilen bir diğer yenilik ise, yetki belgesi olmayanlara bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı hakkı verilmesi oldu.

Son aylarda hareketliliğin zirve yaptığı ikinci el araç pazarına yönelik yeni bir düzenleme geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmeliğe göre kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte, "Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı" maddesi yer aldı.

Yönetmelik ile ikinci el araç ticaretine getirilen bir başka yenilik ise, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir" maddesi oldu.

Buna göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelikte yer alan, "Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir" maddesi ise, yetki belgesi almak için eğitim alma şartının getirileceğini işaret ediyor.

Ayrıca, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerin, 31.08.2020 tarihine kadar durumlarını bu yönetmelikteki şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerektiği de kaydedildi.

EXPERTİZ RAPORU İÇİN YENİ ŞARTLAR

Yönetmelikte, ekspertiz raporu ile ilgili de maddeler yer aldı. Buna göre, ikinci el araç satışı yapan işletmelere, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporu alınma şartı getirildi. Ekspertiz raporu ücretinin ise, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde satıcı işletme tarafından ödeneceği belirtildi.

Öte yandan, model yılına göre sekiz yaşın veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki taşıtlar için ekspertiz raporu alınmasının zorunlu olmadığı da yönetmelikte yer aldı.

Taşıtın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen ve Bakanlıkça yapılan uyarıya rağmen aynı takvim yılı içinde bu aykırılığı tekrarlayan ekspertiz işletmesinin hizmet yeterlilik belgesinin yapılan bildirim tarihinden itibaren on gün içinde TSE tarafından iptal edileceği ve iptal tarihinden itibaren bir yıl süreyle aynı konuda hizmet yeterlilik belgesi verilmeyeceği de yönetmelikte yer aldı.

İkinci el araç satışındaki ödemelere getirilen yenilik ise, yönetmeliğin 17'inci maddesinde şu şekilde belirtildi, "İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödemenin nakit yapılması halinde taşıtın satış bedeli, Bakanlıkça yetkilendirilen kuruluş tarafından taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı el değiştirmesini sağlayacak şekilde oluşturulan elektronik sistem üzerinden ödenir. Elektronik sistemin kullanılmasına ilişkin masraflar satıcıya aktarılan taşıt satış bedelinden mahsup edilir."
3 yıl
Yağ Soğutucusu Arızası
Başıma gelen durumu en baştan detaylıca özetlemek ve görüşlerinizi almak istiyorum. Zira sizin de başınıza buna benzer bir durum gelirse mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ederim. Yaklaşık 2-3 hafta önce sabah işe gitmek için aracımın kontağını çalıştırdığımda "yağ basıncı düşük. Motoru durdurun." şeklinde uyarı aldım. Benden önceki sahibi geçtiğimiz sene ağustos ayında bakım yaptırdığından yağ, filtre vs. değişiminin gelmiş olabileceğini düşündüm. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda uyarı o günden sonra bir daha görünmedi. Bu kısmı anlatmamın sebebi aslında bu sorunun burada başlamış olduğunu düşünmemdir. Velhasıl dün yağ ve filtre değişimine gittim. Su deposunu kapağını açarken birden yağ çıktığını gördük. Aracım su deposuna yağ karıştırıyordu. Ustam yağ soğutucusunun bozulduğunu önce onu değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Maliyetini sorduğunda orjinalinin 600 TL olduğunu, yan sanayi olanını önermediğini söyledi. Yağ soğutucum değişti. Yağ ve filtreleri de zaten değiştirmeye gelmiştim. Onlar da değişti. Su deposunu da 2 saat kadar ilaçlı suyla temizledik. Usta antifirizi şimdi koymayalım. Bir hafta kadar bir kullan suyla dedi. Huyumdur o iş o anda hallolsun isterim. Ben antifirizi koyalım dedim. O zaman usta aracı 2-2,5 devirde tutup gaza basarak son bir kere daha hortumları temizleyelim dedi. Hala yağlı pis su çıkıyordu sanırım. En son temiz su atmaya başladı. Rahat 5-6 kere temizleme yapmışızdır. 2 saat boyunca. Şimdi antifirizi vs. kontrol ettim. Biraz su ekledim. Sorun görünmüyor. Ara ara kontrol etmemi tavsiye ettiler. Hatta aracı 2,5 devirde 10 dakika boyunca hararet göstergesini yarıya getirerek test ettim problem gözükmüyor. En başta anlattığım meselede ise ben yağ soğutucu bozulunca aracın yağ eksilttiğinden bu uyarıyı verdiğini düşündüğüm için anlattım. Aracım 75.000 km civarında şuan oradaki usta bu kilometrede bu arızanın pek görülmediğini, uzun süre yüksek devirde aracı zorlamaktan olabileceğini söyledi. Fakat ben daha kuralcı ve aracı yüksek devirde kullanmayan biriyim. Aracı şubatta aldım. Fakat önceki sahibinden kaynaklı bir şey olabilir mi bilemiyorum.Sorunu tesadüfen de olsa motor zarar görmeden tespit ettiğimemi sevinsem, çıkan maliyete mi üzülsem bilemedim açıkcası. Şimdi sormak istediğim şu;
Sizce bu kilometrede bu sorunu yaşamam doğal mı ? Sizin önerileriniz neler ?
(Aracım Fiat Linea 1.3 MJet 95 hp - 2012 Urban Model)
3 yıl
Trafik Kurallarına Uymak ve Birbirimize Karşı Saygılı Olmak Çok Mu Zor ?
İnsanların birbirlerine karşı saygısı kalmamış. Trafik ışığı kırmızı yanıyor ve duruyorsunuz. Ardından yeşil yanınca aracı hareket ettirip gittiğinizi gördüğü halde kornaya basmaktan kendini alamaz. Sinyal verip şerit değiştirmek istersiniz ama arkadan gelen araçlardan bir çoğu yavaşlamaz ve sizin o şeride geçip onun önünde olmanız sanki onun adına kötü bir şeymiş gibi imtina etmeden gaza basıp size yol vermemek için elinden geleni yapar. Yoğun bir trafikte ilerlerken arkanızda araçların bazıları yolu gördüğü ve trafik olduğunu bildiği halde kornaya basmaktan zevk alırlar. İşe gidip gelirken servis kullandığımızda aracı kullanın şoförün hal ve hareketlerini gördükten sonra, bu nasıl bir insan diyorum. Sinyal dahi vermeden yan şeritteki aracın önüne dalıyor ve araca hafiften dokunması sonucunda pişkin pişkin araçtan inip diğer hususi aracın şoförünün camına vurup "in lan aşağı, insene lan" gibilerinden bağırıp hem suçlu, hem güçlü pozisyonuna gelen insanlara şahit oluyoruz. Karşı araçtada henüz genç yaşta bir kardeşimiz, aracın kapısını dahi açmıyor. Çünkü biliyor ki, bunu yapan insan olamaz. Dolmuş şoförlerini ve taksileri hiç ama hiç saymıyorum bile. İnsanlar neden birbirlerine karşı bu kadar tahammülsüz ve saygısız anlayamıyorum. İstisnalar mutlaka vardır. Bazen trafikte çok azda olsa öyle anlayışlı insanlarla karşılaşıyorum ki, adam oturduğu yerden emin olun sevap kazanıyor. Ya senden Allah razı olsun diyorum. Bana yol veriyor, beni düşünüyor. Varolun, sağolun diye kendi kendime seviniyorum. Saçma gelebilir ama olağan duruma dahi sevinir duruma geldik. Yorum siz değerli forum üyelerinin, lütfen daha anlayışlı ve saygılı olalım. Bugün varız, yarın yokuz arkadaşlar. Kimseyi kırmaya, üzmeye değmez. Siz siz olun, önce insan olun.
3 yıl
Acemi bir sürücünün izlenimleri ve soruları
İlk arabamı yaklaşık bir ay önce aldım ve acemeliğimi yavaş yavaş atıp çok şükür trafiğe çıktım. Hız yapmayı seven biri değilim. Trafik kurallarına elimden geldiğince uymaya çalışıyorum. Orta seviyede bir kullanıcı olarak gözlemlediğim kadarıyla arabada aynalara hakim olmak olmazsa olmaz. Refleksler, sürüş becerisi vs. bunlar zamanla gelişiyor. Ama aynaları yol boş olsa bile sürekli olarak yola da dikkat ederek hızlı bir şekilde kontrol etmeye çalışıyorum. Özellikle şerit değiştirirken yolun müsait olma durumuna ve sinyalimi verip diğer sürücülere bunu hissettirdikten sonra yol müsaitse şerit değiştirmeye özen gösteriyorum. İnsanların birbirine bir saniye bile tahammülü olmaması, sabırsız olması, trafik kurallarına uymaması en başta bana arabayı alarak iyi mi ettim sorusunu dahi aklıma getirdi. Ama pes etmeden elimden geleni yapmaya çalışıyorum. En son yokuş aşağı inerken trafik ışığı olan bir yerde durdum. Yokuş aşağı olan zeminden(dik bir zemin) düz zemine geçiş yapacakken tam yol ağzında olan bu trafık ışığı yeşil yandığında freni yavaş yavaş bırakıp 1. Viteste sola dönerek devam etmeye çalıştığımda devir saatinin birden ileri doğru fırladığını ve arabanın motorundan yüksek bir ses geldiğini hissettim. Muhtemelen freni bırakınca yokuş aşağı olmasından kaynaklı olarak vites düşük kaldığından oluyor. Ama 2. viteste nasıl kalkabilirim ki ?Pedalları nasıl kullanmam gerektiği ve böyle bir zeminde nasıl kalkış yapmam gerektiği konusunda tecrübeli arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Bu işe yeni başlayan ben ve benim gibi diğer arkadaşlara önerilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

İyi forumlar.
3 yıl
45000 TL'ye kadar dizel araç tavsiyesi
3 kişilik bir aile için piyasa şartları, fiyat, performans, vergi avantajı, yakıt tüketimi gibi etkenleri göz önüne alarak Opel Corsa 2012 1.3 CDTI Enjoy model bakıyorum. Ben genel olarak aracın 100.000 KM altında olmasına, değişeni olmamasına, temiz olmasına dikkat etmeye çalışıyorum. İlk kez araç alacak birisi olarak tavsiyelerinizi merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ayrıca gözüme kestirdiğim linkteki araç için değerlendirmelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-2012-corsa-dizel-enjoy-520708913/detay
4 yıl
2500-3000 TL Tv Önerisi
Samsung 48H6410 FHD tvmin malesef paneli kirildigi icin artik yenisini almak zorundayim. Genel olarak Samsungdan çok memnunum. Bir çok urununu kullaniyorum. Bana 2500-3000 TL araliginde tv onerisinde bulunur musunuz ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.