Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
1

Çavuş
24 Aralık 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
15 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
1
6 yıl
Ege tıp yazmayı düşünenler buraya bakabilir
selam arkadaşlar ben 3. sınıfa bu sene geçen eütf öğrencisiyim. geçen sene bu site sayesinde pek çok arkadaşla tanıştık ve onlara yardımcı oldum. aranızda bizim fakülteyi yazacak ve fakülteyi kazanmayı bekleyen arkadaşlar varsa bana buradan veya özel mesaj yoluyla ulaşabilir, hem tanışırız hem merak ettikleri soruları cevaplarım :)
1
7 yıl
Sınava Aşırı Kolaydı Diyenler Hakkında
Arkadaşlar ben 2013'te yerleşip 2014'te de kendimi denemek amaçlı giren biri olarak, 2 senedir hatta ondan önceki yıllarda da forumların durumunu gördüm. Her sene kimisi çok zordu, kimisi çok kolaydı şeklinde konular açar. Sınavların her sene benzer zorlukları vardır, kimi zaman nispeten kolay kimi zaman nispeten zor olabilir. Ama asla aşırı kolay olmaz. 2013 yani benim yerleştiğim sene özellikle aşırı kolaydı demişti herkes ama sonuçlar açıklandığında hiç de öyle olmadığını gördük, geçmiş yıllara benzeyen sonuçlar gelmişti. Kısacası, aşırı kolay diyenlere itibar etmeyin ve moralinizi bozmayın. Daha kolay olabilir elbette ama sınav sonuçları her sene benzer şekilde geliyor.
1
7 yıl
hackintosh anlaşılır mı
arkadaşlar evdeki bilgisayarımda hackintosh kullandığım anlaşılır mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz kurdum bilgisayara ama internete girersem bi sıkıntı olur diye korkuyorum.
1
8 yıl
YGS öncesi tavsiyelerim
Hepinize merhaba arkadaşlar, ben de geçen sene üniversite sınavına hazırlandım ve kazandım, daha önce -şu konudahttp://forum.donanimhaber.com/m_86675330/f_//tm.htm#86675330- belirttiğim gibi ygs'de ilk 2bine girdim, lys'de 3700 küsürüncü olarak Ege Tıp'ı kazandım. Sınava 3 hafta kadar kala bu sınav ve sonraki lys süreci hakkında tavsiyeler vermek istiyorum:

*Öncelikle sanırım bu haftasonu güvender, öz-de-bir, töder gibi kurumların genel deneme sınavları oldu, bu kurumların yaptığı sınavlar en kaliteli deneme sınavlarındandır, hangisi en iyisi, hangisi en kötü veya hangisi gerçeğe yakın gibi konulara hiç girmeyeceğim, sonuç olarak hepsi önemli sınavlar sizin için iyi bir kendinizi sınama imkanı olmuştur diye düşünüyorum. Ancak, bu tür deneme sınavlarından sonra şöyle bir şey söylenir "şu sınavdan aldığın puanın aynısını ygs'de de alıyormuşsun" tarzı, bu doğru değil arkadaşlar, bunu geçen sene ygs'den sonra sınıf arkadaşlarıma da sormuştum, onlar da aynı cevabı vermişti. Elbette bu sınavlardan aldığınız puanın aynısını ygs'de alma olaslığı var, hepinizin belli bir net standartı var ve bu sınavlardan yaptığınız netler de o standartın içinde olur genelde, ygs'ye de az bir süre kaldığı için ygs'de de benzer performansı sergilemeniz ihtimal dahilinde, ama bu sadece bu kadar, ygs tamamen ayrı bir sınav, bu deneme sınavları ayrı sınavlar. O yüzden, sınavınız kötü de geçmiş olsa, iyi de geçmiş olsa bırakmayın, 3 hafta kadar bir süre var, az kaldı dediğime de bakmayın, pek çok şey başarabilirsiniz bu sürede.

*Gelelim ygs'ye. Sınav bildiğiniz sınav arkadaşlar, ekstrem hiçbir şey yok. Rahat olun, kasmayın, sınavda başınıza gelebilecek aşırı heyecan vs durumları tamamen sizin elinizde, ama merak etmeyin bunu gerektiren hiçbir şey yok. Rahat olan biri sınava avantajlı başlar, sınav öncesi hurafelere de inanmayın. Sınav bildiğiniz sınav, gireceksiniz, elinizden geleni yapıp çıkacaksınız bu kadar. Elbette sınavda istenmeyen durumların ortaya çıkma olasılığı var fakat bu hayatın her anında var, o olaslığı düşünerek boşa vakit harcamayın.

*ygs, özellikle süre sınavıdır, süreyi iyi kullanan kazanır, geçen seneki ygs ve lys'lerden edindiğim tecrübeye göre bu seneki sınavın süre sıkıntısı çıkarması ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum, bu sadece kişisel görüşüm. Eğer öyle bir şey olursa, sakın unutmayın, sınav zorsa herkese zor, herkes süre sıkıntısı yaşıyor, sınav içinde pes etmeyin, sonuna kadar götürün, bir bakmışsınız neler neler başarmışsınız. Bunu geçen seneki özellikle lys matematik sınavında yaşadık. Baktınız süre yetişmiyor, buna göre bir b planınız olsun, ama süreyi sınavın başından itibaren kontrollü götürürseniz bu konuda daha iyi önlem alabileceğinizi düşünüyorum.

*ygs'den aldığınız derece önemli fakat iş lys'de bitiyor, bunu eminim yıl boyunca herkesten duymuşsunuzdur. Fakat, unutmayın, ygs sonrası lys öncesi zaman çok hızlı geçiyor, ne olduğunu anlamıyorsunuz, ygs bitti biraz dinleneyim, yavaş yavaş çalışmaya başlarım gibi düşüncelere kapılmayın, ygs'den sonra ygs sizin için bitmiş, lys süreci başlamış olmalı, en fazla birkaç gün kendinize tatil verdikten sonra tam gaz lys çalışmaya başlamanızı öneririm.

*ygs'si kötü gelen arkadaşlar da canını sıkmasın, lys ile gerçekten çok fark atılıyor, bunu yakınımdaki arkadaşlarımdan gördüm, görüyorum, umudunuzu kaybetmeyin, ygs'den sonraki yaklaşık 2,5 aylık dönemde sıkı bir çalışmayla neler neler olur, bunu deneyin ve görün.

*11.sınıftaki arkadaşlar için ygs-lys çalışma dönemi bence artık başlamalı, benim için lise hayatımın ders açısından en önemli dönemi 11.sınıfın ikinci dönemiydi, unutmayın arkadaşlar şimdi konuları eritmeye başlarsanız, 12.sınıfta o konulara geri dönmenize gerek kalmaz, bu sayede ileriki konulara daha iyi odaklanabilip, onları da telaş yapmadan rahatlıkla bitirebilirsiniz, bu bağlamda bu dönemki çalışmalarınız çok önemli.

Tüm bu söylediklerimin dışında, ygs ve lys'nin sadece sınavlardan ibaret olduğunu, bu sene olmazsa bile gelecek sene veya ondan sonraki senelerde bi çaresini bulabileceğinizi, hayatın yaşamaya değer olduğunu unutmayın. Boşa canınızı sıkmayın, her şeyin bi çaresi bulunur arkadaşlar, unutmayın.

Bu yazdıklarımın dışında sorusu olan arkadaşlar olursa bu konudan veya PM yoluyla sorularını sorabilir, beklerim.

Herkese iyi çalışmalar...
1
8 yıl
Tıp Fakültesi İsteyen Arkadaşlar İçin: EGE TIP tanıtımı
Merhaba arkadaşlar, ben Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim, ilk dönemi geçen hafta bitirdik, bu dönemde fakülteyi büyük ölçüde tanıdım ve size fakültenin bir kısmını tanıtmak istedim.

Öncelikle ilk girişimde kazandığımı, YGS'de ilk 2bine girdiğimi, LYS'de ise 3700 küsürüncü olduğumu belirteyim. YGS-LYS dönemimle ilgili sorusu olan arkadaşlar PM'den sorabilirler, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Tıp fakültesi isteyen arkadaşlara tıp okumanın gerçekten zor olduğunu en baştan söyleyeyim. Ha, şunu belirteyim, ilk dönemi geride bıraktık ve henüz geçen seneki kadar çalışmadığımı belirteyim. Üst dönemlerdeki arkadaşlar 1.sınıfın geri kalanının ilk dönemden kolay olduğunu söylüyorlar, öyle diyorlarsa öyle olduğunu umarak 1.sınıfın çok da zor olmadığını söyleyebilirim. Ama asıl süreç 2-3-4.sınıflar. Bu 3 sınıf, hangi üniversiteye giderseniz gidin, gerçekten zor. Bu 3 seneyi günü gününe sıkı çalışarak geçirmeniz gerçekten önemli, bunu göze alırım diyorsanız, tıp fakültesine bekleriz. Ha, günü gününe çalışmadan geçen de çok insan var ama, o zaman süreç daha sıkıntılı işleyebilir, bunu göz önünde bulundurun.

Ege Tıp'ta eğitim Türkçedir, hazırlık isteğe bağlıdır, ben istemediğim için 1.sınıftan başladım, ki genelde öyle yapılıyor. Sene başında İngilizce muafiyet sınavı yapılıyor, eğer sınavdan geçerseniz haftada 4 saat İngilizce dersi almak zorunda kalmıyorsunuz, bu da haftanın bir günü öğleden sonranın tamamen boş olmasını sağlıyor, benim bu sayede çarşamba öğleden sonralarım boş, oldukça güzel.

Öğleden önce teorik, öğleden sonra pratik dersler olmaktadır, pratik derslerde yoklama alınıyor olup her ders için %50, toplamda %80 devam zorunluluğu vardır. Bu uygulama genellikle çoğu tıp fakültesi için geçerlidir.

Ege Tıp'taki eğitim sistemi diğer tıp fakültelerine göre biraz farklıdır. Bildiğiniz gibi çoğu tıp fakültesinde "komite" sistemi adını verdiğimiz sistem uygulanmaktadır. Bizde ise entegre eğitim sistemi adını verdiğimiz bir sistem vardır. Bu sisteme göre, her yıl bloklara ayrılmıştır, (blok=dönem diyebilirsiniz) ilk 2 senede 3 blok, 3.senede 4blok bulunmaktadır. Bloklar arasında genellikle 1 hafta tatil bulunmaktadır, ama sanırım arada tatil bulunmayan bir blok arası dönem de var 3.sınıfta. Şimdi bir bloğu geçmemiz için neleri geçmemiz gerektiğine bakalım:

BAS= Blok Ara Sınavı, her blokta 2 veya 3 tane yapılan"klasik" usülde uygulanan ara sınavlardır, genellikle 3 haftada bir yapılır, amaç öğrencinin konulara çalışma temposunu düşürmemektir.

BUN= Blok Uygulama Notu, her blokta aldığınız uygulama derslerinin ders saatine göre ağırlıklarının belirlenmesiyle elde edilen nottur, ama şunu unutmayın ki her uygulamanın ayrı ayrı 60'ın üstünde olması gerekmektedir. Örneğin anatomiden 60'ın altında alırsanız, bütünlemesine girip 60'ı geçmeniz gerekmektedir.

BYS= Blok Yazılı Sınavı, blok sonunda yapılan o blokta işlenen tüm konulardan sorumlu olduğumuz 100 soruluk testtir, eskiden 50 barajı vardı ama kaldırıldı, BBD'yi 60'tan fazla tutmanızı sağlayacak bir puan almanız yeterli.

BBD= Blok Başarı Düzeyi, BAS*%25 + BUN*%25 + BYS*%50 formülü ile hesaplanır, 60'ın üstünde olması gerekmektedir, eğer değilse sene sonunda final sınavına girmek zorundasınız, final sınavı da her fakültede olduğu gibi tüm senenin sorularından oluşan bir sınav, bunun sonucunda da 60'ı elde edemezseniz aynı usülde bütünleme sınavına girersiniz, yani finalde kalırsanız da bunu telafi etme imkanınız var.

Bunların dışında bir de Gelişim Sınavı adı verilen bir sınav uygulanmaktadır, bunu TUS denemesine benzetebiliriz, eskiden sene sonu ortalamasına etki ediyordu fakat bu da değiştirildi, her sene en az ve genelde 3 tane Gelişim Sınavı uygulanır, bu da mezun oluncaya dek 18 tane eder, bunların 11 tanesinden DD ve üzeri harf notu almak zorundasınız, bu dönem bir tane yapıldı ve ben ilkinden geçtim, geçilmesi -kendi düşünceme göre- o kadar da zor bir sınav değil, ilerleyen yıllarda TUS'a hazırlanırken faydalı olabileceğine inanıyorum.

İlk 3 senenin sistemi bu. 4 ve 5.sınıflarda staj blokları var, onların sistemini henüz ben de çok detaylı bilmediğim için yazmayacağım fakat öğrenmek isteyenlerwww.med.ege.edu.tr adresinden bakabilir.

Daha değinebileceğim yerler var fakat çok uzun olup sıkmaması açısından kısa tutuyorum.

Kişisel görüşüm, çalışanın yapabileceği, bunun yanında ülkenin en iyi hocalarıyla beraber üst düzey bir eğitim alabileceğiniz güzel bir fakülte EGE TIP. Tabii daha ilk senenin ilk dönemini bitirdim, gördüklerim kısıtlı fakat sonuç olarak olumlu yönde. Eğer kazanırsanız, kazandığınız zaman da bana ulaşmayı unutmayın, yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Hepinize iyi çalışmalar, başarılar...
1
9 yıl
Final 2. LYS-1 Denemesi
Arkadaşlar A kitapçığının cevapları varsa özelden yollayabilir misiniz?
1
9 yıl
Final 2. LYS-1 Denemesi
Arkadaşlar A kitapçığının cevap anahtarı olan varsa özelden verebilir mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.