MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
C

Onbaşı
05 Aralık 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
25 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
5 yıl
Genç bir WT'cinin Anıları
Sevgili günlük;

üşüyorum, hatta resmen korkudan çıldırıyorum. 1 fikir aklımdan hiç çıkmıyor.
Ya ben kız arkadaşımla restoranda yemek yerken adamın biri bana veya kız arkadaşıma küfrederse?
Daha da kötüsü bize saldırır, beni döver, kızı da kaçırırsa?

Ama artık korkularıma son veriyorum, sevgili günlük.

Çünkü eskiden Collezione mağazası olan yere yeni bir "tükkan" açılmış, ismi LEMBAS !
Tıpkı Elflerin peksimetinin ismine benziyor değil mi günlük?
Burada bir bağyan tarafından geliştirilmiş Wing Çun öğretiliyormuş !

Artık "psikopat" adamlar tarafından korkutulmaya son, artık Wing Çun var hayatımda, ve ben çok mutluyum günlük.
Bu Wing Çun ile hayatımın bir çok safhasında iyileşmeler olacağı bana anlatıldı hocası tarafından. Bir kere Trigonometri sorunlarını daha iyi çözebilecekmişim;hafızam da iyileşecekmiş, e o da önemli.
Bu nedenle kenara ayırdığım dershane parasını LEMBAStaki WÇ özel derslerine ayıracağım sevgili günlük. Zaten okumama bile gerek yok artık, 2 yıla kadar WÇ hocalığından para kazanmaya başlayabilirmişim, Ali Rıza Sihing bana öyle söyledi.
Ali Rıza bu "tükkanı" açan abi, çok tatlı birisi, şimdiye kadar hiç dayak yememiş, hepsi WÇ sayesinde!
Hem WÇnin öyle bir felsefesi varmış ki hayattaki başarıyı bile sağlıyormuş.
Kaydımı yaptırdım.
Yarın dersler başlıyor sevgili günlük.
Çok heyecanlıyım çok.
Yip Man Ng Mui, Bruce Lee, Emin Boztepe gibi isimlerle aynı aileden sayılırım günlük, uyuyamıyorum.

(devam edecek)

***************************

Ali Rıza Sihingin dersine katıldım sevgili günlük.
İnanılmazdı.

İçimde toplanan Chi gücünü hissediyorum günlük, hisseiyorum bu WÇ sayesinde hem ölümcül bir dövüş makinesi olacağım hem hayattaki tüm sorunlarıma çözüm bulacağım.

Ders inanılmazdı; WÇnin sırt ağrılarından, beyindeki bunamaya; artritten yüzdeki sivilcelere kadar herşeye iyi gelen bir etkisi olduğunu öğrendim günlük. Yakında sivilcelerime güle güle diyeceğim günlük, SEBAMED ürünlerine akıttığım para ile sihingten yarım saatlik özel ders bile alabilmem mümkün, çok mutluyum çoook!

İlk olarak 28 aylık parayı peşin ödedyerek kendimi okulakaydettirdim günlük. Böylelikle %0.08lik bi indirim kazandım ki bununla 11.2 dakikalık bir özel ders alma ihtimalim olduğunu bana sihing söyledi.

Mart ayı gibi bana WÇ duruşunun sırları üzeine bir ders verecek bu sürede, yaşasın.
Bundan sonra bir sürü kağıt imzaladım, paso-maso çıktı. Bununla Hong Kong'a gidersem, Martial Arts Sifu sicilinin bulunduğu muhteşem tapınaktaki sicile, sihingimiz Emre Boraks'ın kütüğünün altına ismim yazılacakmış, artık ben de Ip Man Ng Mui gibi Kung Fu ölümsüzleri arasındayım, küçük de olsa tarihe ismim düştü günlük, havam bile değişti.

Eski Samuraylardan miras kalan savaşçı ruhun damarlarımda dolaştığını hissettim bir an,inanılmaz bir özgüven, Brue Lee ile antrenman yaptığımı hayal ettim. Ben artık bu ölümsüz isimlerin arasında bir ferttim. Bundan büyük onur olabilir mi? ASLA!

Antrenman çabuk geçti. İlk yarım saat karate, aikido, muay thai gibi salon-içi "oyun"ların ne kadar yanlış yolda olduklarına, sporun bizim işimize asla yaramayacağına dair önemli bir ders anlatıldı, örneklerle hocamız hepsi de eskiden bu sproalrı yapmış bebeleri harcadı resmen. Hocam inanılmaz hızlı bir adam, o kadar ki, o hareket ettiğinde diğerlerinin yavaş hareket ettiğini hatta etmediğini bile zannedebiliyor gözlerimiz.

WÇ ölümcül yani, en çok da "çekme halatı yumruğu"na hasta oldum. Hiç durmadan yapılan ölümcül ama cerrahi hassasiyeti olan darbeler bunlar. İnsan derisinde hiç bir kızarmaya bile neden olmazken iç organları patlatan ninca vuruşları bunlar.

Hocamız en son "vinç panç" denilen bir şey gösterdi. Valla kime vurduysa uçurdu, herhalde bu nedenle adı vinç olsa gerek dedim.

Yarın devam ederiz sevgili günlük.

*********************

Sevgili günlük, WÇ yolculuğum dur durak bilmeksizin devam ediyor.

Bugün adımlamayı öğrendik.

İlk başlarda bana garip gelen bir duruşumuz var, bir abimin "horozun yenice uğradığı tavuk yürüyüşü" olarak tanıladığı bir şekilde dizler birbirini öperken, tüm ağırlığın arkada olduğu, ön ayağın ise süpürmelere karşı sıfır ağırlığı taşıdığı muhteşem bir dizayndan bahsediyorum, sevgili günlük.

Gerçek bir bilimsellik abidesi, ilk başlarda tekmeye karşı kaçış çalıştık bu duruşla ve ben skiden 14 gün taekwondo yapmış arkadaşın tüm tekmelerini yedim günlük, ama suç bu duruşta veya hocamda değil günlük!
Hepsi benim suçum. Büyük Sijo Leung Ting'den miras kalan bu sistem Mesaçusets İnstitüt of Teknoloji tarafından, inşaatlerde bile kullanılması tavsiye edilecek kadar stabil, akıllı, ekonomik bir duruş. En azından Sihing abim bunu bize anlattı. Bir kez daha gurur duydum.

Bizden sonra Kyokushin Karate çalışan grup geldi aklıma, acıdım bu gariplere.

2 ay gibi bir süre sonra hocalarına sataşmayı düşünüyorum, günlük.
Evet biz sporcu değiliz, dövüşçüyüz. Ne öyle haay-huyyt diye bağırmalar. Bizde bağırma olma günlük, yüksek tekme olmaz günlük, biz en kısa yoldan ölümcül noktalara darbemizi gerçekleştirir sonra evimizin yolunu tutarız. Bir nevi modern zamanlar samurayıyız biz, günlük.

Sonra, Sihing'den, içinde tekniklerin çince adları olan 5 sayfalık bir fotokopi satın aldım, günlük, sadece 20 avroya, sudan ucuz.
Sihing bizleri seviyor valla, kendisinin todai'si olmaktan büyük gurur duyuyorum, bu kısa sürede kattetiğim mesafeye bakar mısın günlük?

Yürüyüşüm bile değişti.

yine geleceğim günlük,şimdi 523 çekme halatı yumruğu atmalıyım.

au revoir

***************************

.

Sevgili günlük, bugün de dolu dolu bir antrenman yaptık.

LEMBAS büyük bir hızla büyüyor ve bu büyümede benim de bir rolüm olabilir, Elf Peksimeti gibi güç veren LEMBAS'ın sırlı tekniklerini biraz daha öğrenmem halinde kendi okulumu açmam işten bile değilmiş, Sihing öyle dedi.
Sihing diyorum ama biz onu Zihing diye okuyoruz, WÇ görüldüğü üzere Almancama da doğrudan faydalı oluyor.

Gelelim hoca olmaya! Bunun için sadece ve sadece çok çalışmam gerekiyor. Yanlış anlama günlük, sadece WÇyi çok çalışmam yetmiyor.
İki işe girdim; biri MekDavut'da bulaşıkçılık diğeri de yakındaki bir süpermarketin güvenliği.
Gözlükle, kel ve de şişman müdüre WÇden bahsedince dumur oldu, hafif de benden korktu bence, iyi mi hehehe!

Bakarsın ben onun zihingi olurum...

Sorun çıkaran müşterilerin hayasına tekme atarak, gözüne parnağk sokarak ortamı nasıl sakinleştireceğimi anlattığım zaman adamın ağzı bir metre açıldı günlük ki bu karizmam daha 1. SG iken, düşünsene günlük, 28 yıl sonra 4. PG olup tahta adam ve biu jee formlarını öğenme hakkını Dai Sifu Boraks'tan alınca nasıl bir karizmam olur?

niye mi buralarda çalışıyorum günlük? Sihingim sıkıştırıyor; bende hoca materyali varmış, ancak WÇnin sırlı tekniklerini daha iyi özümsemem için "bir hocanın elinden geçmem" gerekiyormuş, bu da özel ders demek, hakaten pahalı bir şey.

Bizim LEMBASta saatler 45 dakikadır; yani bir saatlik ders, tıpkı okuldaki ders saati uygulaması gibi, sadece 45 dakika tutar ve masrafı da en az 100.27 avrodur; ama değer günlük.

Stars Wars oyuncaklarımı, tüm FRP bilgisayar oyunlarımı EBay'de sattım ve bu sayede yarım saatlik bir ders daha satın aldım, 22.5 dakika yani; hocama binlerce avro ödüyorum ve de ödeyeceğim ama sonunda ben de zihing olacağım.
Geçen gün belediye otobüsünde giderken; ışıkta durduk. Penceremin önü bir karate spor salonuna bakıyormuş meğer. Otobüsten, dışarıda saf saf dolmuş bekleyen karatecilere kötü kötü baktım günlük. Valla billa hiç biri kafasını kaldırıp bana bakamadı günlük.

İşte bu dedim, işte bu.

Gerçek dövüşçünün olduğu yerde sporcuların tavrı budur dedim, yakında, 3 SGyi falan alınca yani, bunların "docosusnu" basmaya karar verdim.
Ben hocalarını dövünce, öğrenciler "ronin" olacak, ben de onları kendi WÇ okuluma katıp, sevgili todai'lerim olarak eğiteceğim.

Dünyanın en büyük dövüşçülerini yetiştireceğim; muhtemelen MİT ve de ÖKK benimle de temasa geçeceklerdir, bizim komandoları falan eğit diye. Vatansever bir adamım günlük, ben onlara indirim yapacağım, kendi aldığımdan bile fazlasını hem de.
28 ayı peşin ödesinler% 0.18 indirim yapacağım diye şimdiden karar verdim.
WÇ herkese öğretilmemeli günlük, çok tehlikeli çok.

Sonra devam ederiz günlük, ben gidip Siu Nim Tao'nun ilk giriş hareketini 1008 defa tekrar etmeliyim. Bana şimdilik dizimi büküp dirseklerimi geri ittirmeyi öğrettiler günlük, gerisini sonra öğreteceklermiş! Akıllı olana bu bile yeter dedi zihingim, bu hareketin 57 applikasyonu var dedi.

Yaşasın WÇ yaşasın Elf Peksimeti, yaşasın Dayı-Zifu Boraks.
.
.
.
.
Sevgili günlük, basmayı düşündüğüm salonun yanına Azeri bir hoca güreş okulu nein açmış!
adını da SAMBA mı koymuş ne?
Bizim zihing çok dalga geçti, "ulen ne o o dans adı değil mi" edei.
"İiyi bir şey olsa Dai Sifu Boraks çalışırdı" dedi, hem bizim anti-everything programımız var AQ" dedi.
Sevgili günlük bu okulu da basmaya karar verdim. SAMBAcıların madalyalarını veya başka hatırlarını döve döve ellerinden alıp, onların bu sporcu tavırlarına çok üzülen zihingimin ruhunu şad etmeliyim. Ayaklarına yığacağım SAMBAcı cesetlerini.
Ne kadar zor olabilir ki benim için?
Bu gün adım ve tekme çalıştım.
Hocam "bugün Mike Tyson'ın bile bilmediği şeyler öğrendin" dedi.
çok yorgunum günlük ben yatarım.
Not: 5 parasızım, biletim de yok,a rtık heryere yürüyerek gideceğim, önemli olan WÇ. Bu şekilde her ay 1 saat (45 dakika) daha fazla özel ders alabielceğim.çok açım, okuldaki yemek paramı da LEMBAS tişört ve enerji içeceğine harcadım.
.
.
.
.
Bugün moralim bozuk günlük.
Zihingime ve ed WÇye layık bir todai olamadım.

Otobüs durağında oturmuş, Ng Mui ve hikayesini düşünüyordum.
Ah o devirlerde Shaolin tapınağına gidip, Kung Fu öğrenmeyi, güzeller güzeli Yim Wing Chun ile Chi Sao yapmayı ne de çok isterdim, günlük.
Tam bu sırada okuldan arkadaşlarım geldi; WÇ üzerine konuştuk.
Ben de anlattım; "tüm stiller boş iş, biz ölümcülüz, havada karada heryerde ve her zaman biz varız, komandı andı gibiyiz" dedim.
Dosltarım bana hayran hayran bakıyordu.

Gözlerinden, benden ne kadar korktuklarını çekindiklerini anlayabiliyor, bu korkuyu gizleme çabalarının acemiliğine içten içe gülüyordum. Arkadaşalrım birer zavallıydı benim gözümde, çünkü ben sonu Ng Mui'ye Ip Man'a dayanan altın bir zincirin, silsilenin en güncel "halka"larından biriydim, bunlar ise zavallı ölümlkü Ahmet'ler Mehmet'ler.
Bu sırada konuştukalrımızı dinleyen bir orta 3 bebesi yanımıza geldi.
SAMBA yapıyormuş, adı da Rıfkı.
Abi dedi bizim sprou da dene çok tavsiye ederim.
Ben de kızdım tabii, hem ufak bir bebenin hem de bir WTcinin yanında böylesi "ileri geri" konuşması beni çook kızdırdı.
Benim seri yumruklarımın tadına baksın istedim bu serseri, amacım aslında ilk öğrencimi de kazanmaktı.

Küfür ettim; "neden ettin abi, yakışıyor mu lise son bebesine " dedi.
"bebe ha?" diyereke saldırdım pupumpum;
amacım kafasını, tıpkı filmdeki gibi, ayaktan yere düşünceye kadar vura vura yumuşatmaktı;
ama o da ne?
kafasının az önce olduğu yerde şimdi sadece otobüs durağının yan tarafı vardı; birden omuzunun göbek bölgemi ittirdiğini, dizlerimin ise ileri doğru itildiğini hissettim.

Gözlerimi acilde açtım günlük, kafamı yere vurmuşum, bayılmışım günlük. İşin kötü yanı arkadaşlar benim WÇ hakkındaki konuşmamaı da bayıldıktan sonra beimle dalga geçmelerini de videoya çekmişler, youtube ve dailymotion'da bir numara olmuş klibim, günlük.
Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama, içim acıdı günlük.
O kadar ki LEMBAS bile açıklamada bulundu, ve beni tanımadıkalrnı ifade ettiler, WÇ kapısı kapanacak mı günlük?
Artık LEMBASta çalışmam mümkün görünmüyor günlük.
Bilemiyorum, ümidim hala var.
Yarın Serhat Artçı adlı hocanın organizasyonun ziyaret edeceğim.

Anlatırım sana günlük.
.
.
.
Bugün Zihing Ali Rıza beni aradı.
LEMBASın basın açıklamasından haberi olmadığını, araştırdığında yapılan açıklamanın LEMBASa karşı planlanmış bir şerli planı boşa çıkarmak için yapılması gereken bir önlem olarak görmem gerektiğini bana söyledi.
Meğerse işin içyüzü çok farklıymış sevgili günlük.
Meğer işin içinde mafya varmış.
Bizim elemeanlar bizim Türk mafyasına WÇ öğretmişler; bunu öğrenen mafyamız da heryerde üstünlüğü ele almış, malum WÇ bu, boru mu? Gerçekten ölümcül diyorum, savaş sanatı diyorum, Ip Man diyorum, aloooo....
E tabii, bunun sonucunda Rus mafyasının gelirinde ciddi bir azalma olmuş, bazı adamlarının da cesedini bulunca Rus mafyası işkillenmiş tabii, sevgii günlük.

Çünkü silah kullanılmadan bir şahsa bu kadar hasarı anca bir WÇci verebilir sevgili günlük, Ruslar da salak değil anlamışlar.
E tabii, mahallede namımız alıp yürümüş, tehlikeli WÇci diye, ki bu daha 1 SGiken günlük, 5 SG olayım kuruyorum mafya örgütümü.
Monaco'da , Saint Tropez'de yatlar katlar benim olacak diyorum sana günlük, yeter ki Zihingim ile 10 saat daha özel ders yapayım; sudan ucuz sadece 800 avro utacak günlük; 450 dakika 800 avro, sudan ucuz.

Neyse; mafya da benim üzerime ciddi bir güreşçiyi salmışlar, adam 3 sınıfa yazılmış aylar önce, sırf beni indirmek için, demek ki hissetmişler WÇye başlayacağımı, malum Ruslar geleceği görmek için medyumlardan da yararlanıyor a günlük. Bu bebeyi özel olarak Spetsnaz'lar eğitimiş, Systema, SAMBA ve de güreş çalıştırmışlar, ama aslında onu yere alabileceğimi biliyorum günlük, geçen arabalardan gözüme güneş ışığı girmeyeydi, dinime imanıma mahvetmiştim, vala billa günlük.

Bizim Dai Sifu Boraks'a da yapmışlar aynısını. 18 ninja evini basmış adamın; e tabii sonucu biliyorsun günlük, o gün 18 eve ateş düşmüş günlük, adamlar hala kayıp diyorum.
Bunun üzerine mafya benim gibi önemsiz hedeflere saldırıyor, şimdi çok daha motiveyim günlük.
İçimdeki samuray ruhu şaha kalkmış durumda, saflar keskinleşiyor günlük, dalacam bir gün Rus mafyasına pumpumpumpum elimde kalacaklar valla billa.
Zihingime teşekkür ettim. Bu arada dün çıkan yeni LEMBAS montundan sattı bana. Bursa'da üretmişler, çok şık bir şey, sadeec 198 lira verdim, üzerimde LEMBAS yazısı ile sokakta ne kadar cool görüneceğimi hayal ettim günlük. Bir sürü kız ayaklarıma düşecek günlük.
Bu kadar yılın abazanlığına ilaveten WÇ yaptığım için bünyemde biriken fazla Chi gücü ile nelre olur tahmin edemiyorum günlük.
Neyse ELMBASa geri döndüm, mutluyum.

Param yetişmiyor AMWAY ve de HERBALIFEdan temsilcilik aldım, para kazanmalıyım. Zihing'e bir şey satatyım dedim, satamadım. Ama o bana monttan hemen sonra bir de LEMBAS stickerı satı, sadece 28 Avro, sudan ucuz.
Mutluyum.
.
.
.
.
Sevgili günlük dün işe başladım, o bahsettiğim süpermarketin kapısında görevli olarak.
Maalesef fırtınalı bir ilk gün oldu benim için.
Anlatayım.
Saat 08.00'da başladım nöbetime, 12.30a kadar çalışacak sonra da kazandığım para ile zihingimden 14.27 dakikalık bir özel ders alacaktım, amacım pak sao entrylerimi düzeltmek, bir de WÇ adımlamasındaki bazı sırlara vakıf olmaktı, bir de NG Mui hakkında tarihsel bilgiler öğrencektim,.
10.30 gibi 3 serseri bizim kasiyer kızlardan birine sulanmışlar, hemen müdahil oldum günlük, ne de olsa artık 2 SG çalışıyordum ve bu "sıradan" vatandaşı çerez diye yerdim, zihingim bana öyle demişti.
Hemen yetiştim olaya.
Üzerimdeki üniformanın havası, artı damamrlarımdaki asil kan ve chi gücü karşımı ile kendimi yenilmez olarak görüyordum. Zaten zihingim de WÇnin havası bile kavgayı WÇciye kazandırır, hem de kavga başlamadan demişti.
Aynen valla; çocuklar beni görünce afalladılar günlük, e tabii dövüş sanatı çalışmanın verdiği rahatlık, bir de zincir yumruklarımın yenilmezliği, düz tekme iki de yumruk; alsana evrensel çözüm, hehehehe.
seslendin;
"bayanı rahatsız mı ettiniz ulen?"
"yok abi, paramızın üzerini vermedi"
kasiyer "evet haklılar vermemişim, daha doğrusu eksik vermişi büyütecek bir mesele yok"
bebler "evet abi, okula gideceğiz buradan, sabah antrenmanımız vardı, boks klübünde, su alacaktık, bi yanlış anlama olmuş".
Ben tabii bütün bunların uydurmaca olduğunu anlamıştım. Kızı silahla veya benzeri bir şeyle korkutyorlardı, ben gittikten sonra her şey olabilirdi, anladım çözdüm meseleyi, boru değil IP Man lineage, aklımı da geliştiriyor bu WÇ.
Kadir İnanır gibi güldüm, "dağılın lan köpoğluları" dedim.
çocuklar kırıldılar baya bir, kasiyer hatun da şaşkın şaşkın bana bakıyordu, muhtemelen bana aşık oluyordu," hahahah, sıraya gir bebeğim" dedim içimden.
Hemen ilk çocuğa giriştim, dinize vurduğum tekme dinizi bükmedi, o yüzden de kafasını ve de burnunu kontrol altına alıp pumpupumpum yapamadım.
"bu ne şimdi böyle" der gibi baktı bana, ama soruların zamanı geçmişti, zincir yumruğa giriştim, kafası jöle gibi oynuyordu.

Birden sağımdan sol elinin geldiğini gördüm yumruk, sonra da şimşek çaktı.
bir saat sonra ayılabildim günlük galiba çenemde ufak bir sakatlık var, ama kızı kurtardım, ne hikmetse bana hiç pas vermez olmuş, peh kız milleti işte hepsi böyle bunların, zaten kahramanların böyle işlerle kaybedecek zamanı olmaz dedim kendi kendime.

Hocama durumu arzettiğimde sorunun WÇde değil bende olduğunu açık açık anlattı.
Demekki iyi çalışmıyorsun dedi, olmamış dedi. Yakında özel derslerle, önceden aldığım derslerin tekniklerini yeniden inceleyeceğim, bir de tam bu konuları anlatan 33 dakikalı bir DVD sattı bana zihing, sadece 121 lira.

Biliyorum günlük; suç bende!
WÇde değil.
Ip Man bana gökyüzünden sinirli sinirli bakıyor gibi hissettim, eve gidip saatlerce ağladım günlük.
Ama bu böyle sürmez.
Çalışacak ve de başaracağım.
O bebeleri nasılsa bulurum, hocamın 3 SGden sonra bana özel ders yoluyla anti-boks teknikleri öğretmesini bekliyorum.

iyi geceler günlük.
yarın görüşürüz...
.
.
.
.
Uzak doğunun anlı şanlı samuraylarından, ninjalarından Ip Man'a oradan Dai Zifu Boraks'a ve neticede bana kadar gelen muhteşem ve de muhterem bir WÇ lineage'ım var günlük,
bakma öyle bana bön bön; silsile demek, silsile.
bu öyle şerefli bir his ki anlatılmaz günlük yaşanır.
Beimo'nun muhteşem kalıplı Çinli dövüşçülerini düşündüm bugün, Fedor kim dedim kendi kendime, 1.65 adamın darbe gücüne hayran oldum, bu kutsi halkanın bir yerinde olmaktan duyduğum onur çoook büyük günlük.
Tabii böylesi ölümsüz işlerle uğraşırken "sıradan" insanların seviyesine inemeyebiliyorum.
Mesela kasiyer kız. Benden hoşlandığı hala o kadar da belli ki!
Bir ara hiç yüzüme bakmazdı, şimdi ise alenen gülücükler saçıyor, ne zaman beni gürse yüksek sesle kahkahalar atıyor, hatta çevresinde arkadaşları vara, onlar da bunun çoşkusuna katılıyorlar.
Demek ki benden hoşlandığını, üstün yanlarımı, kahramanca yardımına koşmamı arkadaşlarına da anlatmış.
Duyduğum kişisel haz anlatılmaz günlük.
Bu ve WÇnin bahşettiği özgüven ile sanki ayağım yere eğmez oldu günlük, markette nereye gitsem, hangi departmana uğrasam gülen yüzler karşılıyor beni, karizmam mı arttı ne?
Geçen gün yine WÇ'mi kullandım. Çok zorlu bir hırsızı yakaladım ve de üstün WÇ tekniklerimle hallettim.
Adam mal çalıyordu resmen, hemen üstüne karabasan gibi çöktüm, ardı ardına pumpumpumpum yumruklarım şimşek giyidi, yüzü dağıldı gitti şeref yoksunu hırsızın.
WÇ bu boru mu? Bir dahaki sefer daha akıllı olmayı öğrensin o da.
İşte böyle WÇ bana ilk büyük zaferimi de yaşatmış oldu.
Müdür ise pek de memnun olmamıştı, beni işten atmakla tehdit etti, demek ki "7 Samuray" filmindeki köylüler kadar bile cesur değildi bu, ver kurtulcu korkak müdür dedim içimden.
O ise "65 yaşındaki adam bu kadar hırpalanır mı" gibi bir şey diyip gitti günlük.
Hiç inanmadım, en fazla 60 yaşındaydı o ******** hırsız, ve iyi bir ders aldı.
.
.
.
.
Günün zaferi ile eve gelip bilgisayarımın başına oturdum, günlük.
Google araması yaparken Mukatele Sporlari diye bir iste buldum.
Bir sürü zibidinin ahlaksızın yazdığı bir yermiş, nasıl iftiralar, çarpıtmalar.
Yok Boraks Sifu maça çıkmamış, yok mparring diye bir sihirli teknik varmış, o da WÇde yokmuş.
Kızdım bir kere; mparring ne ula dedim, bizde pumpumpum var dedim. Boraks'ın maça çıkmaması da tamamen iftira. O gün ramazana geldiği için Boraks oruçtur, o yüzden maça çıkamamıştır.
Aslında o gün, ilk başta arife gününe denk geliyormuş, ama Suudi Arabistan'da yaşayan kuzeni arayıp, haber vreince Boraks Sifu da Araplar gibi niyetlenmiş, meselenin özü bu.
Bu mantıklı açıklamayı yazan bir kaç arkadaş olmuş ama kimse dinlememiş, çok ayıp çook.
Özellikle "merkrueger" diye bir üye var, eminim 13 yaşında sivilceli bebenin biridir, klavya savaşçısıdır, gerçek hayatta beni görse altına edecek bir bebedir.
Onun da payını verecem günlük sabret.

Berk Turgut, Tolgahan Artyıldız, She-Ra, YounessAmra, TarıkFlaming benim tespit ettiğim WÇ düşmanları, hepsini teker teker indirmeye karar verdim, günlük.
Böylelikle mafya olmanın da ilk adımlarını atıyorum, belki bu bebelerin I-Phone'u felan vardır, alıkoyacam hepsini, sonra gidip Zihingimin ayağının önüne "savaş ganimeti" olarak yığacağım.
Biz gerçek dövüşçüler asla ganimet, kız peşinde olmayız.
Achilles gibiyiz, işimiz şan şerefle, günlük.

ekle: ilk olarak Berk Turgut ile görüşme ayarladım, beni Taksim'de BurhanGym diye bir yere çağırdı, konuşalım ededi, yumuşak bir tarzı ve de komik bir yaklaşımı vardı, ama acıma hislerinin gönlüme girmesine izin veremezdim, BTnin işini bitirecektim.
Nasıl ki doktorlar hastalarıyla özel ilişkiye girmez, biz katilerin de duygusallığa tahammülü sıfırdır, yoktur günlük.

BTyi yere gömeceğim. Bu tasavurlarla 328 pumpum attım, Ng Mui tarihini hatmettim, sonra da derin bir uyku beni bekler g..ün.lü..k......zzzzzzzz
C
5 yıl
Gerçekçi Aikio Videoları
C
8 yıl
Ulusal Serrada Escrima Federasyonu Kuruldu
Bölüm I

1- Sizi dövüş sanatlarıyla uğraşmaya iten şey neydi?
Zamanın gereksimi,bulunduğumuz yer ve hayat şartları.En önemlisi diğer dövüş sanatlatrında eksik bulduğum kısımların FMA da olması idi.

2- İlk dövüş ustanızdan itibaren lütfen sırasıyla hocanızın ismini, çalıştığınız sistemi, aldığınız dereceyi, her sistemde ne kadar süre geçirdiğinizi, sizi sistemlerde en çok neyin etkilediğini, hangi sistemin sizi daha çok etkilediğini, çalıştığınız sistemdeki hocayla nasıl karşılaştığınızı & bu hocalardan sizde kalan herhangi bir eğitim metodunu kullanıp kullanmadığınızı söyleyebilir misiniz?
-FMA Tek bir sistem çalıştım Serada Escrima dır.Master Mustafa Günaydın ile çalışmalarım uzun ve zahmetli bir dönemden sonra bilgimi geliştirerekten 2007 yılından itibaren ders vermeye başladım . Disarms tekniklerinde yorum farklılarını geliştirmekteyim. Dünya Serrada Escrima Federasyonu (WSEF)Türkiye temsilcisi olarak. Resmi olarak 1 st degree Grand Master Guru rütbesine sahibim. Serada Escrima sisteminde beni en çok etkileyenler, doğal refleksleri , odaklanma ,denge , tepki ve hız konularında beni etkilemiş olması. -Master Mustafa Günaydın aynı zamanda benim öz dayımdır.Bu sebepten dolayı öğrenirken kolaylıkları ve zorluklarda oldu. -Master Günaydın,tekniğe hakimiyeti ve sertliğe önem verirdi.

3- Ustalarınızdaki en etkileyici bulduğunuz tekniği belirtir misiniz? -Disarms konuları etkileyici ve sertliği beni etkilemiştir. Bir çok Sumbrada hakim olduğu . Cadeno de mano ya hakimliği.

4- Filipin savaş sanatlarını sizce özel yapan şey nedir & öğrettiğiniz herhangi bir sanatta size özel gözüken şey nedir? Kendi yeteneklerimi ve eğitim verdiğim kişiler de ki değişimler (cesaret)

5- Öğrettiğiniz sanatlardaki düşünce yapıları ve savaş prensipleri nedir? Geçmişimde birçok dövüş sporu ile uğraşmanın vermiş olduğu disiplin ile. FMA –Serrada Escrima da aynı disiplin ile çalışmalarım devam etmekte. Böylelikle bana kazanımları oldukça fazla.Antrenmanlarımı aksatmadan.Kime ne verirsem sonuç alacağımı görüyorum.

6- Öğrettiğiniz sanatlar ne tip silahlar kullanıyorlar? Sopa (Solo),Bıçak ağırlıklı bir programım var. Bunlardan ziyade FMA aletlerinin bir çoğunu kullanmaya çalışıyorum.Bunlardan örnek verecek olur isem, çoğunlukla sopa,kama,Bolo,Barong, Kris.Kampilan, Binangon, Pinah,Karambit,Balisong ve bir çok farklı ebatta Kukri kullanmaktayız.

7- Öğrettiğiniz her bir sistemde ne tip talimler yapılıyor, tarif eder misiniz & avantajları nelerdir?
Tek bir sistem çerçevesinde eğitim veren biri olarak şunları söyleye bilirim ki Serrada Escrima sistemi zengin bir yapıda bunu avantaja çeviriyoruz kimi zaman. Şöyle,eğitim verdiğim üyelere her ay ayrı bir metod uyguluyorum(bir nevi tur).Örneğim bu ay sopa eğitimi veriyor isem ,diğer ay bıçak (Baraw) ertesi ay ise Çıplak el (Mano y Mano,Cadeno de mano vs.)Böylelikle kendilerini savunma konususun da avantajlı olmalarını sağlıyorum.Yeni bu eğitime başlayan kişilerin zorlanmaması ve eski öğrencilerin bilgilerinde gerileme olmuyor.Hızlı ve sağlam bir eğitim süreci yaşıyorlar.

8- Kendinizi bir öğrenci & öğretmen olarak yetiştirirken diğer sistemlerin bilgisini bir avantaj olarak gördünüz mü? Bu avantajları, kendinize katabildiniz mi, yani adapte edebildiniz mi anlamında.. Tek bir FMA sistemi üzerine eğitim aldığımı diğer sorularda yanıtlamıştım.Fakat geçmişimde uzun yıllar uğraştığım Güreş,Taekwondo, Boks , Kick Boks,Muay Thai, konularındaki bilgi ve metotlarımı kullanıyorum.Böylelikle Serrada Escrima öğretimde ,öğrenim gören kişileri bilgilendirmekte oldukça yol kat ediyorum.Önceliğim eğittiğim kişilerin kendileri tehlikeli bir durumda savuna bilmeleri,gelişime açık olmaları.FMA algılamalarını sağlamak.

9- Serrada Eskrima’yı veya herhangi bir Filipin Savaş Sanatı’nı öğrenen birisinin bunu doğal olarak kendine adapte edebileceğini, geliştirebileceğini düşünüyor musunuz? Şüphesiz ki evet, önemli olan eğitim veren kişinin öğrenciye bunu sevdirmesi ve bununla yaşamasını sağlamak. Hayatının son anına kadar bu sanatı yapabileceğini benimsetmek.Benim ilkelerim arasındadır.Yetiştirdiğim eğitmenlerden de sürekli bunu isterim.Önemli olan sevmek.

10- Filipin Savaş Sanatlarının düşünce yapıları ve prensipleri sizce çağdaş dövüş sanatlarında geçerli midir, uygulanabilir midir? FMA hiç şüphe yok ki 2000 yıllık tarihinde her türlü zamana uyum sağlamıştır. Bundan sonraki zamanda da kendine yer bulacaktır. Uygulamalar da sürekli kendini güncellediğinden, zamanın gerek simlerine uyum sağlar.

11- Bize organizasyonunuzdan bahsedebilir misiniz, hedefleri nelerdir, kendinizi ve organizasyonunuzu önümüzdeki 10 sene içinde nerede görüyorsunuz? Türkiye de 1990 yıllarda FMA ile tanıştı. İlerleyen son 20 yılda çok fazla yol kat edemedi.Gerçek anlamda hak ettiğini bulamadı.Bizlerin son 2 yılda ki ekip çalışmasıyla bir çok şehrimizde yapılır hale geldi.Bunun yine aynı zamanla artacağına eminim. Hedefimiz, geçmişiyle savaşçı ve mücadeleci ülke insanımızın Dünyada bu sanatın en iyileri arasına girmek.Temennim odur ki başarı yakındır.

12- Seminer veya derslerinize katılmak isteyen birisi size nasıl ulaşabilir? İletişim bilgileri vs.www.bedss.org
www.bilalerbatan.com
sitemiz ve çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde etkinlikerimizi yayınlamaktayız.

********

BÖLÜM II

- Bilal Erbatan neden federasyon kurulmasından yanadır? Yapılan ne olursa olsun birlik ve beraberliğin korunması, yaygınlaşma adına ülkemizde federasyonlar ciddi bir yer bulmaktadır. Ne kadar kendi içinde tatsız laf kalabalıkları da olsa, gene de ülkemiz federasyon kültürünü daha çok seviyor. Diğer bir husus yapılan bu sanat rekabet gerektirdiğinden oluşabilecek kaza ve sakatlıklarda resmiyet içerisinde olması ,bu sanatı yapan ve yaptıran anlamında biraz daha rahat hareket etmesine neden olacaktır.

- Amacınız nedir? Amacımız belli gönül verdiğimiz bu sanatı, ülkemizde hak ettiği noktaya getirmek. Yurt dışındaki yapılan organizasyonlara dahil olmak. Bu sanatı yaşatmak,yurdumuz insanı ile tanıştırmak.

- 2.tane TEKAF oluşum toplantısı düzenlendi. Bu konu ile ilgili durum değerlendirmesi ve düşünceleriniz nedir? 2. tane toplantı yapıldı. İkisi de gayet güzel geçti diyebilirim. Tabi bizler bu sanata gönül verdik, bizim gibi düşünen, bizler gibi güzel duygular içinde olacak kişileri de davetten çekinmedik. Davetlere icabet ettik, davetimize de bekledik. Bir çok kişi bekledik velhasıl çoğunluk dahil olmadı. Bizler biliyoruz ki kurulan tüm federasyonlar bu şekilde olur. Bizler üzerimize düşeni yaptık. Duyurularımızı her yerde söyledik. Yanımızda olan değerli insanları gördük,yanımızdaymış gibi görünenleri de tanıma fırsatı bulduk.
Hatta bir zaman geldi acaba Türkiye Serrada Escrima Federasyonu kurma düşüncesi sardı.Her kafadan bir ses çıkacağına ,sadece bir sistem üzerine kurulu bir federasyon kurulması daha hayırlı olacaktı.Bazı araştırmalar sonucu şunlara rastladım.Bu spor dalında devlet nezdinde tek federasyon kabul görüyor.
2.kabul edilmiyor ve desteklenmiyor.Yani şuan sistem azlığından Serrada Escrima ya yönelik bir federasyon kurar isek.Ülkede sayılıları artacak diğer farklı sistemlere haksızlık etmiş oluruz.Antrenörlük vb. seminerler sadece bir sistem üzerine hareket edecektir.Belki her kafadan çıkacak ses olmayacak ama tuhaf bir haksızlık olacaktır.Bu yüzden TEKAF konusu öncelik.Tabi TEKAF kimsenin babasının malı değil.Herkes geçicidir.Biz misal haziran ayında bu federasyonu kurma düşüncemiz var.Vatandaşın biri çıkar şuan kurar.
Bizde eyvallah deriz.Ona da destek veririz. İşte toplantılarda asıl amaca ulaşıldı. İnşallah zamanla güzel şeyler olacak.Kim bilir baki dostluklar veya çürük arkadaşlıklar olacak.Ama ben inanıyorum ki,Allah ın izni ile güzel şeyler olacaktır.

-3.Oluşum toplantısı, federasyon kurulmadan önce olacak mı? Evet, federasyondan önce son olacak toplantı bu (teknik taktik vb. konularda)usta vasfına sahip ciddi ve bu konularda oluşturulan kurula uyum sağlayacak kişilerden oluşmasına özen gösterilecek. Bu sanatı yapması önemli değil, fikir sunucu da olması kıvamında da bazı arkadaşlardan yardım alınacak. 3.toplantı Ankara da yapılması planlanıyor, muhtemelen Mayıs veya Haziran. Halil Yıldırım hoca arkadaşımız bunu organize edecek.

- Kurulması planlanan federasyon nasıl bir yol izlemesi durumda Devlet nezdinde kabul görüp , destek
bulur.? Federasyon bilindiği üzere SPOR KULÜBÜ DERNEKLERİ kurar. Yani ilk etapta TEKAF olmayacak. Önce Escrima Kali Arnis Federasyonu kurulacak.Gençlik ve spor bakanlığına kurulan bu federasyon sunulacak,onlarda kendi şartlarını sunacak.Belirli bir zaman süreci başlayacak.Zaman içerisinde Türkiye kelimesini alacak.(Türkiye ,Atatürk vb. kelimeler devlet nezlin de hemen verilen kelimeler değil) Zaman içinde Gençlik ve Spor bakanlığın sunduğu şartlar ve faaliyetler gerçekleştikçe kurulması planlanan federasyon ,yapılacak istişareler ile doğru ve etkili bir yolda devam edecektir.

-Devlet (Gençlik ve Spor Bakanlığı) tarafından kabul gördükten sonra, desteklenecek Mali destek nasıl ve ne şekilde yönetilecek? Önemli ve hassas bir konu! Bu soruyu özenle cevaplayacağım.Geçmişte bazı insanlara bir konuşma sırasında çeşitli Türkiye deki federasyonların 2012 yılı bütçe rakamlarını paylaştım.Her federasyonun ayrı bir bütçesi olmakla birlikte ,bunun federasyonlardaki güç dengesi ve faaliyetlerindeki programlarının nasıl şekil aldığı ve yaptıkları organizasyonlarda devletin desteğinin faydalarını anlatmaya çalıştım.Lakin görüyorum ki anlatamamışım.
Sanki Bilal Erbatan federasyonu bunun için kuruyormuş gibi boş kelimeler dolanmış.Değerli arkadaşlar kurulacak federasyon kimsenin babasının malı değil.devletimizin maddi anlamda desteklemesi federasyonun organizasyon yapması ve tanıtmasını kolaylaştırır.Federasyon yetkililerine devletten maaş almazlar.Bu işler gönül işidir.Doğru baktığınız zaman federasyon kurulması ciddi anlamda bana zarar verecektir.
Nasıl mı? Tarafımca yapılan tüm seminerler federasyon nezlin de yapılır olacak.Bu şu anlama geliyor sadece ders saat ücreti alacağım.O yüzden boş sohbetleri bırakıp gerçekten gönül verip uğraşmak lazım.

-Federasyon kuruduktan sonra düzenlenecek antrenör ve hakem seminerleri nasıl olacak neye göre insanlar sertifikalandırılacak? Öncelikle federasyon kurulunca mevcut olan eğitmenlerin sertifikaları incelenecek. Yasalar gereği DENKLİK yapılacak.Tabi şimdi bunu bazıları yanlış anlayıp,asılsız laflar konuşacaklara şunları şimdiden yazayım.DENKLİĞİ Bilal Erbatan yapmayacak,bu konuda yetkili kişiler kim ise onlar yapacaktır.Denklik işlemlerinin ardından herkesin kaçıncı kademe olduğu görülecektir.Bu yazdıklarımı okuyan ve sanata gönül verenler şuna dikkat etsin.Şahıslardan alınan diplomaların hiçbir denkliği yoktur.Federasyon kuruluncaya kadar mümkünse bir dünya federasyonundan resmi diploma temin etsinler.Aksi halde sıkıntı yaşayabilirler.Ben sıkıntı yaşasam da olur diyenlere ikinci alternatif,kurulacak federasyonda düzenlenecek antrenörlük seminerlerine katılırlar biraz meşagatlı zaman geçirirler.

-Malüm FMA da sistem çok antrenör seminerlerinde neyi baz alınacak ,nasıl bir yol izlenecek.insanlar neye göre değerlendirilip teknik taktik derslerinden geçecektir.! Tabi bu 3.TEKAF oluşum toplantısı ana konusudur.Velhasıl benim şahsi düşüncem şu olur.
-3 aşamalı değerlendirme -1- Maç ve üstünlük -2 – Kazanım ve el becerisi (akıcı ustalık) -3- Sınav Komitesinin değerlendirmesi (Antrenörlük seminerine katılmış kişinin ne denli aktif olup olmadığı) Bu benim federasyonun kişiler de sistem gözetmeksizin,değerlendirme yapacağı pozisyondur.Aksi bir durumda FMA sistem fazlalığından kaynaklı sürekli karışıklık olacaktır.Bir sistemin başka bir sistemi yorumlaması yanlış olabilir, uygunsuz tartışmalara insanlar meyil verebilir.Hassas ve önemli konulardan biri 3.oluşum toplantısı konuları arasına alalım bunu da.

-Ülkemizde FMA sistemlerinin şuan az olması, zaman içinde yapan kişilerin ve sistemlerin artması, Federasyonda nasıl yön bulacaktır?
Bence zenginlik katacaktır.Ülkemiz sevdikçe ,yaptıkça sayı ve eğitmenler artacaktır.Tatlı rekabetler olacaktır. Bence çok güzel olur. - Düşünülen Federasyon ülkede tek mi olacak yoksa dünya federasyonları gibi çokca mı olacak? Birkaç soru önce buna değindim. Devlet ülkede tek federasyon destekçisi.Bu olaydan rahatsız olanlar kafası eser bir tane daha dünya federasyonu kurar ,faaliyetlerine devam eder.

-Göründüğü gibi birçok ilde bir hareket başladı FMA karşı, sizin 10 kadar farklı illerde faaliyet içindesiniz, o illerde eğitim içinde olan kişileri ne denli derecelendirip temsilcilik veriyorsunuz? Bu 10 ilin hepsinde aktif değiliz zamanla artacağını umut ederim. Talep oldukça değerlendiriyoruz.Tabi ülkemizde yeni yaygınlaşan bir sanat olduğundan bazı noktalarda bizler dikkatli hareket etmek ihtiyacı duyuyoruz.Ama hiç kimseye hak etmediğinden fazlasını vermiyoruz.Misal Ülkede Serrada Escrima yapan resmi eğitmen sayısı 3 tür.ama bizim 10 kadar ilde temsilciliklerimiz vardır.Temsilciliklerimizin Eğitmenlik diploması yok diye faaliyet yapamayacakları anlamına gelmez.Bizlere düşende faal oldukları ilde en hızlı nasıl öğrenir nasıl bilinçlenir,bizler nasıl destekleriz.Sadece temsilci arkadaşlara verdiğimiz tarafımızca hazırlanmış eğitim Cd ile destekleyip konuyu daha iyi anlamalarını sağlarız.Gerekte ihtiyaç dahilinde Tele konferans şeklinde merkez kulübümüzde kamera sisteminden faydalanarak temsilcileri bilgilendiririz.Sorularını yanıtsız bırakmayız.
Belirli tarihlerde yaptığımız gelişim seminerleri ile bilgilerini artırma yoluna gideriz.Yani kısacası insanları kandırmak yerine hızlı ve kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamaktayız.İnşallah daha da çok ile ulaşırız. Bir ilde oturup 3 kişiye ders verme taraftarı değiliz.
Aktif Aktif Aktif olacağız,aksi halde bu sanatı yapmamızın bir anlamı yok.Lafla değil icraatla olacaktır.

- İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir.? Hayırlısı ile bu sanatı ülkenin her noktasına ulaştırmaktır. Bizlerin ömrü yettiğince ,bizlerden ilham alıpta yola devam edenler olacaktır. - Federasyon Kurulunca Tüm İllerdeki Kıyafetler aynı mı olacaktır?. Olsa çok güzel olacak. ama bunu zaman gösterir.

- Bu Sanatın Türkiye deki Tanıtımı ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Tabi bazı projelerimiz var . Misal ilk toplantıda birini dile getirmiştim. Şimdiye de çoktan olması gerekiyordu.Ama sağlık olsun.Federasyon kurulur kurulmaz ilk işimiz bu tanıtım projeleri üzerinde durmaktır.Destek istediğimiz değerli insanlar var.Muhakkak zamanla göreceksiniz ki ses getirici tanıtıcı faaliyetler olacaktır

-Yetişmiş veya yetişmekte olan hocalar için yeni yerler açma konusunda kurulacak olan federasyonun ne gibi yardımları olacaktır?
Şuan gördüğüm kadarınca bazı federasyonlar Halk eğitim vb kurumları kullanaraktan ,antrenörlerinin bu alanda ders vermesini sağlamaktalar.Buna benzer konuları bizlerde uğraşacağız. Müsabakalar sopa ve bıçak üzerine olacak.
Peki farklı silahlar üzerine maçlar yapılıyor mu ? Silahsız dövüş müsabakalarını bünyenize koymayı düşünüyor musunuz ? Mesela Panantukan maçları gibi .. Tabi her sanatın bir diğer sanattan ayıran özellikleri vardır.BU sanatta kendini sopa ve bıçak üzerine ispatlamıştır.Öncelik bu yöne doğrudur.Tabi zamanla farklı silahlarda farklı maç çalışmaları düşünülecektir.Birde dünyada çok federasyon var bu konuda hemen, hemen hepsini inceliyorum.Onlardan da ders çıkarıyoruz.Filipin boksu olarakta bilinen çalışmalar konusunda bir maç organizasyon kurulu kurulup çeşitli denemeler yapılaraktan , diğer spor branşlarından ayırıcı şekiller baz alınarak.
Çok güzel bir çalışma çıkabilir ortaya.Amaç yaparken zevk almak.amaç bu konuda seyir zevkini artırmak.Tabi bazı eksik olacaktır.Eksiği en aza indirip söylenenleri yapmaktır. Devlet zaten federasyonları ödeneksiz hale getirmeye çalışıyor. Bu durumda Kali için Ödenekli federasyon mümkün müdür? Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda çalışmalar yapıyor. Burada şunu da iyi anlamak lazım.Gelişmiş ülkeler spor branşlarındaki başarısı önemlidir.Devlet desteğini çekerse başarıda düşer.O yüzden devlet bu konuda başka bir kılıf hazırlamak zorunda.Belki kendi desteklemeyip ,başka kişilerin desteklemesi sağlanacak .
Yani 2004 sponsorluk yasası daha güçlü hal alacak.Kim bilir bunları zaman gösterecek.Şimdiden hayırlısı diyelim.

İleride MMA organizasyonu içinde Dog Brother tipinde maçlar yapılacağı yönünde iddialar var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Benim bu konuda geçmiş dönemlerde yazdığım yazılar var.Dünya nereye gidiyor,iyi analiz yapmak lazım.Her spor branşının bir zaman süreci vardır.Ülkemiz için MMA aktifleşiyor,çünkü insanlar sertlik istiyor.Bu sertlik 5 yıl içinde kendisini FMA(aletli full) ya bırakacağını varsayabiliriz.

Hangi Dünya federasyonuna bağlanıyorsunuz? Neden? Dünyada bilindiği üzere birçok federasyon var. İllaki birine bağlanacağız diye bir durum söz konusu değil.Yani 10 dünya federasyonu var ise bunların hepsinde aktif olabiliriz.Ama federasyon yeni olacağından güç ve dengeler bakımında hangi dünya federasyonu uygun görülürse ,tecrübe kazanma adına dikkatli olunacaktır.Ateşe atlamak yerine ,ateşi yakan odunu tutmayı öğreneceğiz. Mersin spor konusunda çok aktif bir il. Daha önce Muay Thai federasyonu da Mersinde öncülüğünde kurulmuştu. Farklı dallarda destek görüyor musunuz? Mersin rekabet yeri , gerçekten hırslı insanlar var.Burada iddialı dövüş kulüpleri 50 mt aralıkla insanlara hizmet veriyor.Mersin de iyi dövüşçü bulmak için ihtiyacınızı karşılaya bileceğiniz mahaller mevcut.Rekabet burada güzel.
Biz Haziran aylarında Federasyonu Mersin de kurma düşüncemiz var.Tabi gene yazıyorum, biz daha kurmadık , o zamana kadar bir delikanlı çıkıp kurada bilir.Bende açık söylüyorum.Kim kurar ise onun destekçisiyim.Laf ta değil.
Çoğunluk federasyonlar ilk etapta benzer branşlar altında yer alır sonradan kendileri ayrılırlar. Böyle bir yol izlemeyi düşünüyor musunuz? Zaten kurulur kurulmaz bağımsız olamıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Ankara da bir çalışma ofisi tahsis ediyor.Faaliyet programı hazırlıyor.Bir federasyonun altında geçici olarak Başkanlık veriliyor.Tabi bu hangi federasyon olur onu zaman gösterir.Farklı Türkiye federasyon yöneticileri ile irtibat içindeyiz.Uygun gördüğümüz biri ile geçici süreliğine destek isteyeceğiz.
SORULARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BÖLÜM III


KALİ-ESCRIMA NEDİR?
Kısaca söylemek gerekirse, İspanyolca bir kelime olan Arnis De Mano (El Sanatları Ustalığı ) Filipinlerden türemiş olan bir dövüş (self-defense) sistemidir. Baş ve el teknikleri her ne kadar önemli olsada bu dövüş tekniği son günlerde Arnis De Mano yada diğer İspanyolca bir kelime olan Kali- Escrima ,yada sokak kavgası dövüşü olarak tercüme edilebilir. Insanın En iyi Koruması KENDİSİDİR!
YASAKLANDIĞI ZAMANLAR VARMI? Evet. Filipinler yıllar içinde birçok değişik savaş sporlarıyla tanıştı. İspanyolların uzun yıllar sömürgesi altında kaldılar. Savaş başladığında, Japonya, Filipinleri işgal etti ve birçok Filipinli Amerikalıların gerilla biriminde çalıştı. Birçokları sayısız mücadelede hayatlarını almış oldukları KALİ -ESCRİMA eğitimleri sayesinde kurtardılar. Kısacası KALİ-ESCRİMA uzun yıllar boyunca sayısız savaşlarda etkin ve iyi bir şekilde test edilmiş ve kullanılmış oldu.
Savaştan sonra Filipinler karışıklıkların sürdüğü bir ülke olarak kalmaya devam etti. 1967 yılı Son Juan şehrinde Nunchako nun yasakladığı ilk yer oldu.(Oradaki adıyla “Chako”) 1972 yılının eylül ayı ise ülke başkanının her türlü ve değişik tipte silah taşınmasının ve bu sporun yapılmasının serbest bırakıldığı tarih oldu.
Eskrim değil Escrima!

KALİ-ESCRIMA NEDEN ÖNEMLİDİR? Geçmişinde uzun yıllar test edildi. Ve bilen kişiler en tehlikeli durumlarda bile bu savunma tekniğiyle hayatlarını devam ettirdiler. İçinde barındırdığı felsefi yapısı gereği kısa zamanda sonuca ulaşmasına neden olmaktadır. Zaten hayatta da öyledir, sonucu olmayan hiç birşey çözülmüş değildir. Modern Hayatın Savunma Sanatı!

SİLAHLI (ateşli ve ateşsiz) ve ÇIPLAK ELLE SAVUNMA SANATI ÖĞRENMEK İNSANLARA NELER KAZANDIRACAK? Güncel yaşantınızda karşılaşabileceğiniz her hangi bir tehlikeli durumda elinizdeki ile yetinerekten
kendinizi veya bir başkasını koruyabilirsiniz. Herkes bilir ki bir saldırı hiç beklenmedik anda başlar ve biter .İnsanın da en iyi koruması kendisidir.Bilen kişiler en zor anında bile elindeki ile yetinirler; bu bir şemsiye kalem,anahtarlık ,kravat,atkı,ceket vb.her zaman üzerinizde bulunan her hangi bir aksesuar kendinizi savunmak için yeterlidir.

KALİ-ESCRIMA'NIN İÇİNDE ŞİDDET GEREKTİREN TEKNİKLER VE UNSURLAR VARMI? Fiziksel her türlü saldırı özünde şiddet ve kaba kuvvet barındırmaktadır. KALİ-ESCRİMA öğretisi ise olası tüm fiili saldırıları en kısa sürede bertaraf etmek için öğrenilmektedir. Ve ilk yardım gibi bilinmesi gereken kavramlar ve unsurlar barındırmaktadır. Tüm teknikler mantık çerçevesindedir. Örneğin: Bir aleti kullanmayı bilmiyor iseniz o alete karşı kendinizi nasıl savunacağınızı bilemezsiniz.Kali -Escrima'yı diğer savunma sanatlarından ayıran en büyük özelliği aletle yapılmasıdır.

NEDEN ALETLER İLE YAPILMAKTA? Eğitimler de alet olduğundan dolayı vücudumuzdaki adrenalin gerilmektedir. Bunun sonucunda hızlı öğrenme süreci başlar. Ezber olmaz kalıcılık ve beden dili maksimuma ulaşır.Refleksler gelişir,teknikler pratikte ve uygulamada hızlı sonuç vermeye başlar.

BEDSS" NASIL DOĞDU VE NE AMAÇLA KURULDU? BEDSS ( Bilâl ERBATAN''la Donanımlı Savunma Stratejileri ) zaman içerisinde oluşmuş bir eğitim metodudur. Eğitim görenleri en hızlı şekilde bilgilendirmekten yanadır. Çünkü "zaman telafisi olmayan hazinedir" deyimiyle yola çıkmıştır. Kalıcılıktan yana, tekniklere öncelik verilmiştir,ezberciliği reddetmektedir.

BU SAVUNMA SANATINI HERKES YAPABİLİRMİ? Evet. Her yaştaki insanın çok hızlı öğrenip uygulayabildiği bir yapıdadır. Güç , esneklik,kondisyon,dayanıklılık gibi unsurların azlığı nedeniyle her yaşa hitap etmektedir.Örneğin; 60 yaşında hiç spor yapmamış birinin dahi Kali - Escrima yı çok rahat şekilde öğrendiğine şahit olabilirsiniz. [Kunye=]
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.