Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
22 Eylül 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
136 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
Bluetooth bağlantısı WiFi sinyalini kesiyor [Çözüldü]

Arkadaşlar herkese merhaba,


Laptop'a Bluetooth kulaklığımı bağladığımda kablosuz internet bağlantısı duruyor/aşırı yavaşlıyor. Bu sorun ani bir şekilde dün başladı. Sorunun sebebini biliyorum signal interference dediğimiz sinyal çakışmasından kaynaklı.


Sorun şu ki ben 3 yıldır zaten sorunsuz bir şekilde kullanıyordum ne oldu da aniden böyle bir hal aldı? 1 günün içinde oldu hepsi ve öyle bir formattır Vs'dir de yapmadım normal kullanımdaydı.


Denediğim çözümler,


- Modem kanalını değiştirdim (hepsini denedim fayda etmedi)

- Modem frekansını 5 GHz'e çıkaramıyorum çünkü modemim desteklemiyor.

- Modemi fabrika ayarlarına resetledim.

- Windows 10'da Intel'in hem Ethernet Adapter'ını hem de Bluetooth Driver'ını güncelledim.

- Bluetooth ve internet sürücülerinin güç tasarrufu için kapatma özelliğini devre dışı bıraktım.


Bunlar internetteki ilk aşamada erişilen ilk çözümler, hepsini denedim fakat durum değişmedi. Modem almak veya harici Bluetooth adaptörü almak istemiyorum çünkü biliyorum ki bu sorun olmadan önce de kullanabiliyordum.


Yukarıda saydığım çözümlerden farklı olarak bu sorunun neden kaynaklandığına ve çözümüne dair fikirlerinizi bekliyorum.


Şimdiden teşekkürler.ÇÖZÜM: Arkadaşlar özellikle dizüstü bilgisayarında aniden başlayan bu sorunla karşılaşanlar çözüm şu şekilde.


  • Dizüstü bilgisayarlarda WiFi ve Bluetooth aynı kart üzerinden sinyal alıp veriyor. Karttan çıkan 2 anten kablosu anakartın üzerinden dolaşıp notebook menteşelerinin içinden geçip monitörün üst kısmındaki antenlere gidiyor. Ben bilgisayarı monitörüne kadar komple söküp kabloları takip ettiğimde, çok zikzaklı yerleştirilmelerinden dolayı bazı noktalarının kopma noktasına geldiğini ve kablolardan birisinin de zaten kopmuş olduğunu gördüm.


  • Kopuk olan antenlerin iki ucunu da sıyırdım (antenlerin üstü kısmı göreceli olarak kalın 3 katlık yalıtkanla kaplı yani asıl kablolar içerde ve seyrek) ve kabloların uçlarını lehimledim. Lehimlediğim yer dahil diğer tüm sorunlu noktalara sadece 1 katman elektrik bandı yapıştırdım.


  • Sistemi geri topladığımda artık düzgün çalışıyordu.


Özet: Eğer daha önceden çalışan sisteminiz neden şimdi bozuldu diyorsanız. 5 Ghz'lik modeme geçmenize ya da yazılımlarla kafa patlatmanıza gerek yok sorun buradaki gibi antenlerde olabilir.

5 yıl
1.5 haftadır programım bu
Vizelerden dolayı günde 2-3 saat uyuyorum. Genelde beyin aktivitesi olarak en verimsiz olduğum akşamüstlerinde. Hâl, derman kalmadı arkadaşlar.

5 yıl
12 Ağustos doğum günümdü..
Biraz içimi dökeceğim arkadaşlar.

Dün 21 yaşıma girdim, hayatımın en iyi ihtimalle bile 4 te 1 lik parçasını yedim ve bu parça aslında fiziksel ve ruhsal olarak en bedenimin bir daha asla eskisi gibi olmayacak kapasitede olan en değerli parçasıydı belki de.

Yalnız birisiyim, tek tük hatırlayan oldu 5 i geçmez. Kendi annem babam abim bile hatırlamadı :) İlginç.. önemsediğim bir şey değil onların beni sevdiğini biliyorum, ki ben de onları seviyorum. Bugüne kadar hiç kutla(ya)madım zaten. Belki yaza denk geldiğinden belki de yalnız olduğumdan bilemiyorum. Özenirdim küçükken o kalabalık parti yapanları. İleri de sürpriz yapacak bir arkadaşım olursa gözlerim dolar sanırım :) Ne önemi var ki. Hatırlanacak birisi değilim belki de. Kimsenin aklında yer etmiyorum, arayanım soranım yok.

"En güzeli o" diyor bilmeyenler, rahat sanıyorlar bu yaşamı. Sessizliği. Bilmiyorlar ki kendi iç sesini yıllarca duymanın onunla konuşmanın sana verdiği zararı.İçine çektikçe bağlandığını, bağlandıkça içine çektiğini.. Bir tek farklı sese muhtaç olmayı. Gelecek olan bir "Nasılsın" mesajını beklemeyi. Bilmiyorlar...

En kötüsü de içinde bulunduğun çukurun neden derin olduğunu bilmemek. İnsanları iten bir şey mi var bende sorusunu kendine yüzlerce defa sormak ve cevap alamamak. Geceleri yastığa sarılıp kulaklığını takıp müziğin uyutmasını beklemek. Sabah kalkıp aynı şeyleri yapmak, akşamüstü kulaklığı takıp tek başına dolaşmaya çıkmak. Ve ertesi gün yine aynı şey. Rutin.

Neşe doluydum ben, enerjiktim, sürekli gülerdim içim dışım gülerdi. Ne ara kapıldım bu akıntıya bilmiyorum, şimdi sadece dışım gülüyor. En zevkli gününde bile gece yastığa kafanı koyduğunda tavandaki o izlere daldığında yine yalnızlığın aklına geldiğinde, hayatımın 4 te 1 i böyle geçtiyse diğer 3 ünü değiştirmeye neyin gücü yeter ki dediğinde gülmüyor o yüz.

Geçtiğimiz yıllarda hayatımda ilk defa birisini kaybettim. Babaannemi, ve anladım ki eğer şanslıysam ( ki şans denir mi buna bilinmez) bir gün etrafımdaki herkes göçüp gidecek ve işte o zaman gerçekten yalnız birisi olacağım. Arkamdan ağlayacak kimse olmayacak. Sanki hiç ben yokmuşum gibi. Yeryüzünde bir Görkem olmamış gibi. Yutacak evren beni.

Hatırlanmak önemli mi gerçekten?... bi 5-6 yıl önce sorsanız "kimin umrunda" diye cevap verirdim, ama öyle değilmiş bir yerlerde birilerinin seni düşündüğünü bilmek çok pahalı bir lüksmüş ama ben bu lüksten mahrumum. Ne diyelim.. Birileri bunu yaşamak zorundaymış ve işi pek rast gitmeyen biri olarak bana denk gelmiş yine.

İyi geceler
5 yıl
Parfüm gazı patlayıcı mıdır?
Ufak boyutta bir model içten yanmalı motor yapacağım tek silindir. Bir deney bazında olacak. Ateşleme için çakmak manyetosu kullanacağım zamanlamasını volan dişlisine göre mekanik olarak ayarlayacağım, yakıt olarak aklıma parfüm dolu sprey kutuları geldi yine onu da mekanik olarak zamanlayacağım fakat kafama takılan şey parfüm gazının istediğim patlamayı yaratıp yaratmayacağı yani sadece yeterince genişlemeden alev alev ince alüminyumu yakar mı yoksa ufak çapta genleşme yaratır mı?

Model profesyonel ve detaylı bir şey olmayacak sadece gözlemlemek adına yapacağım silidiri falan belki metal kola şişesini kullanabilirim ince alüminyumlar olacak yani bana sadece çok çok ufak boyutta continuous patlama gerçekleştirebilecek bir gaz lazım. Para harcamak istemiyorum kolay bulunan bir şey olarak aklıma bu geldi.
5 yıl
Kulaklık kablosundaki bakır kablo ne?
Jack değişimi yapacağım, şimdi sağdan gelen kablonun içinde bir tane bakır tel bir de boyalı yakarak açtığımız kırmızı kablo var. Soldan gelende de boyalı yeşil ve yine bir tane bakır kablo var.Şimdi tamam kırmızı ve yeşil olanları lehimleyeceğim ama diğer bakırlar ne olacak onlar ne işe yarıyor. Başka bir kulaklıkta yaptım fakat ses gelmedi acaba o bakır kablolara da mı bir işlem yapılacak diye düşündüm buraya geldim.
5 yıl
Chrome'daki kaldırılamayan bu uzantı sizde de var mı?


Kurumsal politika tarafından yüklenmiştir kaldırılamaz diyor. Chrome'a baktım böyle bir şey göremedim, başka bir uygulamanın hain planı olarak seziyorum ama sizlerde durum ne?
5 yıl
İmza özelliğimi kalktı? İmza koyacak yer yok
5 yıl
Bakın işte şu resimden utanıyorum. (EDIT Geldi!)


Başka bir millette var mıdır bu kadar fanatiklik bilmiyorum ama bizdekinin bir sorun olduğu kesin. Gençlerin (ben de bir gencim) günlük olarak odaklandıkları bir konu olmaması gereken şeyler hayatının amacı haline gelmiş.

Şu hale bakın. 5 popüler konunun 3 ü futbol 1'i survivor geriye bir tane yarım yamalak siyasi konu kalıyor onda ise kim bilir neler tartışılıyordur. Bunun sebebi sizsiniz arkadaşlar. Ben yanılıyor olabilir miyim diyeceğim ama tablo onu göstermiyor.

Size 7/24 bilim konuşun, sanat konuşun demiyorum ama neredeyse hiç konuşmadığımızı sizde biliyorsunuz ben de, yabancı forumlarda da çok gezerim onlar da en az biz kadar geyik yapıyor ama böyle aptal saptal programların efendime söyleyeyim futbol transferi tartışmalarına binlerce onbinlerce yorum atmıyorlar.

Medyanın gücü dedikleri var ya işte bu! Televizyon izlemeyi bırakalı o kadar oldu ki kafam rahatladı. Şimdilerde arada sırada Discovery Channel'a bakıyorum o da yemek yerken falan. İlla ben gibi olun demiyorum lakin televizyonda gördüğünüz şeylerin muhabbetini başka yerde yapmayın mantıklı olsa lafım yok ama o programların, klişe dizilerin akla mantığa sığmayan zeka düşüren içeriklerini biliyoruz.

Gözünüzü seveyim biraz insana donanım katacak şeyler üzerinde konuşun, okuduğunuzda dinlediğiniz de kendinize bir şey kattığını düşündüğünüz şeyler üzerinde kafa yorun geyiğini sonra yapın.


Edit: Arkadaşlar yorumlarınızın hepsini okuyorum fakat bazılarınızın beni yanlış anladığını ve kötü niyetli birisi olduğumu düşündüğünü farkettim. Burada benden büyüğünüz de vardır küçüğünüzde hepinizin düşüncelerine saygım sonsuz ancak benim yukarıdaki satırlarda kimsenin özgürlüğüne karışacak bir hakkım yok. Ülkemizin halini gerek ekonomik gerek siyasi gerek teknolojik olarak biliyoruz ama olay sadece ülke bazında değil kişisel olarak da bakın.

Ben de bir kardeşinizim, sizin kötülüğünüzü isteyecek olsam sövüp sövüştürürdüm size kendinize donanım katın dememde size karşı bir kötü niyetim olmadığını anlamış olmanız gerek. Ben kendim çok mu donanımlıyım? Hayır ama bir süreçteyim sizin de bu süreçte olmanızı görmek ve beraber ilerlemek isterim.

Bugün ben aydınlandıysam, diğerlerine de bu ışığı tutmak gerek yarın ben karanlıkta kalırım siz bana tutarsınız. Birilerine öneri vermek, hatalarını söylemek asla ve asla ne benim sizden üstün olduğumu gösterir ne de sizin benden. Dediğim gibi ben sadece yanlış olduğunu düşündüğüm ve çok sık karşılaştığım bu durumu düzeltmeniz adıma kendimce bir fikrimi belirttim o kadar. Kötülüğünüzü istemedim.
5 yıl
Kitaplarımı satıyorum!
Arkadaşlar iyi günler, kitaplarımın arasından geçen seneden kalan bazı ygs/lys kitapları çıktı. Üniversite okumam nedeniyle ihtiyacım yok fakat kaliteli ve bir çoğunun %90 ı boş olduğu için çöpe atasım gelmedi.

Fem,körfez vs kapanınca gördüğüm kadarıyla piyasada adam akıllı kaliteli yayın kalmamış arkadaşlar yani nostalji olsun diye kırtasiyeyi gezdiğimde gözlemlediğim buydu. Fotoğrafta gördüğünüz set halinde olan kitaplar gerçekten çok kaliteli sorulara sahip bize onu özel olarak vermişlerdi yanılmıyorsam.

Yeşil olanın 1,2,3 ü de var yanılmıyorsam 2. kitaptan sonra lys geçiyor.Yalnızca 1. kitap hatrı sayılır derecede dolu, diğerleri kısmi olarak ama bir çoğunun %80-90 ı boş. Matematik ve geometri kitapları da %90 civarında boş çözüm cd'leri de yanında.

Hepsini 50 liraya çıkarayım diyorum arkadaşlar benim elime de 50 lira ulaşsın bir faydası dokunsun diye atmıyorum.

Eğer arasından seçmek istiyorsanız fiyatını ayarlayarak farklı kişilere gönderebilirim.

(Bazı konularınız kalktı biliyorum ama Fem'in körfezin kaliteli sorularını özleyenler ve seneye sınava girecek olanlar için faydalı olabilir.)

Not: Ayrıca elimde 20 ye yakın hiç çözülmemiş deneme buldum alan arkadaşlara bölüştürerek onları da yollarım.

5 yıl
Arsadan yol geçmesi nasıl engellenir?
Bir arsamız var ve imar planında arsanın ortasında bir yol gözüküyor ve bizim arsamızı 2 ye bölüp iki tarafından yer verecekler fakat biz bunu istemiyoruz yani bölünmesini istemiyoruz. Ne gibi karşı ataklarda bulunabiliriz?

Teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle