Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
30 Ağustos 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
14 üye
Görüntülenme (?)
39 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
Evin dışındaki hat kablosu
Merhabalar 8 dairelik müstakil evlerde yaşıyoruz site içi internet sistemi bir çok bağlantı noktasında karışmış kablolar. Bunun üzerine Telekomun site dışındaki ana kutusundan direk bir hat çekebilir miyim kendi evime ve bunun için hangi kabloyu kullanmam gerekir bilgisi olan var mıdır??
4 yıl
SONY Televizyon ve Kablolu İnternet Sorunu
Arkadaşlar herkese merhaba sony bravia xe8505 televizyonum var. Normalde lan kablosuyla kullanıyordum. Ama dün kablolarda bir değişiklik yaptık kısalttık kabloları çok uzundu diye uçlarını değiştirdim. Şimdi şöyle bir sorun var televizyona lan kablosunu bağladığımda hızı ancak 1.20 mbps alabiliyorum. Ama aynı kabloyu tvden çıkarıp bilgisayarıma bağladığımda ise 8 mbps hız alabiliyorum.Tvyi wifiye bağlayıp hız testi yaptığımızda ise yine 6-7 mbps alabiliyorum.Normalde kablolu da daha hızlıydı şimdi neden böyle düşmüş olabilir bilgisi fikri olan var mı acaba?
4 yıl
PS4 SES GELİYOR YARDIM!!!
İyi günler arkadaşlar. 2 senelik ps4'üm bu sene biraz garip davranmaya başladı.CD'li oyun oynuyorum. Sonra kapatıyorum ps'yi biraz süre sonra açılıyor kendiliğinden cdyi çıkarıyor ve cd alma yeri kilitleniyor. Sanki ps4 açılma sesi gibi sesler gelmeye başlıyor dkda bir acaba sorun nedir bilen var mıdır? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
5 yıl
KTÜ TIP İLE ALAKALI BÜTÜN BİLGİLER
Gelmeyi düşünen arkadaşlara ktüyle alakalı her türlü bilgiye verebilirim. Aynı zamanda 1 sene Atatürkte okumuşluğum var. Onunla alakalı da aklınızdaki soruları cevaplayabilirim.
5 yıl
Tıp Düşünen arkadaşlara !!
İyi akşamlar arkadaşlar 1 yıl Atatürk Üni de 1 yıl Ktü de tıp okumuş (3 ten devam :D) biri olarak bu üniversiteler ile ilgili veya genel olarak tıpla alakalı her türlü sorularınıza cevap verebilirim. Şimdiden kolay gelsin :)
6 yıl
Macbook Pro 13'' Retina alakalı bir sorun YARDIM!!!
İyi günler arkadaşlar macbook pro 13'' retina kullanıyorum.Normalde power tuşuna bastığımızda direkt apple logosu gelir sonra kullanıcı yerine gelirdi ama benimki bir updateden sonra powere bastıktan sonra 15-20 saniye bekliyor ondan sonra apple logosu geliyor.Acaba sorun ne olabilir fikri olan var mıdır ?
6 yıl
İPHONE 5 GARİP BİR SORUN
İyi günler arkadaşlar iphone 5'te yaşadığım garip bir sorunu size aktarmak istiyorum belki sizde de oluyordur.Çözümü vardır.Öncelikle garip dememin sebebi nette bununla alakalı bir şey bulamamamdır.Neyse sorun şöyle ki telefonda her zaman olmuyor ama arada telefon rehberine girdiğimde mesajlara girdiğimde veya uygulamaları kapatmak için 2 kez home tuşuna bastığımda telefon 10-15 saniye donuyor sonra kendine geliyor acaba bunun çözümü var mıdır nedir ?
6 yıl
TIP İÇİN TERCİH REHBERİ !!
Evet arkadaşlar sonunda lys sonuçları açıklandı.Yavaş yavaş kafanızda bölüm ve üniversiteler beliriyordur.Bu konuyu tıp tercih edecek arkadaşlara tercih konusunda yardım etmek için açıyorum.Tıp eğitimi ile alakalı aklınıza takılan herhangi bir soruyu sorabilirsiniz.Forumdaki tıp okuyan arkadaşlarla size yardımcı olmaya çalışırız.Aynı zamanda farklı üniversitelerden arkadaşlar kendi üniversitelerdeki tıp eğitimi ve üniversite hakkında bilgi verirse tercih yapacak arkadaşlara daha çok yardımcı olabiliriz.Katkı yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.


Ben Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyorum.2.sınıfa geçtim.Derslerle alakalı herhangi bir bilgiyi verebilirim.Üniversiteyi kısaca özetlemek gerekirse sınıf mevcudu genelde 300 kişi olur bunun 210 u Atatürk 30u Erzincan ve 40-50 si üstten kalanlardan oluşur.Amfi büyüktür ve yenidir yer problemi yaşamazsınız.Üniversite köklü olduğu için hocalar da genel olarak iyidir.Lablarda da sıkıntı yoktur.Histolojide yeterli mikroskop var kişi başına bir tane düşer.Anatomi labı 3 yıl önce yenilenmiştir.Maketlerin çoğu yenidir.Ama bir hoca var eski maketlerden de soru sormayı seviyor.Okulun bir tane büyük yemekhanesi vardır ama amfilere biraz uzak olduğu için tıpçılar hemen amfilerin karşısında ziraat fakültesinin yemekhanesinde yer.Yemekler ve fiyatlar (1.90 TL) aynıdır.Entegre eğitim sistemi vardır.7 komite bulunur.Finalsiz geçme olayı uygulanır.Eğer hiç bir komiteden 60'ın altında almazsanız ve 7 komite ortalamanız 70'in üzerindeyse finalsiz geçebilirsiniz.Bu da haziranın başında okulunuz bitmiş oluyor demektir.Şuanlık aklıma gelenler bunlar eğer aklınıza Üniversite ile veya genel olarak tıp eğitimi ile ilgili takılan bir şey olursa PM ile ve ya buraya yazarak bana ulaşabilirsiniz.Tekrardan tercih döneminde başarılar.
6 yıl
TIP-DİŞ FARKI TERCİHİ////DOĞUDA TIP OKUMAKLA ALAKALI YANLIŞ BİLİNENLER-DOĞRULAR-SORULAR
Her şeyden önce iyi günler stresli günler geçiriyor bütün arkadaşlar bu forumdan anlaşılıyor.ÖSYM bir türlü açıklamadı sonuçları tabi doğal olarak bu insanları geriyor ve tabi bir de troller var.Biran önce açıklanır da stresiniz biter inşallah :)

Öyle forumda geziyorum da sıkça ki genelde her sene oluyor böyle bir durum doğuda tıp mı batı da diş mi soruları oluyor.Doğuda (Erzurum) tıp okuyan bir öğrenci olarak arkadaşlara bir kaç konuda açıklama yapma gereği duydum.Çünkü bazı arkadaşlar gerçekten yaşamadan çok büyük bir önyargıyla istediklerini söylerek insanların düşüncelerini kötü yönde değiştirebileceğini görüyorum.Bunun için yaşamış biri olarak tecrübelerimi paylaşarak arkadaşların daha doğru karar vermesini vermek istiyorum.İkilemde kalan arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum.Sürç-ü lisan edersek affola

Konunun ilk sorusu olarak tıp-diş karşılaştırmasında olan arkadaşlar var bunun için bir kaç cevap var bunlara bakalım:

1-İlk önce nasıl biri olduğunuza karar verin doktor mu olmak istersiniz yoksa dişçi mi ? İnsan istediği bölümü okumak istedikten sonra şehirin pek de manası kalmıyor.

2-Meslek seçimini neye göre yapıyorsunuz ? (İdeal----->1,Para----->3,Saygınlık------>4,Okul Adı---->5)

3-Evet şimdi şöyle bir durum var bu ikisi arasında kaldınız ve belli bir isteğiniz yok ikisini de yapabilirim diyorsunuz.Ama daha çok para kazanmak size cazip geliyor.Eğer daha çok para kazanmak için çok daha fazla çalışabilirim diyorsanız dişi seçmenizi öneririm.Çünkü şöyle bir durum var tıpta belki okul daha zordur ama mesleğe başladığınızda eğer kendinizi geliştirmemişseniz alacağınız maaş bellidir.Aynı şekilde dişte sadece çalışıp gerçekten zor olan dusta ilklere girdiyseniz bu durumda kazanacağınız taban maaş tıptan daha fazla olacaktır(Ör:Ortodonti).Ama unutmayın daha çok enerji sarf etmeniz gerekecek ve gerçekten zorlu bir süreç olacaktır.Ama tabiki doktorlukta da kendinizi iyi geliştirebilirseniz diğerlerinden farkınızı gösterirseniz dişten kat kat fazla para kazanabilirsiniz. (Ör:Plastik Cerrahlar/Göz)

4-Saygınlık dediğimizde tabiki doktorluk diyebiliriz çünkü her ne kadar şu aralar doktorlara büyük haksızlıklar saldırganlıklar olsa da zamanında insanların yukarıda Allah burada sen dediği insanların güvendiği halkın en üst kültürel tabakalarından birinde olan insanlar olarak görülmüştür.Kısaca daha açıklayıcı bir örnek verirsek saygın bir yemeğe gittiğinizi düşünün eğer doktorsanız girişte hoşgeldiniz doktor bey derler ama diş hekimiyseniz size hoş geldiniz sayın diş hekimi bey gibi bir statü kazandırmaz sadece adınızı kullanırlar.Buradan da anlaşılacağı üzere basit bir yemek de bile 'Doktor Bey' statüsü kazanmış olursunuz ki bu pratisyen ve ya beyin cerrah olmanızla değişmez tıp okulu bitirmişseniz doktorsunuzdur.

5-Bir çok arkadaşımızın da bildiği gibi sağlık alanında önemli olan üniversite adı değildir ki bu son zamanlarda diğer bölümlerde de aynı olaya kaymaya başlıyor.Gelişen dünyayla birlikte artık işverenler diplomaya (teknik bölümlerde yavaş yavaş başlıyor bu olaylar) sadece bu işi yapabilir belgesi olarak bakıyor.Onun dışında size sorduğu sen nesin bu diplomanın yanında sen kendine neler kattın diğerlerinden farkın ne ki seni almalıyıma bakıyor onun için tıpta veya dişte diyebileceğimiz gibi okuduğunuz okulun adından çok sizin marka adınız önemli siz kendinizi Van'da okuyarak çok geliştirmiş,dünya gündemini takip etmiş,2 yabancı dili olan vs vs (örnekleri siz artırabilirsiniz) biri olarak da yetiştirebilirsiniz.Hacettepe'de sadece bilgi yığını olarak da yetiştirebilirsiniz.(Önemli not:Kesinlikle amacım batı üniversitelerini kötülemek değildir.Hacettepe ülkemizin en iyi tıplarından biri olduğu için onu örnek verdim.Tabi ki orada da kendinizi çok geliştirebilirsiniz.Aynı zamanda hacettepe'de de okudum demiş olursunuz.Kesinlikle örneklerim yanlış anlaşılmaz umarım.)Tıp-diş seçimi aşamasında belli şeylerden bahsettik.İnşallah tercih yapacak arkadaşlar için faydalı olmuştur.Şimdi doğuda tıp batıda diş olayına gelelim..

Şimdi böyle bir soru sorduğunda biri eğer azıcık tıp istiyorsa cevabım kesinlikle doğuda tıp olacaktır.Sebeplerimizi üstte açıkladım.

(Doğuda Tıp---->1,Bir Tıpçının Hayatı Nasıl Olur ?----->2,Doğuda Öğrenci Hayatı Nasıldır ?----->3)

1-Doğuda tıp öyle korkulduğu gibi tabu değildir.Bunu batıda yaşayan arkadaşlarımız gerçekten büyütüyor.Eğer düzgün araştırılırsa doğuda da okuma imkanının çok iyi olabileceği insanların aklında olmalıdır.Örnek olarak okuduğum üniversiteden (Atatürk Üniversitesi) vereceğim.Normalde giderken benim de başta biraz tereddütlerim vardı.Ama gidince işlerin şekli değişti.Şehire göre üniversite ayrımı yapmayın gidin üniversiteyi araştırın derim.Ünide okuyan birilerini bulun. Mesela normalde doğuda diye üniversitenin kötü olduğunu düşünebilirsiniz.Ama gelin görün ki batıda bazı üniversitenin daha doğru düzgün amfi sistemi yokken millet konferans salonlarında ders işlerken Erzurum'un amfisi son derece yeni ve kaliteli son 5 yılda yenilenmiş sanırım okul.Mikroskop olanağı fazla(Histolojide),Anatomi laboratuvarı yenilenmiş mesela ayrıca klinikte hastayla daha çok etkileşime geçebilirsiniz.Bu durum batıda biraz daha zor çünkü batıdaki insanlar biraz fazla teknoloji hayat vs vs gördükleri için sizleri gördüklerinde sen öğrencisin bana sakın dokunma derler bana doktor baksın gibi olaylara girerler ki bir bakıma haklarıdır.Ama doğuda insanlar biraz daha şifam kimin elinden olursa olsun yeter ki iyileşeyim düşüncesinde olabildikleri için hastalarla daha çok pratik yapıp kendinizi klinik açıdan geliştirmenize çok daha yardımcı olabilirler.Neyse örnek olarak kendi okulumu verdim ama asıl vermek istediğim amaç tercihinizi yapmadan orada okuyan birileri bulun hastanede okulda işler nasıl işliyor ortam nasıl bunları araştırın.

2-Bu soru tabiki öğrencinin hayattan beklediklerine göre değişir.Normalde klasik düşünce tıpçının işinin çalışmak sadece çalışmak olduğudur.Eğer böyle genelde çalışarak hayatımı geçiririm zaten derseniz doğu sizin için biçilmiş kaftandır akşamları soğuk olduğu için evde oturup ders çalışmak durumunda kalırsınız :;) Ki tabiki bu çok klasik bir düşünce öğrenciler robot olarak yetişmemeliler düşüncesindeyim.Kendilerini sanatsal-kültürel açıdan da geliştirmeleri gerekir.Ama bu konuda da hemen doğuda hiç bir şey yok ki anlayışına düşmemek lazım.Tabi keinlikle bir istanbul izmir'deki kadar çeşitliliği bulamayacaksınızdır.Ama biraz araştırınca böyle mekanlarda da ilginizi çeken sanatsal aktivitelerin olduğunu göreceksinizdir. (Örnek:Üniversite kulüpleri-Şehirin kendi kursları-Tiyatro(Erzurum'da var)-Sinema vs ama tabiki de bahsettiğim gibi çok fazla çeşitlilik bulamayacaksınız.)

3-Aslında bu soruya bir bakıma 2'de cevap verdik.Ama biraz daha şehir insanları hakkında konuşalım.Şimdi şu su götürmez bir gerçektir ki doğuda insanlar biraz daha muhafazakardır ama bence bu insanların biraz daha içten olmasını sağladığına inanıyorum.Okuduğunuz bölüm itibariyle sınıfınız zaten belli bir süzgeçten geçmiş insanlar olurlar ama bu doğuda sınıfınızdaki arkadaşların biraz daha candan daha içten olması demektir bunu kesinlikle söyleyebilirim.Halk da aynı şekildedir aslında.Ama son zamanlarda çıkan Ramazan'da olaylarına şöyle bir şey eklemek isterim.Normal Erzurum halkı böyle bir şey yapmaz tabiki de ama çoğu şehirde/ülkede olduğu gibi toplumdan farklı bir ekip vardır.Bunu siz adlandırın apaçi vs vs yani o farklı grup tabiki doğaya aykırı şeyler yapacaktır.Normal bir zamanda da bulaşılmayacak insana bulaşırsanız İstanbul'da da farklı tepkiler alabilirsiniz bu bir gerçek.Doğuda sanırım bir de şöyle bir durum var.Ör olarak Erzurum'da yaklaşık her kış 70k net öğrenci oluyor şehrin kendi popülasyonu (merkez) 250-300 k ve soğuk olduğu için tarım pek olmuyor bundan dolayı insanların tek geçim kaynakları ticaret olabiliyor böyle olunca da öğrencilere bazı şeyleri yüksek fiyattan satmaya çalışıyorlar.Diğer şehirlerde böyle midir bilmem ama Erzurum'da bulunan bir durum ama tabi geçim kaynağı neredeyse öğrenciler olunca tabi yapılabilir bir şey midir tartışılır oluyor.Onun dışında öğrenciler üniversitesine göre bir çok olanak aktiviteye sahip olabilecektir.

Evet İnşallah bazı arkadaşların mantıklı karar vermesi aşamasında biraz olsun yardımımız olmuştur.Okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.Anlattıklarımdan başka sorularınız varsa sorabilirsiniz cevaplayabildiğim kadar cevaplamaya çalışacağım .Tekrardan örneklerimde kesinlikle bir toplumu-ortamı-kişileri gücendirmek amaçlanmamıştır.Sürç-ü Lisan ettiysek tekrardan affola.Başarılı tercihler yapmanızı ve şimdiden başarılı üniversite hayatları dilerim..
6 yıl
İphone 5 için silikon Bumper Öneri !!
Evet arkadaşlar konu başlığından da anlaşılacağı gibi bumper araıyorum ama metal istemiyorum onlar kaba duruyor gibi geliyor bana.Spigen Neo Hybrid Bumper buldum nette ama sanırım siyah üretimi yok.Sizin önereceğiniz bumperlar nelerdir acaba ?? (Not:Telefon Siyah)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.