Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
12 Ağustos 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
328 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
5 ay
Kasko internetteki kasko sigortacılarınkisinden daha uygun?
Merhaba, aracı Mayıs'ta aldım. Haziran'da öndeki araca çarpmamdan dolayı ufak bir kaza yaptım. 2-3 cm. çatlak, alt Plastik ızgarada 1-2cm kırık ve sağ taraf biraz içeri göçmüş vaziyete sanayide 600 civarı masraf çıkarttıklar. Bir ara yaptıracağım.
Asıl sorum ise, kaskoyu siteden doğrudan kendimiz yapsak olur mu? 2 sigortacıdan teklifler aldım. Aveon diye bir kasko biri 8500 biri 8060 TL dedi aracın dört yanından fotoğraf istiyorlar bir de dedi. Anadolu Sigorta'nın sitesi üzerinden daha ucuz teklif geldi... (7800TL) Hasar yok diye seçtim. Olur sanırım değil mi? Çünkü onlar için kasko yaptırmıyorum. Gelecek olaylar için yaptırıyorum. Yüksek Lisans ve iş ile aylık 1000 km civarı yapacağım Ankara içi. Bu yüzden kasko yaptırmak istiyorum. Bir de aniden su baskını olabiliyor. Geçen iş yerinin önünde ani fırtına ile tabela sökülüp park halindeki araca fazlaca hasar vermiş. İnsan korkuyor..
Sigortacıdan mı gideyim yoksa site üzerinden mi bakayım? Başka tavsiyeleriniz varsa alabilirim.
8 ay
Ibiza 2017 1.0 Manuel yakıt tüketimi
Bugün Eskişehir - Ankara git gel yaptım. Şehir içi fazla dolaşmadım. 527 Km saatte 5.1 litre yakıt harcadığını araçtaki gösterge paneli yazmış. Ve öyle de. Doğru yani. Deponun yarısına kadar 680 e doldurdum. Hadi 80 TL şehir içi olsun(36 km fazladan şehiriçi dolaştık) Eskisehir git gel 600 TL ediyor aşağı yukarı. Gün sonu depo göstergesi yine yarı yarıya gösteriyordu.
Normal midir? İlk aracım ve ilk uzun yolculuğum oldu daha önce çok az pratiğim vardı yine. Yanımda babamla gidince güvendim bastım geldim. 140-150 lileri gördüm. Ama ortalama 110-120 gitmişimdir.
1.0 motor ile bana biraz anormal geldi. Bir bilen yakıt konusunda bana kısaca tecrübesini aktarabilecek olan var mıdır? Forumda aradım ama istediğim şekilde bir anlatım göremedim.
2 yıl
PS4 Slim (CUH-2216A) almak istiyorum. Yılbaşında fiyatlar nasıl olur?

Başlıkta belirttiğim gibi PS4 almak istiyorum. Belirttiğim model kodu ile alan var mı varsa Firmwaresi kaç? İnternette arattırdım. 6.72'den düşük olması lazım. Ama redditte biri 7.0 ile geldi demiş. Emin olamadım. Zaten en kötü ihtimal ucuz bir tane alıp, PS4'ü açıp FW sine bakıp uygunsa alıp değilse iade etmek olacak(internetten alacağım).


Sizce yılbaşında fiyatlar düşer mi yoksa stok azalır, fiyatlar artar mı?

3 yıl
Hayata yeni atılan işsiz gençler için mutlu olmanın yolları
İçinde bulunduğum. İşsizlik sürecinde tecrübe ettiğim. Bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istedim.

Seçeneklerin zordan kolaya yazıyorum.
1)Dil öğrenip (Almanca veya hedeflediğin başka ülkenin dili) yurtdışına kapak atmak. Süreç çok uzun ama çalışmanın karşılığını almak yüksek bir ihtimal -diğer seçeneklere nazaran-.

2)G*tünü yırt KPSS çalış. Hedef 93+ Önlisans Lisans farketmez hangi bölüm mezunusun o da farketmez. Alınan bazı memur kadroları sadece lisans mezunu olmanı istiyor mesela. O kadar. Maaşı da yüksek ha. Geçen gördüm bilmemne sivil hava kurumu v.s. bi kadro vardı maaşlar 4-5 binden başlıyordu. Çalışma saatleri biraz yorucu ama havaalanında çalışıyosun daha ne?
3)Anormal bir süreçten geçiyoruz arkadaşlar. Hem Türkiye'nin başarısız istikrarsız dış politikaları(Balkan Savaşı öncesi Osmanlı ile diplomasi yönünden az farkımız var) hem de iç politikalarında üstüne üstlük Covid salgını var. Bu işleri biraz daha kötüye götürüyor. Yani suç sende değil. Kendimizi suçlamamız çok normal. Ama suç bizde değil. Keşke bende sende olsa da devletimiz ihtişamıyla yürüse, yaşasa.. Üzücü..

Haline şükret yapabileceğin ne işi yapmak istiyorsan yap. Karnın doysun yeter. Senin için hayırlı bir eş de buldun mu daha ne ister ki insan. Laptop, elektronik, rahat araba hepsi lüks.(Şu anki Türkiyenin durumu için). Bilgisayarla işin varsa topla bir orta derece masaüstü veya raspberry pi 4 var o da oldukça iyi. Işten sonra eşinle sıcacık çay içip çoluk çocukla oynayıp günü bitirmenin tadını almanın hissini servet harcayıp alamayacağınız bir şeydir. Neden babalarımız annelerimiz torun ister. Bundan işte. O günleri torunlar sayesinde tekrar yaşamak isterler. En azından benim yetişme tarzım bu şekilde. Ve böylesini hedeflemenizi sizlere de öneriyorum.
3 yıl
Linux on dex Türkçe karakter çözümü -libre office.
Merhaba Arkadaşlar, son bir aydır Linux on dex’te nasıl türkçe karakter kullanırım diye uzun uzun araştırmalar yaptım. Alma sebeplerimin başında libre Office linux on dex vardı. O yüzden çok hüsrana uğrattı. Çok yere sordum. Çok araştırdım. Çok öğrendim. Ancak sonunda işe yarar bir şeyler yapabildim. Sorun vnc serveri. Terminalden çalıştırıp başka bir vnc viewer uygulaması ile girdiğim zaman hiç sorun olmuyor. Ama arkaplanda linux durakladığı için vnc de duraklıyor. v.s. bunlar sonradan öğrendiğim şeyler.

Öncelikle bu sorun Türkçe’ye has değil. Diğer dillerde de portekizce v.s. sorunlar yaşanıyor. Ancak, shift space yaparsaniz. Almanca klavyeyi hiç sorun olmadan çıkarıyor.(samsung almanca klavyeyi androidde varsa) Ama türkçeye geldi mi ö,ç,ü çıkıyor ama şŞİĞı çıkmıyor. Libre office’te ders çalışan varsa türkçe notlar alıyorsa baya can sıkıcı bir durum. Linux on dex betaydı sonlandı birçok bugu var. Dilini türkçe yapamıyoruz mesela. v.s. Ama en azıdan elimizdeki şeyden en olası yararı sağlamak için uğraşabiliriz. İnifram v.s. gibi hata mesajlarını önce çözmek istiyorsanız. En asağıdaki adımları uygulayın. Çünkü yeni imaj dosyasını indirmeniz gerekecek. Yoksa synaptic package den her yeni bir şeyi kurmaya kalktığıızda o lanet olası hata mesajları zamanınızı alabilir. :)

Gelelim nasıl çözdüğümüze. Makro yapacağız. Önce autokey adında programı indiriyoruz. Synaptic manager den de yükleyebilirsiniz. Terminalden yüklemek için,
Sanırım terminal’e: sudo install autokey-gtk yazicaz. Yüklenmesini bekleyeceğiz. Sorarsa y’ye basacağız. Sonra uygulamaya girip: applications>accessories>autokey
> new>script diyeceğiz.
Adını rastgele bir şey koyabilirsiniz. Ben she yaptım. Ok deyin.
Enter your scipt here yazan yeri silin. Oraya

ş harfi için:
keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+15f+") bunu yazın ve altta hotkey in yaninda set var ona tıklayın. Sonra press to set e tıklayın. Sonra klavyedeki ş harfine basın. Ok deyin. Sonra yukarda save ye tıklayı.

Şimdi bu işlemi diğer harfler için aynen yapacağız. Sadece script kodunu değiştireceğiz.
Yine new script dedik yukardaki işlemin aynısını yaptık, sadece ğ için :

keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+11f+") yazdık. Diğer işlemler aynı. Klavyede ğ harfine basin.

ı için:

keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+131+") klavyede ı harfini seçin. Zaten küçük i basılıyor I için capslock veya shift sıkıntı çıkarmıyor.

Elimizde libre office te kullanılmayan bazı tuşlar var. Bunlardan bazıları F8,F9 ve insert. Ben bunlara atadım.

Ş harfi için : keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+15e+")
Ğ için, büyük ihtimalle hiç gerek olmaz ama dursun :) : keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+11e+")
İ için: keyboard.send_keys("<ctrl>+<shift>+u+130+")

İsteyen olursa başka karakterler de atayabilir. Örneğin normalde @ işareti çıkmıyor.
Bunun için: new>phrase>(adını yazıp ok deyin) @ burdaki harfi kopyalayın kutucuğa yapıştırın. Hotkey in yanında set>press to set>F4 e basın. Firefoxta sorun çıkarmıyor.
Şğ gibi harfler libre office dışıda sorun çıkarabilir. Bunun nasıl üstesinden gelinir bilmiyorum libre office gibi uygulamalar dışında sorun çıkabilir. Örneğin adres satıına ş ğ harfleri çıkıyor ancak bir arama kutusuna veya forumda mesaj yazarken şğ harfleri yerine +15f gibi şeyler çıkıyor. Bu nasıl çözülür bilmiyorum. Ama libre office te hiçbir sıkıntı yok. Zira bütün bu yazıları libre office den yazdım. Her başlangıçta bu uygulamayı açmanız gerekiyor.

İnifram v.s. gibi kernel sorunları için:
1)taze yeni bir image dosyasını indirin.
2)linux konteynırıı açar açmaz, veya ,bence, terminal modunda çalıştırın ve şunları yazın , ayrı ayrı, Şifre sorarsa : secret
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo purge-old-kernels
sudo apt autoremove
sudo apt autoclean
300-400 mb indirecek kuracak. Sonra upgrade nin %90 larına gelince hata verecek yaklaşık 5-6 kere hata verecek aldırmayın enter e basın sonra tekrar hata gelecek yine enter a basın. Bütün komutları uyguladıktan sonra yukarda autokey indirip türkçe karakter sorunu da hallettikten sonra linux on dex I kapatın. Lod un içinden bunun yedeğini bir yere almanızı tavsiye ederim.

Merak edenler merak ederseniz. Yani sorun neymiş, neler yaptım v.s. reddit te ve askbuntuda açtığım konular:
https://askubuntu.com/questions/1218830/special-character-key-comes-with-noname-instead-of-letter-on-xev
https://www.reddit.com/r/LinuxonDex/comments/fuycwj/the_reason_of_why_i_cant_type_special_characters/

Takdir edersiniz ki sıfır linux bilgisinden bu noktaya geldim. Arada anlamsız şeyler yapmışsam anlayışla karşılayıp beni düzeltebilirsiniz. :)
3 yıl
Programlama Linux ve AI çalışmaları.
Arkadaşlar merhaba ben psikoloğum. Ve bilişsel bilimlerden yapay zekâ makine öğrenmesi gibi konulara meraklıydım uzun süredir. Bu yüzden Linux'ta yapay zeka ve programcılığa giriş için tavsiye istiyorum. C++, python Matlab falan AI Neural Network olaylarını bilen biri çalışmak için nasıl bir yol izlemem gerektiğini bana anlatabilir mi? İlk işim Hacettepe bilgisayar bölümünün ders programına bakmamdı. Programcılığa giriş dersini gördüm sonra Matematik Fizik gibi dersleri de var. Matematik fizik le aram iyi değil ama çalışmışlığım olmadığından .. gerek görürsem oturur çalışırım. Şimdi sormak istediğim diğer şey ise okuma kaynakları. Bu yüzden ders programını inceledim. Bu yoldan geçmiş veya bu yolu bilen birinden bana bir yerleri işaret etmesini istiyorum ki ben de kendime bir yol haritası çizeyim. YL programlarına başvuru için hem hazırlık yapmış olurum dedim kendi kendime. Teşekkürler.

Not: Asıl amacım bilimsel merak. Herhangi bir hedefim yok. Keşfetmek öğrenmek için tavsiye istiyorum.
4 yıl
Bilgisayarımın ikinci el piyasası kaça satılır satılır mı?
Kasa özellikleri:
Kasa: Raidmax aelous kasa ATX
Anakart:Asus crosshair formula V
İşlemci:FX 8150 black Ed.(Dahili sıvı soğutma kitli)
RAM: 2x4GB 1600Mhz (markası adata gibi bir şey sanırsam)
GPU: Palit GTX 670 Jetstream(O.C.)
PSU: Cooler Master Silent Pro 1000 W 80+ gold
Monitor: Acer GR 235H(3D) 5 MS
HDD:1 TB WD SATA 3

2012 civarı toplamıştım PC'yi garantisi falan yoktur zaten. Şimdi satmaya kalksam kaç la kaç arası satılır? Normal ve max fiyat verirseniz sevinirim. Burda heralde satılmaz ama ikinci el sitelerinden taksikli /taksitsiz satışa koymayı düşünüyorum.
4 yıl
Cooler Master Silent Pro 1000W - Piyasa fiyatı, tavsiye
Merhabalar 2012 yılında Cooler Master Silent Pro 1000W aldım. İlk defa sistem kurduğumdan bilmedim gittim 1000W aldım garanti olsun diye,ilerde 3-way SLI yaparım falan diye düşündüm. Ama SLI çok mantıksız. Onun yerine bir ekran kartını 2-3 sene kullan, ikinci elden sat yenisini al modeli daha mantıklı gibi. Sonuç olarak şimdi de deli gibi elektrik faturası geliyor.

İkinci el olarak satıp kendim yeni veya ikinci el 500-600W cooler master psu alacağım.
Sizce kaça satabilirim piyasası nedir ?
7 yıl
Bu bilgisayar kaça gider?
AMD FX-8150 (Black edition-Sıvı soğutuculu kit halinde işlemci 50 C nin yukarısına hiç çıkmadı)
Palit GTX670 Jetstream
8 GB(4+4) DDR3 Dual 2100 Mhz
ASUS ROG Formula V anakart
Acer GR235H 3d 5ms monitor
Cooler master 1100 W güç
Raidmax Aeolus 818WB kasa toplamda 2 üstte 1 yanda 2 önde fan var.
120 GB A DATA SSD

Burda veya başka bir yerde satılığa çıkarsam maksimum kaça gider ? Şimdilik satmayı düşünmüyorum ancak ileride satabilirim. İşi bilen biri veya bilmeyen maksimum kaça verir yazarsa aklımda bir fikir oluşur en azından.
9 yıl
CD keyleri -Bol Ödeme Seçenekli-
Eski humble bundle teklifinden kalanlar;

---->Dead Space 5 TL Bu oyunun hem origin hem de steam keyleri mevcutttur.(Aynı oyun için)

---->Burnout Paradise: The Ultimate Box 5 TL Bu oyunun hem origin hem de steam keyleri mevcutttur.(Aynı oyun için)

---->Batman Arkham Origins DLC'ler(Batman kostümleri) 4 TL

---->Sid Meier's Civilization III: Complete 5 TL

---->Sid Meier's Civilization IV: The Complete Edition 6 TL

---->Sid Meier’s Ace Patrol 4 TL

---->Sid Meier’s Ace Patrol: Pacific Skies 4 TL

---->Sid Meier's Railroads! 4 TL

----> Overlord, Overlord: Raising Hell(DLC), Rise of the Argonauts, Operation Flashpoint: Dragon Rising, Operation Flashpoint: Red River BUNDLE 10 TL

----> Safecracker: The Ultimate Puzzle Adventure 2,5 TL

----> Aura: Fate of the Ages 2,5 TL

----> Dark Fall: The Journal 2,5 TL

----> Dark Fall 2: Lights Out 2,5 TL

----> The Book of Unwritten Tales Digital Deluxe Edition 10 TL

----> The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles Collectors Edition 10 TL

----> Jack Keane 2: The Fire Within 10 TL

----> Deponia 8 TL

----> Edna & Harvey: The Breakout 5 TL

----> Battlefield 4 BF4 EU Cd key 47 TL

----> Hitman Absolution 20 TLÖdeme Seçenekleri:
-Cep tel. numarama para yükleyerek (4-5 tl yüklenir mi emin değilim ama yükleyebiliyorsanız o ödeme şekli de kabulümdür)
-Paypal ile,
-Havale ile (Ziraat ile olacak ve 1 tl kesinti yapar, burs hesabınız falan varsa hiç kesinti yapmıyor diye biliyorum)
-Steam wallet iniz ile yapabilirsiniz. (10 tl den düşük fiyatta olanlarda geçerli)
Google dan dolar kuruna çevirip o şekilde steam wallet iniz den bana aktarabilirsiniz.
(Dandik bir item koyarım siz de pazarda benim ismimi bulup benden satin alırsınız ben de size cd keyleri ni veya dumble linklerini yollarım)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle