Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
06 Ağustos 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
14 üye
Görüntülenme (?)
285 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
0-30 Volt 0-10A ayarlı smps güç kaynağı sıfırdan proje çalışması
İleriki süreçte gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Lütfen süreci göz önünde bulundurunuz.Merhabalar.

Sıfırdan başlattığım projede sizlere elimden geldiğince adım adım güç kaynağımın yapım aşamalarını paylaşacağım. Kullandığım program Proteus. Yazıcı toner çıktılı HP1102w, ütü ile baskı uygulanacak (evet hala ütü ile ). Ürün 0-30V 0-10A ayarlı güç kaynağı, dijital led gösterge ile çıkış akım ve gerilimi gösterecek, aşırı akım koruması mevcut, ayar bölümü ise ileride geliştirmeye açık olması amacıyla 0-5 volt arasındaki voltaj aralığına göre akımı ve gerilimi ayarlamakta. Bu sayede ileride pic-atmel yada raspberry-arduino gibi sistemlere kolay adapte edilebilecektir. Aslında bunu özellikle istedim ve internette buldum. Kullanılan malzemelere ait oranlar ve değerler ileriki süreçte paylaşılacaktır. Önceliğim çalıştırmaktır.

Devre aslen:
36volt 15amper güç kaynağı (EDT59; ana güç çıkışı, EE16 +TL494 izolasyonlu sürücü, EE19; Dahili 5V ve 12V güç kaynağı)
TL494 smps sürücü katı,
Ayarlı güç kontrol kartı (Mosfet-bjt)
Gösterge paneli,
Ayar (pot) mekanizma katı içermekte.

Elimde mevcut olan kutuya göre proje hazırladığımdan yer kazanmam gerekiyordu. Sıkış tepiş malzeme yerleştirmektense bölümlere ayırdım. Bu yüzden ana güç kontrol, ana güç osilatör ünitesi, Stand-by güç kaynağı ünitesi ayrı modül olarak kısım kısım ayırdım. Osilatör ve dahili güç kaynağı anakarta dik pozisyonda monte edilecek. Aynı şekilde Ayarlı çıkış katına ait güç transistörleri- kondansatör ve filtre bobini, beyz akım sürücü direnç vs de ayrı bir kart üzerinde olacak.

Aşağıdaki resimde 36V 15A sabit çıkışlı güç kaynağına ait güç kontrol ünitesinin şeması mevcut.

İlk şemamız anakart üzerinde. Kendisi ana güç kaynağımız. Kullanacağım Q1 ve Q2 transistörleri 20N60, BR1 köprü diyot RBV-1506j kullanacağım. Şema üzerindeki isimlerine pek takılmayın. Proteus kütüphanemde olmadığı için uyumlu kılıf kullandım. AC1 ve AC2 ; sigortadan geçtikten sonra 220V hattımızın bağlandığı pinlerdir. AC1A ve AC2A ise dahili güç kaynağımızın güç giriş pinleridir.


Ana güç kartımızın çalışması için gerekli olan pwm akım ve gerilim kontrollü osilatör kartına ait devre şeması. Kendisi TL494 üzerine kurulu çok da karışık olmayan bir devre. Çok özen göstermedim çizime.


Bu arkadaş ise dahili güç kaynağı. Kendisi 12V 1A ve 5V 2A çıkış veriyor. 12V hattı ana güç çıkışının (36V 15A) osilatör entegresini beslemekte. EE19 çıkışında 5v ve 12v hattını tamamen ayırdım. Çıkıştaki volt ve amper ölçümü için kullanacağım ölçü aleti için ayriyeten 5V ihtiyacım olursa diye. O yüzden izolasyonlu güç kaynağım bulunsun. Bu kartı bilgisayar güç kaynağının stand by çıkış sağlayan biriminden direk devre şeması çıkararak çizdim. EDT59 yeterince canıma okudu. Elimde zaten onlarca böyle atıl güç kaynakları var, birde bunun trafosunu sarmakla uğraşmıyım :D 5H0165R tümleşik entegre sayesinde ne frekans ne voltaj derdim olmadığından biraz da basit olduğundan bu devreyi kullandım. Bilgisayar güç kaynakları böyle projelerle hayat buluyorlar işte :) Bir tanesi de bisikletimin far bataryasını şarj etmekte kullanıyorum.Buraya kadar 36V 15A ana güç kartını paylaştım. Yarın bu kartları basıp çalıştıracağım. Yalnız anakart üzerinde ayarlı güç kaynağının sürücü osilatörünü de yerleştirdim. Yer kazanacam diye karman çorman birşey çıkıyor ortaya, kırk takla atıyorum

Bu da üzerinde biraz daha oynayacağım voltaj ve akım ayarlı çıkış katına ait şimdiki şeması. Bunda da aynı şekilde muadil transistör kullandım. U1 TL494. R24 direnci akım sınırlama için kullanılacak. IP+/IP+/VP-/VP+ pinleri ölçüm noktaları. Duruma göre R24 direncini devreden ayırıp elimdeki ölçü aletinin akım proplarını buraya girebilirim. Kılıfları falan değiştirebilirim. RV1-RV2 ve RV3 trimpotları ile çıkış akım ve gerilimi 5 volta göre adapte edilecek. J7 voltaj ve akım ayar potuna gidiyor. 6 ve 5 nolu pin +5V, 1 ve 2 nolu pin şase, 3 ve 4 nolu pin voltaj ve akım kontrol. 1 3 ve 5 pot1; 2 4 ve 6 pot2. İkisi de 10K. J8 ise death time svici. 2 3 4 nolu pinler kullanılacak, 3 pinli H soket kütüphanem yok o yüzden h4 kullandım :))))Aşağıda da şuanda çizilmiş durumda olan ares baskıları mevcut.
Tanıştırayım. Bunlar da malzemelerimiz :)) Yazıcıdan pafta takımına, ölçü aletinden mini osilaskoba, kullanacağım çoğu alet edevat burada.Güzel birşeye benziyecek gibi 💪

Trafomun 500x2 watt sarım hesabı. Yine de ileriye dönük olması için 1000 wat güç kaynağımız olsun (kanıma girdiniz, zehir yükleniyor)
2 yıl
2022 yılından beklentileriniz neler?
Arkadaşlar konuyu siyasete bağlamadan mizah ya da ciddi farketmeksizin 2022 yılından beklentileriniz planlarınız vs neler?

Kendimden başlıyayım,
Aracıma 2sc5200 lü class ab güzel bir ses sistemi tasarlamayı, odama çektiğim alçı sıvayı tekrar geçip lila rengine döndürmeyi ve 3 5 gün de tatil patlatmayı planlıyorum 😉
Bide arabayı satıp model de yükseltebilirim 😎
2 yıl
Seat ibiza kaçak akım sorunu hk.

Arkadaşlar merhaba. 2.5 yıldır Seat Ibiza Signo 2000 model 1.6 100bg araca sahibim. 1 yıldır aracımda kaçak akım var ve 100mA civarı. akü kutup başını söktak yapmaktan bezdim. 1.5-2 hafta araç çalışmasın aküyü bitiriyor. araçta söküp kontrol etmediğim donanım kalmadı kafayı yiyeceğim. şuana kadar yapmadığım bi ön göğsü ve sigorta kutusunu sökmediğim kaldı.

Araç sigorta kutusunda 10. sigortadan geçiyor bu akım. bu sigorta gösterge panelinin, tavan aydınlatma (kapı switch ile kontrol) ve merkezi kilit ile bağlantılı. tavan aydınlatmaya 500 mikron amper civarı sızıntı vav ve normaldir. gösterge panelini göğüsten söküp ayırdım ama yine aynı durum ve sızıntı var. kapı kilidini kontrol eden röle takımını ya da kartını bulamıyorum. sıkıntının onda olduğundan neredeyse eminim artık.

Seat ibiza kaçak akım sorunu hk.


1.5 sene önce kendi montajını yaptığım amerikan park modülünü ve amfi bağlantılarımı söktüm. teybi ayırdım, aracın kontağa bağlı olan merkezi akım kesicisini de ayırdım yine aynı. kendisi gösterge panelinin arkasında göğüsün tavanına montajlı.


Bu arabanın tesisatından anladığım kadarıyla kapıdan anahtarla kitlenip açılan aynı zamanda kapıdaki içten kitlenebilen merkezi kilit ünitesi var. uzaktan kontrol ünitesi buna sonradan bağlanmış hazır ünitelerden.


Bu arabanın ana kilit kontrol kartı nerede bilen var mı ?

Kafayı gerçekten sıyırmak üzereyim

2 yıl
Nasıl bir kasa ortaya çıkarabiliriz? Fikri olanlar içeri

Merhaba arkadaşlar. Aerocool Xpredator X2 beyaz kasaya sahibim. Kendisi pencereli, 2014 yılında topladığım sistemde kasama yaptığım modifiyeyi yaklaşık 2 sene sonrasında dağıttım. kasa egzost fanına yakın olarak koyduğum sıcaklık sensörünü programını yazdığım PIC16f2550 mikroişlemci ile okuyup rgb şerit ledlerin rengini kontrol etmek vasıtasıyla kasa içine monte etmiştim. ilk açılışta ice-blue tarzı bir renk ile karşılar, yaklaşık 30sn sonra sıcaklığa göre renk değiştiriyordu. sıcaklık düşükken mavi tonlar hakim, ısındıkça yeşil sarı turuncu kırmızı tonlara geçişli olarak değiştiriyordu. Hoşuma da gitmiyor değildi, lakin bir hışımla elimdeki crossfire r9 290ları, işlemci ve anakartı, bu yaptığım kontrolcüyü falan sattım. 6 senedir falan da uyduruk bir sistem kullanıyordum.

Şimdiki sistemde daha ekran kartım bile yok, olsa bile muhtemelen kasam eskisi gibi ısınmıyacak, bu yüzden nasıl birşey yapabiliriz ? fikirlerinize htiyacım var. Atıp tutmak serbest 😅

2 yıl
Dahili Wifi-bluetooth kart önerisi

Merhaba arkadaşlar. wifi 6 ve bluetooth 5.2 sürümlü dahili kart arıyorum. Türkiye içinde satan var mı böyle birşeyi? özellikle güncel Bluetooth sürümlü istemekteyim. 4.0 gecikme yaratmakta. çinde 150TL civarı. şuan çin tatile girdiği için de getirtmek sorun olacak.

Anakartın soketin adının tam olarak ne geçtiğini bilmediğimden soket adını yazmadım. Aşağıya görsel ekledim.

Aradığım kart örnek olarak;Anakartın modeli huananzhi gaming x99-tf, karta takacağım soket;

yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

2 yıl
Çinden işlemci anakart ram getirtme sorunsalı

Arkadaşlar merhaba. malum dolar kuru yüzünden sıfır sistem toplamak bütçeyi zorluyor. bizim Türkiyedeki ölücülere para kaptırmaktansa çinden getirtmeyi tercih ediyorum. şuan kullandığım sistemde anakart ve işlemciyi de zaten çinden getirtmiştim. 5 yıldır falan kullanıyorum.

Bütçem problem değil ancak ben donanıma 3 5 bin lira vermek istemiyorum. yeri geldikçe elimdeki diğer donanımları da elden çıkarıp ekran kartı alacağım. daha ileriki süreçte de m2 ssd, wireless vebt modül takacağım. Çok abartı oyun oynayan biri değilim, 1080p 60hz monitörüm var ama arabanın bakımlardı lastiklerdi pek birşey geçmiyor ele avuca.

1500 1700 gibi rakamlara şöyle birşey getirtsek nasıl olur? bu markanın x99 gaming modelini düşünüyorum.

Çinden işlemci anakart ram getirtme sorunsalı
6 yıl
1300-1500tl civarı android telefon arıyorum sıfır yardım lütfen
Arkadaşlar merhaba. 1300-1500TL limitle hangi telefon alınabilir? Aradığım kriterleri aşağıda belirttim, Kullanıcılardan yorum bekliyorum.

Aklımda iki model var,
İlki Lenovo K6 Note
İkincisi Sony Xperia AX ultra
Nokia lumiadaki kronik sorunlarıyla uğraşmaktan bıktığımdan nokia, yurt dışı garantili xiaomi gibi absürt marka da bakmıyorum. Çin malı porsche görünümlü doğan gibi o ne öyle :=) Hadi lenovo yu neredeyse 8 yıldır tanırım, laptop konusunda çok iyi olduğundan sıcak bakıyorum. Ancak dediğim gibi xoami gibi vestel gibi hele hele casper gibi illet firmalardan ve markalardan uzak dururum.

Aradığım özellikler;
Kesinlikle yurtiçi garantili olmalı,
Şarjı 1 günü çıkarabilmeli,
Android destekli olmalı,
kamerası iyi olmalı,
5'' üstü olması kafi,
Gerektiğinde oyun oynayabileceğim,
Gerektiğinde film izleyebileceğim bir telefon arıyorum. Nakit olarak ya da kredi kartıyla sıfır olarak alacağım. Ne önerirsiniz? Bir de bloetooth kulaklıkla kullanmayı planlıyorum. Öyle bilmemne oranı yüksekmiş şuymuş buymuş farketmez, zaten her ortamda rf dalgaları mevcut, Her yerde gsm sinyali var,öyle fazla takılmaya gerek yok.
6 yıl
Excel formül için yardım, biraz önemli
Arkadaşlar kolay gelsin, sistemde palet giriş çıkışlarını kontrol etmek amacıyla formüle ihtiyacım var. %10 fire gelen ve toplam palet miktarı için formül yapılmış. Ancak ben sistemde palet miktarının üstüne hesap makinesiyle toplayarak yazmak zorunda kalıyorum, buna bir çözüm bulmam lazım. Kısaca durum şu;

A4; firma ismi - B4; palet türü - C4; gelen palet için giriş miktarı - D4; Giden palet için giriş miktarı - E4; Gelen palet stoğu - F4; giden palet - G4; gelen-giden farkı (=E4-F4) H4; %10 fire (=E4-F4)

Arkadaşlar amacım mümkün olduğunca vakit kazanmak, 10 saniyenin bile kıymeti oluyor, Bu yüzden C4 kutusuna gelen firmanın paletini yazıp enterladığımda E4 kutusuna bu rakamı yazmalı, daha sonrasında da C4 kutusuna girdiğim tüm paletleri E4 kutusundaki rakama eklemeli. atıyorum ilk girişte 12 palet geldi, c4e 12 yazıp enterladığımda e4 12 olmalı, tekrar c4'e gelip 5 yazdığımda e4 12+5=17 yapmalı. Bunu her defasında artırmalı. Aynı şekilde giden kısmı için de yapılması lazım. Bi yardımcı olursanız sevinirim.
7 yıl
Hangi internet paketini tercih etmeliyim?
Arkadaşlar kolay gelsin. Evime internet bağlatmak istiyorum. Bölgemizde fiber altyapı yok. İki sene öncesine kadar TT internet kullanıyordum ve hiç memnun değildim. Bir daha zaten o firmaya bulaşmayacağım (elimden geldiğince). Her ne kadar Türk Telekom alt yapısı kullanılsada muhattap olmak istemiyorum.

Aylık min 20GB kullanım görmekteyim. Film izlerken oyun indirirken 3Mbit akn ile 200GB bile olabiliyor Bu yüzden sınırsız internet benim için kaçınılmaz. Bana uygun bütçeli paket önerisi yapabilirseniz sevinirim. Bu süreç zarfında ufak çaplı araştırmalar yapacağım.

Elimde hali hazırda zaten modemim var TPLINK TD-W8970 15db üç antenli olan versiyon. 20 Mbit rahat görüyordum bu modemle. Yeni modem ihtiyacı duyulmazsa iyi olur. Bir de bunu satmakla uğraşmayayım.

Türknette engelsiz tarife 150gb akn 32Mbit + 1000dk 45 tl
Vodafoneda 56 liraya 50gb akn 8Mbit internet paketi var.
Uydunet 10Mbit 50gb akn 40TL

Bazıları VDSL falan muabbeti yapmış. Bu nedir yardımcı olursanız sevinirim.
7 yıl
Plazma tv saptırma bobini sürücüsünden Amfi yapılabilir mi ?
Kolay gelsin arkadaşlar, Dün plazma tv dağıttım, RGB Saptırma bobinlerini süren STK392-040 entegrelerinden iki adet çıktı içinden. Daha önce bu sürücü devrelerinden amfi olarak deneyeniniz oldu mu hiç ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle