Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
19 Temmuz 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
23 üye
Görüntülenme (?)
226 (Bu ay: 21)
Gönderiler Hakkında
9 ay
Li-ion 16850 BMS Devresi ve Şarj İşlemi
Merhaba arkadaşlar,
Biraz izlediğim videoların etkisinde kalarak biraz da elimdekileri değerlendirme amacıyla 16850 piller ile matkabı hayata döndürmeye karar verdim. Bu projeyi yapmazsam piller bekleye bekleye çöp olacak. 10A kademeli multimetre ile yük bağalamadan kaç A akım çekebildiğime baktım. Elimde 6 adet kısa devre edildiğinde 13A verebilen ve 5 adet kısa devre edildiğinde 10A verebilen 16850 piller olduğunu öğrendim. Üzerinde marka model bilgisi yok. Dolayısıyla datasheet de yok. Anlık ve sürekli kaç A verebildikleri yani C değerleri hakkında elimde bir veri yok. Kapasiteleri 2200mAh fakat sağlıkları hakkında pek bilgim yok. Çok kötü durumda olmadıklarını biliyorum. En kötü ihtimal kapasitelerinin yarısını verebilecek haldeler.

İlk iş BMS almak gerekiyor ve matkap 16.8V olduğundan 4S BMS iş görecektir diye düşünüyorum. Tabi 10A yetersiz olduğundan her seri pilin yanına bir de paralel olarak pil koymak gerekli toplamda 8 pilden oluşan bir 4S2P pil paketi yapılacak. Çıkış akımı 20A civarında olacağından en az 20A BMSye ihtiyaç var. Piyasada yaygın olarak satılan 4S 40A bir BMS modülü var. Onu alıp kullanabilirim sanırım. Matkabın ne derece kullanılabilir olduğunu proje sonunda görürüz artık. Belki de piller yeterli enerjiyi sağlayamayacak.

Youtube'da bulunan videolada bakıp yapabilirim ama kurcaladıkca yeni şeyler öğrendim ve anlayamadığım-bilmediğim şeylerin cevaplarını daha da merak eder oldum.

Şimdi aklıma takılan birkaç husus var.

Mesela 4 tane 16850 pili seri bağladık ve hücreler arasından kablolar aldık. Bunu 4S BMS ye bağladık. Sonrasında BMS üzerinde bulunan - ve + 16.8V noklatarlından 16.8V gerilim ve mesela 1A akım vermek bu pilleri şarj etmek için yeterli mi?
Yoksa her seri bağlı pilin ucundan çıkan kabloları alıp akıllı bir li-ion, li-po sarj aletine takarak mı şarj etmeliyiz?

Bu akıllı şarj cihazları her bir hücreden çıkan kabloları ne için kullanıyor? Bu aletler neye yarıyor? BMS gibi hücre voltajına bakıp hücre 4.2V'u aşmasın diye şarj işlemini bitiriyorsa akıllı şarj cihazı kullanmaya gerek yok o zaman. Yine bazı hücreler az şarj olacak ve voltajları farklı farklı kalacak.

Şarj işlemi için CC-CV metodunu boşverip (zaten atıl durumda piller kullanıyoruz) onun yerine pilleri 16.8V 1A ile şarj etmemizi sağlayacak bir voltaj ve akım ayarlamalı regülatör kartı kullanmayı düşünüyorum. Hatta daha da ucuza kaçıp Ni-Cad pillere sahip bu matkabın orjinal şarj aletini kullansak başımıza neler gelir acaba :)
11 ay
Silinebilir.
.
12 ay
2020 KPSS Başvuru Yapılamıyor!


2020 KPSS için başvurular başladı. Fakat henüz başvuru yapılamıyor. Üstelik şuan için başvuru ücreti ve dökümanlar kısmı da boş.
Başvuru yapabilen varsa yazsın
12 ay
2020 KPSS Yeni Kimlik Kartı Gerekli Mi?
Merhaba arkadaşlar,
2020 KPSS için yeni kimlik kartı sahibi olmak zorunda mıyız yoksa eski nüfus cüzdanı ile de sınava girebiliyor muyuz?
Teşekkürler.


quote:


2019 KPSS
Adayların sınava girebilmeleri için KPSS’nin ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını da yanlarında bulundurmaları zorunludur.geçen yıl
İkaz Lamba Bağlantısı
Merhaba arkadaşlar,
Yapacağım bir projeye ikaz lambası eklemek istiyorum. Kullanacağım ısıtıcı bozulup "açık devre" olduğunda ikaz lambası yanarak beni uyarsın. Bunun için nasıl bir bağlantı yapmak gerek ?

geçen yıl
Eski UPS Hakkında
600VA'lık bir UPS sahibiyim. Bu cihazı alalı 10 yılı geçti. Tabi bu sürenin büyük bölümünü depoda bekleyerek geçirdi. Bugün acaba çalıştırabilir miyim diye denedim ve çalıştıramadım. Meğer içindeki akü bitince cihaz hiç açılmıyormuş. Üzerindeki LED falan da yanmıyordu. Dedim bu cihazı hayata döndüreyim. İçindeki aküyü arattım internette ve fiyatı tam 200 TL. Tabi bu fiyatı görünce proje iptal oldu ama merakımdan aynı değerde sıfır UPS fiyatlarına baktım ve sıfır bir UPS'nin de 200 lira civarlarına satıldığını gördüm. Bu nasıl mümkün olabiliyor anlamadım doğrusu. Sonuçta daha inverter var cihazda. Onun da fiyatı 100 lira civarında. Kontrolcü kartı saymasak bile 300 Lirayı buluyor. Bu adamlar sıfır UPS'yi nasıl akü fiyatına satıyor?
2 yıl
RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?
Elimde daha önceden almış olduğum RF kumandalı röle kartına ait 2 adet RF kumanda var. Bu kumandaları başka bir projede kullanmak istiyorum. Bu noktada elimdeki kumandaları satın alacağım bir RF alıcısına tanıtma işlemi nasıl yapılır bunu merak ediyorum. Yoksa tanıtma gibi bir işlemden ziyade birbirine uyumlu encoder ve decoder kullanmak mı gerekli?

Bu noktalarda bilgi edindikten sonra RF kumandamı kullanarak arduinoya bağlacağım RF alıcı modül sayesinde arduinoya komut göndermek ve röle modülünü yönetmek istiyorum Bunun haricinde eklemek istediğim fonksiyonlar olduğundan hazır bir RF röle kartı kullanmak istemiyorum.

Bunu tecrübe eden arkadaşların görüşlerini yazmasını rica ediyorum. İşime yarayacağını düşündüğünüz metin veya video linkleri varsa paylaşmaktan lütfen çekinmeyin

Soldaki parlayan parça üzerinde NDR4208 Y4 yazıyor.
https://tr.aliexpress.com/item/32718751576.html
2 yıl
Adaptör içindeki DIP-8 entegre ne olabilir ?
Uydu alıcısına ait 12V 1A değerindeki markasız adaptör dün çıt sesinin ardından bozulmuş. İçine baktığımda 8 bacaklı entegrenin yanmış olduğunu gördüm. Başka bir devre elemanı zarar görmemiş gibi. Değiştirip adaptörü tekrar çalışır hale getirmek istiyorum. Bu entegre ne olabilir, nereden bulunabilir ?

2 yıl
Xiaomi Downloader/İndirici Sorunu
Xiaomi Redmi Note 5 üzerinde Facebook'tan bir sunum dosyası indirmek için dokunduğumda indirme işlemi xiominin kendi uygulaması olan downloader üzerinden gerçekleştiriliyor. İndirme tamamlandığında bildirim çıkıyor ve dokunduğunda aç seçeneği beliriyor. Aç dedikten sonra hangi uygulamayı seçersem seçeyim indirilen dosyayı açamıyorum. Çünkü bu downloader denen şey dosyanın adını ve uzantısını değiştiriyor. Dosya uzantısı .bin olduğundan programlar tanımıyor. Dosyanın nereye indiğini de bulamıyorum. Sanırım önbellekte tutuyor sadece. Bu sorunu nasıl çözeriz? Downloader yerine başka uygulama konulabilir mi?
2 yıl
Dip Ses Sorunu (Ground Loop Isolator)
Laptop fişe takılı olduğunda kullandığım ses sisteminde bir dip ses oluyor. Laptop pilde çalışırken bu sesin kesildiğini fark ettim. Priz topraklı ve çoklu priz haliyle. Bu sıkıntıyı gidermek için "Ground Loop Isolator" isimli bir cihaz gördüm. Türkçesi Gürültü İzolatörü olarak geçiyor. Kullanan var mı acaba ? Sipariş verdim ben. Gelince derdimize deva olup olmadığını göreceğiz bakalım. Siz de dip ses sorunundan şikayetçi iseniz bu cihaz işinize yarayabilir.
https://tr.aliexpress.com/item/1-adet-3-5mm-jack-Ses-Kablosu-Topraklama-Loop-G-r-lt-zolat-r-Araba-Ses/32861433401.html
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.