Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
Canlı Yayın
Metaverse hayal mi gerçek mi? Nvidia'nın Omniverse'ünde ne var? Apple'ın kendi planları neler?

Teğmen
29 Mayıs 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
91 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
amd fx6100 ve rx 570'li sistem için psu önerisi
Merhaba, şuan ekran kartım bozulduğu için amd fx6100 işlemcili sistemime rx 570 ekran kartı almayı düşünüyorum ancak internette araştırdığımda kimi 500w kimi 600w öneriyor, pek bronze +80 falan türünden şeyleri bilemediğim için 500w veya 600w mı alsam karar veremiyorum. Önerilerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.
5 yıl
Olası İstanbul depremi tahmin verileri(İBB verileri)
Merhaba,
Bu gece sizlere biraz ülkenin berbat siyasetinden öte bir gerçeği göstermek için İBB'nin olası İstanbul depreminde meydana gelebilecek hasar,can kaybı,yaralanma vb. ile ilgili yaptığı tahmin verilerini sunacağım. Yorumumu en son yapacağım çünkü daha başlangıçtan fazla konuşarak konudan kaçmanızı istemiyorum.

Veriler 2009 yılında yapılmış ancak makale 2012 yılında yayınlanmıştır.

Öncelikle İstanbulun nüfus dağılım haritasını göstermek istiyorum:İkinci olarak nüfusun mahallelere göre dağılımını da göstermem gerek:Üçüncü olarak bu nüfusun barındığı binaların dağılımını göstermem gerek:Burada da İstanbulun sanayi yapıları gösteriliyor:Şimdi binaları göstermişken birde binaların yaşlarını göstermek daha doğru olur:


Binaların hasar durumlarına göre 2 ayrı yöntem kullanmış;

1.yönteme göre2.yönteme göreİstanbuldaki binaların hasar dereceleri ve hasarlara göre dağılımları

Hafif hasarlı olacağı tahmin edilen binaların dağılımıOrta hasarlı olacağı tahmin edilen binaların dağılımıAğır hasarlı olacağı tahmin edilen binaların dağılımıÇok ağır hasarlı olacağı tahmin edilen binaların dağılımıBunca veriden sonra can kaybı tahmin verilerini vermek gerçeklerle yüzleşmemiz için çok daha doğru olur:

Burada belirtmem gerek aşağıda tablosunu vereceğim ancak resimde belli olmayabilir diye veriyi yazıyla sunmam daha mantıklı olur.

4.6 Bina Hasarından Kaynaklanan Can Kayıpları 4.6.1 Makrosismik Yöntem BU-ARC (2003) yöntemi kullanılarak senaryo depremi sonucunda elde edilen can kaybı 33,041 ve hastaneye sevk gerektiren yaralı sayısı 132,164 olarak tahmin edilmiştir. Can kaybı ve yaralı dağılımları Şek. 4.6.1 ve Şek. 4.6.2'de gösterilmiştir.

Makrosismik yönteme göre can kaybı verileri ve dağılımı

Yaralı sayısı ve dağılımıCan kaybı sayısı ve dağılımıAnalitik yönteme göre yaralanma ve can kaybı verileriBurada insan hayatının en önemli olduğu bir konuda ekonomik veri sunmak istemiyorum ancak İBB verilerinde bulunduğu için sunmam gerek:Sonuca gelirsek durum çok vahimAcil Barınma İhtiyacında kullanılamaz dereceye geleceği tahmin edilen hane sayısı 528,136(En üst limit).


Gördüğünüz gibi tahmin verilerine göre 15 bin ile 35 bin arasında insanımızı olası bir şiddetli İstanbul depreminde kaybedeceğiz. Bir oyunmuş gibi duygusuzca size sundum ancak gerçekler çok acı, lütfen mantolama işine kafa yorduğunuz kadar bina sakinlerinizle kentsel dönüşümü konuşun, birbirinizle içinden çıkılmaz siyasi tartışmalara gireceğinize deprem gerçeğini konuşun, çözüm bulalım, insanımız depremin olacağını biliyor ancak nedense bu konuya Allah'ın işi diye bakıp geçiyor, lütfen Allah'ın işi diyip bırakmayın Japonyada,Şilide,Meksikada vs. de de deprem oluyor ancak oradaki insanların bunun için önlemlerini alıyorlar, bizde almalıyız, bu işe parti gözünden bakmayın can bu kardeşim partisi mi olur? Rant,yandaşçılık,ucuza kaçma, işini düzgün yapmama varsa susmayın, bir şeyler yapın 15 bin ile 35 bin insan sayısı daha da artmasın bunun bize faydası yok ama zararı çok, yarın kardeşinize,annenize,babanıza merhaba diyemeyebilirsiniz...


Kaynaklar
https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjc4Zyav5vVAhVFNhoKHSrWBTIQFggiMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ibb.gov.tr%2Ftr-TR%2FSubSites%2FDepremSite%2FDocuments%2FC_%25C4%25B0STANBUL%25E2%2580%2599UN%2520OLASI%2520DEPREM%2520KAYIPLARI%2520TAHM%25C4%25B0NLER%25C4%25B0-rapor.pdf&usg=AFQjCNGaYXLd1fgXwdvGf3phTeUoaqwqhQ
https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjc4Zyav5vVAhVFNhoKHSrWBTIQFggnMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.ibb.gov.tr%2Ftr-TR%2FSubSites%2FDepremSite%2FDocuments%2F%25C4%25B0stanbul%2520Deprem%2520HT%25C3%2587_N%25C4%25B0SAN%25202012.pdf&usg=AFQjCNFSGERoihqC7e0cjLA6FOLCrKx8AA
5 yıl
Asgari ücret konusu
Asgari ücret,bir ülkede çalışan bir kişiye verilebilecek en düşük miktarı belirtir. Türkiye cumhuriyetinde mevcut asgari ücret 1404 TL dir ve bunun altında işçi çalıştırılamaz. Ancak şuanki duruma baktığımızda çoğu işte 1404 TL nin üstünde de çalışamıyorsunuz. Çünkü; Türkiye gibi gelişmekte adı altında sömürge devlet sınıfına sokabileceğimiz ülkelerde asgari ücret kavramı yanlış anlaşılıyor ve bu yanlış anlaşılma patronların çıkarına işliyor. Nedir bu yanlış anlaşılma diyeceksiniz? Yanlış anlaşılma şu; Asgari ücret bir ülkede verilebilecek en düşük maaşı belirtir yani bir kişiye Türkiyede 1404 TL aşağısında maaşla birini çalıştıramazsınız(!) bu aslına bakarsanız doğrudur ancak ülkemizde sorun şu asgari ücret beden işçilerine sunulabilecek maaş olarak gösteriliyor.
Almanyada görüyorsunuz asgari ücret 1498 euro gibi bir miktar ancak Almanyada çalışan kişilerin maaşlarına baktığınızda 1800-2000 eurodan(sallıyorum) pek aşağı maaş göremezsiniz çünkü işçiye özel sektör ortalama maaş olarak bunu sunar ancak Türkiyede bu kavram yanlış anlaşılarak 1404 TL verilmesi gereken rakammış gibi görünüyor bu yüzden herkes asgari ücretten yakınıyor ancak asgari ücret uygulaması şuan doğru,yanlış olan özel sektörün 1404 TL vermesi aslında özel sektörün 1404 TL üstünde 1700-2000(atıyorum) TL civarlarında bir ücret sunması gerek demem o ki asgari ücret bu ülkede normal bir çalışana sunulabilecek maaş olarak zannedildiği sürece geçim sorunu yaşayacağız.

Demem o ki maalesef özel sektörün sömürüsü yüzünden insanımız asgari ücreti normal bir maaş gibi kabullenerek çalışıyor ancak hakettiği maaş bunun çok üstünde...

Lütfen dediğimi yanlış anlamayın burada asgari ücreti savunmuyorum sadece asgari ücret uygulamasının yanlış anlaşıldığını belirtiyorum.
5 yıl
1 Mayıs İnternet tarife düzenlemeleri hk.
Merhaba,
Şuan açıkça herkesin bu konuda baya baya sinirli olduğunu görüyorum, bu amaçla bi öneri sunmak istedim.

Biliyorsunuz Turkcell,Türksat ve Türk Telekom açıkça halkı soyma çabası içine girmiş durumdular ve sözleşmişler denebilir ancak biraz önce mevcut Türknet aboneliğim taahhütsüz olduğu için(100 mbit e kadar 150 gb akn tarifesi) 1 mayıstan sonra taahhüt durumumun ve başka bir tarifeye geçiş işlemim olacak mı gibi sorular sordum ve mevcut abonelerin aynı tarifeyle devam edeceğini ve yeni abone olacak olanlarında bu tarifeye dahil olabileceğini söylediler(kota aşımında ek ücret olayı olmayacak dendi) yani yeni abone olacak olanlar varsa ya da taşıyacak olanlar sanırım şuan Türknet iyi bir alternatif gibi duruyor.

Bahsettiğim durumda olanları bilgilendirmek amacıyla bi konu açmak istedim böyle bir durumunuz varsa bırakın bu kendini akıllı zannedenleri arayıp konuşun Türkneti, ona göre geçiş yapın ya da yeni abonelik başlatın.(attan inip eşeğe binmek gibi bir durum olabilmesi ihtimaline karşın arayıp konuşun mutlaka)
5 yıl
2 hata
Uygulama içerisinde telefon ekranına bir metni kopyalamak için uzun bastığınızda hiçbir şey açılmıyor,kopyalama işlemi de gerçekleşmiyor ve sayfanın aşağısına atıyor.

Anasayfa Haberleri bölümünde verilen haberlerde yazılar yine tekrar ediyor.
5 yıl
Gördüğüm birkaç hata ve öneri
Anasayfa Haberlerinde konular içerisindeki bilgiler ya eksik çıkıyor ya da eksik çıkmasa bile yazı bazı bölümlerde iki kere tekrar ediyor ayrıca bunlara ek olarak içerikte çoğu zaman videolar,fotoğraf galerileri ya da linkler gözükmüyor.

Hata değil ancak uygulama güncellemesinin zorunlu olması sorun yaratabilir denebilir çünkü sık sıl güncelleme verildiği zaman kullanıcılar sürekli olarak güncellerken sıkılabilirler.
Birde gülücüklerin sırasının özelleştirilebilmesi iyi olur yani sık sık kullandıklarımızı en başa dizebilmeliyiz.( Ya da bu otomatikte olabilir.)

Bunlara ek olarak yeni farkettiğim bir şey uygulamada ve tarayıcıdan girilen forum sitesinde popüler konular başlığındaki konular farklı gözüküyor(forumda en başta olan uygulamada hiç gözükmüyor ya da daha fazlaya bastığında gözüküyor).
6 yıl
Yine gerçekleşmeyecek hayalleri dilediniz yeni yıldan
Tıpkı diğer senelerde olduğu gibi gerçekleşmeyecek hayaller kurdunuz,istediniz yine. Gerçeklerden kimse kolay kolay bahsetmek istemez ama gerçek bu, dilediğiniz hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceği,sizi ölüme biraz daha yaklaştıran saçma bir yıla daha merhaba dediniz.
6 yıl
2 üzeri 0 niçin 1?
Saçma değil mi? 2 üzeri 1 derken 2 diyoruz. 2 üzeri 2 derken iki tane ikiyi çarpıp 4 diyoruz.

ancak 2 üzeri 0 da 0 tane 2 yi çarpıyoruz. Olmayan sayıları çarpıp 1 diyoruz ortada sayı yok ki çarpabilsek.Matematik gibi mantığın temelinde yürüyen bi sistematikte mantıksız bir sonuç olmuyor mu?
6 yıl
İngilizcesi iyi olanlar bakabilir mi?
Google play markette world conqueror 3 adında bir oyun bulunuyor ancak oyunun yapımcıları Türkçeye çevirebilecek biri bulamadığından oyun Türkçe olamıyor belki bir el atabilirseniz oyunun Türkçe olmasını sağlayabiliriz.

Düzenleme: Resim eklemek istiyorum ancak mobilde yükleyemiyorum.

Yapımcıların e-postası: easytechmail@gmail.com
6 yıl
Fisyondan füzyona geçildiğinde ışık hızı tarih olacak mı?
Bildiğiniz gibi şuanda fisyonda takılıyoruz ancak füzyona geçiş içinde çalışmalar yapılıyor. İleride füzyona geçildiğinde füzyonun o yoğun gücü ile üretilecek yeni motorlar bugün bahsettiğimiz ışık hızının tarihe karışmasını sağlayabilecek mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.