Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
B

Binbaşı
19 Mart 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
74 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
geçen yıl
TT Mobil'de 390 Bin abone kaybı
Açıklanan verilere göre 2020 ilk yarısında abone sayısı mobilde 390 bin azalmış. Sebepleri ne olabilir? Her dönem artış görülüyordu önceki yıllarda.
B
2 yıl
Facebook ve Google sunucuları artık Türkiye'de!
B
2 yıl
Bir Pazarlama Taktiği Olarak Yüksek Hız Aldatmacası
Arkadaşlar, bildiğiniz gibi günümüzde internet hızları geçmişe nazaran oldukça arttı, 5-10 yıl önce kimsede olmayan 100 mbit internet dahi belli bir yaygınlık kazandı. Fakat bu durum bana mantıksız geliyor. Çünkü internette sürekli dosya indirmediğin sürece video izlemek, sitelerde gezinmek, görüntülü konuşmak vs. için 8 mbit bilemedin 16 mbit yeter de artar bile. Bundan sonrası tamamen psikolojik tatmindir ve sadece gereksiz yere para harcamanıza sebep olur. 75 mbit kullanan biri örneğin, 8 mbit kullanan birinin yapamayacağı neyi yapmakta? Hiçbir şeyi. İnsanların büyük kısmı yapılan reklamların ve kendilerinin bilgi eksikliği yüzünden pratikte 75 ile 8 arasında gözle görülür bariz bir farkın olmadığı gerçeğinden habersiz şekilde, 75 mbit alınca youtubeda daha rahat video izlediğini, siteleri daha hızlı açtığını saniyor. Oysa YouTube'un kullanacağı bandgenisligi 720p için 2 mbit 1080p için 3 mbit olur. Yani senin hızın fazla olsa bile karşı taraf o kadar vermiyor sana. E bundan kaliteli videoyu zaten gözün ayırt edemeyecek. Diğer film sitelerinde vs. de bu değerler aşağı yukarı böyle. Sıradan sosyal medya veya diğer web siteleri desen, çok daha az bant genişliğine ihtiyaç duyuyor.

O yüzden diyorum ki hız aldatmacasina kanmayın, buna ihtiyacımız yok çünkü. Aynı deneyime sadece daha fazla para veriyorsunuz, olan biten bu.

( Yazım profesyonel kullanıcılar, kurumlar veya bir sekilde sürekli indirme yapan kişilere hitap etmez.)
B
2 yıl
Silinsin.
.
B
3 yıl
En Ucuz İnternet Tarifeleri
Forumda böyle bir konuya ihtiyaç olduğunu düşündüm. Az kullanan ve buna mukabil az ücret ödemek isteyenler için faydali olabileceğini düşünüyorum. Ülke çapında hizmet veren firmaları yazdım. Siz de aşağıdakilere benzer fiyatlarda bildiğiniz tarifeler varsa yazabilirsiniz.


1) Fixnet 4 mbit sınırsız, hız düşümü yok, 24 ay taahhütlü, telefon bağlanması zorunlu: 34.90

Telefon zaten varsa: 19.99

https://www.fixnet.com.tr/anasayfa


2)İnternetsiz Ev Kalmasın Kampanyası, 4mbit 20 gb, sonrası 1 mbit, modem ücretsiz, 24 ay taahhütlü, telefon bağlanması zorunlu: 29.90

Telefon zaten varsa: 9.90

https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/kampanyalar/Sayfalar/internetsiz-ev-kalmasin-kampanyasi.aspx

bu paket diğer firmalarda da benzer fiyatlara satılıyor.

3) Netspeed 8 mbit sınırsız, hız düşümü yok, taahhüt yok*, telefon gerekmiyor (yalın): 48

https://www.netspeed.com.tr/adsl-tarifeler/

*75 tl aktivasyon ücretini ödememek için 6 ay taahhüt verilmesi gerekiyor

4) Netgalaksi 8mbit 200 gb kota, taahhütsüz, telefonsuz*: 36
16mbit 200 gb kota, taahhütsüz, telefonsuz: 43
8mbit sınırsız, taahhütsüz, telefonsuz: 45

https://netgalaksi.com.tr/yalin-telefonsuz-internet

*Yalın hizmeti 4-5 ilde mevcutmuş.
B
4 yıl
Avea resmen TT Mobil Oldu
Avea İletişim Hizmetleri A. Ş.'nin ismi TT Mobil İletişim Hizmetleri A. Ş. olmuş.

avea.com.tr'de tarife detaylarında ve site genelinde isim güncellenmiş, aynı zamanda turktelekom.com.tr sitesinde de yeni tarifelerin ayrıntılarında yeni isim geçiyor.

E-şirket sayfası da güncellenmiş, böylelikle Avea ismi ve markası hemen hemen tarih oldu diyebiliriz.
Yakın bir zamanda da online işlemler uygulaması ortak olmuştu mobil, sabit internet ve ev telefonu için.
B
4 yıl
Milli Baz İstasyonu Projesi: ULAK [Ana Konu]
Forumda böyle bir konunun bulunması gerektiğini düşünüyorum. Medyada projeyle ilgili haberleri takip edenler vardır. Ulak projesi telekominikasyon sektöründe ulaşılacak birçok amaca yönelik başlatılmış bir proje olmasına karşın, kısaca milli baz istasyonu projesi olarak nitelendiriliyor. Bu alanda bilindiği gibi Huawei, Zte, Ericsson gibi dünya çapında şirketler faaliyet gösteriyor ve bu projede Türkiye'yi bu lige taşımak hedefler arasında.

SON GELİŞMELER

Önemli: Turkcell tarafından 2019'dan itibaren 4 yıl boyunca toplamda 2650 sahada Ulak baz istasyonu kullanılacak, imzalar İspanyadaki GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde atıldı. Türkiye'nin kuzeyinden başlanarak istasyonlar diğer bölgeler de dahil edilerek yaygınlaştırılacak

FAYDALI BİLGİLER
*Projenin şu an 4G (LTE) istasyonları geliştiriyor olsa da asıl hedefi 5G ve ilerisine yönelik ürünler geliştirmek.

*Projeyi Aselsan (ana yüklenici), Netaş ve Türk Telekom'un sahip olduğu Argela şirketleri ortak olarak yürütüyorlar. Şu an için Ulak Haberleşme A.Ş. adlı bir şirket de kurulmuş vaziyette. Aselsan uzak telsiz birimini (RRU), Netaş temel bant birimini (BBU) ve Argela gerekli yazılımları geliştiriyor.

*Her ne kadar baz istasyonu denilince insanların aklına sürekli gördükleri antenler gelse de, bu proje antenleri değil asıl işlevi gören cihazları içeriyor, yani uzak telsiz birimi (RRU, antenlerin yakınlarında gözüken ve kare-dikdörtgen şeklindeki cihazlar) ve temel bant birimi (BBU, dışardan gözükmeyen, baz istasyonun kabininin içinde olan ve asıl iş olan gelen ve giden şebeke sinyallerinin işlenmesi işini icra eden cihaz). Aşağıda bu proje kapsamında geliştirilen ana bant ünitesinin ve uzak telsiz ünitesinin resimlerini görebilirsiniz:
Üretilen Uzak Telsiz Birimleri (RRU)

Temel Bant Birimi


*Birkaç yıldan beri devam eden ürün geliştirme ve test çalışmalarının nihayete eriyor olmasıyla, Türkiye genelindeki birçok sahada faal olarak Ulak kullanılmaya başlandı. En son 17 Mayısta Ulaştırma Bakanı'nın Kars'ta katıldığı törenle resmen hizmete alındı. Aşağıdaki videoda törende Ulak üzerinden yapılan görüntülü görüşmeyi izleyebilirsiniz:
http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/video-izle/yerli-ve-milli-baz-istasyonu-ulak-hizmete-girdi-VFyido4i6Iuw.html

*Haberlerde geçen ifadelere göre yaklaşık olarak toplamda 1800 Ulak baz istasyonu peyder pey hizmete alınacak. Bu sayının yaklaşık 1000 tanesi Evrensel Hizmet kapsamında GSM erişimi olmayan noktalara kurulacak altyapılarda, kalan yaklaşık 600-800 arası Ulak ise telekom operatörlerinin kendi altyapılarında kullanılacak. Sonraki senelerde ise üretim kapasitesinin artmasıyla 10 bin adetlik sipariş bekleniyor.[1] Aynı zamanda Vietnam ile 3 bin adetlik bir sipariş görüşmesi de yapılmış. [1]


*Projenin internet sitesinden daha ayrıntılı bilgiler de elde edilebilir. Ayrıca şu anda istasyonların faal olduğu ve kurulacağı sahalar da harita üzerinden işaretlenmiş, meraklıları bakabilirler:
http://www.ulakhaberlesme.com.tr/index.php/tr/ulaksahalar
Önceki gelişmeler

*Evrensel Erişim projesi Faz 1 kapsamındaki kurulumlar giderek artarken Faz 2 için kurulumlar da başladı. Diğer taraftan Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone için ilk ticari şebeke kurulumları da hayata geçmiş bulunuyor. Şu an ülkenin muhtelif noktalarında (İstanbul, Rize, Ankara gibi) Turkcell 12, Türk Telekom ve Vodafone 7şer istasyona sahip. Haritanın en güncel hali şu şekilde:


Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesine de Ulak istasyonu kurulduğu haberlerini okumuştuk. Harita üzerinden de bunu teyit etmek mümkün. Turkcell'e ait olan o istasyon:Tüm sahalar için:http://www.ulakhaberlesme.com.tr/index.php/tr/ulaksahalar

*Yurtdışına ihraç için Azerbaycan, Katar ve Arnavutluk ile görüşülüyormuş.

*Ulak sayesinde kamu güvenliği altyapısı için "kripto iç ağ" oluşturulacakmış.

*Emniyet ve jandarmanın mevcuttaki darbant veri aktarma sistemi yerine ikame edilecek Ulak altyapısı sayesinde genişbantta resim ve video gönderme imkanı olacakmış.

*Ulak için yıl sonu ciro hedefi 250 Milyon lira imiş.

*Hali hazırda üretilen Ulak istasyonları piyasaya göre yüzde 25 daha pahalı üretiliyormuş, maliyet zamanla düşecekmiş.

*5G istasyon için 1-2 operator ve 3-4 büyük firma ile görüşmeler varmış.

(Kaynak:http://www.haberturk.com/milli-baz-istasyonu-ulaka-yurtdisindan-talep-geldi-2010046-ekonomi)


*Sürecin gelişimini görmek adına projeyle alakalı bazı köşe yazılarını da ekliyorum
http://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/2011744-ulak-nereden-nereye-nasil-geldi
http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/guntay-simsek/2120661-erdoganin-2023-planindaki-ingiltere

[1]http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/guntay-simsek/2101131-yabanci-ilgisiyle-yerli-ulak-5g-yolunda
http://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/1538847-45gde-yerlilik-kriteri-imkansiz-gibi
http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/guntay-simsek/1985493-thyde-dusen-yolcu-sayisini-nasil-yorumlamali
http://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/1365365-45gde-yerlilik-orani-bakin-ne-oldu
http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/guntay-simsek/1832049-45gde-yerli-ulaka-siparis-yok

*Çeşitli tanıtım videoları & röportajlar & faydalı linkler
https://www.youtube.com/watch?v=xprEFZhfe6Q
http://video.haber7.com/video-galeri/119057-yerli-ve-milli-baz-istasyonu-ulakta-geri-sayim
https://www.youtube.com/watch?v=DlE6r3LNAaw
https://www.ssm.gov.tr/website/contentlist.aspx?PageID=1077&LangID=1
B
5 yıl
Garip Problem
Arkadaşlar, internet bağlatmak için başvuruda bulunduk Türk Telekom'a . Önce müşteri hizmetleri üzerinden 2 defa. İkisi de sabit telefon bağlantınız yapılamamıştır mesajı gelerek ekiplere randevu verdiğimiz halde ekipler daha gelmeden iptal oldu. Musteri hizmetleri iptal gerekçesinde port dolu, paket uyumsuz yazdığını söyledi.

Daha sonra Türk Telekom il müdürlüğüne gittim. Orada portlarda problem olmadığı söylendi, altyapı şefiyle konuştular ve hataya bi anlam veremediler. Bir de oradayken başvuru aldılar ama alınan başvurunun bağlantıyı yapacak ekiplerin ekranına düşmediğini tespit ettiler, hata yine aynıydı. Sebebini anlayamadılar, ilk defa böyle bir durumla karşılaşmışlar, genel müdürlüğe çağrı yazdılar, sistem adminlerine neden ekiplerin ekranına düşmeden telefon hattı başvurusunun iptal olduguna dair yazı yazdılar. Ama sorunun ne zaman çözüleceği belirsiz. Genel müdürlükten gelecek cevabı beklememiz lazım dediler. 1 hafta süre verdiler.

Acaba aranızda bu duruma benzer bir şey başından geçen oldu mu? Birçok boş port olmasına rağmen bir türlü bağlantı yapılamadı, sabit telefon bağlantısı gerçekleştirilemedi hatası veriyor. Sebebi ne olabilir? Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Alacağımız internet paketi: alo paket+ 4mbit sınırsız internet , internetsiz ev kalmasın kampanyası kapsamında.
B
5 yıl
10 GB + TİVİBU Süper Paket + 1500 Dk = 65 TL
Prime avantajları da cabası. 24 ay taahhütlü paket, tivibu IP TV veya uydu yayını olarak alınabilir. Taahhütsüz 75 TL. Tivibulu Prime tarifesi.
B
5 yıl
Post-AKK (AKK sonrası) Dönem
Arkadaşlar, hepimiz biliyoruz ki AKK uygulaması mart ayında olumlu bir güncellemeye uğrayacak ve gelecek yılın sonunda da tamamen kalkmış olacak, en azından planlar bu yönde. Peki bu durumda yani AKK kalktıktan sonra nasıl bir fiyatlandırma olacak sizce? AKK olmayan, çeşitli hızlarda paketler mi olacak sadece, bunun fiyatı ne olacak peki? 100 liradan belki 150 liradan aşağı olmaz diye düşünüyorum; çünkü şu anda da bu fiyatlardan satılıyor. Ayrıca sınırsız internet istemeyenler ne olacak, eskisi gibi belli bir kotadan sonra hızın makul seviyeye düşmesini isteyenler de olacaktır, ucuza ama kotalı internet isteyenler de çıkacaktır. Bunlar içinde seçenekler sunulacak mı? Bu konuda bir belirsizlik var, sizlerin fikirleri, konuya dair bilgi veya tahminlerini öğrenmek isterim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.