Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
24 Aralık 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
103 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
8 yıl
iPhone 5 Yakınlık Sensörü bozuk çıktı
Merhaba arkadaşlar, amerika'dan aldığım iPhone 5 32GB (A1428) yakınlık sensörü (proximity sensor) bozuk çıktı. Şöyle ki konuşma sırasında telefon ekranı kapatmıyor. Siri'nin raise to speak özelliği çalışmıyor. Bunu Türkiye'ye döndüğümde farkettiğim için telefonu kendi pasaportuma kayıt ettirmiş bulundum. Apple destek telefonunu aradım ve çıkan yetkiliye durumu anlattım. RESTORE, RESTORE AS NEW gibi yolları önerdi fakat daha önce zaten yapmıştım ve sonuç alamamıştım. Problemin donanım problemi olduğunu bir applestore'a gitmem halinde telefonu değiştireceklerini söyledi. Şimdi siz arkadaşlara birkaç sorum olacak.

1. Herhangi bir applestore bu işlemi yapar mı? Yani telefonu amerika'dan aldım ama, mesela italya'daki ya da ne bileyim almanya'daki apple store'lar değiştirir mi?

2. Değiştirilmesi durumunda benim telefonun kayıt durumu ne olacak? BTK'nın çağrı merkezini aradım, telefonun garanti kapsamında değiştirildiğine dair bir belge ile başvurulursa kayıttaki eski IMEI no ile yeni IMEI no'nun değiştirilebileceğini; böylelikle yeniden kayıt işlemi yapılmasına gerek kalmayacağını söylediler.
Sorum şu; Apple böyle bir belge veriyor mu? Yoksa açılmamış bir telefon verip gönderiyor mu?

3. Sizce garanti süresinin, yani 1 yılın sonuna doğru bu değiştirme işlemi için başvursam sorun olur mu?

4. Türkiye Apple store açılacağı konuşuluyor, önümüzdeki 1 yıl içinde bu gerçekleşirse, benim telefonu bu applestore'da değiştirebilir miyim? Yine garanti kapsamında değerlendirilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
9 yıl
Hangi Servis Sağlayıcı?
Merhaba arkadaşlar,
Ben yeni bir eve taşındım ve eskiden kullandığım uydunet altyapısı yeni evde olmadığı için kapatmak zorunda kaldım. Şimdi internet bağlatmak istiyorum. Bina yeni bina olduğu için fiber altyapısı yok. Sadece ADSL alabiliyorum. Ev telefonu kullanmadığım için telefon bağlatmadım. TTNET, binamda yalın internet altyapısı bulunmadığını söyledi. Komşularımdan telefon ve ADSL kullananlar var, bu altyapının olduğunu göstermez mi? Telefon altyapısı olduktan sonra yalın ADSL verilememesi mantıklı mı sizce?

Superonline'ın yalın internet kampanyası uygun gözüküyor ama onda da ev numarasını taşımaktan bahsediyor. Şimdi ben ev telefonu bağlatsam ve hemen superonline'a geçmek istesem mümkün müdür?
11 yıl
PSP için hafıza kartı
Merhaba arkadaşlar,

Ne zamandır PSP almayı düşünüyordum. Birkaç gün önce aldım ve oynamaya başladım. Oyunlar güzel PSP güzel ama sorunum şu hafıza kartım yok. Hafıza kartı almayı düşünüyorum.

8gb lık sony ms pro duo'lara baktım 50-60 lira arasında fiyatlar, bir de microsd kartı ms pro duo'ya dönüştüren adaptörler var, o da 8gb class6 kartla mesela hepsiburada da 50 liraya geliyor. Şimdi diğer cihazlarımda daha çok microsd kartlar kullandığım için bu çözümü daha çok beğendim ama hızı konusunda şüphelerim var.

Bu adaptörlerden kullanan yorum yapacak var mı? Bu kartları daha ucuza alabileceğim bir yer var mı?
11 yıl
Acer 3820TG Kutu İçeriği ve İnceleme
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır laptop'ımı yenilemeyi eskisini emekli etmeyi düşünüyordum. Kısmet bugüneymiş. Bimeks'ten Acer 3820TG aldım, dün elime geçti, kutusunu açıp kullanmaya başladım. Bu cihaz oldukça yeni olduğu için forumda hatta internette de pek incelemesi yok. Bu sebeple ben cihazı kutusundan çıkarırken fotoğraflarını çektim ve vaktim oldukça performans açısından inceleme yapacağım.

Cihazın genel olarak özelliklerini yazmak gerekirse şu şekilde

İşlemci Üreticisi : Intel® core i5 430m
Bellek : 4 GB
Disk Kapasitesi : 500 GB
Ekran Boyutu : 13,3"
Ekran Kartı Belleği : 1 GB
Ekran Kartı : ATI HD 5650 DX11 1GB DDRIII ve Intel GMA HD (Değiştirilebilir grafikler, daha sonra değineceğim)
İşletim Sistemi : Windows 7 Home Premium
Ağırlık : 1,80 kg
Ekran Kartı Türü : Harici
Bellek Türleri : DDR3
Kablosuz Ağ : 802.11b/g/n
Bluetooth v2.1 + EDR uzantıları

Öncelikle cihaz ufak olduğu için oldukça ufak bir kutuda geldi, daha önceden kutusunu görmemiş olsam yanlış geldiğini düşünecektim.


Kutudan pek fazla şey çıkmıyor, şarj adaptörü pili, bir laptop temizleme bezi, bir de oldukça küçültülmüş boyutta kullanım klavuzu çıktı
Cihaz oldukça ince ve renkleri de hoş duruyor
Bu da 15.6"lık sony vaio ile boyut olarak karşılaştırması
Yukarıda da yazdığım gibi cihazın üzerinde i5 işlemci ve ATI 5650 grafik kartı bulunduruyor


Aletin kurulumunu yaptıktan sonra Crysis Warhead yükledim ve denedim, sonuç oldukça etkileyici, bu kadar küçük bir laptopla üstteki resimdeki sony vaio'nun performansını almak oldukça hoşuma gitti

Şimdi gelelim değiştirilebilir grafik meselesine. Yukarıda özelliklerde yazdığım üzere bu cihaz üzerinde iki adet ekran kartı bulunuyor, bunlardan birisi şu anda oldukça popüler ve fiyat/performansı yüksek olan ATI 5650, diğeri de genellikle low end laptoplar ya da pil tüketimi fazlasıyla önemli olan laptoplarda kullanılan Intel GMA HD. 3820TG'yi şarja bağladığınızda otomatik olarak 5650'yi kullanıyor, eğer fişi çıkarırsanız da kendiliğinden Intel GMA'ya geçiyor. Şimdi bu ikisi arasındaki fark şu, 5650 gma hd'ye göre çok daha performanslı bir GPU olması sebebiyle kullanıldığında güç tüketimi oldukça fazla ve 1 günlük deneyimime göre pilden çalışma süresi 5650 ile yaklaşık 2-3 saat gibi. Bu değer resimlerde gördüğünüz aynı işlemci ve GPU'ya sahip olan Sony'den birazcık daha fazla o da ekranların farkı zaten. Intel Gma HD'nin düşük tüketimi olmasının sebebi de i5 işlemcisi ile aynı çip üzerinde bulunması ona entegre olması. Dolayısıyla pilden kullanılırken 3820TG için 6 saat gibi bir rakam söyleniyor, henüz pil performansım iyi olmadığı ve çok fırsatım olmadığı için rakam söyleyemiyorum. İleride burayı güncelleyerek yazarım.

Gelelim malzeme kalitesi ve kullanım detaylarına. 3820TG'nin kasası sağlam durması sebebiyle hoşuma gitti. Özellikle metal rengi olan kısımlar oldukça sağlam ve pek esneme yapmıyor. Klavye için maalesef aynı şeyi söyleyemiyorum. Klavyenin tuşları biraz fazla basit ve ince tasarlanmış, sony'nin klavyesinden sonra oldukça kalitesiz geldi açıkçası. İnternette 3820TG'nin zayıf noktalarından biri olarak monitörünü gösterilmiş, fakat ben parlaklık ya da renkler açısından pek bir sıkıntı görmedim, yani acayip karanlık değil, sony çok az daha aydınlık duruyor yanyana koyulduğunda. Ekranın arka tarafı yani laptop'ın üst yüzeyi yine metalik renge boyanmış, şık ve sağlam duruyor fakat çok çabuk parmak izi olması can sıkıcı. Bir de tabi 15.6"lik laptoplardan biraz daha nazik davranmak lazım en azından bende öyle bir his uyandırdı. Ekranın çerçeveleri de ekranın kendisi kadar parlak yapılmış, benim gibi parlak yüzeylere bakmayı sevmiyorsanız can sıkabilir. Bir de çok parmak izi kalıyor haliyle.

Şu ana kadar 3 oyun yükledim, yukarıda söylediğim crysis warhead, assasins creed 2 ve nfs shift. Bunlardan crysis'i henüz detaylı ayarlarıyla bakmadım ama nfs shift ve ac2'de full ayarlar ve 2xAA ile gayet başarılı bir framerate(sayıları bilmiyorum, oynanış açısından yeterince akıcı anlamında) verdi. nfs shift denerken biraz ısındı ama oda sıcaklığı da azımsanmayacak ölçüde sıcaktı biraz ona bağladım. İleride göreceğiz. Cihazın her iki tarafına da fan boşluğu koymuşlar ben sağ elimi kullandığım ve mouse kullandığım için çok hoşuma gitmedi ama denge olarak sol taraftaki fan daha çok ısı transfer ediyor ve sağ taraftan daha az sıcak hava üflüyor, sanırım pek problem olmayacak gibi. Bu arada hemen belirteyim cihazda optik okuyucu yok, almak isteyenler bunu göz önünde bulundurmalı. Şu anda benim özellikle bu cihazın üzerinde optik okuyucu kullanmam gerekmediği için pek aldırmadım ama gerekli olursa da 100 lira civarına harici DVD okuyuc/yazıcılar satılıyor, onlardan alabilirim.

HDMI arayüzünü henüz deneyemedim ama ilk fırsatta LCD'ye takıp 1080p bir film, bir de oyun deneyeceğim. Cihazın hoparlörleri beklediğimin üstünde diyebilirim. Yani sesi biraz az çıkıyor ama aşırı tiz değil baslarda duyuluyor. Bu boyutta bir laptop için oldukça iyi diyebilirim.

Bluetooth ile cep telefonumdan dosya transferi yaptım bir sıkıntısı yok. Wireless biraz çekimi iyi değil sanki vaio ile yan yana iken vaio'dan biraz daha az çekiyor.

Harddisk 500GB lık western digital kullanılmış ama sanırım vaio'nunkinden biraz daha yavaş bir harddisk. Harddiskin özellikleri için;
http://www.wdc.com/tr/products/products.asp?driveid=506

Sonuç olarak ağırlık ve boyut olarak bir netbooktan biraz daha hallice bir cihaz olmasına rağmen üzerindeki işlemci ve grafik kartı ikilisiyle performans açısından oldukça başarılı buldum. Ufak tefek sıkıntıları var ama bu segmentte böyle laptop pek bulunmadığı (bulunsa da çok pahalı oluyor) için artık katlanacağız.
12 yıl
42LG5010 Aldım
Evet arkadaşlar dün electroworld'den playclub %25 kampanyasını da kullanarak 42LG5010 aldım. Yarın servis getirip kuracak. Servis geldiğinde yapılması gerekenler hakkında tavsiye verebilir misiniz?

TV'yi ağırlıklı olarak PS3, film ve PC için kullanacağım. Electroworld'deki teşhir ürününe PS3 bağlayıp baktık, görüntü oldukça güzeldi ben de aldım gitti.

Bir de electroworld'deki satış elemanı, servislerin, herhangi bir arıza durumunda ilk olarak akım korumalı priz var mı diye baktıklarını söyledi. Eğer yoksa arıza çıkarıyorlarmış. Ne dersiniz böyle birşey duydunuz mu, almalı mıyım?
14 yıl
SE W700i mi yoksa SE W810i mi?
Arkadaşlar iki telefonu da inceledim. Tip olarak W810i çok daha hoşuma gitti. Şu sıralar fiyatları W700i 440YTL W810i 560YTL civarı. W810i dediğim gibi tip olarak daha hoşuma gitti ama aradaki 120 milyonluk farka değer mi? W700i de autofocus yok çok farkediyor mu, kullanıcıları yorum yazabilirlerse çok iyi olacak. Bir de hangisini alırsam alayım 2 GB lık Memory Stick almayı düşünüyorum W810i 4GB'a kadar destekliyor, W700i kaça kadar destekliyor bulamadım. Bilen varsa söyleyebilir misiniz?

Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
15 yıl
AverTV USB ve x700 ekran kartı
Arkadaslar Avermedia televizyon kartı almayı dusunuyorum su usb olanından, ama bir sorun var. Bende hp dv4289 laptop var, x700 ekran kartı yani. Forumda daha once bu ikisinin uyumsuz oldugu gibi biseyler yazılmıstı ama simdi bulamıyorum. Kullanan, bu problemle karsılasan arkadaslar, yardımınızı bekliyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.