Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
16 Aralık 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
26 üye
Görüntülenme (?)
194 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Telefonları çok araştırmış olmama rağmen karar veremiyorum yardım istiyorum
Şuanki telefonum sony xperia z3 compact. 5 yıldır kullanıyorum. Artık yeni telefon almak istiyorum. Ama çok da para vermek istemiyorum açıkçası. Benim için en önemli şey batarya. Bataryada sonra müzik kalitesi önemli. Kulaklıkla dinliyo olsam da telefondan telefona değişiyor kulaklık uyumu ses kalitesi. Ondan sonra da idare edecek bir kamerasının olması ki aklımdaki modellerin kameraları beni tatmin eder diye düşünüyorum. Zaten dslr ım olduğu için über bir kamera aramıyorum telefonda.

Aklımdaki modeller şunlar:

Xiaomi Mi 9t
Xiaomi redmi note 7
Xiaomi redmi note 8
Xiaomi mi a3

Garantili alacağım.

Performans açısından hiçbirinin beni üzeceğini sanmam.

9t tasarım olarak çok hoş ve note 7den bi tık daha iyi bataryaya sahip. Ayrıca mağazada baktığıma göre 9tnin ekranı biraz daha canlı geldi note 7ye göre. Ama fiyat olarak aralarında 1000 lira var ve bu beni ikilemde bırakıyor.

Note 8 ile note 7 arasında çok bi fark yok ama batarya açısından karşılaştıramıyorum note 8 yeni bir cihaz olduğundan. İncelemesi oldukça az. Fiyatlarında da o kadar ahım şahım bi fark yok 100 200 lira civarı farklara bulunabiliyor.

Mi a3 ise 720p ekrandan dolayı bataryası oldukça iyi. Ekranı beni üzmez ki z3c de 720p ekran. Tabi ekran boyutu farklı ama kullanıcı yorumlarına göre super amoled olması artı sağlıyor. Mi a3te beni tek üzen kısım android one a çok güvenemem. Mi a3te miui olsa düşünmeden onu alırdım kesinlikle.

Kısacası beni batarya açısından üzmeyecek ve performansı 3 4 seneye düşmeyecek (z3c performans olarak hala ilk günki gibi. Değiştirmek istememin sebebi hem bataryanın ölmüş olması hem de bazı donanımsal kusurları) bir telefon arıyorum. Çok da para vermek istemiyorum.

Siz benim yerimde olsanız hangi modeli alırdınız?
2 yıl
3000e kadar şarjı en iyi giden telefon
Benim için en önemli şey şarj ve telefonun stabilliği. 1500 ila 3000 lira arasına bir telefon alacağım. Bu fiyat aralığında şarj konusunda en iyi telefon hangisidir? Fiyatı ne kadar düşük olursa o kadar iyi tabi. Araştırmalarıma göre
Redmi note 7 - 8 saat civarı
A50 - 8 saat civarı
mi 9t - 10 11 saat civarı ekran süresi alıyor.

Bunların dışında bir öneriniz olur mu?
2 yıl
The Society (2019 ) | Netflix


The Society, gizemli bir şekilde zengin New England kasabasına tıpa tıp benzeyen başka bir yere gönderilen bir grup gencin hikayesini konu ediyor. Gençler, yaşadıkları kasabanın benzeri olan bu yerde ailelere dair hiçbir ize rastlamaz. Başlarına gelenlere anlam vermeye çalışan gençler eve ve ailelerinin yanına dönmenin yolunu arar. Ancak her şeyden önemlisi öncelikle hayatta kalmanın yolunu bulmaları gerekir. Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz romancı ve şair William Golding'in imzasını taşıyan "Sineklerin Tanrısı" romanından esinlenilen dizi Chris Keyser ve Marc Webb'in imzasını taşıyor.
3 yıl
Geçen sene Amazon.de den alınan xboxlar
Geçen sene amazon.de de xbox one s bundleları uygun fiyatlara satıldı. Ama vergisi yüksek çıkıyordu. Alan varsa vergi iadesi oldu mu olduysa ne kadar oldu? Amazon konusuna vs yazdım cevap yazan olmadı o yüzden buraya yazıyorum
3 yıl
700 lira civarına kompakt makine önerisi
Merhabalar. Yeni başlayanlar için olan konuyu okudum. Arkadaşımız çok güzel tavsiyelerde bulunmuş. Aklıma rx100 yattı. Ama 2.elde az satılıyor. 2.el alacağım 700 800 lira civarına önerebileceğiniz başka model var mıdır? Rx100 ün örnek fotoğraflarındaki performansını sevdim. Onun gibi başlangıç için olacak ve beni üzmeyecek bir makine var mıdır? İlk fotoğraf makinem olacak ve fotoğrafçılığa yeni giriyorım sayılır o yüzden çok acemiyim ve çoğu detayı bilmiyorum. Sizden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim
3 yıl
Whatsapp Grubu
3 yıl önce Sinema dizi grubu olarak kurulmuş grubumuza yeni kişiler arıyoruz. Tabi 3 yıl olduğu için artık sinema konuşulan konulardan biri oldu sadece. Her türlü konu konuşuluyor sinema grubu diye girdik bu ne böyle demeyin yani. Samimi bir ortam var. Yaşlarımız ortalama 20-23 aralığında olduğu için o aralıktakileri gruba bekliyoruz. Maksat muhabbet olsun pm atabilirsiniz bana
3 yıl
Whatsapp Grubu
Yaklaşık 3 yıldır var olan whatsapp grubumuza yeni kanlar katmak istiyoruz.

Grubumuz sinema dizi üzerine kurulmuştu o yüzden buraya açıyorum. Ama grup malum uzun süreli olduğu için sadece sinema dizi konuşulmuyo hatta az konuşuluyo. Gündelik hayat, siyaset, spor, felsefe, din vs her şey var grubun içinde. Yani eğer bu konuların konuşulmasından rahatsızlık duyuyorsanız önermem. Tabi en önemlisi saygı.

Eğer her muhabbete gelirim, 18-25 yaş aralığındayım(biz de öyleyiz daha küçük veya daha büyük olursa kafalar uyuşmaz o yüzden böyle bir kural var), saygılıyım derseniz gruba bekleriz. Özelden isim numara ve yaşınız ile yazabilirsiniz.
3 yıl
Whatsapp Grubu
Yaklaşık 3 yıldır var olan whatsapp grubumuza yeni kanlar katmak istiyoruz.

Gündelik hayat, film, dizi, kitap, siyaset, spor, felsefe, din, trollük vs her şey var grubun içinde. Yani eğer bu konuların konuşulmasından rahatsızlık duyuyorsanız önermem.

Eğer her muhabbete gelirim, 18-25 yaş aralığındayım(biz de öyleyiz daha küçük veya daha büyük olursa kafalar uyuşmaz o yüzden böyle bir kural var), saygılıyım derseniz gruba bekleriz. Özelden yaşınız ve isminiz ile birlikte yazabilirsiniz.
3 yıl
PS4 PRIMARY-SECONDARY HAKKINDA BASİT ANLATIM (KARDEŞLİK MEVZUSU)
Öncelikle merhaba. Eğer konu gereksizse uyarılabilir fakat çoğu kişi bu konu hakkında soru soruyordu. Açıklık getirmek istedim.

Herkesin kafasını karıştıran pri-sec mevzusunu basit bir şekilde anlatmak istedim. Kafası karışan olursa aşağıda sorabilir.

En başta kardeşlik konusunun kurallarından bahsetmek isterim.
-Primary hak sahibi oyunun fiyatının yüzde 60ını secondary hak sahibi yüzde 40ını öder.
-Bir oyunu psnde indirim gördüğü en düşük ücretten satmanız gerekir. Sonuçta orası kardeşlik konusu ticarethane değil. Yani bir oyunu 100 liraya aldınız. Oyun sizdeyken 50 liraya düştü. Siz bu oyunu satarken 50 liraya satmanız gerekir.
-Hesabın diğer hakkı kimdeyse oyunu sattığınız zaman onu bilgilendirmelisiniz ki mağduriyet yaşanmasın.
-En önemli konu hesabın diğer hakkı forumdansa o hesap sadece forumda satılmalıdır.

Diğer değinmek istediğim bir konu da her oyunu ayrı hesaba almamız gerektiği. Yani alacağımız her oyun için yeni hesap açıyoruz. Bunu neden yapıyoruz? Kardeşlik konusunda daha kolay alıcı bulabilmek için. Böylece oynadığımız oyunu aldığımız fiyatın 5 lira altına satarsak 5 liraya bir oyun oynamış olacağız.
Peki neden her oyun için ayrı hesap?
İki oyunumuz olsun bu oyunları alacak ayrı ayrı 2 kişi bulmak 2 oyunu birden alacak 1 kişiyi bulmaktan daha kolaydır. Ki birinin o 2 oyun ilgisini çekse bile ben bitirince bunu kolay satamam diyip satın almak istemez. Bu yüzden fiyatı daha da düşük göstermen lazım.
Her oyun için ayrı hesabı neden açtığımızı öğrendiysek primary secondary konusuna gelelim.

Primary-Secondary ne demektir?

Primary: Hesabı ayarlardan ana hesap olarak etkinleştirirsek bu hesabın pri sahibi biz oluruz. Böylece playstation 4ünüze tanımlı bütün hesaplardan o hesaptaki oyunu açıp oynayabilirsiniz.
Çoğu kişinin bilmediği bir şey ise ps4ünüzde istediğiniz kadar hesabı ana hesap olarak etkinleştirebilirsiniz. Birden fazla ana hesap olarak etkinleştirilmiş hesabınız olabilir.
Dikkat edeceğimiz konu hesabı çift hak olarak kullanmıyorsak(yani sec hakkı başkasındaysa) oyunun olduğu hesaptan oyunu oynamıyoruz. Onun dışındaki bütün hesaplardan oynayabiliriz çünkü o hesapta sec sahibi oynuyor. Eğer sec sahibi hesaptayken o hesaba girmeye çalışırsanız sec sahibini hesaptan atar. Yani bir hesap aynı anda 2 ps4 online olamaz.

Neden primary kullanalım?

Eğer trophylerinizi kendi ana hesabınızda(burada bahsettiğim ayarlardan yaptığınız ana hesap değil. Arkadaşlarınızın ekli olduğu hesap diyeyim) toplamak istiyorsanız primary kullanmanız gerekiyor. Eğer her oyun için başka hesaba geçmeye üşenirim bana kolaylık olsun derseniz yine primary kullanmanız gerekli.

Secondary: Öncelikle bir hesaptaki oyunu sec olarak oynamak istiyorsanız internetinizin olması zorunlu. İnternet olmadan sec hesaptaki oyunu oynayamazsınız. Secondary hakkını aldığınız bir hesaptaki oyunu sadece o hesaptan oynayabilirsiniz. Ana hesap olarak etkinleştirmeyeceksiniz ve oyunun olduğu hesaba girip oyunu oynayacaksınız.

Neden secondary kullanalım?

Eğer trophy ler umrunuzda değilse ve daha az para vermek istiyorsanız sec hesap almak size göre.

Primary ve secondary mevzunu anlamayanlar için bir de harflerle örneklendirerek anlatayım.
Sizin arkadaşlarınızın ekli olduğu bir hesap var hep o hesapta giriyorsunuz trophyleri orada topluyorsunuz. Bu hesabın ismi A olsun. Bir oyun indirime girdi siz bu oyunu yeni hesap açıp o hesapta aldınız. Bu hesap da B olsun. 2.başka bir oyunu da C hesabına aldınız.

A: Arkadaşlarınızın ekli olduğu hesap.
B: 1. oyunu satın aldığınız hesap.
C: 2. oyunu satın aldığınız hesap.

Siz dediniz ki ben 2 oyunu da A hesabında oynayacağım. Trophyleri de orada toplarım. Oyunu oynarken arkadaşlarım da görür belki bana katılırlar dediniz. O zaman B ve C hesabını ana hesap olarak etkinleştiriyoruz. B ve C hesabına girip oyunları indirmeye başlıyoruz ve bir daha B ve C hesaplarına girmiyoruz. Yani siz primary olmuş oldunuz. Hesapların sec hakkını kardeşlik konusundan satışa çıkarmak istediniz. Oyunları aldığınız fiyatın yüzde 40ına satacaksınız. Yani B hesabındaki oyunu 100 liraya aldıysanız sec hakkını 40a satacaksınız. İleride siz B hesabındaki oyunu bitirdiniz sonra primary hakkını da satabilirsiniz tek yapmanız gereken B hesabına girip ana hesap olarak etkinleştirmeyi kaldırma seçeneğini işaretliyoruz.

Başka bir örnekte de benim için önemli değil hangi hesapta oynadığım. İnternetim de var sec hak kullanacağım diyorsunuz. O zaman B hesabındaki oyunu oynamak için B hesabına girip oyunu açacaksınız. C hesabındaki oyunu oynamak için kullanıcı değiştir diyip C ye gireceksiniz.

Diğer bir örnekte ben ilk oyunu pri ikinci oyunu sec oynamak istiyorum diyebilirsiniz. O zaman B hesabını ana hesap olarak etkinleştiriyoruz ve diğer herhangi bir hesaptan birinci oyunu oynayabiliyoruz. İkinci oyunu da C hesabına girip oynayabiliyoruz.

Çoğu şeyi açıkladığımı düşünüyorum. Akılda kalmaması için bir de soru cevap kısmı oluşturayım.

1)PlayStation 4 sistemine en fazla kaç hesap ekleyebilirim?
-En fazla 16 hesap ekleyebilirsiniz.

2)Birden fazla hesabı ana hesap olarak etkinleştirebilir miyim?
-Evet etkinleştirebilirsiniz. İsterseniz ps4e eklediğiniz 16 hesabı da ana hesap olarak etkinleştirebilirsiniz.

3)Pri hak aldım. Oyunun olduğu hesaptan oyuna girebilir miyim?
-Eğer sec hakkı başkasında ise sec sahibi mağdur olmaması için girmemelisiniz. Pri hak sahibi oyunun olduğu hesaba sadece oyunu indirmeyi başlatmak için girmeli.

4)Pri hak aldım. Oyunun olduğu hesaptan girdim niye sec hak sahibi mağdur olsun?
-Bir hesaba aynı zamanda sadece 1 ps4 girebilir. Yani ps4te oyunun olduğu hesaba girdin. Sen hesaptayken başkası hesaba girerse seni hesaptan atar başka biri hesaba girdi diye.

5)Birden fazla ps4 aynı hesabı ana hesap etkinleştirebilir mi?
-Hayır etkinleştiremez. 1 hesabı sadece 1 ps4 ana hesap etkinleştirebilir. Aynı hesabı başka ps4 ana hesap etkinleştirmeye çalışırsa diğer ps4te ana hesap olmaktan çıkar.

Kısaca;
Primary
Ana hesap olarak etkinleştirir.
Kendi hesabından oyuna girer.
Oyunun olduğu hesaba sadece oyunu indirmeyi başlatmak ve ana hesap olarak etkinleştirmek için girer.

Secondary
Oyunun olduğu hesaptan oyuna girer.
İnternet olmazsa oyunu açamaz.
Ana hesap olarak etkinleştirmez.


Burda olmayan başka sorularınız varsa sorarsanız ona göre soru cevap kısmına ekleyebilirim. Unuttuklarım olabilir.
4 yıl
Arduino Pcb Printer
Pcb printer yapmak istiyorum. Cnc printer ile ilgili bir sürü kaynak buldum. Pcb ile ilgili bulamadım. bu ikisi aynı mı yoksa pcb için farklı bir program vs mi kullanılıyor? Yani pcb printer dediğimiz cncde yapacağımız devre boardunun şeklini programa atınca pcb mi oluyor? Biraz karışık anlattım ama anlamışsınızdır. Kısaca pcb print için cnc makinesi m i kullanılıyor
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.