Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
27 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
18 üye
Görüntülenme (?)
169 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
2 ay
OLED ekran yanmasını görüntüden ayırt etmek mümkün müdür?

Merhaba, internette birkaç OLED ekranlı telefon ararken farkettim ki ekran yanması olduğunu açıkça söyleyen ilanlarda dahi bunu ayırt etmek mümkün değil. Kontrast ve renk değişimli OLED burn testlerini yapıp birebir kendi gözünüzle görebiliyorsunuz ama fotoğraftan seçilmiyor. Haliyle vereceğim meblağın telefonun hakkını yansıtmasını isterim. Bu koşullarda sadece satıcının sözüne güvenerek almak zorunda kalacağım ve bu da büyük risk, zira eğimli ekranlar telefonun kendisinden bile pahalılar. Ben de her yerden araştırıyorum cihazları, fakat yaşadığım şehri düz ettim yine de aradığım model, renk, temizlik ve kozmetikte cihazlar bulamadım. Aradığım cihazlar zümrüt yeşili S6 Edge, mercan mavisi S7 Edge ve herhangi bir renkte, mümkünse kutusu hiç açılmamış ve leylak moru S9 Plus. Yani bulması pek kolay değil bunları.


Şimdi merak ettiğim, satıcıdan renk değişimli test videosu açarak veya yüksek kontrastla telefon ekranının videosunu çekmesini istesem OLED yanığı belirgin olur mu? 2. el alanların tecrübelerini dinlemek isterim.

6 ay
Silinebilir.

Alakasızdır.

8 ay
Yabancı ülkedeki çekiliş ve hediye malın gümrük vergisi

Merhaba,


Çekilişle kazanılan, satış fiyatı 370€, Türkiye tahmini fiyatı 6500 TL olacak olan, sim kartı takılmayan (IMEI kaydı yapılması gerekmeyen) ve Türkiye'de henüz modeli bulunmayan bir taşınabilir elektronik cihazın, çekilişi kazanan Türkiyede'ki şahsa intikaline gümrükte vergi engeli çıkar mı? Kullanım ve katılım koşullarında konuyla ilgili bir ibare bulunmamasına binaen, çekilişi düzenleyen tarafın karşılaması talep edilebilir mi? Yoksa vergiyi, çekilişi kazanan şahıs mı ödemek mecburiyetindedir?


Çekilişi yapan taraf Avrupa Birliği ülkesinde ve çekiliş ürünü satan şirketin sponsorluğundadır. Herhangi bir dolap veya dolandırıcılık sözkonusu değil, birisi sormadan önce belirtmeliyim. Ülkemin manasız ve katmanlarca vergileri ve kanunlarından ötürü cayarlarsa yapılabilecek hiçbir şey yok gibi duruyor. Belki de yanılıyorumdur, fakat konuyla ilgili araştırma yaptığımda hiçbir bilgi göremedim.


Verilecek cevaplar için şimdiden teşekkürler.

2 yıl
Dizüstü bellek uygunluğu hakkında sorum var
Merhaba,

Elimde bir Lenovo y530 dizüstü bilgisayar var. Anakartta 1 adet 2666 DDR-4 SO-DIMM takılı. Tam modül parça numarası M471A2K43CB1-CTD.

Bunun bir de 8gb varyasyonu mevcutmuş: M471A1K43CB1-CTD. Türkiye'de sadece 16 GB tekli satılanı stokta ama 700 tl çok para. Yurtdışından gelse bana 400 liraya mal olacak 8gb. Malum belirsizlik günlerinde de bu kadar para dökmenin taraftarı değilim.

Şimdi 24gb'ın nasıl çift kanal çalıştığını biliyorum ancak kit olarak satılmadığı için uyuşmazlık olma ihtimali gözümü korkuttu. Sizce paraya kıyıp bir 16'lı daha alıp 32 GB çift kanal mı yapmalıyım? Bana 16 GB çift kanal çalışacak şekilde 24 GB yeter de artar. Dijital sanat veya tasarımla uğraşmıyorum, o yüzden kalan 8 GB tek kanalda çalışsa da umrumda değil. Belki çok fazla LOD ve render mesafesi olan bir oyunda sorun olabllir ki düşük bir ihtimal o da.
2 yıl
Bu kulaklıkları ucuza nereden bulurum?
Merhaba,

Linkteki kulaklıkları nereden ucuza temin edebilirim? Philips SHP9500 ve Philips Fidelio X2HR

Amazon Britanya ve Amerika fiyatları bizimkilere kıyasla ucuz ama sadece Britanya gönderiyor. Türkiye'de epttavm ve 1 yerde SHP9500 bulabildim ama sadece kutusu ezilmiş 2. eli $40, sıfırı 60$ olan ve üretimden kalkmış eski bir kulaklığa 950-1000 tl vermek insana koyuyor. X2HR zaten hak getire; hiçbir güvenilir sitede satılmıyor. Zamanında TeknoSA epey topluca getirmiş X2 ve ucuza satmış ama X2HR hiç yok. 2. el satan 2 ilan buldum, onlar da fahiş fiyatlar istiyorlar 2. el için. Onun yerine sıfır alınır yani. Türkiye'ye gelmiyor esas sorun bu aslında ve hem tanıdık yok şu an aldırabileceğim, hem de salgın durumları

Bun Türkiye'deki kan emicilerden alıp bunlara bu kadar para vereceğime Beyerdynamic dt240 mı alsam?
2 yıl
Özel Tüketim Vergisi haraç olabilir
Olmayabilir de. Hüküm yok, sadece bir gözlem diyelim

Sadece bu ürüne ve örnek verdiğim sitelere has bir durum ortada olmamakla birlikte, son günlerde farkettiğim berbat ötesi bir mevzuya dikkat çekmek istedim. Gündemi sadece Corona virüsünden ibaret olmayan insanlar hala farkında zaten.

Bir yandan iyi oldu, boşboğazlar çıkıp her gün aynı mevzuları tartışıyordu ama şimdi de her gün aynı boşboğazlar pandemiyi tartışıyor. Her neyse, bir resim ve 1-2 link bırakmak istedim sadece. Yoruma gerek yok zaten ama konuşup kendimi yormak da istemiyorum.
https://www.itopya.com/corsair-virtuoso-se-rgb-metalik-gri-kablosuz-gaming-kulaklik/
https://www.qp.com.tr/catalog/product/view/id/2165/s/corsair-virtuoso-se-hi-fi-rgb-metalik-gri-kablosuz-oyuncu-kulakligi/category/30/
https://www.amazon.com.tr/Corsair-Virtuoso-Metalik-Kablosuz-Kulakl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/dp/B07X71T4R6/

Özel Tüketim Vergisi haraç olabilir
2 yıl
Razer Vespula v2 FPS için uygun mudur?
Merhaba.

Razer Vespula v2 almayı düşünüyorum. Köpük hafızası olan, v1 denediğimde çok hayran kaldığım, kaliteli bir bilek yastığı mevcut ama çıkarılabiliyor. Benim sağ bilek ve önkolumda, eski bir kırığın kısmen yanlış kaynamasından ötürü sinir sıkışması tarzı bir durumum var. Kısa vadede olmasa da, 1-2 saat içinde oyun oynarken, özellikle FPS oynarken, ağrımaya ve hissizleşmeye başlıyor. Üstüne bir de karpal tünel sendromuyla uğraşmamak için, fazladan bilek egzersizi yapıyorum ve sık dinlendiriyorum.

Kullananlar varsa önerirler mi? Flick, ani dönüş, hedef takibi vs. nasıl etkiliyor oyunlarda? Bir de başka önerisi olan varsa dinlerim. HyperX gibi uzun ve kocaman bir yastığı masama sığdıramam ama Vespula yerine mesela Carpio Deltahub gibi bir çözüm önerisi olan, kendinizin de kullandığı bir şey varsa dinlerim. Oyunlarda kullanamasam da, amacı için kullanabileceğim iyi bir yastık şart.
2 yıl
Korona Virüsü harita/grafik siteleri hakkında uyarı
Sitede size uzatılan grafik/şema/harita içerikli Coronavirus pandemiği ile alakalı şeylere tıklamadan önce, sitenin sertifikalarını teyit edin, antivirüs veya firewall, yoksa windows defender aktif şekilde ve her zaman secure boot ile başlatılmış sisteminizde gezinin.

Mongol Sağlık Enstitüsü adı altında ve genelde Çin, Rus, Arap ve Kore milletlerini hedef alan sitelerde, güncel ve yetkin ağızlardan Coronavirus verileri şeklinde paylaşılan linklere tıklanmaması önerilir.

edu uzantılı siteleri ve verilerini ele geçirerek (hi-jack) gerçekçi ve otantik görünen, .space, .net, .zone, xyz, .am ve benzeri uzantılı sitelerden uzak durun. Malware bulaştıramasalar da phishing (e-posta yoluyla özellikle) hedefi olabilirsiniz.
https://krebsonsecurity.com/2020/03/live-coronavirus-map-used-to-spread-malware/
3 yıl
Ankara içi taşfırın ocakbaşı mekan tavsiyesi
Arkadaşlar, gazlı ocaklarda ve elektrikli fırınlarda, odun ateşi olmadan pişen pide yemekten sıkıldım. Sırf bu yüzden 3 aydır pide ve lahmacuna ağzımı sürmedim. Elim de cebim de varmıyor, içim gidiyor o parayı yumoş yumoş pidelere verince. Odunda pizza yapan yerlerin pidesi bile farklı oluyor.

Bildiğiniz, yağı, kıyması ve peyniri iyi olan bir taşfırın pidecisi varsa Ankara'da, paylaşabilir misiniz? Ana öğün pide ama lahmacun da iyiyse yenir tabi. Ek olarak ciğeri ve iskender kebabı da kaliteli mekanlar arıyorum Nusret düzeyinde iteklemedikleri sürece tabi.
3 yıl
Tutukta bulunan IŞİD teröristlerinin akıbeti hakkında
Harekat bittikten sonra bu teröristlerin tutulduğu ve pyd ile ypg nin gözettiği söylenilen, kadın ve çocuk dahil, 90000 e yakın tutuklunun bulunduğu bu cezaevi-kamplarının akıbeti ne olacak? Kontrolü bizim elimize geçti diyelim; bu cihatçı manyaklarla nasıl baş edeceğiz? Ya Avrupa yine almazsa? Sürekli söylenen şey: Avrupa mülteci gönderebilir, Türkiye almak zorunda ama Avrupa kabul etmek zorunda değil. Neden?

Oldu ki bu cihatçı teröristlerin Türkiye'de yargılanması kararlaştırıldı; bunları infaz etmeye kalkarsak ne olur?

Cenevreden, bm den, insan hakları vb. anlaşmalardan bağımsız hiçbir çıkar yolumuz yok mu? Tam mülteciler gidiyor derken, cihatçı bu şerefsizleri mi besleyeceğiz bir de?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle