Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
M

Yüzbaşı
25 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
41 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
M
8 yıl
YENİ AVEO 45000 km BAKIMI
Taze taze çıktı bunlar;

İstanbul Global Oto 420 TL

İstanbul Bayrampaşa Odak 480 TL

İstanbul Avrupa 580 TL dedi.

Hepsi aynı şeyi söylüyorlar. Motor yağı - yağ filtresi - hava filtresi - polen filtresi - karter tıpası - işçilik.

Global Oto' ya yağı kendim getirip getiremeyeceğimi söyledim. Olur dedi. Faturaya yazarız dedi. Ancak yağın 5 - 30 Dexos 2 olması gerekir dedi. Kendim getirirsem fiyat ne olur dedim 270 TL gibi bir olur dedi. Sağolasın Global Oto dan Engin Bey. Bana yine Esenyurttan - Koşuyoluna hicret etmek görünüyor.

Acı olan aynı şehirde aynı parçaları değiştirip aynı parçaları koyacak olan firmaların en düşük fiyat verenle en yüksek fiyat veren arasında 160 TL fiyat farkı bulunması.
Güler misin?
Ağlar mısın?

30 000 bakımında Bursa'dan Edirne'ye kadar 15 farklı yeri aramıştım. Bu sefer aramayacağım. Sinirim tepemde.

Forever Global Oto

Forever Engin Bey

Saygılar
M
8 yıl
KALORİMETRELİ MERKEZİ SİSTEMLERDE FATURA HESAPLAMA
Arkadaşlar merhaba,

Ben 60 daireli merkezi sistemle ısınan bir apartmanda oturmaktayım. Sitemizde 7 apartman bulunmakta. Merkezi sistemi sadece ısınmak için kullanmaktayız. Evlerde ocak ve sıcak su için ayrı (bireysel) doğalgaz hattımız bulunuyor. Bizim sitede ısınmak için kullanılan merkezi sistemde, kimin ne kadarlık ısı kullandığı ise KALORİMETRE cihazlarıyla ölçülüyor. Site yönetimi, bu takibi ve hesaplamayı kiralama yoluna giderek özel bir firmaya yaptırıyor. Bu firma ile 10 senelik sözleşme imzalandı, 10 sene boyunca her doğalgaz faturasında “kiralama hizmet bedeli” adı altında yaklaşık 8,5 TL ücret ödeyeceğiz. Aslında internetten ve çevremden bu takibi kendi başına yapmaya çalışan yönetimlerde yaşanan sıkıntıları gördükçe, ben bizim sitede uygulanan metodun daha şeffaf ve doğru olduğunu düşünüyorum. Aslında kalorimetre ilk takıldığında ve faturalar gelmeye başladığında firmanın ve sistemin bir açığını yakalamak için çok inceledim ama bir süre sonra açık bulamayınca güvenim arttı doğrusu.

Gelelim bu konuyu niye açtığıma;
İster “Kalorimetre Hesaplama” sayfasında olsun ister “Apartman Isı Paylaşım (Isı Pay Ölçer) Sistemleri Hakkında (Merkezi Sistem)” sayfasında olsun KALORİMETRE ile ölçülen merkezi sistemlerde faturaların, birim fiyatların vs vs nasıl hesaplandığını yıl boyu birçok arkadaş sordu. Bilenler, kullananlarda elinden geldiğince cevap vermeye çalıştı.

Ben burada kendi daireme ait 2 farklı faturamı örnek olarak koyarak, bu işi yetkili olarak yapan firmaların hesaplamaları nasıl yaptığını göstermek istedim. Özellikle, bizim gibi bu işi firmalardan kiralama yoluna gitmeyip, kendi takip eden apartman yada sitelerde sıkıntılar olduğunu geçen kış bizzat gördüm. Belki fatura örnekleri birilerinin işine yarar.

ŞUBAT 2012 FATURASI

[simage][/simage]

[simage][/simage]MART 2012 FATURASI

[simage] [/simage]

[simage][/simage]Yukarıdaki iki fatura ayrıntılı incelendiğinde;

Şubat ayında, faturanın %30 luk kısmına denk gelen ve forumlarda "ORTAK GİDER yada ORTAK PAYLAŞIM" olarak adı geçen ancak bizim faturada "SABİT ISITMA" hesabındaki metrekare başına düşen birim maliyet 0,3592 TL/metrekare iken Mart ayında aynı birim maliyet 0,4762 TL olarak hesaplanmıştır.

Aynı şekilde faturanın %70 lik kısmına denk gelen ve KULLANILDIĞI KADAR ÖDENEN kısmın birim maliyeti şubat ayında 0,0907 TL/kWh iken Mart ayında birim maliyet 0,1294 TL/kWh olarak hesaplanmıştır.

Şubat 2012 tarihinde kullandığım 796 kWh lik enerji için toplamda 114,58 TL fatura öderken;
Mart 2012 tarihinde kullandığım 522 kWh lik enerji için toplamda 121 TL lik fatura ödemesi yapmışım.

Aynı eve birbiri ardına gelen iki faturadaki birim maliyetlerin ve dolayısıyla faturaların bu kadar çok değişken olmasının nedeni, merkezi sistemlerin verimidir.

Merkezi sistemlerin verimi, kazana, devirdayim pompalarına, tesisatın döşenme şekline, kullanım alışkanlıklarına bağlıdır. Bu sistemin olmazsa olmaz elemanlarından biri TERMOSTATİK VANA lardır.

Şubat 2012 faturası incelendiğinde, apartmanımızın toplam 67 444 kWh lik enerji tükettiğini, ancak tüm dairelerdeki kalorimetrelerden okunan değerler toplandığında dairelerin toplam 52 847 kWh lik enerji tükettiklerini görüyoruz. 52 847 kWh i 67 444 kWh ile kıyasladığınızda verimin %78 ler seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Mart 2012 faturası incelendiğinde, apartmanımızın toplam 88 345 kWh lik enerji tükettiğini, ancak tüm dairelerdeki kalorimetrelerden okunan değerler toplandığında dairelerin toplam 49 114 kWh lik enerji tükettiklerini görüyoruz. 49114 kWh i 88345 kWh ile kıyasladığınızda verimin %55 ler seviyesinde kaldığını görüyoruz.

Bu iki fatura döneminde apartmanda kazan değişikliğine, pompa değişikliğine gidilmediğine göre, bu verimdeki bu kadar büyük değişimin asıl nedeninin termostatik vana kullanım oranının artması ve kullanım alışkanlıkları ile alakalı olduğu düşünülebilir.

Umarım herkes için yararlı bir paylaşım olur.

Saygılar
M
8 yıl
YENİ AVEO 30 000 BAKIMI
Sevgili forumdaşlarım, biliyorsunuz geçtiğimiz 2 hafta boyunca İstanbul ve çevre illerden aracım LTZ Sedan Aveo' m için 30 000 bakım ücretlerini araştırıp burada sizlerle paylaşmıştım.

İstanbul Avrupa yakasında 5 (Odak Bayrampaşa - Eyüp Mar - Balkan Oto - Erdemir - Avrupa)
İstanbul Anadolu yakasında 2 (Koşuyolu Global Oto - Kartal Tekkar)
Kocaelinde 1 (Kocaeli Ekcan)
Tekirdağda 1 (Çorlu İnanlar)
Edirnede 1 (Köşkdere)
Bursada 1 (Yalova Yolu Neskar)

Bu saydığım 11 farklı servis arasında 30 000 bakım için en uygun fiyatı 400 TL ile Kocaeli Ekcan ve Edirne Köşkdere vermişti. Kocaeli Ekcanın tam ne dediğini hatırlamıyorum ama Edirne Köşkdere 30 000 bakım fiyatı içinde mazot filtresinin olmadığını, mazot filtresinin 45 000 km de değiştirileceğini söylemişti. Bu iki servis haricinde en uygun fiyatı 460 TL ile Koşuyolu GLOBAL oto vermişti. Kendim Esenyurtta oturduğum için 60 TL fark için Edirne ve Kocaeli seçeneklerini sildim ve 08.06.2013 tarihi ile koşuyolu GLOBAL Otoda 30 000 bakımını yaptırdım. Global Oto satış olarak Ocak ayında servis olarak da (yanlış anlamadıysam) 2 ay önce faaliyete geçmiş, bundan dolayı servise gittiğimde çok boştu. Zaten servis müdürü Engin Bey' de kendi sattkları araçların daha bakım için geri dönüş yapmadıklarını bundan dolayı biraz boş olduklarını söyledi. Ben kendi adıma, ilgi - alakaları ve işçiliklerinden son derece memnun kaldım. Daha önce de belirttiğim gibi özellikle 15 000 bakımı Erdemir de yaptırıp, sanayi kaportacısı kıvamında müşteriyle ilgilenişlerini tecrübe ettikten sonra GLOBAL Oto beni fazlasıyla memnun etti. Yazılarımı okuyanlar bilir ben Odak Bayrampaşa ekseninde iş gören, orayı genelde öven birisi olarak, GLOBAL Oto nun ilgisi ve işçiliğinden sonra acaba Odakla - Global arasında 30 000 bakım için meydana gelen 150 TL lik farkın nereden geldiğini çok merak ettim doğrusu Neyse İstanbul' daki her arkadaşa tavsiye ederim, zaten kendimde Engin Bey' e söyledim, umarım işleri artmaya başlayınca da kaliteden ödün vermezler.

Bu arada kendim bilgisayar özürlü olduğum için faturayı tarayıp buraya koymayı beceremedim. Faturada yazanları tek tek yazıyorum.

AÇIKLAMA ---------------------------------MİKTAR----------------------FİYAT---------------------------------TUTARI
30 000 km Bakım (Dizel)---------------------108,73-----------------------0,90----------------------------------83,18 (%15)
Cam Suyu------------------------------------1--------------------------5,25---------------------------------- 4,62 (%12)
Filtre, Polen Cruze----------------------------1--------------------------34,19----------------------------------30,09 (%12)
Filtre, Motor Yağı (1.3 Aveo)------------------1--------------------------51,21----------------------------------45,06 (%12)
Filtre, Mazot (1.3 Aveo)----------------------1--------------------------67,35-----------------------------------59,27 (%12)
Filtre, Hava (1.3 Aveo)-----------------------1--------------------------36,22-----------------------------------31,87 (%12)
GM Motor Yağı (5W 30 Dexos 2)---------------5--------------------------28,00---------------------------------123,20 (%12)
Fren Hidroliği (DOT 4)------------------------1---------------------------14,25----------------------------------12,54 (%12)

460 TL ye mazot filtresini de değiştirdiğim için işin açıkçası mutlu oldum. Ama sanayide bence en kaliteli yağ olan Castrol bile 100 TL ye bulunurken, GM nin kendi yağını bana indirimli olarak 123 TL ye çakması da tabiiki ince bir tebessüm ettiriyor. Neyse garantinin bozulmaması için buna katlanacaksak bari en uygunu övelim dimi?

Teşekkürler GLOBAL OTO, Teşekkürler ENGİN BEY.

Saygılar
M
9 yıl
KEMER QUENN ELIZABETH HOTEL NASILDIR????
Ablamlarla iki aile bir tur sitesinden Eylül 2013 için 1 hafta Quenn Elizabeth Otelde tatil aldık. Tabii alırken sitedeki fotolara, fiyatına vs vs baktık. Ama kredi kartından çekim yaptıktan sonra şikayetvar.com' a girdim, girmez olaydım. Otelin ne pisliği kalmış ne personelinin lakayitliği.... Aslında istekleri çok yukarda olan bir aile değiliz, yani ultra herşey dahil takıntımız da yok, 4 yaşındaki çocuğumla birlikte gideceğiz, içkisinin markası, şusu busu çok önemli değil ama temizlik - yemek kalitesi çok çok önemli bizim için.Tatili sigortalı aldığım için iptal edebilme hakkına sahibim genelde bu tür konular açmak pek adetim değildir ama çok kararsız kaldık, bilen, giden, deneyen varsa bu otel hakkında düşünceleri nedir? Tavsiye edermisiniz? Eğer burayı tavsiye etmiyorsanız aynı bölgeden veya yakın bölgelerden bizim gibi ortadirek bir aile için önereceğiniz yerler varmı? İlgilenen herkese teşekkür ederim..

Saygılar
M
9 yıl
DİZEL AVEODA TİTREME PROBLEMİ
Arkadaşlar çoğunuzun bildiği üzere 2012 model 1.3 LTZ Sedan kullanıcısıyım. Aracı kullanmaya başlayalı yaklaşık 10,5 ay oldu toplamda 20 500 km yaptım. İstanbul Avrupa yakasında oturuyorum ve hergün en az 50 km yol yapıyorum. Şimdiye kadar Z rotu haricinde can sıkıcı hiçbirşey yaşamadım diyebilirim. Ancak 3-4 gündür 1800 - 2000 devirlerde 5. ve 6. viteste özellikle 90 - 100 - 110 la cruse controlle giderken araçta titreme meydana geliyor. Önce balanslarda bir sıkıntı var diye düşünüyordum ama direksiyonda titreme olmuyor.

Titreme olduğu zaman debriyaja bastığımda titreme kayboluyor, özellikle cruse controlle giderken ve hafif yokuş çıkarken oluyor. şimdiye kadar 5. ve 6. vites dışında titreme hissetmedim. Kullanılan yakıttan olduğunu düşünmüyorum açıkcası, aracı aldığımdan beri 33 kere yakıt aldım bunların ilk 5' i Opetten diğer tamamı Shellden, V-Power Euro Dizel, ayrıca aldığım yerlerde hep aynı yerler.

Sizde bu tür sıkıntılar yaşadınız mı? Sabahtan beri internette bu konuyu araştırıyorum. Chevroletclüptr sitesinde buna benzer sıkıntılardan bahsetmişler, orayada yazdım. Bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

Aracımı 1500 - 2000 devir arasında sakin kullanırım. Ben sıkıntının bundan olabileceğini düşünüyorum. Çok düşük devirden (çiğ mazot) dolayı enjektörler tıkandıysa yada tıkanmak üzereyse acaba bu sıkıntı olabilir mi?

Cevap yazan ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler.

Saygılar
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.