Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
F

Çavuş
19 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
29 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
4 ay
İngilizce Pratik İçin Cep Telefonu Uygulamaları

Herkese hayırlı cumalar. Intermediate seviye bir İngilizce'ye sahibim ve bunu geliştirmek için cep telefonu uygulamaları konusunda sizlerden tavsiye rica ediyorum. 1 yıldır Duolingo uygulamasını kullanıyordum ve yeni bitirdim. Açıkçası Duolingo biraz alt seviyede kaldı benim için. En son 2 uygulama keşfedip indirdim. Biri LingQ diğeri de Memrise. LingQ yapısı bana biraz karmaşık geldi açıkçası. Kullanmayı ben öğrenemedim. Textler ve o textlerde yer alan kelimeleri kaydetmek üzerine bir program anlaşılan. Memrise biraz daha basit geldi. Onda da tam seviyeme uygun bir öğrenme alanı bulamadım.


Benim isteğim seviyeleri kendim seçerek, hem kelime dağarcığımı genişletmek, hem istediğim zaman kartlar yardımıyla kelime ezberi çalışmak, hem gramerden testler yapmak hem de listening çalışmak Ancak dediğim gibi seviyeleri kendim seçebilmeliyim. Bu anlamda kullanması keyifli ve bir o kadar da kalıcı öğrenme sağlayan uygulamalardan tavsiye edebilir misiniz.

F
5 ay
İstanbul - Marmaris Seyahati

Herkese günaydın, iyi haftalar. cumartesi sabaha doğru İstanbul'dan Marmaris'e aracımız ile yola çıkacağız. Google haritalar ve yandexten yol alternatiflerini inceledim ancak biraz kafam karıştı. İlk kez aracımla o yöne seyahat edeceğim. O nedenle paralı otoyollara sapmadan yolculuğumu tamamlamak istiyorum.


İstanbul'dan Yalova'ya Eskihisar feribotları ile geçeceğim, o kesin. Ancak iş ondan sonra karışıyor. Mesela google haritalar Topçular iskelesinden Marmaris'e çizdiğim rotada beni ya Bursa'dan İzmir otoyoluna bağlıyor ya da Bursa Kütahya Denizli yolu üzerinden götürüyor. Yolculuk süresi olarak da 2 saat fark var dolayısıyla. Ben ise yine İzmir üzerinden ancak eski yoldan gitmek istiyorum. Böyle bir alternatif yok mu? Hangi detaylara dikkat etmeliyim yolculukta. Çünkü bazen yandex yolculuk esnasında rotaayı yeniden oluşturup birden sizi ücretli yola atabiliyor. Hangi tabelaları takip etmeliyim kritik olarak?

F
5 ay
Belçika'ya Mühendis Olarak Gitmek

Herkese iyi günler, iyi haftalar,


Geçen ay eşime Belçika'dan gelen bir iş teklifi ile ben de Belçika'da iş arayışına başladım. 10 yıllık bir endüstri mühendisiyim. Eşimin enrak işleri devam ediyor. Kendisine visa D ve single permit için başvurulacak. İşlemleri bu yönde. Bir yandan da ben iş görüşmeleri yapıyorum amacım en kısa sürede bir iş teklifi alabilmek.


Sorum, ben de bir iş teklifi aldığımda aynı süreç bende de mi başlıyor? Çünkü eşimden benim de pasaport bilgilerim istendi oturma izni için. Görünen o ki süreç 3-4 ay sürecek zaten. Ama ben eşim üzerinden oturma izni alıp sonra da anlaştığım şirket üzerinden mi çalışma izni alıyorum nasıl oluyor bilenler bilgi verirse çok memnun olurum.

F
5 ay
Endüstri Mühendisliği Meslek ve Kariyer Yol Haritası

Herkese iyi günler, iyi haftalar. Bu yıl 10.yılını doldurmuş bir endüstri mühendisiyim. Mesleğimin ilk 2 yılında erp danışmanlığı yaptım devamında ise üretim planlama ve lojistik birimlerinde çalıştım, yani fabrikalarda. Şimdi ise bir yurtdışı fırsatı çıktı eşime ve ben de iş bakmaya başladım. Zaten bir süredir mevcuttaki departmanımı ve şirketimi değiştirme niyeti ile iş görüşmeleri yapıyor hatta teklifler dahi alıyordum. Şimdi de yurtdışında çalışma ve yaşama fırsatı önümüze gelince elbette arayışımı yurtdışına çevirdim. Hem ülke hem de artık departman yani bölüm de değiştirmek istiyorum. Tekrar erp program danışmalığına geçmek artık fabrikalarda yerel kalmak istemiyorum. Hele tedarik zincirinde.


Başta da bahsettiğim gibi mesleğinde 10.yılını doldurmuş bir endüstri mühendisi olarak hem biraz kendi branşımın artılarından eksilerinden bahsetmek hem de öneri de almak isterim. Kariyerimin %80'ini oluşturan üretim planlama ve lojistik ile ilgili, bu birimde dert, stres, kaos bitmez. Hakikaten, üretim planlama ve lojistik yani depo ve sevkiyat yönetimini üç kelime ile anlat deseler herhalde bunları sayardım. Dert, kaos, stres. Yani gün geliyor şapkanızı önünüze koyup düşünüyorsunuz, acaba bir mühendislik okumasaydım da bu işi yapamaz mıydım? İşte bir çalışanın en büyük çıkmazı bu. Hakikaten gerek maddi gerek ise tatmin noktasında bir mühendislik fakültesi okumaya değdi mi. Bu soruları sormaya başlıyorsanız işinizi ve daha önemlisi branşınızı değiştirmelisiniz demektir. İnsan bazen çoktan ölmüş bir bedeni toprağa vermekten imtina edebiliyor. Ama beden ölmüş artık, çare. Bu durum da onun gibi.


Bir süre otomotiv sektöründe, bir süre de medikal üretim sektöründe çalıştım. İkisinde de departmanım üretim planlama ve lojistikti. İkisinde de satış birimi ile üretim arasında bir köprü görevi görüyordum. Yani satış biriminin satış yapma stresi ile üretimin kendi dengelerini bozdurmama direnci arasında ezilen bir yerde. Bazen düşünürüm acaba sınırları belli küçük bir bahçe mi daha huzurlu ve öğretici yoksa büyük bir site alanı mı. Ancak sınırları çok da belirgin değil. Bunun cevabı da kariyer için çok önemli kanımca. Çalışırken bir sonraki iş görüşmenizde sorulacak sorulara da hazırlıklı olmalısınız yani öğrenmeniz hiç durmamalı. Öğrenme bitip iş artık sonsuz kaosları yönetmeye geliyorsa orada durun ve ayrılın. Çünkü emin olun o noktada mühendisliğiniz bitmiş memurluğunu başlamış oluyor. Bu departman işte bunu bana çokça yaşattı o nedenle artık başa yani erp danışmanlığına dönmek istiyorum.


Neden mi, çünkü üretim planlama ve lojistik birimleri herkesin düşmanıdır. Herkes sizi arka bahçesi olarak görür. Satışı ayrı, satınalması ayrı, üretimi, i.k. sı ayrı baskı kurar yaptırım uygulamaya çalışır. İki iş yerimde de müdürler gönderildi yerlerine vasıfsız ancak yönetilebilir tipler getirtildi. Bu süreçte ne üretim ne de satış yöneticilerine dokunuldu. Demek ki fabrikalarda da bu birim tabiri caizse amelelerden oluşan bir birim olarak değerlendiriliyor. Kariyerim buna karşı koymak ile geçti. Ve yoruldum artık. Şimdi yazılıma dönmek ve daha fazla itibar görmek istiyorum. Evet itibar görmek. Girin Linkedin'e ve ''sap danışmanı'' ilanı yazın. Bir de diğer departman ilanlarına bakın ve çıkan sayıları karşılaştırın. Danışmanlık da kolay değildir ancak en azından yazılım sektöründesinizdir ve maddi olarak da değeriniz yüksektir. Ayrıca mühendisliği de daha çok uygulama şansınız vardır.Şimdi biraz tecrübeli meslektaşlarımdan kariyerimin devamı için tavsiye almak isterim. Bir endüstri mühendisi daha çok mühendislik yapabilmek, ilerisi için de daha yüksek mevkilere gelebilmek için hangi branşta çalışmalı? Öğrenmenin en yoğun ve katma değerli olduğu branş sizce nedir?

F
6 ay
windows 10 görev çubuğu çalışmaması

Herkese iyi günler. Windows 10 kullanıcısıyım ve bir süredir görev çubuğum çalışmıyor. Bir gün eşim evde laptopı smart tv mize bağlamaya çalıştı ve ondan sonra bu sorun ortaya çıktı. İnternette biraz araştırdım ancak çözüm olmadı. Windows defender virüs taramaya da ulaşamıyorum. Görev çubuğundaki birkaç uygulamanın simgesi görünmüyor mesela ama uygulamalar orada. ''Aramak için buraya yazın'' kısmı yani windows çalışmıyor. Tıklıyorum tepki yok. Avast kurdum virüs taratıyorum bir yandan öte yandan da konuyu buraya açıyorum. Örneğin görev çubuğundaki uygulamalarımdan olan spotify a tıkladığımda ''sınıf kaydedilmemiş'' hatası veriyor. Bir de netflixte. Diğer birçok görev çubuğunda sıralı uygulama ise çalışıyor. Bunun yanında örneğin ''fn+f8'' yani ekran yansıtma da açılmıyor. İlk orada farkettim zaten. Çözüm nedir?

F
8 ay
Hafif çizikler için servis

Herkese iyi haftalar. Beyaz renkli 2014 model yaris otomobilimizin arka çamurluğu otoparktaki kolona sürttü be tabi çizikler oluştu. Aracın tamir ya da müdahale gerektirdiği durumlarda tanımadığım tamircilere gitmek yerine servisine götürmeyi tercih ediyorum. Bu gibi çiziklerde eğer boya gerekiyorsa resmi servis de yardımcı oluyor mu? Çok bariz çizikler değil ama yine de nereye başvuracağımı bilmek istiyorum.

F
9 ay
Lastik durumu

Herkese günaydın. Yazın ikinci el aldığım aracımın lastiklerinin son durumu fotoğraflardaki gibi. Üzerindeki ibareden 2020 ortasında üretildiğini anlıyorum. Acemi bir şoförüm henüz dolayısıyla acaba lastikler ömrünü tamamlamış mı değişim gerekir mi diye sizlerden fikir almak istedim. Henüz değişimlerini daha var gibi duruyor. Ancak İstanbul ikametliyim ve dört mevsim lastiğe geçme düşüncem var. Öte yandan da kar yağışlı günlerde ve yağmurlu günlerde pek trafiğe çıkmıyorum. Lastik fiyatları da ortada. 1 yıl daha değiştirmeden idare olunur gibi ne dersiniz.


Lastik durumu
Lastik durumu
Lastik durumu
Lastik durumu
F
9 ay
antifriz değişimi

Herkese günaydın. Bu yaz aldığımız ikinci el aracımızda kışa girmiş olmamız nedeniyle antifriz eklemek düşüncesindeyim ancak hayatımda hiç yapmadığım bir işlem. internette araştırdım bir tarif diğerini tutmuyor. Önceki sahibi en son ne zaman antifriz koydu bilmiyorum ama endişem soğukta dolayı araçta sıkıntı çıkmasın. Hiç bu işlemi yapmamış biri olarak sanırım en iyisi ustaya götürüp ona kontrol ettirmek olacak. Siz ne dersiniz? Bu arada ikamet İstanbul.

F
9 ay
dört mevsim lastik

Herkese iyi günler, iyi haftalar. Bu yaz satın aldığımız ikinci el aracımıza dört mevsim lastik taktırmak istiyoruz. İstanbul'da yaşıyoruz. Henüz kar yağmış olmasa da hava sıcaklıkları birden düştüğünde hazırlıksız yakalanmayalım diyoruz. Her mevsim geçisinde sıfır lastik almayalım diye de dört mevsim lastik taktıralım fikrindeyiz. Dört mevsim lastik önerir misiniz, eksileri nelerdir?

F
10 ay
laptop çok ağır çalışıyor

Merhaba herkese. Bilgisayarım son 1 aydır müthiş ağır çalışıyor. Açılış ve masaüstünün kullanıma hazırlanması neredeyse 2-3 dakika sürüyor. Başlangıçta çalışan neredeyse herşeyi kapattım. Buna rağmen, örneğin laptop masaüstü geldikten sonra chrome a tıklamam ve google sayfasının açılması tam 1 dakika sürüyor. bu, başta da öyle sonra da yine aynı şekilde. bilgisayarım 4 yaşında yani bu kadar hantallaşacak kadar eski değil. markası da asus. 6 GB ram, 1 TB dahili harddiske sahip. Aşağıda masaüstü açıldıktan sonraki görev yöneticisi performans değerlerini paylaşıyorum. SizCe bu ağırlığın nedeni ne olabilir? Klasörlerin bile açılması 15-20 saniye sürüyor.laptop çok ağır çalışıyor


laptop çok ağır çalışıyor

laptop çok ağır çalışıyor

laptop çok ağır çalışıyor
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle