Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
02 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
218 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
6 ay
Odalara Ethernet Tesisatı

Selamlar.


Oturduğum evde tüm odalarda rj11 girişli telefon prizi mevcuttu. Prizleri söktüğümde arkalarında telefon kablosu olarak 8 telli bir kablo kullanıldığını fark ettim. Cat 5 miydi 5e miydi hatırlamıyorum ama bunlardan biriydi. Zaten telefon hattı kullanmayacağım için, bu kablolara rj45 girişli priz takarsam odalara ethernet bağlantısı ulaştırabilirim diye düşündüm.


Bu amaçla evin tüm prizlerini değiştirirken tüm telefon prizlerini de rj45'e çevirdim ve bunun için elektrikçi çağırdım.


Ne yazık ki elektrikçiye derdimi anlatamadım. Aldığım prizleri takmaktan öteye gidemedi. Yapamayacağını anlayınca verdiğim parayla kalmış oldum ve sonra bir elektrikçi daha çağırdım. O da aynı şekilde elektrik ve uydu dışında hiçbir konuya hakim değildi, o da yardımcı olamadı.


Bu işi elektrikçiyle çözemeyeceğimi düşünmeye başladım. İllaki anlayan birileri vardır ama ben bulamıyorum. Elektrik elektronik mühendisi bir arkadaşımla da yine aynı şekilde konuya muvaffak olamadık.   Networkçü mü çağırmam gerekiyor nedir anlamadım.


Şöyle ki, odalardaki prizlere tüm uçları birleştirilip kısa devre yapılmış bir ethernet kablosu takıyorum. Sonrasında daire girişindeki buatta ucu açık olan kablonun tellerini multimetre ile denediğimde hiçbirinde iletkenlik alamıyorum.


Nereye gidiyor bu kablonun ucu anlamadım.


Gördüğüm kadarıyla daire girişindeki panoya yakın buatlardan birinde cat kablonun ucu var. Evin içindeki tüm prizlerin arkasında da aynı şekilde. Ama hiçbiri birbirine bağlı değil sanki.


Bu mevcut tesisatı kullanmamın yolu yok mudur? En azından tek odada. Yerine gerekirse cat6 kablo alıp çektirebilirim ama hangi kablo nereden nereye gidiyor nasıl anlarız? Kabloyu asılınca hiçbir odada tepki göremiyorum.

geçen yıl
Fabrika Araca Fazla Yağ Koymuş Olabilir Mi?

Selamlar. Aracım 1.33tce Clio. 2020 Aralık çıkışlı. 10bin km'de 1 ay önce ilk sahibinden aldım aracı. 11000kmde şu an. Daha ilk bakımı gelmediği için fabrikadan beri yağ koyulmadı araca.


Öylesine bir yağ kontrolü yapayım dedim, yağın epey fazla olduğunu gördüm.


Sabah motoru çalıştırmadan önce yapıyorum ölçümü. Zemin düz. Etrafına buluştıysa diye 5-6 defa çıkarıp temizledim çubuğu ama sonuç aynı.


Bu araç bu km'ye kadar haddinden fazla yağ ile gezdi yani. Şimdi servise gidip fazlasını aldırsam bile, uzun vadede sıkıntı yaratır mı, motor veya diğer parçalar hasar görmüş müdür? Renault'tan garanti uzatılmasını mı istemeliyim en azından?

2 yıl
Samsung A72 Sıfır Ürün Kutudan ÇİZİK Çıktı

Dostlar

Takıntılı biri değilimdir öyle aldığım ürünün her tarafını mıncıklamam ama resmen çizik var bu telefonda.


Ürünü n11 üzerinden bir satıcıdan aldım. Az önce kargoyu teslim alıp kutuyu açtım. Kutu jelatinli değil fakat 2 adet etiket vardı. Sanırım samsungda bu şekilde oluyor. Bana daha önce açılmış izlenimi vermedi, fabrikadan kusurlu çıkmış gibi.


Çok sinir bozucu bir durum. Şimdi siz olsanız ne yapardınız? O kadar zor geliyor ki uğraşmak. Satıcı kesin servise gönder diyecek. Servisin ne diyeceği ise şansa kalmış :( bu şekilde kullansam mı.

İçime de sinmedi hiç. Bir akıl verin ne olur :(

2 yıl
PEP'e (Paladyum Elektronik Para) Dikkat Edin

https://www.peple.com.tr/kampanyalar/pep-visa-kart-50-tl-yuklu-geliyor


Linkteki kampanyadan yararlanmak için Pep Visa Kart'a başvurdum. Kampanya şartlarını yerine getirdim ve iletişim izinlerim aktifken kartı aktifleştirdim. Sonuç: 50TL gelmedi.


Forumda yazılanlardan anladığım kadarıyla belli bir tarihten sonra başvuranlara 50TL yüklemekten vazgeçmişler. Ama bolca kart başvurusu almak hoşlarına gitmiş olacak ki, kampanyayı kaldırmamışlar.

Maile bir kaç hafta sonra cevap geliyor ve gelen cevapta iletişim izinlerinizin aktif olmadığı iddia ediliyor. Bu sebeple de kampanyadan yararlanamayacağınız söyleniyor. İtiraz ettiğinizde de bir daha cevap gelmiyor.


Ta ki eğer konuyu şikayetvar'a yazarsanız.

Sonra gelen cevabı olumsuz olarak değerlendirirseniz ve düşük memnuniyet puanı verirseniz bu arkadaşlar 50TL'yi veriyor. Müşteri memnuniyeti kapsamında 50TL yükledik diyorlar. Hemen ardından da arayıp şikayetvardaki şikayetinizi silmenizi istiyorlar.


Benim hatam ise heralde alışverişi yapmadan önce şikayeti silmek.


Önce 50TL hesap hareketlerinde göründü. Kullanabilmek için 200TL gönderdim hesaba.

2681TL'lik vergi ödemesi yapayım diye 2431TL daha gönderdim. Gib kamu bankaları hariç debit kart kabul etmiyormuş, tekrar trendyola döndüm.


Yaptığım 250TL alışverişin bakiyeden 200TL olarak düşmesi gerekiyordu. Görüldüğü üzere 250TL düştü yani kampanyaya saymadı.

İşlemi trendyoldan iade yaptım.


1,62TL iade işlem ücreti kestiler. Böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Daha önce karşılaşan var mı bilmiyorum. Peple.com.tr'de işlemler ve ücretler kısmında böyle bir ücretten hiçbir yerde bahsedilmiyor.


Neyse 248,38TL'nin küsuratını atayım hesaptan, kalan 200'ü 250 olarak kullandırır heralde dedim.


200TL bakiye varken 250TL alışverişe trendyol yetersiz limit diyip ret veriyor.


Uygulamadaki canlı yardıma bağlandığım, 4. sıradasınız dedi. İlk 15 dakika içinde 1. sıraya geçtim ama burada 35 dakika daha bekletti. Baktılar adam vazgeçmiyor, Cuma diye bir arkadaşa bağladılar.Verdiği mail adresine daha önce attığım maile 2 hafta sonra cevap gelmişti.


Sonra da 250'yi 300 yaparak sallama aşamasına geçti.

Kampanya şartlarında böyle bir şey yok diyince de cevap vermeyi bıraktı.

Yine de bakiyeyi 250TL yaparak 300TL'lik alışveriş yapmayı denedim, sonuç yine aynı oldu.Şikayet silindiği için hesap hareketlerinde göstermeksizin 50TL'yi geri aldılar heralde? Başka açıklama gelmiyor aklıma.ÇOK UZUNDU, OKUYAMADIM:

Üst üste 3 defa yalan söylediler. Önce iletişim izinleri yalanı, sonra 50TL yükledik yalanı ve en son 300TL alt limit yalanı.

Sonuç: Kampanyadan yararlandırmadılar. İadeye ücret keserek yeni bir çığır açtılar. Binlerce kişiye bu kampanya hatırına kart aldırdılar.


Bu oluşuma (banka diyemiyorum banka da değil) güvenip kullanacak arkadaşların aklına bulunsun Pep'in bu davranışları.


Ne kadar güvenilir duruyor?

2 yıl
Diafon Kapıyı Açmıyor

Merhabalar.


Taşındığım evde Netelsan marka görüntülü diafon var. Eski, ahizeli, tüplü ekranlı olanlardan.


(Bunun 3 tuşlu olanı)


Aşağıdan daire no tuşlandığında zil çalıyor, ekrana görüntü geliyor (devamlı yatay çizgiler kayıyor, görüntüde ne olduğu anlaşılmıyor)


Fakat ben kapı otomatiğini açmak için tuşa bastığımda herhangi bir tepki vermiyor. Kapıyı açmak için 9 kat inmek gerekiyor haliyle.


Görüntü benim için önemli değil, zil çaldığında kapı otomatiğini tetikleyebilsem yeterli olacak.


Bu eski modelleri bulmak mümkün değil (7-8 yıllık)


Yenileri ise uyum sağlar mı bilmiyorum. Alırsam da bu sefer bir süre sonra site yönetimi başka markaya geçiyoruz derse elimdeki yine çöp olur.


Netelsan servisiyle görüştüm. 135TL + Yol(İlimde servis yokmuş) + duruma göre parça ücreti dediler ki bu epey tuzlu olacak demek oluyor.


Mümkünse bir şekilde idareten düzeltmek istiyorum.


Diafon bu kapıyı açma işini nasıl yapıyor normal şartlarda? Eğer gelen kablolardan 2'sini kısa devre etmek veya belli değerde bir direnç eklemek gibi basit bir prensibi varsa yayına bir buton koyarak kapıyı açabilirim mesela.Cihazın içi daireme gelen kabloların fotoğrafları.


http://netelsan.com.tr/upload/2017/03/katalog/HMBSM00004_R04_DIJITAL_ZIL_PANELI_BAGLANTI_SEMASI.pdf

Bu adreste markaya ait bağlantı şemaları var.


Cihazı değiştirmeden apartman kapısını açmamın bir yolu var mıdır?

2 yıl
Biçimsiz Mutfak Baca Yeri Hakkında Tavsiye Aranıyor
Evimizin mutfağında baca yeri yoktu. Mutfak dolaplarının üzerinden balkona kadar baca yaptırmayı düşünüyordum fakat müteahhitin döşediği taşlardan birkaç tane kırınca arkada baca yeri olduğunu farkettim :) Fakat çok kötü bir noktada. Baca taktığımda çirkin bir görüntü oluşturacak.

Mutfak dolabını hizasından, orayı kapatacak şekilde bir tahta parçası koydurmayı düşünüyorum aynı mutfak dolaplarınınkinden. Fakat yine de baca kısmından borunun bir kısmı görünecek.

En az göze batacak şekilde neler yapabilirim, tavsiyelerinizi, önerilerinizi bekliyorum.

2 yıl
Biçimsiz Mutfak Baca Yeri Hakkında Tavsiye Aranıyor
Evimizin mutfağında baca yeri yoktu. Mutfak dolaplarının üzerinden balkona kadar baca yaptırmayı düşünüyordum fakat müteahhitin döşediği taşlardan birkaç tane kırınca arkada baca yeri olduğunu farkettim :) Fakat çok kötü bir noktada. Baca taktığımda çirkin bir görüntü oluşturacak.

Mutfak dolabını hizasından, orayı kapatacak şekilde bir tahta parçası koydurmayı düşünüyorum aynı mutfak dolaplarınınkinden. Fakat yine de baca kısmından borunun bir kısmı görünecek.

En az göze batacak şekilde neler yapabilirim, tavsiyelerinizi, önerilerinizi bekliyorum.

3 yıl
Çoklu Sıvaaltı Prizleri Başka Marka ile Değiştirmek
Demek istediğim şu ki,
Taşınacak olduğum evde el-bi marka prizler var ve her odada 220v, telefon, tv, uydu şeklinde 4 priz tek çerçeve içinde gruplanmış.

Ben bunun yerine günsan ve ovivo marka prizler (ve çerçevesi) takacağım ama gördüğüm kadarı ile priz ve çerçeve büyüklükleri değişken. Birinde orta kısmı büyükken çerçeve ince, diğerinde tam tersi gibi..

Acaba kasalarla oynamadan farklı marka prizi uygun şekilde takmam mümkün olur mu, aralarında bir standardizasyon var mıdır, prizlerin merkezleri arası mesafe eşit midir?
3 yıl
Vestel-Arçelik Buzdolapları ve Ses Değişkeni
Evlilik arefesindeyim, aylardır kafamda markalar modeller tepişiyor resmen. Artık haziran bitmeden alacağım.
Şöyle ki, nişanlımın babası vestel çalışanı olduğu için vestel sağlam indirim yapıyor.

Örneğin ankastrede,
AD-6331 + AF-6653 + AO-6104 gibi bir set 3850TL olup indirimle 2900'lere geliyor. Yine de özellikle ocağı bana daha sağlam geldiği için (vestelin ocağının yuvarlak demirleri oynuyorken arçelikte sabit duruyor) Arçeliğin P18 + 9542 + 0CD 606-5 setini alacağım 3900'e.

Gelelim buzdolabına.
Buzdolabında indirim daha keskin.
https://www.vestel.com.tr/vestel-nfk640-ex-a+++-gi-buzdolabi
Bu buzdolabı A+++ brüt 640LT, fiyat 5999 olup bana 4200TL'ye gelecek.

Arçelikte ise 4600-5600TL civarı verip biraz daha küçük bir dolap alabileceğim.

Ben de bu yüzden buzdolabını vestel, ankastreyi arçelik almayı düşünmüştüm ta ki Vestel'dekinin desibel değerini görünceye dek.
43db görünüyor. Arçelikte ise modeller genelde 37-38db ki 5db duymakla duymamak arasındaki fark kadar büyük, malum.

Açık mutfakta kullanılacak, o yüzden 43db ses üreten buzdolabı rahatsız eder mi diye düşünmekteyim. Fikirlerinizi bekliyorum.
3 yıl
Millenicom Pişmanlığı - Vaadedilen Hızın Yarısı - Kayıtlara Kopyala Yapıştır Cevaplar!


Sizi ciddiye alıp şikayet oluşturuyoruz ama görünen o ki okuyan biri bile yok. Yapay zeka yapıştırıyor cevabı. İnsan bari bir kaç kelimenin yerini değiştirir..

Sorun devam ederse yine kayıt açın diye kısır döngüye sokuyor müşteriyi. Karakter kısıtlaması nedeni ile zaten doğru dürüst dert anlattırmıyor. Anlatınca da anlamı yok resimde görüldüğü gibi. 3. cevapta da eminim ki aynı metni yapıştırıp geçecekler.

100mbit 100TL diye satıyorlar, sizin hat 85mbit verir haberiniz olsun diyorlar bir bağlatıyorsun 41 mbiti geçmiyor, vaadedilenin yarısı bile değil. Telefonla arayınca söylenecek yalan belli "geçici bir sorundur" diyip geçiştiriyorlar, online işlemlerden yazınca da "abi sen bi daha kontrol et olmazsa yaz" muhabbeti. Bir ekip gönderip baktırmak bu kadar mı zor?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle