Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
01 Eylül 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
BU SORUN HERKESTE VAR AMA FARKINDA DEĞİLSİNİZ ==> IP TRAFİĞİ
Eveeeeet nereden başlasam nereden başlasam? Sanırsam bu sorun çoğu kişide var fakat farkında bile değil. Sorun yaklaşık 1 hafta önce olmaya başladı bende şöyle ki saat 17:00 ila 1:30 arasında ping değerleri inanılmaz derecede dalgalanıyor.

Fakat işin ilginç bir yanı bu sadece yurt dışı bazlı serverlarda kaynaklanıyor mesela youtube'dan 4k video bile sorunsuzca izleyebiliyorken twitch'de bırakın 1080p yayın izlemeyi 160p bile izleyemiyorum. Hızım D:75 U:4 fakat twitchten yayın izlerken gelen veri hızı sadece 900 KBPS evet sadece 900 KBPSÇİK. Başta bunun twitch tabanlı olduğunu düşündüm ve bir kaç güne geçeceğini düşünüp bozuntuya vermedim. Ertesi günü oyun oynarken birde ne göreyim ping'im sanki ispanyol matadoru gibi bi yukarı bi aşağı saliseler içerisinde değişim gösteriyor.

Hemen sorunun neyden kaynaklandığını araştırmaya başladım. İlk olarak hız testi yaptım ve değerlerimde bir sıkıntı olmadığını gördüm. Sonrasında bu sorunun yurtiçi değil yurtdışı bazlı sorun olduğunun kanaatine vardım ve yanılmadım. Frankfurt,Zurich,Manchester vb. serverlardan ping testi yaptığımda jitterımın(anlık dalgalanma) 180ms ve pingimin her saniyede bi 600-50-800-50-1500-50 diye değiştiğini gördüm. Bu problemin akşam 5:00 gibi başlayıp gece 1:30'a kadar sürdüğünü gördüm nedeni ise son covid-19 olaylarından dolayı insanların eve kapanması ile birlikte çok fazla hat trafiğinin olması. Bende bulunmuş olduğum IP havuzunu değiştirmek için turknete ticket attım.(AH O TİCKETLER AHHHH.. Bİ AÇAMADINIZ ŞU ARAMA DESTEĞİNİ NE DİYEYİM SİZE BEN.) Ticketımı attım bekliyorum ve klasik sorununun kendilerinde değil bende olduğunu dile getirdiler. Hat değerlerimin normal olduğunu ve bir sıkıntı olmadığını söylediler. Fakat burdaki hat değerleri yurtiçi bazlı değerler olduğu için kendileri yurtdışında olayların çok farklı bi hal aldığını bilmemektedirler.

Bunu da çok güzel bir dille tekrardan anlattım kendilerine ve 2 gün bekledim 2 gün boyunca hiç bir şey yazmadılar ve 2 günün sonunda ne oldu biliyormusunuz? Aynı kişiden aynı mesajı aldım.(ADAM COPY PASTE YAPMIŞ :D) Tabi bunu ben görünce bana bir haller geldi dedim bu böyle olmayacak şikayet kaydı açayım. Bakalım açtım onuda bekliyorum ne yanıt verecekler. Bu konuyu buraya açmamın bir diğer sebebi ise turknet yöneticilerine ibret olsun bu eğer görüyorlarsa burayı. Çalıştırdıkları kişiler emin olun internetin İ'sinden anlamıyorlar tabi bu sadece kendileri için değil diğer ISS'ler içinde geçerli bir durum. Aralarında sağlam elemanlarda var tabi anlayan yok değil ama kendileri ender rastlanan beyaz kaplan misaliler. 7 yaşındaki çocuğa alfabe öğretiyoruz sanki. Bu kadar basit ve temel olan şeyleri çalışanınız bilmiyor ve üstüne bizler siz çalışanlarınıza bunları söyleyip öğretmekten sıkıldık. Lütfen siz öğretin artık. Turknet'ciğim eğer burayı görürsen bir ara benide ara uzun uzun konuşalım ama lütfen anlayan birisi arasın beni olurmu? Alt tarafı beni bir havuzdan başka bir IP havuzuna geçireceksiniz.

DESTEK NO: 32159671
5 yıl
i7 960 ve Gtx 1070
Arkadaşlar işlemcim i7 960 ve bir kaç hafta içerisinde gtx 1070 alacağım. Bottleneck(dar boğaz) sorunu çekermiyim dersiniz?
5 yıl
12GB Ram 4 GB Görüyor
Arkadaşlar merhaba. Bugün 2133 mhz olan ramimin anakartımda 1066 mhz olarak çalıştığını öğrendim. Haliyle bios ayarlarından xmp profili oluşturarak 2000 mhz çalıştırmaya kalktım. Ram'im Corsair xms3 2000 MHZ 2gb tanesi ve toplamda 6 slot takmaktayım. Bilgisayara görüntü gelmeden kapanmaya başladı ve bende CMOS Bios Reset attım anakartıma. Attıktan sonra recovering lost dram size almaya başladım. Ayarlarım eskidende default haldeydi fakat böyle bir sorun almıyordum. Pc kendini 3 kez resetleyip her 4.açılışında kendini açıyor. Bu sorunu çözemedim maalesef. Fakat en önemli olay ise yıllardır 12gb çalışan ramim bios resetleme işleminden 12gb olan rami 4gb görmeye başladı. İşin garibi görev yöneticisi ve dxdiagdan baktığımda belleği 12gb gösteriyor ve tanıyor ama kullanımdaki rami 4gb olarak gösteriyor. Anakartım Gigabyte X58-UD3R ve bu recovering lost dram olayını çeken bir çok insan var topic açmışlar bu konu hakkında ama kesin bir çözüm bulamadım. Bana yardımcı olabilirseniz ne mutlu bana arkadaşlar. Resmide şöyle atayım.


Dipnot: 6 ramimde 2gb olduğundan sıra sıra 1-3-5 2-4-6 slot takma mecburiyetim varmıdır?
5 yıl
Sistemim GTX 1060 İçin Yeterlimi?
Arkadaşlar merhaba. Malum nvidia ve amd şu son aylarda büyük başarıma imza attılar/ Sistemimi en son 2011 yılında dizmiştim haliyle parçalarım biraz eski:) Nasip ise gtx 1060 çıkışını gerçekleştirdiğinde almayı düşünüyorum fakat aklımda bir kaç soru var bu soruları sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak sistemimi şöyle bırakıyorum:

1- Gigabyte X58-UD3R
2- Intel Core i7960 3.20 GHZ 1366 Soket
3-Corsair 2000 MHZ DDR3
4-High Power Absolute 850W

1-Şimdi sorum şu arkadaşlar. Anakartım bu yeni çıkacak gtx 1060'ı kaldırabilecekmi? Anakartım PCI Express 2.0 çıkışlı şimdiki ekran kartları ise 3.0 çıkışı ile yer almakta fakat bunun hiçte bir fark yaratmadığını öğrendim. Oyunlar arasındaki fps farkı çok çok az durumda. Sadece renderlama kısmında biraz fark oluyormuş onuda zaten göz anlayamıyor. Bandwith olaylarından haberdar değilim maalesef onu ne kadar etkliyor bilemiyorum.

2-Gtx 1060'ın işlemcinin soketleriyle bir alakası varmıdır? Yani 1366 soketi destekliyormudur ve herhangi bir performans düşüklüğü yaşarmıyım?

3-Ekran kartının bütün çekirdek hızını alabilirmiyim?

Güç kaynağını sormuyorum bile 850w olduğu için ona güvenim tam :). Sadece kafamı anakart ve işlemci çok karıştırdı. Ayrıyetten gtx 1060'ın olmama gibi olayı olursa rx480 alacağım fakat ondanda şüphe ediyorum :( Sizden isteğim beni bu konu hakkında bilgilendirmeniz. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
9 yıl
Hız Değeri Yüksek Fakat O Değeri Alamıyorum
İyi akşamlar arkadaşlar sorunum bundan yaklaşık 1 ay önce başladı yani TTNET'in sapıttığı sıralar. Ben 8mbps netlimitsiz tarifesini kullanıyordum biliyorsunuzki kota limiti 50GB fakat kotayı aşmadığıma rağmen bana 1mbps hız geliyordu her ne kadar ttneti arayıp şikayetvar'a şikayet yollasamda nafile, sorunum düzelmedi. Bende hız sorunum tamamen ortadan kalksın diye 8mbps Limitsiz tarifesine geçtim. İlk 15 gün hiç bir sorun yaşamadım, sabit 8 alıyordum ta ki 2 gün öncesine kadar. Eski tarifedeki sorunu bu tarifedede yaşıyorum, deliye döndüm ve ttnet her zamanki gibi sorunumu çözemedi. Sadece sabahları 8mbps alabiliyorum. Öğlen saatleri ise tam bir fiyasko 50 KBPS bağlantı hızım oluyor. Son iş olarak santrale gittim ve ordaki görevli bana upload trafiğin çok yüksek her ne kadar size 8mbps versekte o hızı alamıyorsunuz ve siz eski sistemdesiniz sizi yeni sisteme geçiricem fakat çokta umut beklemeyin dedi. Yani sonuç olarak TTnet ve türktelekom hiç birşeyden anlamıyor, yardımınıza çok ihtiyacım var. Şuan boşu boşuna 115 lira ödüyorum tarifemide iptal ettirmedim olurda hızım düzelir elbette diyerekten.

Dipnot:Kablolu modem kullanıyorum.(Airties Air 5050)

Dipnot2:Hattım 9545 KBPS'ye kadar hız alabiliyor yani 8mbps'yi destekliyor.
10 yıl
BIOS CD-ROM Boot Sorunu
Merhaba arkadaşlar. Bugün pc'ye format atmak istedim ama maalesef atamadım bu sorun yüzünden.Resimde görüldüğü gibi 1.yere CD-ROM 2.yeride Disable yapıp kaydetip çıktım, pc yeniden başladı fakat cd'den başlatmadı. Tekrar BIOS'a döndüğümde ise ayarlar eski halindeydi. Pil sorunum olduğunu sanmıyorum 5 aylık pc henüz. Anakartımın markası Gigabyte X58A-UD3R. CD'dede sorunum yok orjinal Windows 7 64 bit. Yardım edersiniz sevinirim ^^
10 yıl
BIOS CD-ROM Boot Sorunu
Merhaba arkadaşlar. Bugün pc'ye format atmak istedim ama maalesef atamadım bu sorun yüzünden.Resimde görüldüğü gibi 1.yere CD-ROM 2.yeride Disable yapıp kaydetip çıktım, pc yeniden başladı fakat cd'den başlatmadı. Tekrar BIOS'a döndüğümde ise ayarlar eski halindeydi. Pil sorunum olduğunu sanmıyorum 5 aylık pc henüz. Anakartımın markası Gigabyte X58A-UD3R. CD'dede sorunum yok orjinal Windows 7 64 bit. Yardım edersiniz sevinirim ^^
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.