Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
19 Kasım 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme (?)
55 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
4 yıl
Altcoin Yatırım Denemesi
Arkadaşlar malumdur ki bitcoinin çıktığından bu tarafa altın yatırım tavsiyesi HODL yani tuttur. Kısa vadeli al satlarla kripto para piyasasında kazançlar elde etmek elbette ki mümkün. Ancak takdir edersiniz ki oldukça dalgalı piyasa olduğundan, pump ve dump gibi hareketler büyük balinalar tarafından yapıldığında bizim ancak genellikle oltaya gelen küçük balıklar olmamızdan mütevellit uzun vadeli yatırımcı olmaya karar verdim.
Başlangıçta 5-10 adet coin seçerek yatırımımı bu coinlere eşit bölmeyi düşündüm ki yatırımı farklı enstrümanlara bölmek her zaman şiddetle tavsiye edilir. Ancak bu konuda ben biraz abartıya kaçtım ve Binance sitesinde yer alan 85 coinin tamamına küçük miktarlarda yatırım yaptım. Bunun amacı her ne kadar her bir altcoin farklı projelerle, farklı beklentilerle piyasaya çıksa da gerçek manada hangisinin ciddi bir yükseliş yaşayacağını isabetli olarak tahmin etmek imkansız. Hiç beklemediğimiz 600 satoshi olan POE bile bir bakmışısız bir gün 30-40k satoshi olmuş. Bu nedenle böylesi bir geniş portföyü tercih ettim.
Bu konuda aylık güncellemelerimi paylaşarak gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.
Adettendir YTD...
Son olarak HODL'un sonuçları üzerine 1 Ocak 2017 ile 1 Ocak 2018 arasında 20 coinlik portföy yapmış bir arkadaşın paylaşımı;

6 yıl
Türk Telekom müşteri hizmetlerinin attığı kazık
Öncelikle geçmişte de türk telekomu uzunca bir süre kullanıp kazıklanmaktan bıktığım için kapattırmışlığım vardır.
Ankara'ya gelince ikamet ettiğim bölgede türk telekom fiber alt yapısı olup bir de telefon, internet ve tivibu üçlüsünü 55 tl'den sununca tekrar abone oldum.
Allah var sunmuş olduğu hizmetten bu zamana kadar memnundum, bir şikayetim olmadı.
Ancak geçtiğimiz aylarda bildiğiniz dolandırıcı gibi beni yanlış yönlendirip daha pahalı bir tarifeye geçirince türk telekomdan tamamen soğudum.
İnternet sitesinde kampanyaları inceleyecek olursanız çiftetelli kampanyası ile telefon ve internet ya da yalın internet 59 tl'ye sunuluyor.
Müşteri hizmetleri ise beni size daha uygun fiyat sunacağımız bir kampanyaya geçirelim deyip, önceki seneki faydalandığım kampanya çiftetelli olmasına rağmen, beni yanıltarak hafifleten kampanyaya geçirdi.
Tivibu dahil 67 tl ödediğim fatura 75 tl gelmeye başladı. Bu ay telefonun da taahhütü bitince 82 geldi ve böyle devam edecek büyük ihtimalle.
Bu mağduriyeti gidermeye yönelik üç defa telefon ettim, birisinde bana verdikleri yanıt, efendim siz taahhüt vermişsiniz, inanmıyorsanız açalım ses kayıtlarını dinleyelim, ben de diyorum ki eksik bilgilendirildim ve yanıltıldım, nasıl olur da lehime bir kampanya varken beni aleyhime olana yönlendirirsiniz, maalesef bir şey yapamıyoruz diyorlar.
Lanet olsun sizin gibi fırmaya...
Şu anda 12 senelik türk telekom hattım, eşimin hattı ve internet, telefon ve tivibu ne varsa kapattıracağım.
İnternete daha 4 ay önce taahhüt vermiş olmama rağmen 317 tl cayma bedeli isteniyor bu biraz canımı sıkıyor ama 3000 tl de olsa kapattıracağım.
Sizlere iki olacak;
1- Tivibunun taahhütü kasıma kadar devam ediyor, tivibuyu kapattırmaksızın telefon ve interneti kapattırmam mümkün mü?
2- Cayma bedelinin 4 aylık bir indirim için bu kadar çıkması normal mi? Bu konuda yapılabilecek bir şey var mı?
Son olarak aklı olan bu firmadan uzak durur. Hadi bir kere kazık attın, bari hatanı anladığında müşteri sana itiraz ettiğinde biraz çözüm odaklı ol kurumsal bir firmaysan. Yok ben çözmüyorum, müşteri haksız ben haklıyım diyorsan kazıkçılığı ve dolandırıcılığı alenen kabul etmiş oluyorsun. Allah herkesi kurtarsın bunlardan...
8 yıl
Iphone 5 ios 8.1 sonrası icloud rehber sorunu
Arkadaşlar ios 8.1'i yükledikten sonra herhangi bir sorun yaşamamak için tüm içerik ve ayarları silerek telefonu sıfırladım. Alınan yedek tekrar yüklendiğinde bazı sorunlar çıkabildiğini bildiğim içi "yeni bir iphone olarak ayarla" seçeneğini seçtim ve apple kimliğimi girdim. Normalde icloud'da yedeklenmiş olan rehber ve notlar kendi kendine gelirken bu sürümde gelmedi. Senkronizasyon konusunda ios 8.1'de bir hata olduğunu düşünüyorum.
Bu sorunu benim gibi yaşayan arkadaşlar var mı?
9 yıl
Yeni alınmış Sony Vaio notebook ekranına görüntü gelmiyor
Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Bugün bir arkadaşıma almış olduğum yeni Sony Vaio Svf1421TSTW diz üstü bilgisayarı çalıştırmak istediğimde ekrana görüntü gelmedi. Daha sonra sorunun ekranla alakalı olup olmadığını öğrenmek için hdmi vasıtasıyla projeksiyona bağladığımda görüntü geldi ve windows açıldı. Denetim masasından yaptığım kontrollerde laptopun kendi monitörünü hiç bir şekilde algılamadığını farkettim.
Sorun neden kaynaklanıyor olabilir, nasıl çözebilirim? Yardımlarınızı esirgemediğiniz için şimdiden teşekkür ederim...
10 yıl
Süper Final Rezaleti - Süper Final Avrupa Grubu boşuna mı oynandı!!!
Forumda eskişehirsporlu arkadaşların çokça olduğunu bildiğimden paylaşmak istedim. Tff'nin yaptığı bu son statü değişikliği, yaptıkları işi nasıl yüzüne gözüne bulaştırdıklarının resmidir. Arkadaş, lig bitiyor süper final diye yeni bir sistem koyuyorsun ortaya, diyorsun ki ilk dört şampiyonluk için 5-8 arası takımlar uefa avrupa ligine katılmak için mücadele verecek diyorsun, her iki grupta takımlar altışar maç oynuyor buraya kadar güzel, normal şartlarda şampiyonluk grubu dördüncüsü ile avrupa ligi grubu birincisi aralarında maç yapması gerekiyor. Ancak avrupa ligi grubu 1. bursaspor avrupa ligine katılım hakkını türkiye kupasında finalist olması sebebiyle kazanırken, akla mantığa ve değişmeden önceki statüye göre hakkını avrupa ligi grubu ikincisine devretmesi gerekirken statü değişmiş olduğu için lig bu şekilde tescil ediliyor. E ne diye bu adamlar altı hafta maç yaptı öyleyse tff, senin yapacağın iş bu kadar olur.

Eskişehirspor - Beşiktaş: p - p

quote:


Eskişehirspor ve Bursaspor mağdur mu oldu?
Lig ve kupanın ardından başlayan tartışmalarda takımların ne şekilde ve hangi sırayla Avrupa Ligi’ne gitmesi masaya yatırılıyor. Aslında burada yazacaklarımı sentetik bir şekilde tablo halindehttp://mucahitsarnik.blogspot.com/2012/04/avrupa-ligine-hangi-takm-nasl-gidebilir.html adresindeki yazımda belirtmiştim. (25 Nisan 2012) Tabloda belirtilenleri biraz açmak istiyorum. Sezon başında TFF Lig başlamadan 2 gün önce (8 Eylül 2011) statüyü yayınladı. Statüleri karşılaştıralım:

Sezon öncesindeki statü (8 Eylül 2011) incelendiğinde bugünkü lig tablosu bir takımın hem kupa finalisti hem de Play-Off Avrupa Ligi (5-8) grubunu lider bitirmesi durumunu Ek-3/IX kısmında açıklıyor:

X. Türkiye Kupası şampiyonu olan takım aynı zamanda Play-Off Şampiyonluk Grubu sonunda Şampiyonlar Ligi grup veya ön eleme müsabakalarını oynamaya hak kazanacak sıralamada yer alırsa, UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 1. takım Türkiye Kupası Finalisti takım olacaktır. Türkiye Kupası Finalistinin de Play-Off Avrupa Ligi Grubunda birinci takım olması halinde;

Bu durumda;

Türkiye Kupası Finalisti olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 1. takım olacaktır. Play-Off Şampiyonluk Grubu’nda sıralamada Şampiyonlar ligine gidecek iki takımın haricindeki ilk takım UEFA Avrupa Ligine katılacak 2. takım olacaktır. Bu gruptaki son takım ile Play-Off Avrupa Ligi Grubunu ikinci olarak bitiren takım "Play-Off'lar Arası Final Müsabakası" oynar. Bu Müsabakayı kazanan takım UEFA Avrupa Ligine katılacak 3. takım olur.

Bugünkü tablodaki karşılığı: Fenerbahçe, Türkiye Kupası’nı alırsa ve Bursaspor da Play-Off Avrupa Ligi Grubunda 1. olursa Bursaspor Avrupa Ligi’ne gidecek 1. takım, Trabzonspor da 2. takım oluyor. Beşiktaş ise diğer grubun ikincisi Eskişehirspor ile karşılaşıyor ve kazanan 3. takım oluyor.

Ardından ligin 8. haftasının oynandığı dönemde 26 Ekim 2011 tarihinde bu statüyü değiştirdi. Statünün değişmesi konusunda Federasyon sitesinde yayınlanan ön yazı "Play-off şampiyonu ve ikincisi Şampiyonlar Ligi'ne gidecek" başlığıyla verildi. (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=200&ftxtId=13737 adresinde bu ön yazıyı bulabilirsiniz. Ayrıca yazının son kısmında da ön yazının tamamı yer almaktadır.)

Halbuki bu statüde sadece Şampiyonlar Ligi’ne gitme maddeleri değil, Avrupa Ligi’ne gitme maddeleri de değişmişti. Ancak TFF bunu ön yazının içinde belirtmezken yalnızca statüyü yayınladı. Sadece ön yazıyı okuyan ve bununla ilgili maddelerdeki değişiklikleri inceleyen birisinin Avrupa Ligi’ne gitme konusundaki değişiklikleri kaçırması çok olasıydı. Peki bu statüde neler değişmişti:

Ön yazıda ve birçok medya organında o dönem belirtildiği gibi artık 34 haftanın 1.si Şampiyonlar Ligi’ne gidemiyor ve bunun için 40 hafta sonunda gerekli dereceyi yakalaması isteniyordu. Bunun yanında medyada pek de (belki de hiç) değinilmeyen Avrupa Ligi’ne gidiş statüsü ve sıralamasında ise bazı ayrıntılar değiştirilmişti ve sezon sonunda ortaya çıkan sonuçlar da bu değişen maddelerden birine isabet etti. (İlk statüye göre 5-8 grubunu 2. bitiren takımın (Eskişehirspor) bile duruma göre şansı mevcutken, bu değişiklikle böyle bir şansı kalmıyordu.)

Lig başladıktan sonra yayınlanan bu statüde (26 Ekim 2011) EK-3/XI-c:

XI. Türkiye Kupası şampiyonu olan takım aynı zamanda Play Off şampiyonluk Grubu sonunda 1. veya 2. sırada yer alırsa, UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 3. takım Türkiye Kupası Finalisti takım olacaktır.

c) Türkiye Kupası Finalistinin de Play-Off Avrupa Ligi Grubunda birinci takım olması halinde;

Bu durumda;

Türkiye Kupası Finalisti olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 3. takım olacaktır. Play-Off ġampiyonluk Grubu’nda 3. olan takım ise UEFA Avrupa Ligine katılacak 1. takım olacaktır. Bu gruptaki 4. takım UEFA Avrupa Ligine katılacak 2. takım olacaktır. Bu durumda "Play-Off'lar Arası Final Müsabakası" oynanmayacaktır.Şu anki sonuçlar da bu statüde belirtildiği şekilde uygulandı. TFF statüyü değiştirirken Ek-3’te son kısımda yer alan UEFA'nın Uluslararası müsabakalara katılacak takımların sayısı ve kriterleri ile ilgili değişiklik yapması halinde TFF'nin uluslararası kupa müsabakalarına katılım maddesini yeniden düzenleme hakkı saklıdır. maddesine dayanarak bu değişikliği yaptığını açıklamıştı. Ancak yaptığı açıklamada UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’nin statüsü gereği derken Avrupa Ligi’yle ilgili herhangi bir gerekçe belirtmedi. Bu sebeple başlıkta yazdığım kafamı meşgul ediyor. Acaba Bursaspor ve Eskişehirspor mağdur mu oldu?

TFF'nin statü değişikliğinde yayınladığı ön yazı

Play-off şampiyonu ve ikincisi Şampiyonlar Ligi'ne gidecek


Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Süper Lig Statüsü'nde yer alan takımların uluslararası müsabakalara katılım maddesini yeniden düzenledi.


UEFA, bu sezon Süper Lig'de ilk defa yapılan play-off uygulamasında, 34 haftalık lig grubu ve play-off grubundan hangi takımların hangi şartlarda Avrupa Kupalarına katılabileceği konusunda, Şampiyonlar Ligi'nin halen yürürlükte olan statüsünün işletileceğini belirtti. Lig şampiyonu ve ikincisinin Şampiyonlar Ligi'nde olabileceğinin belirtildiği statüye göre, 2011-2012 sezonunda Spor Toto Süper Lig'de play-off grubunu şampiyon bitiren ile aynı grubun ikincisi Şampiyonlar Ligi'ne katılacak.


Bu doğrultuda TFF, Süper Lig statüsünde yer alan "katılım maddesini yeniden düzenleme hakkına sahiptir" maddesini işleme koyarken, 34 haftalık Lig Grubu'nda ilk 4 sırayı elde edecek takımların oluşturacağı Play-Off Şampiyonluk Grubu'nun birincisi direkt olarak Şampiyonlar Ligi'ne gidecek. Aynı grubun ikincisi de 2012-2013 sezonunda Şampiyonlar Ligi ön eleme turuna katılacak.
11 yıl
Bu saatte ne yapıyorsunuz?
fbahadir07 kankam ile birlikte zeytinburnu sahildeyiz, evde pineklemekten bayılan varsa atlasın gelsin, kendine gelsin.
11 yıl
Driver yüklemesi sonrası yeşil noktalar
Arkadaşlar Dell n5010 serisi Ati Radeon HD5650 ekran kartlı dizüstü bilgisayarıma ekran kartı driver'ı yüklememden sonra özellikle aero modunda yeşil yeşil noktalar oluşuyor. Basic görünümde çok sıkıntı yok ama aero'da ekranın her tarafında yeşil noktalar çıkıp kayboluyor. Dellın sitesinden ve atinin kendi sitesinden indirdiğim iki driverda da aynı sorun oldu. Nasıl çözebilirim bu problemi? Şimdiden teşekkürler...
12 yıl
Turkcell'den internete girmek mi bir daha. Asla!!!
Turkcell faturalı, tarife saniye kullanıyorum. 3G'ye geçtiğim için hediye edilen 100mb bittikten sonra, bir gün önemli bir işim olduğu için interneti kullanmam gerekti. Kota aşım ücretinde 1gb 49 tl'ye tekamül ettiği için bir sorun olmayacağını düşünerek 40mb internet kullandım ancak bu kullanımım standart internet tarifesi üzerinden değerlendirilmiş, ve 82 tl'si internet yüzünden olan 96 tl'lik bir fatura ile karşı karşıya kaldım. Benim de hatam olduğunu kabul ediyorum ama;
40 mb internet için 80 tl ödemem haksızlık değil mi?
Bir daha turkcell ile internete girmek mi asla. Turkcell'i kötülediğimden değil, kalitesinden memnunum ama 40 mb için 80 tl ödeyecek olmak da koyuyor be.
12 yıl
Polis ve üniversite öğrencileri arasındaki iletişim [Fikir alışverişi]
İyi akşamlar çok saygıdeğer donanımhaber konudışı üyeleri. Polis ve üniversite öğrencileri arasındaki iletişim konusu üzerine bir bitirme tezi hazırlıyorum, daha doğrusu başlangıç aşamasındayım. Forum kullanıcılarının genelde üniversitede okuyan, üniversite adayı olan ve üniversite bitirmiş bilgili insanlardan oluştuğunu düşünerek size başvurmaya karar verdim. Fikir alışverişinde bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

İlk olarak bu konu hakkında çeşitli sorular hazırlamam gerekiyor, ama özellikle ana başlığın "iletişim" olması benim için önemli. Birkaç örnek verecek olursam;
Üniversite öğrencilerinin en çok iletişim içinde bulunduğu polis birimleri
Üniversite öğrencileri ile muhatap olan polisin konuşma tarzı, aynı şekilde üniversite öğrencilerinin polisle muhatap olurkenki üslubu
Hangi sebeplerle polisle iletişime geçeriz, diyalog kurarız
... gibi mümkün olabildiğince akademik sorularınızı bekliyorum...
12 yıl
Ev için hangi antivirüs???
Arkadaşlar dizüstümde şimdiye kadar kaspersky, norton ve nod32 kullandım. Ev bilgisayarında da şu an nod32 var. Derdim şöyle yılın uzun bir zamanı evden uzakta olduğum için ev bilgisayarına lisans istemeyecek (ya free ya da limitsiz ilaçlı), güncelleştirmeleri otomatik yapacak, virüs veya bir tehdit olduğunda kendi halledecek bir antivirüs arıyorum. Ne önerirsiniz arkadaşlar???
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle