Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
26 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
416 (Bu ay: 29)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Dualsense vs Xbox Controller | Karşılaştırma/İnceleme
Herkese merhaba. Zamanında bu iki kontrolcü arasında çok gidip gelen biri olarak hangisini alsam acaba diye düşünürken ikisini birden almıştım. Bütçesi sınırlı, sadece birini alabilecek olan arkadaşlara rehber niteliğinde bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Şimdi öncelikle iki cihazın da kendine göre artı ve eksi yanları olduğunu söyleyeyim.

Dualsense vs Xbox Controller | Karşılaştırma/İnceleme

Dualsense:

Dualsense vs Xbox Controller | Karşılaştırma/İnceleme

Dualsense’in PC’de uyumluluk problemi artık bitti diyebiliriz. Steam kontrolcü desteği ya da Ds4windows ve DualsenseX programları ile kontrolcü her oyunda sorunsuz çalışıyor. Çoğu oyunda arayüzde PS butonları yerine Xbox butonlarını görüyorsunuz (“Üçgen” yerine “Y” gibi) ama ben oynadığım bütün oyunların Nexus’ta Dualsense arayüz modunu buldum modu olmasa bile beni çok rahatsız etmiyor zaten.

+Bu cihazın görüntüsü ve verdiği hissiyat bana çok “premium” bir cihaz kullandığımı hissettiriyor çok teknolojik ama PC’de Adaptive Trigger ve Haptic Feedback kullanan oyun sayısı da hayli az. (PS Exc. oyunları ve AC Valhalla denedim) Bir de üstüne bu özellikleri kullanmak için kablo ile bağlama zorunluluğu olunca bu teknolojiyi PC’de pek de sağlıklı kullanamıyoruz. Benim denemediğim ancak videolardan izlediğim kadarıyla DualsenseX programıyla istediğin oyuna özel tetik hissiyatı ayarlayabiliyorsun(Mesela sağ tetik RDR2’de altıpatlara göre ayarlanmış baya zevkli görünüyor) Xbox Controller’da olmayan RGB ışıklandırmayı da unutmayalım. Mesela TLOU Part 1 de kabloyla oynamayı denediğimde can barı düştükçe ışıklar yeşilden kırmızıya dönüyordu.

+Cihazı elimize aldığımızda Xbox Controller’a göre daha sağlam hissettiriyor ve tuşlar oynamıyor.

+Bu cihaz çok daha teknolojik ve özellik bakımından daha üstün olmasına rağmen fiyatı Xbox Controller ile aşağı yukarı aynı seviyede.

-Elde ağır ve tuşların daha kaliteli hissettirmesi güzel ancak bana göre bu kontrolcü kesinlikle rahat değil. Bir süre sonra tetik tuşlarına basan parmaklar ağrımaya başlıyor. Ayrıca analog tuşlarındaki soyulmaları da unutmayalım uzun vadede analogların üstü soyuluyor.

+Pil süresi bence gayet yeterli ki şarjı bittiğinde Type-C bir kabloyla bağlayıp devam edebilirsiniz ama ben şarjı bittiğinde oyunu kapatıp cihazı şarja takıyorum şarj dolum süresi 2-3 saat sürüyor yanlış hatırlamıyorsam.

-Nedense titreşim motorunu çok beğenmedim. Xbox Kontroller’ın titreşimi daha tok ve doğal hissettiriyor.

Xbox 9. Nesil Kontrolcü:

Dualsense vs Xbox Controller | Karşılaştırma/İnceleme

İş Microsoft’a gelince bu cihazın da doğal olarak tam bir Windows desteği var hiçbir ayar istemeden direk tak-çalıştır olarak kullanabiliyoruz.

+Dualsense kısmında dediğim gibi bu cihazın titreşimleri bana daha güzel geldi. Ha Dualsense kullanan başka bir arkadaş beğenir/beğenmez o ayrı ama ben titreşim olarak Xbox Controller diyorum.

+Bu kontrolcü öyle güzel tasarlanmış ki uzun saatler oynadığında bile elde en ufak bir rahatsızlık hissetmiyorsun. Gerçi Xbox’ın tüm kontrolcülerinin tasarımı bu şekilde.

-Cihazın pilli olması çok tartışılan bir konu olsa da benim için hiçbir sorun teşkil etmiyor 4 tane şarj edilebilir Pil ile oyun ortasında pil biterse bitenleri şarja takıp dolu olanlarla devam ediyorum. Pil süresi de öyle kısa değil gayet uzun gidiyor(Net bir rakam vermeme sebebim kullanılan pile göre pil süresi değişiyor) burada eksi yazma sebebim 4 tane şarj edilebilir pil ve pil şarj aleti aldığımızda bu ekstra maliyet demek oluyor. Cihazı bunlar olmadan kabloyla da kullanabiliyoruz ama Dualsense’i Bluetooth ile kullanmak için Adaptive Trigger’dan vazgeçmişiz bunu neden kablolu kullanalım değil mi

-Cihazın tuşları çok oynak. Misal elinizi “Y” tuşu üstünde bi sağ sol yapsanız tuş sanki yerine tam oturmamış, yerinden çıkmış gibi hissettiriyor bu da sağlamlık hissi vermiyor maalesef. Ha D-Pad tuşları Dualsense’e göre daha sağlam hissettirse de D-Pad’i ana tuşlar kadar çok kullanmıyoruz sonuçta.

+Analog tuşlarının içe doğru göçük tasarlanması bence çok güzel olmuş parmağınızı koyduğunuzda tam oturuyor. Kimisi bunun için içinde toz birikiyor demiş ama telefon ahizesi, hoparlörünü temizlediğiniz bir diş fırçası ile arada bir tozları almak da çok zor değil uzun süre temizlemezsen toz birikir tabi

+Garanti konusunda Microsoft sağolsun hiç üzmüyor. Sadece bir şeyden kıllandığım için garantiye gönderdiğim cihazı sıfırıyla değiştirip gönderdiler. (Dualsense Eurasia garantili ama garantiye hiç göndermedim Sony garanti konusunda nasıldır bilmiyorum haklarını yemeyelim belki onlar da sıfır cihaz gönderir)


Sonuca gelecek olursak bu iki cihazın da fiyatı aşağı yukarı aynıyken benim fikrim PC’de kullanmak için Xbox Controller’ın alınması yönünde. Her ne kadar Dualsense çok daha teknolojik ve üstün bir gamepad olsa da bu üstün özelliklerini PC’de sınırlı kullanıyor olmamız ve Xbox Controller rahatlığı verememesi yüzünden ben PC tarafı için Xbox Controller diyorum.
2 ay
Düşük GPU kullanımı
Merhaba.

Yeni eve taşınıp bilgisayarımı kurdum ama bir gariplik var, önceden sabit 60 fps aldığım oyunlarda anlamsız droplar oluyor ve GPU kullanımı %40-50lerde geziyor. Darboğaz olma ihtimali yok çünkü R5 3600 işlemci ve rx6600 ekran kartı kullanıyorum şu ana kadar bu işlemci bu kartı 1080p’de gayet iyi besliyordu. Eski evden yeni eve geçerken kasayı değiştirdim, montaj esnasında RAM’in birini düşürüp bozdum riske atmamak için diğer RAM’i de çıkarıp 8+8 16 GB dualkit ram aldım.

Bu arada Bios güncellemesi yaptım ve DDU ile sürücüyü silip baştan kurdum ama yok ekran kartı bir türlü %100 kullanıma ulaşmıyor.
4 ay
Nakil işlemi kaç gün sürüyor?
Herkese merhaba bugün TTNET müşteri hizmetlerinden nakil başvurumu yapıp, istedikleri evrakları söyledikleri mail adresine gönderdim. Taşınacağım apartman henüz çok yeni altyapı olup olmadığını sistemden göremiyorlar ama apartmanın altındaki dükkanlar aktif olarak Türk Telekomdan internet kullanıyor yani dükkanlarda varsa dairelerde de internet vardır diye düşünüyorum. İnternetime kavuşmam ortalama kaç gün sürer bilgisi olan var mı acaba?
5 ay
PC’den elektrik çarpıyor
Herkese merhaba bilgisayarımın kasası ve Mouse’dan elektrik çarpıyor. Kasadan çarptığında PC reset atıyor ama Mouse’dan çarptığında anlık USB çıkarıp-takma sesi geliyor ve Mouse ışıkları sönüp geri yanıyor. Bu neden olabilir? Kasanın metal tarafından çarpıyor ama Mouse’un baş parmağıma denk gelen taraftan çarpıyor. Çok şiddetli bir elektrik değil üzerinizde statik biriktiğinde birine dokunduğunuzda çarpan elektrik gibi.

Schneider marka akım korumalı priz kullanıyorum ve prizde topraklama ışığı yanıyor yani topraklama olduğunu varsayıyorum. PSU’da kaçak olup olmadığını bilmiyorum ama psu da kaçak olsa elektriği USB kablosundan Mouse’a aktarabilir mi? Ya da üzerimde statik elektrik birikiyor olabilir mi? Şu haliyle net bir şey olmadığından dolayı zarar görmemesi için PC’yi şimdilik kullanmıyorum
11 ay
2012 Fiesta kışın fan açıyor

Herkese merhaba aracım 2012 model 1.4 dizel Fiesta. Bu gün kısa mesafe kullanımda yakıt tüketimimin arttığını gördüm ve araç sanki vites geçişlerinde tekliyormuş gibi hissettim. Radyoyu kapattığımda fanın çalıştığını duydum fan son hızda çalışıyordu ve rölantide dahi çalışmaya devam etti. Eve gelene kadar son hız çalıştı eve geldim garaja çektim kaputu açtığım anda da fan durdu. Dpf'ten dolayı olabilir mi? Dpf temizliği bu kadar sürüyor mu çünkü rahat bi 10-15 dakika fan son devirde çalıştı.

geçen yıl
R3 3100 RX6600 sistem darboğaz olur mu?
Anlık bir gazla internetten rx6600 siparişi verdim ama darboğaz ihtimalini hiç hesaba katmadım. Önceki ekran kartım rx570. Bu işlemciye OC yapamam çünkü anakartım a320 oc desteklemiyor. Sizce darboğaz olur mu olursa ne kadar olur oyunlarda oynanmayacak kadar sıkıntı yaşar mıyım?
geçen yıl
Batman Arkham Knight Türkçe Yama - İSTEK

Sanırım Animus Projesi'nin yamasıydı teliften dolayı kaldırıldı. Piyasada bir tane yama dolaşıyor ama yarı Türkçe yarı Rusça bazen de İngilizce oluyor... Tüm batman oyunlarının yaması halihazırda ulaşılabilirken seriyi tamamlayan oyunun Türkçe olmaması bence büyük kayıp olur.

Oyunu uzun zamandır steam kütüphanemde bekletiyorum bir umut belki birisi yama yapar Türkçe oynarım diye.

geçen yıl
Ford Fiesta 1.4 TDCi devir sabitlememe sorunu
Merhaba aracım 2012 model Ford Fiesta. Araca rölantide gaz verdiğimde sabit bir devirde kalmıyor mesela 1000 devire getirmeye çalışıyorum ama 800-1000-1200 arası dalgalanma yapıyor böyle olduğu için aracı kaldırırken de zorlanıyorum ilk gazı verdiğimde devir düştüğü için araç istop edecek gibi titriyor ben de fazla gaz vererek aracı bağırtarak kaldırmak zorunda kalıyorum sorun ne olabilir? Psikolojik mi oldu bilmiyorum ama sanki çekişte de düşüklük var gibi çok dik olmayan bir yokuşa yüksek devirde bile girdiğimde 3’e atıyorum ama araç boğuluyor tekrar 2. Vitese düşmek zorunda kalıyorum.

Enjektörleri pompacıya göstermiştim söküp bilgisayara taktı problem olmadığını söyledi.
2 yıl
1.4 Dizel Fiesta arıza lambası
Herkese merhaba. Aracım 2012 model 1.4 dizel Fiesta. Arabamı çalıştırdım daha 1 km yol gitmeden sarı dişli içerisinde ünlem işareti şeklindeki lambayı yaktı ve ekranda “Motor arızası servise götürün” yazısı çıktı. (Fotoğraftaki gibi) Araç çekişten vs düşmedi sürüşte en ufak bir şey farketmedi. Bir kaç kere arabayı kapatıp açtım lamba sönmedi daha sonra seyir halindeyken kendi kendine söndü. Yol üstünde bir usta gördüm ecuya bağlanıp hata koduna baktırdım ancak ecuya hata kodu işlememiş usta bir sorun görünmüyor dedi. Bu lambayı neden yakmış olabilir?

1.4 Dizel Fiesta arıza lambası
2 yıl
Ford fiesta rölantide devir dalgalanması
Herkese merhabalar aracımı geçen hafta aldım 1.4 Dizel fiesta 2012 model 170 binde. Araçta rölantide dalgalanma var devir saati 800-900 devir arası oynuyor sürekli. Soğuk ya da sıcak motorda farketmiyor kullandığım her an böyle. Sebebi ne olabilir? Enjektörden şüpheleniyorum ama enjektörde problem olsa başka bir belirti de vermez mi? Yardımlarınızı bekliyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle