Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
K

Teğmen
30 Kasım 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
32 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
2 yıl
sıfır mı almak yoksa ikinci el mi? fikirlerinizi bekliyorum
merhaba değerli forum üyeleri;

sizlerden bir ricam var, görüşlerinizi bekliyorum lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

oyun sistemi almak istiyorum kararsız kaldım, aşağıda ekleyeceğim donanımlı ikinci el mi mantıklı yoksa sıfır almak mı, şimdiden teşekkürler.

anakart msi b250m pro-vd
ram corsair vengance lpx 8gb 2400mhz
ekran kartı msi gtx 1050 ti 4 gb gaming x ddr5
psu corsair vs450+80 pls
işlemci i3 7100
harddisk 500 gb hgst 7200 rpm, temiz
ssd 120 gb sandisk ultra speed series fan
rgb aerocool p7-f12 pro 3 fan
kasa coolermaster masterbox lite 3,1
mnitör acer 22 inç 60 hz 1080p
klavye tigoes k9 rainbow gaming
fare tigoes r7 rgpb gaming

istenen fiyat 3500
fiyatı nasıl sizce, baya idare edermi? yoksa yeni sitem almak daha mi mantıklı
K
4 yıl
Linea 1.6 ESP arizasi
Mrb arkadaslar, linea 1.6 Multijet kullanicisiyim.ESP arıza lambası yanıp duruyor, daha önceden ilk frene bastigimda direk yanıyordu, fren musurunu değiştirdim, şimdi ise çalıştırdıktan üç beş dakika sonra tekrardan yanıyor, bilgisayara bağlatip hatayi sildirdim yine aynı, sorunla karşılaşıp çözen oldu mu, yardımlarınızı bekliyorum
K
4 yıl
Linea 1.6 ESP arizasi
Mrb arkadaslar, ESP arıza lambası yanıp duruyor, daha önceden ilk frene bastigimda direk yanıyordu, fren musurunu değiştirdim, şimdi ise çalıştırdıktan üç beş dakika sonra tekrardan yanıyor, bilgisayara bağlatip hatayi sildirdim yine aynı, sorunla karşılaşıp çözen oldu mu, yardımlarınızı bekliyorum
K
10 yıl
YENİ VERGİ SİSTEMİ GELİYOR!
Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi’nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk” diye konuştu.

Bakan Yıldız’ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek.”

24 ay içinde devrede

Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.

Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Vatan
K
10 yıl
hak mahrumiyeti hakkında ve araç tercihi(ESP li)
Bir müddettir araç bakıyorum. sahibinden de istanbuldan bir araç buldum.araç hakkında e-devletten sorgulama yaptığımda hak mahrumiyeti olduğu görünüyor. sahibi ile telefonda konuştum ve aracı zamanında kredi ile aldığını borcunu 2007 de kapattığını araç hakkında hak mahrumiyetinin kalktığına dair bankadan belge bulunduğunu söyledi. rehinin resmi olarak görünmemesi için ruhsatın değiştirilmesi gerektiğini aracı satarken ruhsatın yeni sahibine geçeceği için uğraşmadığını zaten değişeceğini belirtti. durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar...bankadan öğrenilebilirmi acaba. araçdan uzak mı dursam.yoksa sorun yok mudur....

peki bu durumda arkadaşlar bu üç araçdan hangisi tercih edilir?

2005 1.6 cerato advance 77 bin kmde ve brc lpg li fiyat 21.000 (esp yok)
2005 1.6 altea stylance 60 bin kmde 23-24 bine (esp mevcut) yukarıda bahsettiğim araç bu
2006 pejo 307 xt (full sunroof hariç) makyajlı kasa 60 bin kmde atiker tüplü 23 bine(espli)..bu araç tanıdık arkadaştan.başka bir şehire gitmeme gerek yok.sahibine güveniyorum.araç çalıştığım şehirde

arkadaşlar bingölde öğretmen olarak çalışıyorum. çok fazla masraf çıkarmayacak bir araç bakıyorum bunlar haricinde tavsiyeniz varmı. çok fazla araç kullanma tecrübesi yok. alıp 4-5 sene kullanmayı düşünüyorum. hemen elden çıkarma isteğim olmaz.yılda 15 bine kadar km yapabilirim. fiyat olarak max 26 bine çıkabilirim. teşekkürler
K
11 yıl
18.000 e araç hakkındaki düşünceleriniz arkadaşlar
2000 model civic 1.6 ies landirenzo tüplü 117 binde 2 hava yastığı abs var ciddi bir kazası yok diyor bi arkadaş temiz baktığını belirtiyor. ne dersiniz arkadaşlar daha üst bi araç da alabilirim. 24 liraya kadar. çok tecrübeli bi sürücü değilim. bakım vs çok uğraştırmayacak kondorlu bi araç bakıyorum daha önce de konu açtım ama. 3-4 sene biner satarım diye düşünüyorum. teşekkür ederim
K
11 yıl
değişik bir ilan mı :)
K
11 yıl
20.000-22 000 arası tercih yardım arkadaşlar
2. el araç bakıyorum ne zamandır.
benzinli alıp lpg taktırmayı düşünüyorum.
iki araç var 2006 model.benzinli.nissan note ve cerato. ikisi de 90 binde. note tekna 22 bine.cerato full ü 21 e bırakıyo.
hafif geniş bi araç olsun istiyorum.1.6 motordan yüksek bakmıyorum. memur olduğumdan fazla masraf açmasın. bu iki araç hakkındaki yorumlarınız neler.

farklı tavsiyeleriniz var mı.dizel düşük kmli araç bu fiyat aralığında fazla yok.olanlarda biraz ufak araçlar ama kararsızlık var biraz da.fiyat olarak daha max 23 e kadar yolu var.daha fazla çıkamam. tavsielerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
K
11 yıl
Yakıtta tasarrufun en önemli kuralı
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ''Araçlarda yüksek vites, düşük devir, sabit hız mantığı en temel yakıt tüketim uygulamasıdır'' dedi.

Aydın, yaptığı açıklamada, içten yanmalı motorlara karşı artan talep karşısında otomotiv sanayisinin, günümüzde en ileri teknoloji ile üretim gerçekleştiren sektörlerden birisi haline geldiğini söyledi.

Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasından çevresel faktörlere, ekonomiden konfora kadar tüm konuları kapsayan otomotiv alanı içinde en dikkati çeken noktanın, yakıtlar ve yakıt ekonomisi olduğunu belirten Aydın, günümüzde sadece fosil kökenli yakıtlar değil, aynı zamanda alternatif enerji kaynaklarından elde edilen yakıtların da kullanıldığını kaydetti.

Aydın, hidrojen enerjisi, güneş enerjisi, atıklar, yağlı tohumlar gibi birçok kaynağın, yakıt üretimi için bilim insanları tarafından araştırıldığını ve kullanıldığını belirterek, ''Artan petrol fiyatları ile otomobil kullanıcılarının en temel konusu bugün kuşkusuz yakıt ekonomisi. Yakıt ekonomisi sağlamak amacıyla yakıt katkı maddeleri ve piyasada bulunan ekonomi cihazları otomobil kullanıcıları tarafından denenmekte. Ayrıca, ekonomik sürüş teknikleri günlük hayatımızda sıklıkla uyguladığımız konular arasında yerini aldı'' dedi.

Yakıt ekonomisi için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu anlatan Aydın, şunları söyledi:

''Ancak bir otomobilden kullanıcı olarak beklentilerimizi de net olarak belirlememiz gerekiyor. Otomobil kullanıcılarının birçoğu araçlarında yüksek performans olmasını ister. Özellikle hızlı ivmelenme, yokuşlarda rahat hareket kabiliyeti gibi performans konuları, otomobil kullanıcıları için önemli başlıklar olsa da, bunlar aynı zamanda yakıt tüketimini artıran unsurlardır. Performans ve yakıt ekonomisi birbirine zıt iki konudur. Bir araçtan hem performans, hem de daha az yakıt tüketmesini beklemek akılcı değildir. Kullanıcılar tarafından performansa yönelik aracın dizaynında ve motorlarında sonradan yapılan değişiklikler (modifiye) yakıt tüketimine olumsuz yansır. Aracın özellikle aerodinamik yapısı ve motorun güç artışına yönelik yapılan bu teknik değişiklikler performans ve yakıt tüketimini artırır.''

DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ İÇİN UYARILAR

Aydın, içten yanmalı motorlarda yakıt tüketimini azaltmak için benzinli ya da dizel hangi motor olursa olsun, tavsiye edilen en önemli kullanım şeklinin, en kısa zamanda yüksek viteslere ulaşarak aracın seyrini sağlamak olduğunu söyledi.

Normal seyirde, örneğin 3'ncü vitesten 4'ncü vitese geçmek için hangi devirde vites atılmasının önemli olduğunu ifade eden Aydın, ''Yani ekonomi mi, yoksa spor modunda mı bir kullanış olacağı tamamen sürücüye bağlı. Aracın seyrini etkilemeyecek en ideal ve düşük devirlerde vites değiştirmek muhakkak surette yakıt ekonomisi sağlayacaktır'' dedi.

Aydın, bunun sürüş tarzı haline dönüştürülmesi halinde aradaki farkın çok geçmeden görülebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Eğer tercihimiz örneğin 2 bin devir değil de 3 bin ya da 3 bin 500 devirde motor hızında vites değişikliği olursa, burada hızlı bir ivmelenme sağlamak mümkün olacaktır. Ancak yakıt tüketimimiz bir o kadar artacaktır. Kontrollü vites geçişi önemli. Özetle, araçlarda yüksek vites düşük devir sabit hız mantığı en temel yakıt tüketim uygulamasıdır. Araç hızı arttığında, araca yönelik hava direnci de artacağından yüzde 10 ve yüzde 20 arasında yakıt tüketimi fazlalaşmaktadır.''

Araçta tasarruf için bir diğer konunun da frenleme olduğunu, üretilen enerjiyi hareket etmek için kullanacakken, ani fren ile bunun kaybedilebileceğine işaret eden Aydın, şunları söyledi:

''Günlük hayattan buna bir örnek vermek gerekirse, 200 metre ileride trafik ışıklarında kırmızı ışığın yandığını gördüğümüz halde halen gaza basıp enerji üretir ve ışıklara yaklaştığımızda sert fren ile durmaya çalıştığımız anlarda, aslında ilerlemek için üretmiş olduğumuz ve daha fazla mesafe gidebileceğimiz enerjimizi frenleme ile kaybetmiş oluyoruz. Bu nedenle trafik şartlarını göz önünde bulundurarak ani frenlemelerden kaçınmak, yakıt tüketiminizi azaltır. Araçlarda bulunan konfor donanımları da aracın yakıt tüketimini etkilemektedir. Klima bunların başında gelmektedir. Unutulmaması gereken şey, araç üzerinde çalışan herhangi bir parça, enerjisini doğrudan ya da dolaylı olarak motor ana milinde üretilmiş olan güçten almaktadır. Dolayısıyla aracınız seyir halinde iken klimanın açılması, klima kompresörü ve donanımlarının ana milden güç çekeceği anlamına gelir. Bu durumda tekerleklere iletilmesi gereken gücü sağlamak amacı ile kaybedilen güç ekstra yakıt ile sağlanmaktadır. Sunroof ve pencerelerin açık olması, hava direncini artıracağından yakıt tüketimini de artıracaktır. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise lastik havalarıdır. Eğer lastik havaları standart değerlerden düşük olursa, yol ile olan temas yüzeyi artacağından, sürtünme artacaktır. Bu nedenle aracı istenilen seviyede hareket ettirebilmek için yakıt tüketimi artacaktır. Düzenli olarak araçlarda lastik havalarının kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca araçların bakımlarının düzenli olarak yapılması, yukarıda sıralanan konuların etkinliğini artıracaktır.''

EKONOMİ CİHAZLARI VE MODİFİYE

Aydın, piyasada çeşitli markalarda satılan ekonomi cihazları veya malzemelerinin kimisinin manyetik alan etkili, kimisinin ise hava akışını etkileyen tiplerde olduğunu söyledi.

Hava akışını düzenleyici bu cihazların emme manifolduna monte edilerek silindir içerisine giren havanın hızını ve yönünü değiştirerek türbülans oluşturduğunu belirten Aydın, ''Bu hava yakıtın iyi bir karışım oluşturmasını sağlamaktadır. Ancak ekonomi cihazların çoğu, modern motorlarda değil, daha eski teknoloji motorlarda az da olsa avantajlar sağlamaktadır'' dedi.

Aydın, performansa yönelik yapılan modifiye çalışmalarının, ekonomik yakıt tüketimine ters bir işlem olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Hız ve güç istenilen yerde yakıt tüketimi daima artar. Her ne kadar aerodinamik olarak aracın hava sürtünme direnci düşse de, motorda yapılan değişikliklerle ekstra güç talebi yakıt tüketimini artırmaktadır. Günümüzde kullanılan araçların hemen hepsi, elektronik kontrol ünitesine sahip araçlardır. Halk dilinde beyin olarak tanımlanan bu parçada mevcut yazılım ile araç üzerindeki tüm elektronik sistemler çalıştırılır ve kontrol altında tutulur. Elektronik kontrol ünitesindeki çip üzerinde yapılan değişiklikle ekstra güç ve tork elde etmek mümkün olmaktadır. Ancak gücün ve torkun arttığı yerde yakıt tüketimi de artar.''

AA
K
11 yıl
Biraz gülelim :)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle