Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
B

Binbaşı
15 Kasım 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
25 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
B
10 yıl
Silinsin...
Silinsin...
B
10 yıl
Silinebilir..
Silinebilir..
B
10 yıl
Trafik terörüne dikkat çekmek için Gül'e mektup verecekler
İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, geçen eylül ayında geri gitmeye çalışan bir aracın altında kalarak hayatını kaybeden Pedagog Canay Çamlıbel'in çocukları, trafik terörüne dikkat çekmek ve trafik cezalarının ağırlaştırılması için annelerini kaybettikleri yerden, Cumhurbaşkanlığı'na sembolik olarak yürüyüş başlatttı.

Yürüyüş öncesi annelerinin kaza geçirdiği Zübeyde Hanım Caddesi'nde, yakınları ile birlikte pankart açarak yolu trafiğe kapatan Heval Çamlıbel Ginyol, Ruşa Çamlıbel ve Osman Armanç Çamlıbel, kazanın meydana geldiği yola yatarak, annelerini öldüren sürücünün serbest bırakılmasını protesto etti.

Canay Çamlıbel'in çocukları Heval Çamlıbel Ginyol ve Ruşa Çamlıbel, yarın yürüyüşlerini sembolik olarak Ankara'da sonlandırarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup vermeye çalışacak. Yürüyüş öncesi aile adına basın açıklaması yapan Heval Ginyol, annelerinin ölümüne sebep olan sürücünün tam 101 gündür elini kolunu sallayarak gezdiğini söyledi.

Türkiye'de günde 25 insanın trafik kazaları sonucu hayatını kaybettiğini belirten Ginyol, "Hukukta trafik cinayetleri kabahat, kusur olarak tanımlanıyor. Trafik cinayeti işleyenler asli kusurlu olsa bile sıkça serbest bırakılıyor. Yargılama sonucunda sürücüler, genellikle sadece para cezası alıyorlar ve bu cezayı da 12 eşit taksitle ödüyorlar." dedi.

Trafik cezalarının acilen ağırlaştırılmasını ve ölüme neden olan sürücülerin ağır ceza mahkemelerinde cinayet suçuyla yargılanmalarını isteyen Heval Ginyol, "Kaza istatistiklerinde, trafik cinayetlerini eğitim düzeyiyle doğru orantılı olarak görmek çok yanlış. Bizim cinayetimizde başrolü, eğitimli üniversite mezunu takım elbiseli bir metalurji mühendisi oynadı. Birden çok kural ihlaliyle annemizi öldüren zanlı 8'de 8 kusurlu olmasına rağmen, pişman ve efendi olması nedeniyle serbest bırakıldı." diye konuştu.

Çamlıbel'in kızları Heval Ginyol ve Ruşa Çamlıbel, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verecekleri mektupta ülkenin en önemli sorununun trafik terörü olduğunu belirterek, yayaların ölümüne sebep olan sürücülere verilen cezaların artırılmasını isteyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün, trafik kazaları konusunda son derece hassas olduğunu da hatırlatan Heval Ginyol, isteklerinin Cumhurbaşkanı ile yüz yüze görüşmek olduğunu, programının müsait olmaması durumunda, mektuplarının kendisine iletilmesini talep edeceklerini belirtti. Basın açıklamasının ardından, Heval Ginyol ve Ruşa Çamlıbel, yakınlarıyla birlikte yaptıkları sembolik yürüyüşün ardından Ankara'ya hareket etti.

Soğukkuyu Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde, 5 Eylül'de meydana gelen kazada, Özel Ege Bilgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyan Merkezi'nin sahibi 66 yaşındaki Canay Çamlıbel, iş yerine gitmek için karşıdan karşıya geçmeye çalışırken, tek yön yolda geri gitmeye çalışan Metalurji Mühendisi E.K. yönetimindeki 35 DP 019 plakalı otomobil çarpmıştı. Ağır yaralanan Çamlıbel, 15 günlük tedavi ardından hayatını kaybetmişti. Sürücü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. (CİHAN)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1215382&title=trafik-terorune-dikkat-cekmek-icin-gule-mektup-verecekler
B
10 yıl
Yayalara kırmızı ışıkta geçme cezası
MANİSA’nın farklı noktalarında 14 trafik polisi tarafından 2 saat süreyle kırmızı ışıkta geçen yayalara yönelik yapılan uygulamada 217 kişiye 70’er TL para cezası kesildi.

Manisa Emniyeti Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan uygulamada kırmızı ışıkta geçtikleri için ceza kesilen yayaların çoğunun kadın ve üniversite öğrencisi olması şaşırttı.

Kentin değişik noktalarındaki yaya geçitlerinde, 2 saat boyunca uygulama yapan 14 trafik polisi, kurallara uymayanlara ceza yazdı. Trafik polislerine aldırmadan kırmızı ışıkta yaya geçidini kullananların 180’ini kadın ve üniversite öğrencileri oluşturdu, toplam 217 kişiye 70’er TL para cezası uygulandı. Uygulamanın kamera şakası olduğunu düşünenler de oldu.

Manisa Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Bilgi Ünal, "Amacımız yayalara ceza kesmek değil, onların kırmızı ışıkta geçmemelerini sağlamak. Bilindiği gibi kazaların yüzde 20’sine kırmızı ışıkta geçen yayalar neden olmaktadır" dedi. Uygulama kapsamında toplam 15 bin 190 TL’lik ceza kesildi. (Hürriyet)

http://www.haber3.com/yayalara-kirmizi-isikta-gecme-cezasi-1108010h.htm
B
11 yıl
Bayram bilançosu açıklandı !
Bayram bilançosu açıklandı !

Kurban Bayramı'nda ölen sayısı 61'e, yaralananların sayısı 281'e yükseldi.

Bayram nedeniyle 4 günlük tatili fırsat bilerek yakınlarının yanına, sahil beldelerine giden binlerce kişi dönüş hazırlıklarına başlarken, trafikteki acı bilanço giderek artmaya başladı. DHA muhabirlerinin tespitlerine göre, bayram arifesi olan 5 Kasım Cumartesi günü meydana gelen kazalarda 14 kişi yaşamını yitirirken, 77 kişi yaralandı. Bayramın birinci gününde yurdun çeşitli yerlerindeki kazalarda ise 8 kişi öldü, 39 kişi yaralandı. Kurban bayramının ikinci günü olan 7 Kasım Pazartesi günündeki kazalarda toplam 15 kişi öldü, 65 kişi yaralandı. Bayramın 3’üncü gününde ise Kahramanmaraş, Kocaeli, Eskişehir, Karaman, Manisa, Kırıkkale, Sivas, Konya, Edirne ve Gaziantep’te meydana gelen kazalarda ise 16 kişi öldü, 68 kişi yaralandı.

BAYRAMIN SON GÜNÜNDE 8 ÖLÜ

Bayramın son günü olan bbugün ise saat 13.00'e kadar ajanslardan geçen haberlere göre, Samsun, İzmir, Manisa, Amasya Gaziantep, Ağrı'da meydana gelen kazalarda 8 kişi hayatını kaybederken 32 kişi de yaralandı.

Böylece arife ve bayramın ilk 4 gününde meydana gelen kazalarda yaşamlarını yitirenlerin sayısı 61'e yaralananların sayısı ise, 281'e çıktı.

Trafik yetkilileri, karayollarında yarın büyük yoğunluk beklendiğini belirtirken, sürücülerin uykusuz, yorgun araç kullanmamasını, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları çağrısında bulundu.

Kaynak :http://www.haber3.com/bayram-bilancosu-aciklandi--1072293h.htm
B
11 yıl
Türkiye'nin otomobil alıcı profili
Google'ın 'Otomobil Alıcısı' çalışması, 4 ayda otomobil aldığımızı ortaya koydu.

Otomobil almak isteyenlerin ilk tercihi internet olurken marka bağımlılıkları yok. Dört aylık süre içinde Türkler, ailelerini, eşlerini de ikna etmeye çalışıyorlar.

KARAR KOLAY, BİNMESİ 4 AY

Google, 16 ülkedeki 'Otomobil Alıcısı' çalışmasını Türkiye'ye de taşıdı. Sonuçlara göre, otomobil alma kararı veren tüketicinin bu 'muradına' ulaşması 4 ayı geçiyor. Test sürüşüne sıcak bakmayan Türk tüketicisi, markaya pek bağımlı değil
O tomobil alıcılarının birinci başvuru kaynağı haline gelen internet, marka ve model tercihinin de belirleyicisi oldu. Ortalama bir Türk tüketicisinin otomobil almaya karar verdiği zaman ile satın aldığı zaman arasındaki süre 4.5 ayı bulurken, otomobil alan her 5 kişiden 4'ünün marka sadakati olmadığı belirlendi.

2. ELDE ADRES 'NET'

İnternet arama motoru Google'ın dünyanın 16 ülkesi için hazırladığı "Otomobil Alıcısı" araştırmasının Türk tüketicisi için ilk defa yapılan " Türkiye 2010" sonuçlarına göre Türkiye'de son bir yılda sıfır kilometre otomobil alanların yüzde 51'inin, ikinci elde ise yüzde 65'inin ilk başvuru kaynağı internet oldu. Netpop Research tarafından 2010'da otomobil alan 1000 kişiyle yapılan çalışmaya göre otomobil satış bayilerine başvurma oranı sıfır otomobilde yüzde 30, ikinci elde ise yüzde 11'de kaldı.

% 22'Sİ SADIK

Satın alma kararı alan tüketicilerin ancak beşte biri hangi marka veya modeli alacağı konusunda net bir fikre sahipken, sıfır otomobil alıcıların yüzde 22'si, kullanılmış otomobil alıcılarının ise ancak yüzde 15'i önceden sahip oldukları markaya ait otomobil aldı. İlk satın alma fikrinden satın almaya kadar geçen ortalama süre sıfır kilometrede 4.3 ay olurken, ikinci elde 4.8 ayı buluyor. Etkin bir şekilde aramaya başladıktan sonra ise her 2 alıcıdan biri bir hafta içinde, yüzde 80'i ise bir ay içinde otomobil satın alıyor.

AİLEYİ İKNA TURU VİDEOYA YÖNELTİYOR

Google'ın Netpop Research ile birlikte gerçekleştirdiği "Otomobil Alıcısı Türkiye 2010" araştırmasına göre satın alma kararı sonrasında ortalama satın alma süresinin uzamasında en önemli etken "aileye aracı gösterme ve beğendirme" olarak öne çıkarken, otomobil alan her 100 kişiden 64'ü alacağı otomobille ilgili en az bir video izliyor. Araştırmanın sonuçları, Türk tüketicisinin satın almadan önce test sürüşü yapmaya pek sıcak bakmadığını ortaya koyarken, marka sadakatinin de düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Araç satın alma araştırmasına yüzde 58'lik bir oranla internette başlayan kullanıcı bayi seçimini de internetten yapıyor, ilk önce aracın teknik özelliklerine bakıyor. Potansiyel bir araç alıcısı satın alma kararını verme sürecinde ortalama 4 bayi gezmesine karşın 100 kişiden 64'ünün test sürüşü rezerve etmek gibi bir isteği bulunmuyor. Test sürüşü yapmak isteyenlerin yaklaşık yarısı da bu isteğini bayiyi bire bir ziyaret ettiğinde dile getiriyor. Online ve telefonla test sürüşü rezervasyonu ise yaygın değil.

SIFIR İÇİN YOLA ÇIKTIK

Araştırmaya katılanlar arasında üretici internet sitelerini mutlaka incelediğini söyleyen her 100 kişiden 68'i öncelikle teknik özellikleri karşılaştırmak için bu sitelere girdiğini belirtti. Bunu yüzde 57 ile fiyat almak, yüzde 50 ile belirli bir araç markası hakkında daha fazla bilgi aramak ve yüzde 46 ile satın alınmak istenen aracın opsiyonlarını tanımlamak izliyor. Her 100 kişiden 38'i çeşitli bayi fiyatlarını karşılaştırmak ve araçla ilgili eleştiri yazılarını okumakla vakit geçirirken yüzde 37'si bakım ve garanti bilgilerini kontrol etmeyi ihmal etmiyor. Her 100 kişiden 58'i yola sıfır bir araba satın alma hayaliyle yola çıkarken bu hayalini gerçekleştirenlerin oranı yüzde 42'de kalıyor.

YENİ ALIMI, YAKIT TASARRUFU VE VERGİ TEŞVİKİ TETİKLİYOR

"Otomobil Alıcısı Türkiye 2010 Araştırması"nın sonuçları, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi gibi devlet teşvikleri, yeni güvenlik ve konfor özellikleri ile yakıt tasarrufuna yönelik yeni teknolojilerin sıfır kilometre otomobil almada en belirleyici etkenler olduğunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre daha iyi finansman seçenekleri, otomobil satın alımında ikincil önemi olan tetikleyici unsur olarak öne çıkıyor. Türk tüketicilerin online dünyada araç arama alışkanlıklarını inceleyen araştırma, araç satın alanlar arasında her 10 kişinin 9'unun yetkili bayiden araç satın alımı gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

http://www.haber3.com/turkiyenin-otomobil-alici-profili-863761h.htm
B
11 yıl
Kahraman Şöföre Ödül
KAHRAMAN ŞÖFÖRE ÖDÜL

Halkapınar semtinde alev alan yakıt tankerini, akaryakıt istasyonundan uzaklaştıran şoför Engin Koçak, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından ödüllendirildi.

Kıraç, valilikte düzenlenen törende, Koçak'ın hayatını tehlikeye atarak, yakıt tankerini istasyondan uzak bir yere götürmeyi başardığını, böylece olası bir facianın önüne geçildiğini kaydetti.

Törende hazır bulunan sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin, işlerinin zor olduğunu ifade eden Vali Kıraç, orman yangınlarıyla mücadelede de çok başarılı olunduğunu söyledi.

Vali Kıraç, örnek bir davranış sergilediğini belirttiği Koçak'a teşekkür ederek, Cumhuriyet altını verdi. Çalıştığı iş yerinin sahibi Adem Seçilmiş de Koçak'a 10 bin liralık çek verdi.

Halkapınar semtinde, 11 Martta Adem Seçilmiş'e ait akaryakıt istasyonunun deposuna benzin boşaltan 35 CJJ 69 plakalı yakıt tankeri, statik kıvılcımla alev almıştı.

Yangını söndürmeye çalışan tanker şoförü Engin Koçak, başaramayınca alev almış tankeri akaryakıt istasyonundan uzaklaştırmış, bu sırada alevler istasyonda park halindeki 5 otomobile ve kafeteryaya sıçramıştı. Şoförü tarafından istasyondan 100 metre uzaktaki boş araziye götürülen tanker, burada infilak etmişti.

http://www.haber3.com/kahraman-sofore-odul-747697h.htm?interstitial=true&interstitial=true
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle