Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
21 Ekim 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
100000 Gün Cezalı
98100 gün 9 s. 7 dk.
Gönderiler Hakkında
5 yıl
aliexpress sorunlu sipariş
Merhaba arkadaşlar aliexpress ten 100 dolarlık bir işlemci aldım ancak problemli çıktı.

Dispute açtım ve satıcı ile anlaşamadık devreye aliexpress girdi. Ancak anlamadığım video yüklemem gerektiği için bir seçenek sundu ancak kabul edersem ne olacağını reject çekersem ne olacağını anlayamadım. Ben de reject çekip video yükledim, şimdi 2 taraftan da cevap bekleniyor diyor. Ne yapmam lazım şimdi?
5 yıl
##1151 soketin gizli kahramanı; i7 6400T## -13.03.2017 GÜNCELLENDİ-
Arkadaşlar merhaba öncelikle, Intel in kendi sitesinde bile görünmeyen sadece Çin piyasasında satılan ES olan bu işlemciyi aliexpress ten 100 dolar gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.

Testler gelicek ancak şunu söyleyebilirim ki 2.2 ghz ile geldiğinden z170 chipset anakartlarda bu hızı artırabiliyorsunuz. Hemen hemen i5 6600k performansı aldım cpu z benchmarkından.

BF4 te oldukça tatminkar bir seviyede seyretti, RX 470 i rahatlıkla kaldırıyor. Henüz oc sınırlarını pek zorlamadım, bir sorunu var ki biostan voltaj verseniz de yemiyor standart voltajında çalışıyor. Buna rağmen 3.2 ghz e çıkarmayı başarabildim.

Giriş olarak yaptığım test sonuçları,
Peki herşey bu kadar rahat mı oldu, hayır. Son bios sürümü yüklü anakartta görüntü alamadım ve uygun bios sürümü denemekle bayağı vakit harcadım ve downgrade yaparak sorunu çözdüm. Hatta işlemci sorunlu diye aldığım kişiye dispute bile açtım.


CPU Z de model tanımlı değil zira Windows da tanımıyor işlemciyi model olarak.

Stabil bir oc yapısı yok, fsb artırnana rağmen oc modu açıkken oc gerçekleşmiyor, buna rağmen oc modu kapalı iken oc edilebiliyor olması güzel. Zira k serisi olmayan işlemcilerde sıcaklık okumayı bir çok program yapamıyor oc modu açıldığı zaman.

Edit : Voltaj artırımı sağlandı. Tek çekirdek 1680 civarı multi skoru ile 6900 e dayanmış durumda. i5 6600k nın standart hızlarında ensesinde diyebiliriz.


ÖNEMLİ NOT : UCUZ DİYE QH8G SERİSİNİ ALMIŞTIM AMA A REVİZYON OLDUĞU İÇİN STABİLİTE PROBLEMİ İLE GELDİ, SİZ RİSK ALMADAN QHQG SERİ KODLU İŞLEMCİYİ ALIN 50 DOLAR FARKIN BOŞUN OLMADIĞINI GÖRMÜŞ OLDUM. BUNA RAĞMEN FP DE TAVAN YAPMIŞ DURUMDALAR.

29.12 Güncelleme notu : İşletim sistemi kaynaklı mı acaba diye düşünürken deneme amaçlı w 8.1 kurdum, sonuç gene hüsran. Ancak daha önce de dikkatimi çeken bir husus var. O da oyun ve ya 3D uygulama açıkken bu problemi yaratmaması. Bluescreenview adlı program ile pc yi gece açık bırakır. Sabah kalktığım logları incelerdim, gece boyunca 3 4 kere kendini bu sorundan ötürü resetlerdi makina. Ancak oyun clienti açıkken(LOL) açık bıraktığımda hiçbir çökme hatası vermemiş pc, sabah bıraktığım gibi. Ancak yine de bunu yapmak pek mantıklı değil, siz yine de en kötü ihtimalle QHQG kodlu işlemci almaya bakın.

Güncel bench sonuçları,
13.03.2017 Editi
Çıkan işlemci hatalı çıkmış olmasına rağmen yılmadım, Q revizyon olan QHQJ kodlu işlemciden 138 dolara aliexpress ten sipariş ettim, bu sefer şaşırtıcı derecede erken geldi 2 hafta gibi bir sürede teslimatı yapıldı. Ancak sıkıntı yaşar mıyım korkusu vardı yine.

İşlemciyi taktım, bir süre test vs yaptıktan sonra sorunsuz olduğunu gördüm. QHQJ bazı kaynaklarda i7 6700T olarak geçiyor. Avantajı ise 35w TDP ile geliyor oluşu. OC u Z170A Pro MSI anakart ile yaptım bilmiyorum hangi ince ayar yapmam gerekiyor ama 3.3 - 3.4 ghz arası stabil olduğunu gördüm. Şu an 3.3 te kullanıyorum. Açıkçası RX 470 ile GTA V ve BF4 te test ettim, hiçbir sıkıntı yok. Yağ gibi akıyor oyunlar. GTX 1070 e kadar rahatlıkla kaldırabileceğini düşünüyorum.

Düşük TDP li oluşu da ayrıca bir avantaj. Bir diğer konu da oc modunu açmadan fsb artırımı yapabiliyoruz, yani sıcaklıkların okunmasının önüne geçen bu mod ile bu sorun da ortadan kalkıyor.
Sıcaklıklar ise makul seviyede 60 civarını görüyor yük altında, yazın bir miktar daha artacağını düşünüyorum. Macunun kalitesiz oluşunun da bunda etken olduğunu düşünüyorum ayrıca.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar, Ruslar bu olay çok önceden keşfetmiş ve deli gibi bu işlemciye talep var. 1000 tl gibi bir rakam ile i7 + anakart ikilisini yapabilirsiniz rahatlıkla.
5 yıl
##Evelynn Outplay##
Güzel hareketlerimi ara sıra kaydedip yüklüyorum, sizlerle de paylaşmak istedim. AMD sürücülerinde H264 codecin de ses sorunu olduğu için sesler erken geliyor, o yüzden kusura bakmayın.

6 yıl
İlk defa bir yayıncıyı zevkle izliyorum.Bu KFCEatbox denen elemanın şivesi olsun, sunumu ve muhabbeti olsun cidden yarıyor. Üstteki videoya koptum, silentking muhabbeti var cidden fena.
6 yıl
Plata çıktıktan sonra yaşadıklarım. (Başlık büyük harfli diye dert olmuş)
Bir ara başlık açmıştım plata çıkmamla alakalı, yalnız bu ilk değil ara sezonda da çıkmıştım ancak ligler şu an çık olduğu için aradaki farkı daha çok hissetmeye başladım.

Öncelikle şampiyon havuzunuz dar ve taşımaya yönelik herolardan oluşmuyorsa bildiğiniz duvara çarpmış etkisi yaşıyorsunuz. (golddan devşirme platlar için diyorum)

Lulu ile ortalamanın üzerinde winrateim olmasına rağmen ciddi manada lanede gold 4 5 olduğum zamanlardaki gibi ağırlığımı koyamıyorum ve bu da benim kapasitemi gösteriyor.

Boostlar ve boosterler olmak üzere %50 şansa sahipsiniz düştüğünüz takımda. Nasıl vardın bu kanıya derseniz, rakipte olsun takımda olsun "arkın çarı weste diamondum" diyip oyunu talan eden bir çok tiple karşılaştım, kalanı da zaten bu "arkların" kastığı hesaplar. Zira rekabet ve geri dönüş goldttaki kadar çekişmeli olmuyor. Gold 2 3 te daha eğlenceli ve amiyane tabirle kıran kırana maçlar geçiyordu. Ya bariz ezme ya da ezilme oluyor. Buradaki bir sorun da taşınmaya muhtaçsınız sup oynuyorsanız bu seviyede. Çünkü daha alt liglerdeki gibi estiremiyorsunuz, adamların pozisyon ve taktik bilgisi belli ediyor ciddi plat olanların özellikle. Bir de meta kavramımın olmaması ve değişimlere ayak uyduramamam Lulu otpsi olduğum için zamanla Lulu ya gelen değişiklikler, eskisi kadar oyun tarzımı sergilememe engel olmakta. Ayrıca alternatif olarak oynadığım hiç bir heroda %50 nin üzerinde wl ye sahip değilim. 3. gözle oyun analizi yapabiliyor olsam da oyunun içindeki bir etmen olduğum zaman burada yetenek devreye girdiğinden analizlerim ile oyunlarımı doğru uygulayamıyorum.

Gelecek sezon için ya antrenman yapmalı ve şampiyon havuzumu genişletmem gerekiyor. Ciddi manada bunun eksikliğini hissetmeye başladım. İnanır mısınız plat 4 olduktan sonra bir anda lose streak ile plat 5 0 lp ye düştüm ve bir süredir düşerim korkusuna maç atmıyorum ki 2 3 maça kesin düşerim. Gelen giden lp dengesi zira cidden bozuldu benim adıma. Ha neden bu oyunu oynuyorum bilmiyorum ama strateji oyunları her zaman ilgimi çekmiştir. Pc im özelliklerine gelirsek de,

21:9 Ultrawide 25 inç monitör aldım sırf bu oyun için daha geniş alanı görmek için.
RX 470 gibi BF1 gibi baba oyunları oynayabilecek, 12 çekirdekli Xeon işlemcim ile her oyunu darboğaz olmadan oynayabilecek bir pc ye sahibim ve orijinal bf3, bf4, bf hardline oyunlarına sahip olsam da Lol varken oynamak pek hoşuma gitmiyor. Hala da arada CM 01/02 oynarım düşünün yani durumu .


Gelecek sezon tekrar gold ta oyunlar oynamaya başlayacağım muhtemelen bir süre. Çünkü ciddi rakipler olmadığı sürece kendinizi geliştirmek için sebep bulmak istemiyorsunuz ve bu sebepler platta yüzüme seri bir şekilde çarpılmakta.
6 yıl
Ryze a şiir yazdım...
Aldım parşömeni uydum imama,
Buyrun 1vs5 te cenaze namazına.

Faker aldı baba dediler,
Rito seni alsınlar Ryze ı vursunlar dediler.

Rework dediler, otpleri hiç ettiler,
Bir apaçi ağladı, vurmayın öldü dediler.

Alırdık reworktan önce otururduk klavyeye,
Penta atınca hani SKT nerde.

Rework yedi Müslüm dinledik,
Freelo gitti ryze hatipler kapatılsın dedik...
6 yıl
Lol de 16:9 vs 21:9 Monitör farkıArkadaşlar eski 21.5 inç monitörden 25 inç geniş ekran monitöre geçtim ancak görüntü olarak boydan kısalmış mı uzun mu çıkıyor anlam veremedim sizce hangisi daha iyi görünüyor?
6 yıl
###LOL Bitmiş###
Maplar dolmuş lol bitik, 10 dk dır oyuna girmeyi bekliyoruz.

6 yıl
##490K Lulum var, soruları alayım##
6 yıl
###RX 460, 470, 480 ve 490(?) Benchmark Konusu###
Arkadaşlar merhaba, kıyaslama ve markalar hakkında fikir sahibi olmak adına bu başlığı açma ihtiyacı hissettim. Ana konu;

-Özel soğutmalı markaların başarımları
-ASIC değerleri
-Overclock başarımları
-Performans kıyaslamaları

Açılan RX serisi bana kalırsa tartışma başlığı olduğu için direkt verilerle sonuca gitmek isteyen, kıyaslayarak performans seviyelerinin denkliğini belirlemek adına, kullanıcılara daha sağlık bilgi vermesi için bu başlık üzerinden kart sahiplerini testlerini paylaşmaları için konuya davet ediyorum. Sıralama ve yorumlar listeye eklenecektir.

İlk taşı masum olanınız atsın

Bu overclocklu, referans tasarımlı rx 470 sonucum. Standart hızda 14300 civarı grafik puanı almakta. Burada 16300 seviyesini yakalayarak, beklentimin üzerinde bir oc başarımı söz konusu. Kartın ASIC değer %84.7

http://www.3dmark.com/3dm11/11521351

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle