{"HasError":false,"Message":"","Data":"\n\n
\n

Bu Mesaja Gelen Cevaplar

\n
\n
\nVakum yapılırken kimi servis arkadaşlar gaz manifoltunu kullanır kimi arkadaşlarda vakum saati kullanır. Vakum saati -2 -1 0 1 2 3 ... gibi bar basınçları yazmaktadır. sistemdeki havaya göre 3-2-1 gibi basınçlarda başlar ve vakum edildikçe 0 -1 -2 ... düşmeye devam eder. sistem vakumu göstergede -2 ve üzerini gördüğünde manifold vanası kapatılır ve beklenir sistemde kaçak varsa gösterilen değerden yukarı çıkar eğer sistemde kaçak yoksa vakum değeri sabit kalır.

Vakumda önce manifold kapatılır daha sonra vakum pompası. Vakum pompası önce kapatılırsa tekrar sistemdeki hava atmosfer basıncını dengeleyeceği için yükselir.

Vakumda sistemdeki hava , nem , toz vs temizlemektir amaç. Sistemde hava kaldığında gaz ile birlikte kompresör pistonlarıda bir basınç oluşturacaktır. Bu basınç kompreörün aşırı akım çekmesine ve zorlanmasına nede olacaktır. Nem kaldığı taktirde kılcal borularda donma yaparak tıkanıklığa ve sistemde verim kaybına neden olacaktır. Kimi sistemler iç üitelerdede EEV (electronik expention valf) kullanmakta yada normal expention valf kullanmakta nem burada donma yaptığında sistem çıkışına bağlı olan hissedici sistemin bir çalışıp bir durmasına neden olmaktadır.
\n \n
\n \n 0\n \n\n emre_saganak34\n | 8 yıl\n
\n\n \n
\n
\n
\nUlen köylü niye böyle yanlış yabalak resimler bulup koyuyorsun ,insanları şaşırtıyorsun.O tapalar açık olacak..

Birde kendini edepli bilip yazıları şikayet edip sildirenler,siz önce kendi yazdıklarınızı okuyun.Ukelalık yapmak en kolayı.Azıcık saygılı olun bilgiye karşı.

\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"
\n \n
\n \n 0\n \n\n mbirol\n | 8 yıl\n
\n\n \n
\n\n
\n\n","HashErrorCode":0,"UnixTime":1582804562.0}