{"HasError":false,"Message":"","Data":"\n\n
\n

Bu Mesaja Gelen Cevaplar

\n
\n
\nArkadan led aydınlatma teknolojisini kullanan tvler ve arkadan herhangü bir aydınlatma olmayan her pikselin kendini aydınlattığı oled teknolojisi yaygın günümüzde.

Oledler hariç şu an yüm tvler aydınlatmayı pikseller(panel) arkasındaki led ışıklarla yapıyorlar. Yıllardır bu led ışıklar tv içerisinde köşelerde konumlanıyor. Bu da backlight bleeding adı verilen sorunu, siyahların gri olması gibi sorunları yanında getiriyorlar.
Son yıllarda ise arkadaki led aydınlatma köşelerde değilde tüm alanda sıralı olarak sunuluyor birkaç modelde. Full array led diye geçiyor yani tam sıralı led. Bu sayede ışıma problemleri olmuyor. Tv algoritması ekrandaki görğntüye görede bu ledleri kısıp kapatabiliyor. Bu sayede daha derin siyahlsr oluyor kenarlardan ışık süzmeleri olmuyor.
Bunun yabında dezavantaj olarak yerel karartma ın kalitesibe algoritmasının başarısına bağlı olarak altyazı gibi koyu renk üzerindeki açık renkli objelerin etrafında ışıma olabilmesi gibi dezavantajı var. (Bu dezavantaj rağmrn kenar aydınlatmadan kat kat iyi olmasını değiştirmiyor)

Geçen yılki samsung qled modellerinden q6fn, q7fn, q8c kenar aydıbtlama iken sadece q9fn ve q900 full array aydınlatma idi.

Bu yılki samsung qled modellerinden sadece q60 kenar aydınlatma, diğer kalan q70 q80 q90 hepsi full array aydınlatma.Bilgilendirici de olsun diye uzun uzun yazdım hocam.
Hayırlı olsun bu arada.
\n \n
\n \n 3\n \n\n RANCH SOS\n | 11 ay\n
\n\n \n
\n\n
\n\n","HashErrorCode":0,"UnixTime":1590842106.0}