{"HasError":false,"Message":"","Data":"\n\n
\n

Bu Mesaja Gelen Cevaplar

\n
\n
\n


Koyduğunuz görsel tam olarak Leclerc-Verstappen olayını yansıtmıyor. Görsel normal koşullar altında yapılan bir atak için geçerli olabilir ancak Avusturya'daki olay bundan çok farklı. Avusturya'da Verstappen çok geç fren yaptığı için virajı ideal şekilde dönemedi bu nedenle Leclerc'in virajı normal bir şekilde dönmesini de engelledi. (Attığım videonun 9.saniyesinde Leclerc'in sağa doğru dönülen virajda Verstappen ile olası bir teması önlemek için bir anlık refleks ile sola doğru bir direksiyon hareketi yaptığını görebilirsiniz.) Viraj çıkışında ikisi hemen hemen yan yana iken Verstappen'in 49. saniyedeki direksiyon hareketine dikkat ederseniz, Leclerc'in sahip olduğu boşluğu engelleyip onun pozisyonunu koruyamaması için onu pist dışına çıkmaya zorladığını fark edebilirsiniz. Zaten Verstappen'in o direksiyon hareketinden sonra da temas yaşanıyor. (Kanada'da Vettel'e verilen cezada Vettel'in ikinci kez sağa doğru yaptığı direksiyon hareketinin sıkıntılı olduğu ve bu nedenle ceza verildiği açıklanmıştı ancak burada Verstappen'in direksiyon hareketini görmezlikten geldi komiserler.)

Birkaç mesaj önce Leclerc'i %65 oranında hatalı buluyorum demişsiniz, niçin Leclerc'i hatalı bulduğunuzu anlayamadım açıkçası. Eğer ki Leclerc'in yaptığı savunmadan ötürü yani kapıyı çok açık bıraktığı için hatalı bulduysanız, Leclerc'in, artık sola doğru açılıp ideal çizgiye geçtikten sonra normal bir şekilde virajı döneceğini ve o andan sonra artık Verstappen'in atak yapacak mesafede olmadığını düşündüğünü de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü gerçekten Verstappen içeriye çok geç daldı ve çok da geç fren yaptı zaten videoda o anları tekrar izlerseniz Verstappen'in ideal yarış çizgisinden çok uzak bir çizgide dönmeye başladığını görebilirsiniz. 68.turda Verstappen'in yaptığı ancak devamında Leclerc'in de pozisyonu için savaşıp yerini geri aldığı atağa baktığınızda o atağın çok iyi bir atak olduğu iki pilotun da çok sert ama aynı zamanda oldukça adil bir şekilde yarıştığını görebilirsiniz. 68 ve 69.turda ki atakları karşılaştırdığımızda Verstappen'in liderliği aldığı atağın neden sorunlu olduğunu çok kolay anlayabiliriz.

2016 Verstappen-Rosberg ve 2019 Verstappen-Leclerc olaylarında ceza çıkmaması gerektiğini savunabilirsiniz ancak 2016 yılında ki olayda ceza çıktığı için insanlar haklı olarak burada da bir ceza geleceği beklentisine giriyorlar, üstelik 2016 yılında temas bile yaşanmamışken burada temas da var. Dolayısıyla çok benzer iki olayda farklı kararlar çıkınca insanların buna isyan etmesi ve birilerinin kayrıldığını düşünmesi de son derece normaldir.

Yazınızın Ferrari ile ilgili bölümlerine de katılıyorum. Maalesef Ferrari uzun yıllardır aynı hataları yapıyor ama bunlardan ders çıkarmıyor. Şampiyonluk için şart olan unsurlardan birisi de iyi bir stratejidir ancak bu, Ferrari'de uzun bir süredir görmediğimiz bir şey.
\n \n
\n \n 2\n \n\n Sercann35\n | 9 ay\n
\n\n \n
\n\n
\n\n","HashErrorCode":0,"UnixTime":1585958967.0}